26 pri 2008

DilDema: Pas Rugovës...

DilDema
Idoli im ishte Rugova, urtësia dhe mençuria e tij intelektuale, vizioni i tij prej diplomati, njeriu që u kishte munguar shqiptarëve, veçanarisht Kosovës. Kosova kishte patur dikur një Hasan Prishtinë të kësaj kategorie, por që në rrethanat në të cilat veproi ai nuk kishte as mundësi teorike të bëj më shumë, sepse shqiptarët e shtypur dhe të paarsimuar kanë mundur vetëm të vërtetojnë akuzat dhe shpifjet serbe mbi primitivizmin e popullit tonë.
Serbët kurrë nuk i skjaruan shkaqet e një niveli të tillë dhe më së pakut gjykuan arrogancën dhe çmendurinë e tyre shoviniste, rezultat i së cilës shqiptarët kishin ngelur në errësirë. Gjithëmonë patëm trima që vdesin për liri, por në liri i humbëm betejat. Shqiptarët, gjithëmonë patën trima që nuk kursyen gjakun për atdheun e tyre, por nuk patën asnjëherë një Rugovë, që betjën e fiton ende pa u futur në të.
Kosova më në fund e pati "supermenin" për të cilin kishte pritur me shekuj...
Ai fizikisht vdiq, por shpirti i tij liridashës i mbjellur në zemrat shqiptare jeton përherë i njomë!
Me te LDK-ja ishte më shumë se një parti politike, prandaj i takonin asaj të gjitha kategoritë politike të popullit shqiptar në Kosovë.
Ishte Lëvizje që mblodhi rreth vetes të gjithë ata që ndjenin se në damarët e tyre rrjedh gjak shqiptari! Si e tillë veproi deri në fund të jetës së liderit të saj edhepse pati rënje, zhagitje...Bashkë me Rugovën vdiq edhe kjo frymë që e ruante unitetin e LDK-së...
Cili do të ishte IDOLI i ri shqiptar?!
Unë nuk shoh gjë të keqe nëse një popull apo individ i përcakton vetvetes një idol i cili do t'i prij atij në jetë. Vetëm shoqërit dhe individët e çthurur nuk respektojnë e as besojnë në gjëra të shenjta individuale dhe grupore. Shoqëritë apo individët e tillë janë të denuar të tjetërsohen nga qenja e tyre humane, kombëtare.
Këto gjëra të shenjta shtetërore, kombëtare,religjioze, mund të jenë edhe figura e personalitete të shquara, që bëjnë kthesa historike në mënyrën e jetës dhe zhvillimit të individit, apo edhe kombit në tërësi.
Nxënësi në shkollë gjen idolin e tij tek ndonjëri nga arsimtarët dhe përpiqet ta imitoi atë.
Unë kur fillova të punoj në një shkollë, edhepse kisha përvojë të mirë jetësore në lëmitë shoqërore, megjithatë bëra përpjekje ta imitoj një profesor timin nga shkolla e mesme, sepse kisha fituar përshtypjen se ishte metoda më e mirë për punë me nxënës...
Pas Rugovës, vërtet nuk është aspak e lehtë për të krijuar një idol të ri nga skena politike kosovare.
A mund të jet ky idol Fatmir Sejdiu, i cili dështoi në krye të LDK-së dhe i denuar te deshtoj serish ne tentativen e tij per te ruajtur poziten e presidentit te Kosoves?!
A mund të jet ky Veton Surroi, që shpesh zhgënjeu me "modernizmin" e tepruar politik, duke grumbulluar rreth vetes nje elite ekstremistesh e intelektualesh Prishtinas, te gatshem te kercejne nga kali ne gomar dhe anasjelltas, varesisht nga nevoja?!
Nexhat Daci, që tash përpiqet të përvetësoj meritat e idolit shqiptar, të quajtur Rugovë, ndersa sa here sa here deshtoi ne parlament me qendrime arbitrare, qe nuk ishin fare karakteristike per Dr. Rugoven.?!
Apo Hashim Thaqi, që shpesh ishte tejet i ashpër në qëndrimet e tij dhe para opinionit dilte si kundërshtari më i madh i Rugovës, qe deshmonte se ishte politikan i ri, papervoje dhe se fliste nga zemra e jo nga kendi i politkajve qe luftojne per pushtet?!
Gjykuar nga të gjitha aspektet, kam përshtypjen se vetëm Thaqi, tash për tash është personaliteti i vetëm në skenen politike shqiptare në Kosovë, që mund ta gëzoj epitetin e një idoli. Pse?
Mosha e tij dhe pjekuria politike në vazhdimësi, që çdo ditë udhëton kah përsosshmëria.
Meritat e pamohueshme nga lufta e fundit në Kosovë, qoftë si ushtar dhe kryerës i shumë aksioneve që i paraprinë luftës, qoftë si drejtues i saj.
Janë këto dy veti tepër të mëdha për një figurë të rangut kombëtar, me të cilat nuk posedon asnjëri nga emrat e skenës politike në Kosovë sot, përjashtuar Hashimin.
Hashim Thaqi është personaliteti më i kompletuar, me të gjitha premisat për të qenë lider i ri dhe "idol" i shumicës së shqiptarëve në Kosovë.
Unë Thaqin e njoha, në të vërtetë nuk e njoha mirë, nga Universiteti i Prishtinës, kur ai ishte Student prorektor dhe nuk munda t'i besoj sepse ishte emër i ri dhe i panjohur. Nuk prisja se ai mund të ishte një entuziast, guximtar dhe kaq trim i vendosur të realizojë qëllimet e tij, duke vene edhe jeten perballe tyre. Në të vërtetë u takuam shkurt, pak orë të një dite të vetme, në një kohë tepër të ligë. Me pengoi vrazhdesia e tij, qe tash e kuptoj se ishte me shume vendosmeri e nje te riu ,qe me kembengulje te realizoje synimet e tij kombetare. Ishim dy koka të nxehta tipike drenicase, që nuk lëshonin pe !
Mua më mbante krenaria dhe emri i krijuar, ndërsa atë e idealeve të tij, të cilat "mjerisht"ende ishin të panjohura për shumëkend e sidomos per mua.
Tash po më kujtohen disa vargje të Lahutës, kur vojvoda Mark Milani i Malit të Zi, pas shumë betejave të përgjakshme me shqiptarë në Malësi të Veriut do të thotë:

" Mark Milani ka ba be
me kesi trima kurre s'jam pre
Me pas dijt se janë kaq trima
zanë i kisha pobratima..."

Edhe unë, po ta dija se vërtetë ai Hashimi nga Universiteti me titullin Student Prorektor do të bëhej ky Thaqi i sotëm, gjërat do të ishin ndryshe, por ja që jemi njerëz dhe bëjmë edhe gabime. Kisha edhe une nje "idol" tjeter qe e ruajta me respekt deri sa fizikikisht u nda prej nesh.
Nese do te percaktohesha per nji idol te ri s'ka dyshim ai do te ishte Thaqi.


Bregi
Thaqi eshte lideri me i rendesishem i fundshekullit, arsyet jane te shumta por ajo kryesorja eshte se puna e tij (e uçk-s) ishte frutdhenese, dhe i gjithe kombi shqiptare po i shijon frutat e para te lirise qe i solli Ushtria Qlirimtare e Kosoves e qe njeherit kete "Peme" te madhe e ujiti edhe Thaqi, derisa komunizmi ishte nje "peme" gjithashtu e madhe por e eger (me fruta te egra), dhe pacifizmi-jofrutdhenes qe ishte nje rryme e re, relativisht e panjohur (per ne) dhe me shume gjasonte ne nje urtesi,dugjueshmeri... komuniste, kjo rryme per dallim nga dy rrymat tjera, ishte pa fruta, shterpe, sterile.

Kete krahasim e bera per te shprehur mendimin tim (me shume) rreth ngjarjeve se sa per lideret apo idolet e caktuar. Ndersa sa i perket idoleve apo ideologjive, mendoj se eshte kjo nje veti (e jona) aspak e dobishme dhe gjithesesi jo pozitive, per shume arsye. Njera nga arsyet eshte se (Ne) e "veshim" me "petkat" qe s'i kan hije, e ngrisim, e respektojm, e vlersojm, e durojm... me shume seq e meriton apo e zotron. Paraprakisht i bejme dem idolit, ideologjise dhe vehtes duke e ndare nga shoqeria, nga populli dhe nga njerzimi per ta hyjnuar, mitizuar, genializuar...!

Kur eshte ne pyetje, Kombi, Shteti, Populli... duhet menduar gjithmone per me te mirin dhe jo per idolin sepse idoli nuk eshte gjithnje me i miri.

Ps/ nuk jame perkrahes i Thaqit por e perdora si krahasim sepse vet tema eshte e shtruar ne ket menyre.

Revolja
Liderët si Dr.Rugova lindin rrallë edhe pse shum e kritikojn por ma mer medja se do të vij koha do ta kuptojn edhe ata,Sepse ti përballosh nji regjimi që ishte në Kosovë i armatosur deri në dham arriti ta mbaj nji Popull dhe ta udhëheq me vite të tëra paralel me nji shtet .Ndoshta disa për qështje partiake e urrejn apo diq tjeter por realiteti po duket edhe sod se sai po i mungon Kosovës dhe po të ishte aji gjall ndrishe do të ishte situata ,sepse posedonte një respekt nga diplonacia Botërore,
dhe besoj se historija do të dij të shkruja kush ishte Dr. Rugova .


Clarion
Mua me ka pelqy politika e Rugoves ne rrafshine nderkombtar .Me ju rrejte juve zotin nuke mundem pore kurre nuke kame votu ase adhuru Rugoven .
Po ashtu Thaqin e kame adhuru deri dikune dhe ja kame dhen voten 2 here .
Nese do te ja ipja voten dikujte sikurishte nuke do te ishte Thaqi jo per arsyje se nuke eshte i afte dhe patrijot pore per arsyje se partija e tije eshte partija e dyte me e madhe ne Kosove .
Une kame deshire te jeme me parti te vogla qe nuke i fitojne me shume se 10% te votave .Nese nje parti i kalone 10% une dale menjeher nga ajo parti hahahah .

DilDema
Bregu nuk do të mund të pajtoja plotësisht me ty, kur është fjala për Pacifizmin. Unë mendoj se deri në lindjen e Ushtrisë Clirimtare, pacifizmi ishte politika më e përkryer shqiptare dhe atë nga këto dy aspekte:
E para; në ruajtjën e qenjës sonë fizike si pjesë e kombit shqiptar dhe e dyta; në fitoren e betejës politike në planin ndërkombëtar, që u dëshmua me inkuadrimin e NATO-s në çlirimin definitiv të Kosovës nga sundimi barbar serb.
Ishin këto betejat më të mëdha diplomatike të fituara në historinë e shqiptarëve!
Për këtë Pacifizmi ishte i panjohur për shumë kend, përjashtuar popujt e civilizuar, të cilët mu te pacifizmi krijuan simpatinë ndaj popullit të shtypur shqiptar në Kosovë. Kjo ishte diplomacia kosovare, që përherë të parë nisi të funksionojë në historinë kosovare, prandaj ishte e panjohur për shumëkend në Kosovë e sidomos për ata që politikën nuk e shohin në më shumë ngjyra se bardhë e zi.
Ndoshta, po kthehem prap, diplomacia kosovare fillon me Hasan Prishtinën e përkryhet me Ibrahim Rugovën, për ti patur tani dyertë e hapura në raportet ndërkombëtare shteti i ri shqiptar në Ballkan.
Ai që mohon këtë, për mua mund të jetë vetëm një partiak fanatik, ose person që nuk ka forcë intelektuale të futet në thellësitë e problematikës shoqërore të Kosovës së viteve të nëntëdhjeta.
Në këtë aspekt mendoj se politika Rugoviane ishte e përkryer, por që mjerisht paraqiste vetëm një krah të trupit tonë kombëtar, që do të plotësohet pastaj me lindjen e Ushtrisë çlirimtare të Kosovës.
Thënë figurativisht, shqiponja mori edhe kokën e dytë!
Njëra ishte ajo e Lëvizjes Popullore në krye me Dr.Ibrahim Rugovën dhe tjetra ajo e Ushtrisë Clirimtare në krye me Hashim Thaqin.
Nuk kanë rëndësi raportet private mes Rugovës dhe Thaqit, që dikush përpiqet ti përdor për "të njollosur" apo "lavdëruar" njërin prej tyre. Ato nuk paraqesin kurrëfarë rëndësie për historinë tonë kombëtare. Ato mund t'u shërbejnë vetëm fanatikëve partiakë, për të manipuluar dhe shkaktuar përçarje me shtresat e pavetdijësuara politike të popullit.
Opozitarët gjithëmonë sulmojnë njëri-tjetrin, por edhe e plotësojnë njëri-tjetrin.
Kjo është demokracia, të cilën ne e shohim ende nga këndi titist apo enverist - pa kundërthënje e mospajtime të rrejshme.
Deshta të shtoj edhe atë se pajtoj me qëndrimin tuaj mbi "idolët" . Mendoj se keni të drejt në atë që thoni.

Avna
Dildema: Te pergzoje per temen dhe per shkrimet fenomenale, i jep nje pershkrim shume shume te kjarte.
''Thënë figurativisht, shqiponja mori edhe kokën e dytë!
Njëra ishte ajo e Lëvizjes Popullore në krye me Dr.Ibrahim Rugovën dhe tjetra ajo e Ushtrisë Clirimtare në krye me Hashim Thaqin''
teksti
Kjo eshte thenja ma e mire deri tash qe e kam lexu ne kete forum, thjesht nje fjale e mire patriotike.Vazhdo me kso shkrime
shnet

Bregi
Teorikisht eshte (duhet te jete) bindese ideologjia apo filozofoa ideologjike cila do te jete ajo, ndryshe deshton qe ne fillim. Edhe pacifizmi,komunizmi.... mund edhe te funksionoj teorikishte por praktikisht jo, ose jo gjithehere dhe gjithkund, derisa ne ballkan eshte shume e veshtire qe teoria pacifiste edhe teorikisht te jete bindes ! Thene shkurte, "pacifizmi ynè" karakterizohej me "ikje"(largim) nga kultura,sporti,ekonomia,shendetsia,informimi,institucionet....ose thene edhe me shkurte "ikje"(largim) nga shteti, nga Kosova /"me"arsye(kinse!!!)/!!!

Nese me pacifizem kuptojm largimin e femijve nga shkollat (lexo bodrumet) dhe nga fusha e sportit (lexo luadhet) atehere (sipas meje) per t'u shprehur me bute kjo eshte (kundrejt armikut) nje degjueshmeri, dorezim,asimilim,tradheti...! kete e theme pa dashur te fyej apo vlersoj njerin apo "liderin"tjeter ose partine X.

Nuk dua te replikoj per parti apo lider partiak, dersa per uçk-èn kam jo vetem simpati por edhe respekt dhe ket e shprehi gjithmone haptas, dhe ndjehem krenar per shume arsye e sidomos per kthimin e Identitetit Kombetar Shqiptare (per mua i humbur para dhe gjate pacifizmit).
Edhe une mendoj se uçk, fatkeqesishte, ishte njeri krah i kombit sepse krahu tjeter (me keqardhje duhet te them) ishte kunder!!!, dhe ishin dy arsye (kryesore) per formimin e uçk-ès : njera politika shtypese (serbe) dhe tjetra politika pacifiste (shqiptare) qe qonte drejt asimilimit.

Edhe "fakti" se pacifizmi na "dhuroi" simpatine-pacifiste eshte jo bindes. Pse ?, sepse munguan frutet e "simpatise pacifiste", psh pacifizmi bashke me liderin vdiq (i ndjeri I.R.) pa u shperblyer nga bota e civilizuar. T a kujtojme Timorin lindore apo Sllovenin te cilat u bene shtete (shume) simpatike pa pacifizem! dhe u shperblyen njekohesisht.
çudi ?
Per t'u kuptuar me leht nje rryme apo levizje popullore padyshim se duhet te qendrojm large partive (pozite/opozite) apo lidereve partiak po e perserise liderve partiak.

Gjitheçka ne bote, edhe natyrale edhe filozofiko-shkencore determinohet apo vleresohet nga Frutat.

Avna

Bregi ke shume arsye kur thua ashtu per pacifizmin , mirpo prej kur ekziston populli shqiptar e deri ne fillim vitet e 90 asnje her nuk e pat provu pacifizmin,kujtojme demonstratat e 68,81,89,90 e tjera , gjithmon u shuan me gjak, ka qen imperativ i kohes qe edhe ate ta provojme.Mirpo kurr nuk ka qen pacifizem i plote sepse gjithmon ka pas ilegalitet (LKÇK,LPK etj), mirpo pacifizmi i z.Rugoves ka qen i stertepruar, sidomos pas intervenimit te Nato-s, nuk ka ka pas arsye mo per pacifizem kur lufta i tejkaloj edhe kufinjte e ex-Yugosalavise faktikisht u bo nje luft pak ma e gjere Organizata ma fort ushtarake ne bote luftonte kunder Serbise e IDOLI i shume shqiptarve nuk e pranonte qe ka lufte, keshtuqe i nderuari Rugova ka qen dasht ti kujtoj homologet e tij ate te Bosnjes dhe te Kroacies, se qysh jan sjellur ata karshi popullit te tyre gjat luftes.Kjo ndoshta asht nje nder arsyet pse nuk ka qen Idoli im i nderuari Rugova.Pacifizmit sa i kemi pa te mira po edhe ma shume te kqija, kemi edhe tjere precedent ne bote te pacifizmit(gjithmone populli ka pesu,ndoshta ma shume se ne lufte). z. Thaçi ka qen idol i jemi per nje far kohe, nese vazhdon politiken sikur tash qe po ben , do te rikthehet prap.
shnet per Juve

Clarion
Bregi pike se pari te pershndes per seriozitetin qe ja keni kushtaure ksaje teme dhe se dyti pajohem me ty 100%.
Shumica e popullite shqiptare brenda ne Kosove dhe jashte nuke e kuptoje se politika pacifiste ka qene ne sherbime te armikut .Serbija kerkonte nga shqiptaret ne Kosove qe te ruajne qetsine dhe ti nenshtrohen "shtetit serb"ndersa pase nje ore dilte me deklarat I.R se duhet te jemi te durushme dhe ta lejojme armikune te na vrete ne shtepi .
Me pacifizme populli i Kosoves u pate shendrru nje nder popujte me qyqar(te mjere ) ne bote .Lufta e UCK-s ka qene nje domosdoshmeri.
Po ashtu mose te harroj ta ceki se shumica e LDK kane qene kunder luftes dhe me sa kane pase mundsi kane punuare kunder UCK.
Po te kishte qene LDK ne kryje me Ibrahim Rugoven dhe hajnin ose ish kryeministrin Bujar Bukoshin ne sherbime te luftes sigurishte se Ushtija Clirimitare e Kosoves do te kishte qene 100% me e sukseseshme per cilirimin e vendite .
Mose te harroje ta ceki se fondet e qeverise se Rugoves dhe Bukoshit kane qene te ngrira per UCK dhe pastaje eshte formuare fondi Vendlindja Thrrete .
Sipase meje te gjitha partit e luftes duhet te bejne koalicjone dhe kurre per 100 vjete mose te eksistoje LDK si parti .
LDK eshte partija e injorantve ,qyqarve dhe tradhtarve .
mendi ime

DilDema

Bregi
mos më keqkupto të lutem, unë nuk dëshiroj të ngul këmbë në mbrojtje të asaj që e them, apo të tentoj të bind me çdo kusht bashkëbiseduesin se unë kam plotësisht të drejtë në atë që po e shpreh këtu. Nga shkrimi yt po kuptoj se kam të bëj me një intelektual, që me gjakftohtësi vlerëson gjërat, prandaj edhe po kam dëshirë të vazhdoj bisedën me ju, përndryshe unë nuk shoh arsye as t'u kundërvihem reagimeve të njëanshme, që i hasim në forumet tona, kur janë në pyetje temat e ndijshme si kjo.
Proceset shoqërore nuk mund të jenë kurrë të njëanshme.
Terri sikur mbush qiellin me yje!
Në një gjendje normale shoqërore në Kosovë, ndoshta kurrë nuk kishin për të dalur në skenë as Rugova e sidomos Thaqi dhe UCK-ja! Dua të them, secila kohë krijon heronjt e vet dhe secili proces shoqëror kushtëzohet nga procesi paraprak.
Po të mos ishte Millosheviqi me egersinë e tij barbare, ndoshta nuk do të shkatërrohej ish Jugosllavia. Edhe shtetet tjera në kuadër të Federatës Jugosllave ende do të ishin brenda kufijëve të ish Jugosllavisë, kurse për Kosovën as që do të flitej dhe dëgjohej përtej kufijëve të saj, siq ndodhi edhe në kohën e Rankoviqit dhe shumë faza tjera (67-ën, 81-shin)...
LDK-ja lindi në këtë periudhë dhe ishte opozita e parë kundërejt komunizmit në "Jugosllavinë, tashmë të serbizuar" dhe ishte ura e parë e ngritur për të kapërcyer nga komunizmi drejt demokracisë, prandaj edhe kërkesat e saj fillimisht ishin për një Republikë në kuadër të Jugosllavisë, duke marrë vazhdimisht karakter më progresiv në kohë dhe hapsirë, drejt një shkëputjeje graduale dhe të plotë, pa lënduar imazhin e saj si zë i popullit të shtypur shqiptar në Jugosllavinë e Millosheviqit.
Serbia gjithëmonë ka dijtur të shtrembëroj realitetin kosovar edhe brenda kufijëve të ish Jugosllavisë, duke i kthyer të gjithë kundër nesh e të mos flasim pastaj në opinionin ndërkombëtar. Sikur edhe kësaj radhe të ia arrinte këtij qëllimi propaganda serbe, atëherë kjo do të ishte fatale për Kosovën.
Klasifikimi si terroriste i grupeve të para të ushtarëve tanë do t'i kushtonte Kosovës edhe një shekull robëri dhe rimëkëmbje. Truri i kombit do të shkatërrohej, ndërsa do të varrosej edhe shpirti kryengritës shqiptar për një kohë të gjatë, shumë të gjatë.
LDK-ja dhe Rugova kërkonin rrugën e lirisë me sa më pak gjak, me sa më pak viktima! Pacifizmi ose thënë më drejt Gandizmi ishte më tepër propagandë diplomatike në relacion me qytetërimin botëror, se sa ndonjë nënshtrim a përulje siq e quan ti dhe shumë të tjerë në Kosovë. Ai ishte kundërshtimi më i madh pa armë, që Millosheviqi mori, duke e humbur përfundimisht betejën politike në Kosovë dhe ish Jugosllavi.
Këtu zuri fill fitorja e lirisë që ne gëzojmë sot! Fryti i pacifizmit ishte aq i madh sa nuk kemi mundur as ta imagjinojmë nëpër ëndrrallat tona - intervenimi i botës për të nxjerrur një grusht popull nga goja e ujkut grabitçar!...
Cilët ishin ata që u nënshtruan në realitet?!
Për herë të parë mund t'i numërojmë në gishta ata. Disa spiujë primitivë, prostituta...dhe ndonjë tregtarë, që për shkak të barkut tradhton trurin. Të tillët edhe sot fal i qofshin Serbisë!
Unanimisht u lëshuan vendet e punës, për të mos u shfrytëzuar djersa jonë për të vrarë. Policia kosovare si dhe të gjitha organet shtetërore nuk deshën të shfrytëzohen nga pushteti serb. Asnjëherë kundërshtim më i madh dhe unanim shqiptar nuk i ishte bërë Serbisë. Populli njëzërit i brohoriti asaj: JO-në përfundimtare.
Kundershtimi ishte ende "paqësor", por ishte unanim. Dhe kjo ka rëndësi të madhe dhe vendimtare për t'u hapur rrugën të gjitha opcioneve të mundshme për të kundërshtuar okupimin klasik serb të Kosovës.
Edhe Kuvendi i Kosovës i zgjedhur nën kontrollin e plotë serb miratoi Kushtetutën e Kaçanikut!
Jugosllavia dhe jugosllavizmi vdiqën njëherë e përgjithëmonë për shqiptarin e Kosovës.
U falën të gjitha gjaqet ndërshqiptare në Kosovë.
Si po u përgatitka ndryshe një popull për luftë të paepur kundër pushtuesit!
Nëse kurgjë tjetër nuk paska bërë Rugova dhe Lëvizja demokratike në Kosovë, vallë a nuk mjafton që edhe atë fanatikun më të madh projugosllav në Kosovë do ta vetdijësoj se ka ardhur koha të çlirohet nga iluzionet e bashkim- vëllazërimit, të cilin Serbia po e vriste për ditë dhe kudo në Jugosllavi dhe se duhet bërë çdo gjë për t'u bërë zot në trojet tona.
Kosova ishte në pragë të formimit të një ushtrie, për të cilën gjë pat djelmosha që do të mendojnë, sado që shumë prej tyre ishin të nxitur mbrapsht kundër politikës që ua kishte hapur edhe këtë rrugë...dhe shpesh hutonin edhe baballarët e tyre se kundër kujt ishin ngritur; kundër Millosheviqit apo kundër Rugovës, atëherë kur Rugova ishte simbol i shqiptarizmës në Kosovë.
Këtë e pagoi dhe ende po e paguan shtrenjt krahu i luftës, mjerisht i vetmi që nuk fitoi zgjedhje kurrë edhepse e meritonte...Njerëzit nuk duan ta kuptojnë se kjo ishte vetëm një papjekuri politike e atyre trimave që kishin kapur armën për liri, por s'do të thotë se ata nuk kanë evoluar dhe pjekur politikisht sot. Shpesh harrojmë se përcaktimet e tyre politike janë më së pakut të rëndësishme përballë jetës së ofruar atdheut të tyre...
Edhe njeriu evolon, sidomos i riu, sado që jemi popull që ia përkujtojmë të djeshmen secilit kur duam ta pengojmë në ecjen para të tij...
Avna,
Të falemnderit shumë për vlerësimin tuaj!

Bregi
Shqiptaret ne Kosove, sidomos pas '89-es jetonin nen okupim dhe roberi klasike. Orientimi drejt pazifizmit ne kohra okupimi dhe roberie klasike s'eshte gje tjeter veq se dorezim, pajtim, nenshtrim...
Si krahasim mund te mirret shembulli : nese nje vajze e virgjere dhunohet nga nje rebel dhe ne fund te aktit te kryer, vajza i kerkon paqe rebelit !!! A s'eshte çudi ?! Nenshtrim ?! Pajtim ?!!!

Pacifizmi dhe partite tona jane teme e gjere per diskutim andaj me mire te "sillemi" rreth temes "IDOLI i..."
Thash qe ne fillim se jam kunder idolit por kjo nuk do thote se mendimi duhet gjeneralizua sepse ne faza apo mosha (te ndryshme) te zhvillimit, njeriu ka nevoje per nje piknisje,synim,qellim,deshire...andaj "idoli" munde edhe te jete nje udherrefyes,nje pasqyre krahasuese apo nje burim motivimi gjithesesi pozitiv, (mendoj per idol sporti,kulture...). Por per shkallen apo situaten tone politike kur politizimi ne mase eshte enorm apo jashte çdo kufiri te normales, mendoj se zgjedhja e idolit politik, besimi apo vrapimi pas tij eshte mbi te gjitha i demshem.

Ja nje shembull pse idoli yne (politik) mund te jete i demshem :
Ja çfare thote njeriu i afert dhe i besuar i "idolit" I.Rugova ! Eshte fjala per regjisorin Fadil Hysaj dhe intervista e tij dhene "Kombi"-it /reviste/, Viti IV Nr.29, date 05.08.2000, faqe 30.
Ne pyetjen e gazetarit: "Kuluareve politike flitet se Rugova ne fakt nuk ka keshilltar te mire dhe se as qe di çfar ndodhe rreth tij....?, z.Hysaj pergjigje:"Rugova nuk njeh keshille qe i vjen ne gjuhen shqipe. Ai nuk njeh keshille qe flitet ne shqip. Eshte kjo nje sindrome e çuditshme. Ai te njejten keshille mbase mund te degjoje nga dikush i cili nuk flet shqip, por shqip jo. A i nuk ka sens, nuk ka nerv dhe nuk mund te degjoje qe t'ia thuash mendimin deri ne fund nese i flet shqip. Ne te njejten kohe e kam degjuar se kur t'i vije nje administrator i huaj dhe ky ka pasur durim qe ta degjoje me ore te tera, edhe pse nuk ka thene asgje, ka folur bosh. Ndersa nga ana tjeter edhe sikur Robert Doll t'i fliste shqip, Rugova kurre nuk do ta degjonte. Une pandeh se ketu ekziston nje kompleks historik. Ai nuk e beson se ekziston shqiptar ne rruzull qe do te dinte ketij t'i jepte keshilla. Sepse ai mendon se eshte i vetmi shqiptar qe di. Por per te qene fatkeqesia me e madhe, ka edhe mjaft shqiptar qe mendojne se ky eshte i vetmi shqiptar qe di ndersa shqiptaret tjere nuk dine asgje. Kjo do te thote se jemi viktime e nje koncepti injorant ne politike, te nje mazohizmi ne kete plan, sepse ne mendojme se jemi te mjere dhe dikush tjeter duhet te na lekunde e te na rrise si jetim. Pra, eshte kompleksi i jetimit."

Kjo thenje e kjarte dhe gjithesesi origjinale (e huazuar nga revista "Kombi") me jep te drejte te dyshoj ne "idolin" :pacifist,hyjnor,qe linde rralle, i pa zevendesueshem, gjeniuen tone,largpamesin...!!!.

DilDema

Bregi,
Mendimet të ngjashme me këto të Fadil Hysajt ke mundur të gjesh sa të duash edhe te Vetoni, Batoni... dhe një kategori e tërë "intelektualësh të qytetëruar" rreth Vetonit, që shpesh shumë pak mund të dallojnë nga ato të Drashkoviqit dhe politikajëve "më të moderuar serbë", por që në fakt të gjithë njësoj mendojnë ta mbajnë të okupuar Kosovën, sepse vetëm kështu ruajnë pozitat e tyre dhe mediave që drejtojnë- ngriten mbi fatkeqësinë tonë kombëtare.
Politika e tyre mund të jet tërheqëse për të gjithë ata që nuk njohin politikën, e ngjashme me muzikën "tallava", që nuk është e jona, por shumica shqiptare e ndëgjon me ëndje. E njoh mirë edhe këtë soj njerëzish edhe këta pseudopolitikaj, apo "TALLAVA POLITIKAJ".
Fadil Hysaj është rexhisor i madh, por nuk dij sa ka lidhje me politikë...
Nuk dua të them se gjithëçka ishte e përkryer në kohën e Rugovës, sidomos katër pesë vitet e fundit, në prag të luftës, dukej sikur LDK kishte shpenzuar gjithë arsenalin e veprimit të saj dhe ishin shterur format e veprimit dhe organizimit të brendshëm të saj, por nuk kisha guxuar kurrë si "intelektual" t'i lejoj vetës të mos pranoj faktin se ajo i krijoi bazën më të fortë për veprim subjekteve të reja politike, ushtarake...dhe u hapi rrugën të gjitha opcioneve dhe ideve për një Kosovë të lirë dhe të pavarur...madje edhe krijimit të ideve dhe grupimeve radikale në këtë aspekt.
Ajo legalizoi të gjithë "ilegalët"-veprimtarët shqiptarë të Kosovës nga e kaluara, që po kalbeshin nëpër burgjet serbe...apo ishin strukur të pagojë në botën e tyre individuale dikund në ndonjë kënd të Kosovës.
Injorimi total i kësaj pikërisht nga të njejtit, vërtet ishte një qëndrim fatal për perspektivën e krahut të luftës dhe rrymës politike që doli nga ajo e dëshmuar sa herë viteve të fundit.
Jotoleranca fanatike, që shpesh merrte kuptimin e 'bajraktarizmit', duke injoruar secilin para dhe duke mos i lënë perpsektivë atyre që do të vijnë ( trashëgimi e së kaluarës) ishte armiku më i madh brenda PDK-së. Nëse PDK-ja do të ketë forcë të çlirohet nga kjo sjellje e disa individëve dhe kuadrove të saj, natyrishtë ka shansë të përfitojë edhe shumë ithtarë rreth vetës, të cilët, sikur unë, nuk shohin tjetër subjekt politik më serioz se PDK-në, për të udhëhequr me Kosovën, pas vdekjës së presidentit Rugova. Jam i bindur se PDK-ja është e interesuar të shpërthej rrethin e besimtarëve fanatik dhe të mbledh rreth vetes edhe më shumë njerëz të zhgënjyer nga çthurja e LDK-së së Dr. Rugovës.
Ithtarët nuk krijohen duke gjykuar e denuar baballarët, gjyshët e stërgjyshët që nuk patën mundësi të na sigurojnë liri dhe jetë më të lumtur dhe mbi këto fyerje të ndërtojmë të ardhmen tonë! Edhe ata janë pre me shkaun gjithëmonë, por kurrë nuk fituan në tryezën e bisedimeve mbi jetësimin e lirisë së ujitur me këtë gjak.
Këtu duhet kërkuar "çelësin" që hap dyertë e fitores së PDK-së -!

Bregi
E tani verehen keqkuptimet mes nesh ! Veti kjo gjithsesi negative dhe dominuese ne "Odat Tona"!

Urrejta, mllefi, fyerja... qysh ne fjaline e pare na del si kryefjale !!
/...Vetoni, Batoni... dhe një kategori e tërë "intelektualësh të qytetëruar" rreth Vetonit, që shpesh shumë pak mund të dallojnë nga ato të Drashkoviqit dhe politikajëve "më të moderuar serbë", por që në fakt të gjithë njësoj mendojnë.../ autor Dildema.
Turp apo jo ?!

Une e dije edhe mendimin e akademikut Qosja,disidentit Bace Demaqit,patriotit Mr U.Hoti,analisteve Sh. e M. Krasniqi, ish-prijseve studentore M.Mavraj e A.Kurti, gazetareve M.Limani e H.Matoshi, ish-kryeministrit te Kosoves B.Bukoshi.... , edhe pse ishin ne nje kohe apo tjeter bashkpunetore te ish-idolit tend, une nuk pata "guximin" t'i shembullizoj sepse e dija qe do pasojne fyerjet si ato me larte!!!

E mora shembull z Fadil Hysaj per dy arsye:

E para se eshte nje regjisore i famshem dhe si i tlle ka shpirte artisti qe shprehet lirshem, lehte per ta kuptuar....
E dyta se ishte (eshte) anetare kryesie ne LDK dhe njekohesishte keshilltare i ish-idolit tend.
Pra nje njeri mjafte kompetent qe sepaku nuk meriton te fyhet me ato krahasimet banale (Drashkovici...).

Do i permend edhe nja dy shembuj (fakte) per te perfunduar me kete teme, (deshira ime).

1/ Kushtetuta e Kaçanikut :
Meqenëse, Ibrahim Rugova ishte mësuar të „sundojë“ vetë në Kosovë, pa u konsultuar as edhe me „eksponentët e tij fiktiv institucional“ dhe të bëjë politikë prej autokrati, këtë “autoritet autokratik“ është përpjekur ta ushtrojë edhe gjatë luftës çlirimtare, të drejtuar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Dihet mirëfilli se Ibrahim Rugovën si kryetar të Republikës së Kosovës, neni 108 i kushtetutës së Kaçanikut, në rrethana lufte e obligonte ta “shpallë mobilizimin e përgjithshëm“ si dhe “të udhëheq rezistencën popullore“, por ai këtë gjë nuk e bëri. Rugova përveç që nuk kishte guximin të vijë në krye të rezistencës së armatosur, për më keq, ai u bë penges dhe shumë i dëmshëm për mobilizimin e të gjithë shqiptarëve në luftë për çlirimin e Kosovës.

2/ Rugova i marre peng :
Ja po e marrim shembull shkrimtarin tone me te madh I.Kadaren, çfare thote (Ai) per viziten e Rogoves ne Beogrd dhe largimin e tij nga Kosova.Çfarë shkruan Ismail Kadare për Ibrahim Rugovën në ditarin e tij
„Ra ky mort e u pamë“
“Ibrahim Rugova ka lënë Jugosllavinë me lejen e Millosheviçit”
“Ky njeri nuk di të shpreh dhimbje, por di vetëm të qeshë”

3 prill 1999
Dalja e Rugovës në TV, me Milosheviçin, befasim për të gjithë. Ata që nuk e duan nuk e prisnin një vetpërbaltje kaq të shpejtë. Idhtarët e tij kanë rënë në zi.
Merret me mend që telefoni im ka rënë prapë shpesh. Këtë herë nga Shqipëria. Them atë që mendoj: përderisa nuk e dimë në ç’rrethana ndodhet s’mund të ngutemi ta gjykojmë. Askush s’ka të drejtë të kërkojë prej tij të flijohet si hero. Ndërkaq ajo që mund t’i kërkohej ishte të buzëqeshte më pak. Kosova është midis mortit dhe zisë. Lideri i saj, së paku, kaq gjë mund të bënte: të ngrysej. /fragment nga ditari I.Kadare/
...Pastaj edhe kryetari boshnjak Alija Izetbegoviq (sa më kujtohet) ishte zënë peng nga ushtria serbe, por ai nuk buzëqeshte, përkundrazi pat deklaruar: “Unë jam peng. Çdo deklaratë apo nënshkrim imi është i pavlerë. Të gjitha kompetencat i takojnë nënkryetarit“. Dhe duke e parë vendosmërinë e z.Izetbegoviq, pas disa ditësh ushtria serbe u detyrua ta lirojë atë. Gjest ky mbi te gjitha patriotizmi qe fatkeqesisht ishte i pa njohur apo sepaku i pa imituar nga I. Rugova.

DilDema
Bregi,
më vjen keq nëse je ndier i fyer nga ajo që thash!
Më beso se me dëshirë nuk do të lëndoja askend në jetë, por është e pamundur të përpiqesh të thuash diçka e të mos lëndosh dikend. Të lutem pranoje këtë më shumë si mënyrë për të nxitur diskutimin. Mund edhe ta ndërpresim bisedën kur të duash dhe qysh tash të them se kjo do të jet përgjigja ime e fundit, pa marrë parasysh repliken tuaj, sepse është me rëndësi të inkuadrohen edhe tjerët në bisedë. Këto janë vetëm opinione të miat dhe nuk paraqesin ndonjë rëndësi të veçant apo nuk janë asgjë më shumë se një dëshirë që popullin tim ta shoh më unik, më të afërt dhe tolerant me njëri tjetrin e jo për shkaqe politike të urrehen për vdekje njerëzit mes vete. Për këtë përgjegjësia bjen mbi vet politkajt fanatikë, që masën nxisin deri në shkallë armiqësie. As Hashimi e as Rugova nuk meritojnë që njerëzit të vriten për ta...
Dua të shtoj vetëm këtë.
Asnjë artist nuk mund të jet politikan i mirë, qoftë ky edhe Ismail Kadare, qoftë Rexhep Qosja, qoftë Fadil Hysaj, apo edhe vet Ibrahim Rugova...
Politika nuk don shpirt si letërsia dhe artet! Ndjenjat, shpesh mundin arsyet!
E popullin shqiptar e udhëhoqen gjithëmonë poetët!
Edhe Noli e humbi revolucionin e tij demokratik, ngase ishte poet e nuk lëndonte dot kundërshtarët e vet dhe nuk dëshironte ta shoh të përgjakur kombin e tij.
Pse përmenda Batona e Vetona, ndërsa fjala ishte për Fadil Hysajn?
Si rexhisor e artist i jap dorën atij, por në politikë i takon kësaj kategorie intelektualësh, ose nuk ka "egon" e tij, por atë e formon në kontaktet e përditshme me ata për të cilët edhe politika kombëtare nuk është asgjë tjetër veq komercializëm dhe autoreklamë me tituj bombastikë në mediat e tyre. Kështu mbushin xhepat dhe i rrisin autoritetin vetit dhe pa fije turpi dalin para popullit të uritur dhe dëshmojnë se janë milionerë dhe se për këtë arsye meritojnë pushtetin.
Kadarea është gjithashtu artisti më i madh i kombit shqiptar dhe rreshtat që ti i citon janë të momentit. Ti si duket pajton prap me Enver Hoxhën për ta ndaluar Fishtën pse në një moment dëshprimi nga njerëzit e tij, kërkon të mos ishte ai që ishte?!...Kadarea sërish pati forcë ta korrigjoj vetveten, forcë e cila u mungon fanatikëve tanë politikë.
Nëse dikush doli humbës nga lufta në ish Jugosllavi, atëherë humbësi më i madh ishte Alija Izetbegoviqi. Serbët, që nga fillimi i luftës në Bosnje e Hercegovinë nuk kërkuan asgjë më shumë se ajo që fituan, ndoshta në Dejton fituan pak më shumë se që kërkuan.
Mbi treqindmijë boshnjakë u likujduan- fushat u mbushen varre. Miliona të tjerë e lëshuan Bosnjen e tyre dhe nuk mendojnë të kthehen kurrë më. U krjiua një Federatë që kurrë nuk do të funksionojë si e tillë, por vetëm si tri shtete të forta në një federatë kurrfare. Tri shtete që pengojnë zhvillimin e shtetit federal, me të cilin më në fund u kënaqën muslimanët e Alija Izetbegoviqit.
Kujt do t'i duhej një shtet i tillë!
Edhe Rugova kishte shpirt artisti dhe nuk do të mund ta shihte atdheun e tij të përgjakur deri në këtë shkallë, që Kosova të sihte Bosna e dytë në Ballkan. Këtu qëndron dobësia e Rugovës. Ai, ishte vërtetë artist, të cilin ti e sheh te ata që e sulmojnë Rugovën, por assesi ta gjesh aty vet Rugovën.
Ai ishte çliruar nga idetë dhe simbolet revolucionare bolshevike enveriste, titiste, apo si ti Chegevariane (ikona juaj) se nuk duhet kursyer njerëzit për atdhe.
E kujt i duhet atdheu pa njerëz!!!!!!!????
I lumtë atij që ruan njerëzit dhe pret të futet në betejë deri në momentin kur më së paku do të humb njerëz. Unë dhe askush me logjikë të shëndosh nuk do të pranonte të kompenzoj shtetësinë me 300 mijë jetë njerëzish dhe atë në prag të një rirreshtimi të ri të Evropës.
Dashti zoti dhe nuk ndodhi njësoj si në Bosnje!
Unë megjithatë shpreha vullnet të mirë, që në shkrimin tim të parë dhe ja njerëzit me qëndrime të këtilla nuk të lënë hapsirë për t'u ofruar, sikur jeni xheloz se mos idolin tuaj do ta pranoj si të vetin edhe dikush tjetër ... Se ai u qenka dedikuar një kategorie të veçant dhe rrethi i tij nuk guxon të zgjerohet???!!!
Sikur të çliroheshit njëherë nga ky fanatizëm dhe të mund të bisedonit lirisht dhe pa komplekse me njerëz, duke i pranuar meritat e secilit ndaj atdheut të tij, se jeta në Kosovë dhe përpjekjet për liri e pavarësi nuk janë
të sotme, por ato datojnë që nga beteja e Kosovës para gjashtë shekujsh dhe nuk pushojnë ende dhe se deshmorët dhe trimat e UCK-së nuk janë pronë e ideologjive të caktuara, por ata lindën nga gjiri i këtij populli ,djem e vasha nga antarët e LDK-së, Partisë parlamentare, ish komunistëve dhe ish enveristëve, ish nacionalistëve e kujt jo, madje edhe bij të ish informbyroistëve që i kishin shërbyer me besnikëri dikur Rankovicit (kishte edhe shumë të tillë që unë i njoh), por dje në luftë ndjenin se në damarët e tyre rrjedh gjak shqiptari...
Jotoleranca e këtillë u dëshmua si armiku më i madh i PDK-së.
Unë sërish po deklaroj se nuk shoh subjekt tjetër politik më të fort se PDK-në, që është e mbshtjellur me "petkun" e një heroizmi të rrallë, por që raliteti dëshmoj se nuk mjafton vetëm kjo për të ofruar rreth vetës shumicën e qytetarëve të Kosovës, të cilët nuk janë aq naiv sa të mos njohin e respektojnë gjakun e dëshmorëve të rënë. Antarëve duhet hapur portën e mirëseardhjes, jo duke ua vrarë idealet jetësore në stilin enverian, që në fillim, por duke u mundësuar ta gjejnë vetveten në radhët e PDK-së.
Deri atëherë do të jemi vetëm opozitë!
(E shihni se do të isha antar i keq i PDK-së, nëse do të më pranonin,sepse sipas logjikës sonë të mirë janë vetëm ata që përulen e gjunjëzohen para "idoleve" të tyre ose i mbrojne ata dhe janë të gatshëm të vdesin për ta).Mirupafshim në temat tjera!

Identiteti

Rugova ka qene njeri i pa zevendesueshem,dhe te tille njerez lindin rralle ne bote.......Aj ka qene njeri i cili ka pare larg,edhe pertej bjeshkeve,per kete aresye bashkekohesit e tij ose disa"njerez" te thjesht e kan te veshtire ta kuptojne vizionin e tij(ose veprimet qe bejne i bejne thjesht per tu dukur apo per te ardhur ne pushtet me q'do qmim)....Sot,kur Ai nuk"jeton me","disa njerez"mundohen te dalin ne siperfaqe te politikes se Kosoves(DARDANISE se Rugoves),porse"keta njerez"duhet ta dijne dhe ta pranojne boterisht perpara opinjonit
kombetare dhe nderkombetare se ishte RUGOVA ai i cili i dha fryme dhe hapi rruget_shtigjet e mbyllura te ketij Dheut,qe i ishin mbyllur nga armiqt te jashtem dhe te brendshem te cilet kete Toke Dardane e paraqisnin si toke serbe.Porse ishte Rugova,ai i cli levizi gjerat ne te mire te Atedheut.Ai me largesine e tij politike dhe intelektuale,arriti qe per nje kohe shume te shkurter ti beje per vete shume kongresist Amerikan dhe diplomate Europian.....Pas"vdekjes"se tij menjeher eshte verejtur nje z'brazeti e madhe ne udheheqjen e Kosoves."Politikanet"qe sot udheheqin Kosoven,asnjeri nuk jane politikane te mirefillt.Shume prej tyre
politiken e ndjekin permes medijave,sepse nga vetja nuk kan asnje pikpamje politike...Kesaj radhe po e permbyll me mendimin tim personal duke qene i bindur se edhe per nje kohe te gjate ne politiken e Kosoves nuk do kete njeri politikan si Rugova.

Bregi
Nuk dua te kundershtoj as te replikoj por desha vetem te perfundoj me kete teme. Njera nga arsyet eshte fjala e urte (popullore) : " E nxjerr nje kashte e dalin gjashte".

Te pershendes edhe njehere per temen dhe pranoj haptas se keni prirje per diskutime edhepse gjerave qe nuk te konvenojne u kalon perane nga periferia e jo nga qendra, nga sheshi... E verteta dhembe, por sheron.
...Pse nuk morni si shembull Sllovenine ?, apo mendoni se Dernovsheku nuk kishte shpirt artisti ?!, apo ishte shpirte gjelati,fashisti...?!

...Une ndjehem i deshpruar kur vendos te largohem nga partia -X- dhe jo kur vendos t'i bashkohem partis -Y-.

Anaa
Identiteti i ke ren pikes me ket tem sepe kjo besoj se do te ngjall diskutime nga shum forumiste dhe te shohim si e gjykojn politiken e rugoves shumica ketu nuk besoj se do te gjeni perkrahje te pacifizmit sepse mos te ishte gjaku dhe gishti kurr serrrbija nuk hiqeje nga kosova por e beri lufta e Uck e jo politika e tina e rogoves
pershendetje Anaa


Dren1caku

Me vjen keq per te gjitha kundershtimet qe ka , por Thaqin e kena per te gjitha si per luft si per politik te gjithqka okay.


DilDema

Bregi
edhe per Sllovenin po ta jap pergjegjen time per fund.
Sllovenia nuk i takon Ballkanit primitiv. Ajo nuk pati nevoje per Revolucione Bolshevike sikur pjeset tjera te ish Jugosllavise. Bashke me Kuqanin e Dernovshekun hyne ne sistemin e ri demokratik. Ata nuk i pengoi fare pse Kuqani ishte Kryetar i KQ te LK te Sllovenise apo Dernovsheku kryetar i Kryesise se Sllovenise Socialiste, ndersa ne duhej se pari te realizonim programe bolshevike "per pastrimin e kombit nga e kaluara". Secili i ri qe vjen se pari duhet te na bind se te gjithe para tij ishin kafshe, ndersa ai i vetmi eshte heroi. Te kaluaren duhet varrosur, ndersa nuk ka te ardhme pa ne. Sllovenet kishin flakur primitivizmin kahere, nga ana tjeter kishin fqinj te forte ne veri.
Ky eshte primitivizmi ballkanas, te cilit i takojme ne menyren me te vrazhde edhe ne. Per fat kesaj radhe vetem serbet na e kaluan, prandaj jane te denuar te humbin.
Une isha dikur ne LDK, por ka dhjete vite qe nuk i takoj ndonje partie politike dhe nuk me dhimbset as LDK-ja qe prej se kishte fuilluar te transformohej nga Levizja Popullore ne Parti Politike dhe as nuk i gezohem shume simpatise qe kam per ndonje Parti tjeter, sepse i frigesohem me shume zhgenjimit te shpejt edhe nga ajo.
Pa e shti lugen ne vegsh, nuk din cfare ka brenda.
Bregi, te pershendes edhe njehere dhe te uroj cdo te mire ne jete!
Anaa,
i urrej thirrjet e duartrokitjet aty ku flitet ne menyre serioze.

Teknologu

Idoli im ishte,eshte dhe gjithmon do te jet personaliteti i SHPIRTIT TE MADH SHQIPETAR dr. IBRAHIM RUGOVA.
Njeiu nuk mund te jet i persosur,njeriu gabon ngase edhe gabimi eshte pjes e jetes.
Por, gabimi i bere i nxitur nga urrejtja e mbjellur ne shpirt nuk falet.
Ibrahim Rugova me gjithe gabimet njerzore, kishte shpirt engjulli, ai kishte shpirt paqesor, ishte largpames ai e donte me kete shpirt te paster popullin e vet, Ai edhe u flijua per kete popull.
Thaqi me gjith respektin per luften e bere, eshte nje politikan i cili ne shpirt ka te mbjellur urrejtjen edhe pse jo ne doze te tepert ,por ne ate mase sa qe nuk e lejon kurr te jet nje lider shpirteror i nje populli.
Ai dhe disa shok te tij madje per mua edhe ndikuan ne shkuarje e hershme nga kjo bot e Presidentit tim te dashur.
Jo duke e plagosur apo vrar fizikisht , por duke ja sakatosur shpirtin e tij paqesor me sjelljet e tyre me te cilat me apo pa vetedije i kan bere edhe dem popullit te tyre , Atij qe e donte me shpirt Presidenti im.
TE FALEM NDERIT PRESIDENT.

Bregi
Siq duket, tani tema "Idoli i..." ka kaluar ne grupin "C" te KEK-ut.

Nuk ishte as pytje as qellim per nje krahasim komunist apo demokrat por kishim te bejme me "pasivizmin apo aktivizmin" qe d.th. paqe apo lufte. Gjykimi me real do ishte se pacifizmi me se shumti i konvenonte Sllovenise e me se paku Kosoves. Pse ? Per dy arsye :

E para se Sllovenia ishte me se paku e ndikuar (e shtypur) nga Serbia (Beogradi).

Dhe e dyta se pacifizmi (per dy apo tre vite) do i sillte automatikisht shkeputjen toksore nga serbia (per shkak te luftes ne Kroaci).

E perqafuan zgjidhjen e dhunshme pse ishin primitv,komunist,demokrat,bolshevik,kapitalist...? JO. Ata nuk deshen qe Atdheun, dikush t'ua dhuroi lemosh. Ata deshen qe Rinia,Uniforma,Gjaku te jene simboli i tyre dhe jo lemoshat apo hedhurinat e konferencave te ndryshme me aktore te dehur nen avujt e alkoolit.

Po Kosova pati nevoje per pacifizem ? JO, prap per dy arsye :

E para se ishim direkt te ndikuar (shtypur) nga serbia(beogradi), tanime edhe autonomia ishte humbur, ishim ne okupim klasik (politikisht, ushtarakisht...).

E dyta se pacifizmi (per dy apo tre dekada,shekuj...) nuk do sillte automatikisht shkeputje toksore nga serbia (nuk ishte Kroacia ne mes).

Tashi do mundohem te komentoj "pergjigjen e fundit" , ku thuhet :
1) /" Ata nuk i pengoi fare pse Kuqani ishte Kryetar i KQ te LK te Sllovenise apo Dernovsheku kryetar i Kryesise se Sllovenise Socialiste, ndersa ne duhej se pari te realizonim programe bolshevike "per pastrimin e kombit nga e kaluara"./Dildema

Duket se eshte "pergjigje" mjaft konfuze, pastaj edhe krahasimi nuk eshte ne nivel !

Po kush e pengoi Rugoven,Azemin,Mahmutin,Fadilin...qe kishin mbi 90% te popullit prapa! Kush marshonte rrugeve te Kosoves per te mbrojtur Azemin apo per te perkrahur Rugoven ? A s'ishte ky popull (i mjer) qe nuk kurseu as djersen as mundin per keta lider (komunist)?! Apo ishin, siq thua ti :/"... ndersa ne duhej se pari te realizonim programe bolshevike "per pastrimin e kombit nga e kaluara"./!!! Kush ishin bolshevik :Hoxha,Bakalli,Vllasi,Rugova, apo populli i mjer qe vraponte pas tyre ? Apo ishin bolshevik te burgosurit politik te '45-es,'56-es,'68-es, '81-es, '89-es... apo te burgosurit e pas luftes :grupi i Llapit,Kaçanikut,Prizerenit,Dukagjinit, Hages...?!

JO.
.....
Krahasimet dhe dallimet ne mes Sllovenise dhe Kosoves, fillojn pas shpalljes se shtetsise kur te paret vendosen te qendrojn, te mbrojn (shtetin); te dytet vendosen te ikin, te migrojn...!
Lideret komunist shqiptar(kosovar) jo se nuk paten perkrahjen e popullit por se nuk treguan guximin e Kuçanit,Dernovshekut...

2)/"Secili i ri qe vjen se pari duhet te na bind se te gjithe para tij ishin kafshe, ndersa ai i vetmi eshte heroi. Te kaluaren duhet varrosur, ndersa nuk ka te ardhme pa ne."/Dildema

Prap konfuzitet ! Kush ishte ai...?
UQK-ja ? e cila ishte vazhdimisi e tradites neper breza.
Apo ishte Rugova ? ai qe beri hymnin e vet, flamurin e vet, komboin e vet (dardan),levizjen e vet(pacifiste), shtepin e vet e beri "Prezidenc", darken e vet (t'Lames),bredhin e vet(nga Bjeshket e Rugoves)..... ?

(per ta kuptuar me leht, lexo edhe njehere çfare thote regjisori Hysaj).


Luboteni
Pershenoshje vellezër,

LDK - ja dhe PDK - ja (apo partirat simotra) janë një, si qumshti me mazën. Dallim mes tyre veshtirë se mund të spikatesh. Janë bërë bythë e brekë. Përse? Kur?

Gjatë viteve të 90'ta demagogët profesionistë të LDK - së na gënjenin duke na thënë që të rrimë të qetë, të urtë e të duruar, në pritje të ndërhyrjes së faktorit ndërkombëtar! Paçka që vëllimi i dhunës policore dhe ushtarake e serbëve rritej dita - ditës, profesionisiti grotesk i mbeshtjellur si një fodull me shallë, I. Rugova llapte gojen e tij se ne duhet te jemi prapë të duruar e të mos provokojmë policin serb.

Ç'demagogji pllakosëse! LDK - ja në skenën politike është konfiguruar pikërisht për të shtypur e qyqarizuar rezistencën e popullit që e bënte përmes demonstratave. Rugova dhe dyzina e ldkistëve të tjerë, zgjodhën njëfarë 'mesi të artë' as andej e as këndej, qe me nder me thanë do ti binte kështu: nuk jam me ata, veç edhe ju (populli) zbythuni e rrini rehat se për besë...

Shpeshherë dëgjojmë nga njerëz kokëzveshur tek thonë: po ai ka qenë Gani i Ballkanit'(!). Pti... Ç'epitet shtihan që nuk i shkon temparamentit të tij. Përse?


Sepse Mahatma Gandi, hindusi 'kryeneq' edhe pse me forca totalisht paqësore vepronte, ai përballej vazhdimisht me sistemin duke e detyruar atë të lëshojë pe.

Nëse nuk përballesh, atëherë përshtatesh.

Rugova dhe rugovizmi u përshtat pikërisht përse nuk përball. Rugova dinte vetëm të bishtnonte e të ikte si 'shurra e pulës' e t'i linte këmbët e arushës në dorë.

Në kohën kur lipej një organizimi i përgjithshëm çlirimtar, kur luftonte Bosnja e Kroacia kundër agresionit serb, Rugova në vend se të trumbetonte mobilizimin tërësor të popullit për çlirim, ai dilte e thoshte se boshnjakët e kroatët janë 'budallenj' sepse nuk 'shtyhesh dot me Serbinë'.

I tillë Rugova, do të bëhej edhe gjatë formimit të UÇK - së, të cilën do ta cilësonte si zgjatim të Sheshelit! E shihni pra deri ku arrinte Rugova. Për me tepër, në kohën kur UÇK - në e satanizonte si terroriste, ai takohej me Milutninoviçin, Zhivkoviqin udbash, Artemijen, dhe madje Millosheviçin.

Rugovizmi, kjo paçavurë e dhembshme e prapakthimit dhe dështimit historik.

Pjesa II - Vazhdimi i tragjedisë 'Ringjallja e Rugovës'

Kur mund të themi se rugovizmi u përtëri?

Kjo pyetje gjen përgjigjje tetë vite më parë, në marsin e egër të 99'ës atëherë kur delagacioni përfaqësues nga Kosova, pranoi pa dorashka kapitullimin total të UÇK - së.

Njejtësimi mes LDK - së dhe 'krahut të ashq. të luftës' u bë pikërisht kur këta liderë pranuan nënshkrimin e dokumentit të Rambujesë. Tutje gjithçka do ti gjasonte dramës së programuar nga 'Olimpi'.

Të damkosurit nga vera e Rambujesë bën be e rrufe se do të jenë sall pula të urta, q[ do të gëlltisin kkokrat e imta që u hedhin ndërkombëtarët.

Thanë se Rugova vdiç në janar 2006. Por Rugova vdiç, pikërisht sepse e gjeti vendin - trupin ku mund të riinkarnonte shpirtin e tij - trupin e Hashim Thaqit.

Riinkarnimi pati sukses. Merreni me mend: Hashim kodoshi nisi të ringjall fjalorin rugovist qysh tani: 'rrini rehat o popull, se gati jemi. Të mos e zëmërojmë faktorin ndërkombëtar, se ai me një të pëshyer na hedh toke. Ti bindemi'.

Në vijim keni një ekzamplar ilustrativ të cilin e kam nxjerrur nga ditari i luftës së James Rubin, këshilltar politik i Serketarës së shtetit amerikan M. Olbrighte, i cili në pasazhet e librit - ditar të tij shkruan:

‘Thaqi dhe unë shpejt arritëm në vendin tonë të dashur, prapa kështjellës. Unë ndeza një cigare shumë ngadalë sepse nuk më vinte asgjë në mend. Pas një pauze të gjatë, i thashë me gjysmë shakaje se njoh disa producentë në Hollywood që do të mund të dëshironin të bënin një film të jetës së tij. – A do të jem unë personazhi pozitiv apo ai i keqi në film? – pyeti Thaqi. Në ato çaste, atë e thirrën sërish në dhomë për vendimin përfundimtar, por refuzoi të shkoj derisa të merrte një përgjigjje nga unë. – Kjo varet nëse do të nënshkruash apo jo, - i thashë, derisa ai po nisej drejt kështjellës. Pas një ore, O’Brien nxitoi në korridor dhe më nxorri nga njëra prej dhomave të mbledhjeve. Ai bëri të ditur se Thaqi ka pranuar t’i lejojë Surroit të nënshkruajë marrëveshjen e përkohshme në emër të gjithë delagacionit shqiptar. Me Surroin dhe O’Brienin në koridor e tëra që na duhej ishte një laps. Andaj ia zgjata Surroit lapsin tim. Ai nënshkroi’.

Ja pra ky është Hollywoodi politik, në të cilin i ndërrojnë me rend rolet: Ibrahim Rugova me pietet ia dorëzon çmimin 'Oskar' Hashim Thaqit, të spikatur për talent në filma.

Sipas regjisorëve të filmave (lexo KS i OKB se e hallkat e meposhtme) Thaqi sigurisht se do ti ofrohen role te mëtutjeshme per aktrim në filma me nam.

Thaqi (alias bashkdyzim me Rugovën) ka nisur të quhet nga 'Olimpi' edhe si Çarli Çaplin modern.

Ndoshta edhe kanë të drejtë, por...

Hashim Thaqi duke u munduar të bëhet kopje - klon i Çaplinit, zhvatet e ngatërrohet e bëhet karikaturë e Çarli Çaplinit, me të cilin zhgrryhet se qeshuri dynjaja e madhe.

Po ti them dy fjalë o Hashim, që mi tha një ditë një shok imi për ju të dy(edhe Rugovën):

'Po përse e nënshkrove Rambujenë, për sytë e bukur të Hollywoodit.. Hë, pse s'flet?
Po tek e fundit, një film për ty do ta bënim këtu në Kosovë, vetëm po të mos e nënshkruaje.
Faruk Begolli do ta bënte regjinë. e për skenar, nuk kam ide, por do tia gjenim disi një zgjidhje!'

Deli Luboteni,
nga malet e Lubotenit.

Identiteti

Pas RUGOVES perseri RUGOVA,dhe asnjeri tjeter.Ai ishte RUGOVA,i vetmi qe beri aq shume per DARDANINE_
.......Dhe asnjeri tjeter nuk do bej aq sa ka bere AJ per kete DHE......Edhe per se "vdekuri punet do ecin ashtu siq ka porositur AJ,sepse aj ishte Profet i ARBERIT,dhe PROFETET LINDIN RRALLE......

Iliria
Identiteti!
Rugova pa dyshim qe do te ngelet me i madhi i koherave ne historin Shqiptare.
Kjo gje nuk mund te konceptohet nga njerezit, qe din te thone vetem Liria del nga gryka e pushkes.
Pe keta liria duhet te vije ere gjaku, perndryshe nuk mund te quhet Liri.
Ne qofte se mendohet ndryshe nuk te quan njeri patriot por te thone spiun i Serbit.
Kjo eshte motoja e perditeshme, e kesaj race qe e mbajne vehten per Shqiptar.


Luboteni
Ke të drejtë z. Identiteti kur thuani se Rugova është unikat dhe si asnjëri tjetër.
Unikat në kuptimin e veprimeve të tij unikate, d.m.th vëllimi dhe densiteti i veprimeve të pafalshme të tij njëmend janë unikate.

Sepse asnjë lider me katër koçe mend në kokë, nuk do të punonte me thonj e me gishta kundër kombit e kundër lirisë së tij, për hatër të syve të bukur të botës a për hatër të luspave shumëngjyrëshe të 'multienticitetit'.

Me ç'argument ju pohoni se ishte profet i Arbërit?

Në qoftëse se do të ishte profet si e kapërdisni ju, atëherë ai njëmend do ti përveshej kauzes së shenjtë kombëtare për të njësuar kombin e përpjestuar shqiptar në Ballkan, por jo.

Rugova mbërriti në pikën e skajshme, saqë të mohonte kombin shqiptar dhe të sajonte 'kombin kosovar'.
Përse ky sajim?
Ky sajim u bë pikërisht për të fshehur të palarat sa një mal që i ka bërë ai dhe junta e tij.
Do të ishte burrërore sikur Rugova të përkulej para varrit të Adem Jasharit, e jo të shpikte flamuj të stilosur si të jevgëve endacak (nuk jam aspak racist) që drejtpërsedrejti e mohonte flamurin e Skënderbeut.

Pra, Rugova me anë të fjalëkryqit të flamurit e të simbolve 'dardane' rrekej asisoj që popullin ta përthekonte e ta manipulonte duke i thënë se simbolet janë vetë shtetësia! Keni parë a s'keni parë!!!

Ta shpjegojmë se çfarë do të thonë simbolet.
Ne mund të themi se çdo njeri ky sy. E saktë.
Por nuk mund të themi se çdokush që ka sy është njeri, për shkak se ai mund të jetë insekt, gorillë apo alamet shejtani.
Flamur e simbole ka edhe ekipi i Perugas në Itali. Flamur e simbole ka edhe Vojvodina që është krahinë autonome në Serbi, edhe Aruba në Holandë, edhe vankuveri në Kanada, edhe Rio Grande do Sul në Brazil, edhe edhe sa të tjerë, që nuk i përmend se druhem se mos na zë pahiri mëngjesi.

Flamuri ynë u zhyt pikërisht nga rrebja e këtij njeriu. Kombi ynë u ça e u pasivizua sebep rugovizmit dhelpërak.

Unë mendoj se veprën e Rugovës që ju e quani të papërsëritshme, është shumë e përsëritshme. Hidh një sy te pinjolli i tij i fisnikëruar - hollywoodienin manikir Hashim Thaqin, aktor në zë i 'Hollywoodeve' politike për Kosovën, por kundër Kosovës.


Deli Luboteni,
nga malet me borë të Lubotenit.

Iliria
Dildema!
Vazhdoni me postimet e tuaja, jane megjithmend te mencura dhe konstruktive.
Nga urtesia e shkrimeve tuaja, besoj se kemi nevoj te gjthe.

Anna
Po de se dikuj i ka konvenua politika pasifiznit ne kosove dikujt i ka ecun pershta edhe kure Rugaova u takote me milloshin edhe kure kosova ishte pastrue nga gjenocidi i serrbve dhe Prishtina ngjate me nji fntazem Rugova shkonte ne beograd dhe bente takime me ata qe benin masakra makatare ne ter kosovenbenin pastrim etnik por mire se ketu esht nji forum ku ka munesi gjithesecili te jep mendimin e vet dhe te bej analitiken e situates qe ishte dhe po mos te ishte gryka e pushkes per rugoven dhe lapsin e tij edhe njiqinde vjet ishim siq qem deri kure guerilja filooj te bej aksionindhe te filloj te marri ne rrethin e saj trimat qe ju vun ne ball kesaj lufte .


DilDema

Bregi,
më vjen keq që më detyrove të tërhiqem nga dialogu me ju, se më mashtrove në fillim, duke më bindur se kam të bëj me dikend që logjikon drejt, por me këtë shkrimin e fundit, më binde se je njëri nga ata që, kur shpenzon fjalet u kthehesh prap atyre qe i perseritet. Me krahason Slovenin me Kosoven?! Cfare apsurdi! Ndoshta mosnjohuri! Gjithecka mund te jet por jo edhe gjykim e krahasim normal. Ndoshta edhe u takon atyre qe keni kërkuar të shfarsohet mbi gjysma e Kosovës për të patur pastaj ju vend të mjaftueshëm për të manipuluar e ndërruar pozitat, pa patur kurrëfarë konkurrence, duke krijuar nje Enver te ri, qe nuk do te kursente gjakun e popullit per te ruajtur keto pozita.
Eshte mjerim qe ende dikush logjikon ne kete menyre nder shqiptare !
Megjithate e thash jemi populli qe ne menyren me te vrazhde i takojme primitivizmit ballkanas dhe fati i interesave qe disa mbrojne do te varet prej asaj sa do te vetdijesohen keta njerez mbi faktin se ka vdekur dhe po vdes cdo dite bolshevizmi nen kembet e tyre.
Ata qe nuk dijne te transformojne veteveten jane te denuar te zhduken e harrohen!
Frigohem se me keto sjellje po humbet edhe Drenica- djepi i kesaj ideologjie, ashtu si edhe i trimerise gjate luftes ne Kosove.
Unë kam një porosi për të gjithë ata që në mënyrë fanatike mbrojnë interesa partiake se nëse ma shumë se gjysma e kombit tim mendon krejt ndryshe nga unë, edhe nëse nuk më pëlqen mua fare, atëherë së pakut do të bëja pak përpjekje të mos shfaq ndonjë mos rrespekt ndaj këtyre ideve të ndryyshme nga të miat.
Sa më shumë jeni fanatikë, aq më shumë humbni besimin në masë dhe i bëni shërbim të keq partisë suaj.
Zatën kjo ishte arma vdekjeprurëse e vetvrasëse e PDK-së për humbejn e zgjedhjeve të deritanishme.
Ju lutem kësaj radhe të çlirohemi nga ky fanatizëm që po reflektohet me arrogancë e injorim të votës së popullit. Ju ftoj që të kemi mirëkuptim e tolerancë për të gjithë ata që mmendojnë ndryshe nga ne.
Kësaj radhe duhet ti fitojmë zgjedhjet e jo të rrisim numrin e armiqëve nga radhët e popullit tonë!
Pse po krijojme pershtypjen se PDK u takon arroganteve, vrasesve dhe atyre qe nuk shohin asgje tjeter vetem gjak, kercnime dhe jo tolerance.
Une vertete nuk po dij me kend kam te bej nganjehere me njerez perfide qe jane te thirrur te shkaterrojne PDK-ne duke u maskuar si mbrojtes te paskrupullt te saj, apo vertete me "ithtare" te devotshem te saj?!
Une mund t'ju siguroj te gjithe jodrenicakeve ketu se Drenica din te adhuroj e cmoj me te njejtin afsh qe nganjehere na del si injorante. Secili duhet ta kuptoj se gjaku i derdhur i bijeve te saj, sikur i ka dhene te drejte asaj nganjehere te krenohet me shume, por jo te jet injorante ndaj te gjithe te tjereve.Drenicaket mund te jene pak te ashper nganjehere, por ata jane njekohesisht edhe njerez mjafte te dashur dhe duke perfituar zemren e nje drenicaku ke krijuar nje shok besnik dhe te gatshem te vdes cdo moment per ty.
Me e keqja eshte se te gjithe ata qe kryen krime pas lufte i bene ato ne emer te luftes dhe Drenices, duke krijuar keshtu nje imazh te keq per kete djep trimerie shqiptare dhe per bijte e saj qe i shpalosen gjoksin tankeve serbe. Edhe ketu ne kete forum ka plote te atille qe vrasin Drenicen duke bere perpjekje ta mbrojne!
Drenica nuk eshte e gatshme te vras popullin shqiptar, sepse ka deshmuar se ajo din te behet mburoje e shqiptarizmes gjithemone nder shekuj, ashtu siq deshmoje edhe ne luften e fundit.
Drenica duhet clirohet nga ndjenja se gjithemone luftoi dhe pas lufte u injorua nga te gjithe ne Kosove, duke ngelur serish vendi me i pazhvilluar, por edhe tjeret duhet te binden se Drenica nuk guxon te identifikohet me disa individ qe guxojne e kryejne krime ne emer te saj.Drenica, perveq luftetareve ka edhe intelektuale.
Drenica ishte dhe do te jet gjithemone mburoja e Kosoves dhe shqiptarizmes!

Luboteni, kam simpati per Lubotenin sepse e kalova gjate luftes, por akulli ne maje te tij nuk qenka shkri ende.

Anaa, sa neveritese eshte kjo papjekuria juaj! Me vjen keq te shprehem kaq ashper,por te lutem edhe shalli i Ibrahim Rugoves kishte sharm dhe ishte me konstruktiv se sa paraqitjet tuaja ne kete forum!

Te falemnderit Iliria, megjithese nuk e kam kompleks shume se sa do te cmohen idete e mia!
Rugova, mbi te gjitha ishte njeri!
NJERIU I SHEKULLIT XIX NDER SHQIPTAR!
Dhe nuk do te ishte i tille poqese te gjitha kategorite e shqiptareve do ta adhuronin.


Goni_st
kjo na qenka nje teme shume e nxeht. Siq edimi se ne formulen epolitikes1+1=10,andaj po qe se hym pak ne detaje rreth politijkes se te ndjerit Rugova(edhe pse se du hiq,kam respeklt si president i pare i jone njeri qe na perfaqesoi per nje kohe te gjate,qe hyri ne faqet e hidtorise sone..) politika e tije ka qen e dirigjuar nga BE-ja, qe don te thot se ka qen nje njeri servil jo edhe shqiptare ne plotkuptim, asgje nuk ak vendos per ne pa konsulltim.
Ý madhi THaç eshte njeri i Amerikes qe ne shikim te pare duket se na favorizon politika e tije,por edhe kjo nuk eshte prodhim i nje njeriu qe prodhon nga ndjenjeat enej shqiptari te vertet. ndoshta ndoshta eshtee me i rrezikshmi nder te tjeret. mendoj se z.thaçi do ja jen pavaresin KOsoves,ngase neve dheboten weq amerika na pshton pse sepse ne nje fare menyre jem koloni esaj kete do edeshmon koha

Anaa
eshte shuem e vertet se gishti ishte aj qe na mundesoi te vimi deri ktu ku jemi por kjo ka qen nje periudh sakrifice shume me gjate se thaçi haradinaj etj... por neev duhet ti respektojm si heronj te kombit e historia ne te ardhmen do ti shfaqe te gjitha ne shesh, do i shofim se bahsku kush ka qen hero e ksuh tradhtare, fatkeqesiht na jemi nej popull qe nuk mund te mbeshtetemi askund as ne njerezit tane ngase ata te besueshmit nuk mund te vine ne pozite ngase akoma po sundohemi nga aj shovenizmi qe na coptoi dhe do an copton por tani pak ma ndryshe me njerez nga lekura jone.
por me shpres se nej dite do na mundesohet qe te sundojm veten me njerez te mire, e kjo nuk do vjen perdreisa ne te vetedijesohemi si popull,ngase fuqia e popullit drejton rrjedhen e lumit

pershendetje te gjithve un jam pa parti fare jam veq kosovare, edhe pse ne votime kam marr pjese sa iþa ne ks


Luboteni
Tri fjale për Dildemën

Të falenderoj per 'kritiken' pompoze që ma bëni. Ju thuani me te vertete nuk qenka shkrirk debora akoma ne Luboten. Dhe shyqyr që nuk eshte shkrire. Shqyqyr. Perse? - ti do ty pyesësh.

- 'Po ja që ngrohja globale po bën gjithaandej kërdinë duke e shkrirë Polin Verior e Jugor, e për besë te ne qenka më se sigurt. Klima tek ne qenka për besë, si tek ilirët e qëmoqëm. Luboteni dëfton se nuk qenka shkrirë bora sipër tij. E vërtetë.

Por a e dini çka signifikon 'mbetje e dëborës në Luboten apo shkrirja e tij?

Tani do kesh edhe përgjigjjen. Me togfjalëshin 'mbetje e dëborës në Luboten' nënkuptoj qëndrueshmërinë e patundur të idealeve tona kombëtare, që nuk i shkuli as armiku e as 'miku' me shallën e tij 'sharmante' me doktrinat e tij profesioniste për qyqarllëk (lexo: të ndenjurit urtë porsi gomar. Gomarllëk, puna).

Vërtetë, klima e 're' botërore po e shkelka mundësinë për liri të njëmendët politike sebep 'globalizmit paqësor'. Prej tij po shkrihet çdo gjë. E vërtetë. Po, njëmend kjo shkririje e akullit, ti paska asgjëësuar e ngordhalaqur mendët. Po. po.

Kurse, ne këndej kah Luboteni, e sa e sa 'Lubotene' të tjera ende po vazhdojmë me atë 'kryeneqësinë' 'guerile' siç do preferonit ju të na quani.

Ju i dhatë një atribut Rugovës (Njeri i shekullit) që ma merr mendja se nuk mund ta mbart supi i tij i hajthëm, e lërë më temperamenti sikur i një kurtizani të shekullit 16 në oborrin e mbretit Luigji XVI.

Po ja po e heq edhe unë një atribut Rugovës:
'I përshpirtshmi i oborreve mbertërore - Vasali'

Pse, qysh, tek Vasali, s'ka nevojë për dëshmim. Shihet nga hëna. Shihet nga Siriusi!

Ju përfalem me nder,
Deli Luboteni (i pacënuar nga ngrohja globale)

drejtuar: 'ekspertës për ngrohjen globale' Dildemës (për besë nuk ia di as gjininë. Po nejse...)


Albodrenicase

Po nuk besoj se te duhet gjinia e DilDemes o njeri. Une e dij se ai eshte i martuar dhe eshte i percaktuar drejt ne aspektin seksual, kurse ju nuk leni pershtypjen e ndonje femre.
Une ende nuk po muj me te kuptu Luboteni a je me sheher ti a me Barileve. Une po te isha ne poziten tande me beso se do ta ndrroja edhe perkatesine kombetare. Po kjo do te ndodh shpejt, sapo ti kalojnme edhe nja dy-tri vite e ngopemi shtet ne do te kthehemi e pshurrim edhe kombin edhe shtetin. Po ne fund te fundit edhe nuk ka rendesi me, veq po frigohna se na femrat me nuk do te martohemi me me djem shqiptar. Jo une e kam kry kete pune po mendoj per tjerat me te rejat. Po me te thene te drejten ma mire me u martu me nji zezak qe resoekton dicka shqiptare se me nji shqiptar si ti, qe nuk po u lidhka kerkun.
Valla boll larg kane shku popujt ne perendim veq nuk ka popull qe nuk respekton udhehqesine e vet, ligjin e shtetit te vet e na pshurrim ne shtet e ligje ende pa i themeluar ato.
Eshte per t'u habit. Keshtu e kane popujt qe historikisht nuk kishin sens shtetformues.
Luftoi Azem Galica, gjysma e kosovareve thirrshin "O Azem, azem Galica ta pane sherrin krejt Drenica!
Luftoi Isa Boletini, shume e quajten tradhtare te popullit.
Dreqi na raft ne fije se edhe zoti gadi na pat harruar! E merzitem edhe ate me primitivizmat tona.
Mua pelqej DilDema ne thenjen e fundit se Rugova ishte i madh edhe nga vet arsyeja se nuk mund ta pranojne madheshtine e tij te gjitha kategorite e shqiptareve.
Vertete shpirtengushtesia e disave nuk mund ta pranoj kete madheshti.
Une e kam ketu ne kojshi nji shoqe sa here vjen te une flet keq per krejt grate e mahalles, po cka flet per mu kur shkon te ato?! Nejse, tash e dijme edhe na se me se keqti i ka punte qajo per te cilen ajo na flet mire!

Luboteni
Kapëtove male, Albodrenicë plot nder,

Nuk besoj se do ta ndrërroja përkatësinë kombëtare sebep 'shpirtëngushtësisë' time e cila nuk pranuaka 'madhështinë' e 'babait të kombit'.

Nuk më la hiçfare përshtypje as 'shehri dhe Barileva'. As tentativat alla 'telenovela' se do të martohesh me një zezak. Martohu, kujt dëm s'i bën. Tek ne në Kërçovë a e din si do të thoshin për babën tënd kur do të flisnin për ty: 'I ka ikur bleta nga kosherja'.

Në këtë rast, ju e dini se në çfarë përngjani!? Në gratë llafazane të komedisë '14 vjeç dhëndërr' të Çajupit. Zihesh e përzihesh si çakallë mulliri. Si njato shoqet e tua. Vetë e the: pëderisa e ditke edhe përcaktimin gjinor të Dildemës së panjohur (hermafrodit), formuistët mund të dinë se çfarë soji je.

Politika e pabesë zyrtare njëmend na rropi e na ç'rropi, na fyu e na anatemoi. Më beso se ne nga Luboteni (i cili është mjaft rezistent nga 'ngrohja' globale. Shih, postimin tim më lart për këtë dukuri) ku ka mbetur e gjëllin akoma fryma kombëtare (e cila po quhet akull), dhe shyqyr ama shyqyr që dimë të bëjmë dallimin e mos ti thojmë derrit dajko. Paçka që ju dhe gjithë të tjerët si ju na shani e na përlani duke na thënë të ndërrojmë përkatësinë kombëtare, sepse qenkemi aq 'zemërngusht' sa të mos pranojmë 'madhështinë' e Shallës enigmatik.

Në postimin tënd keni njëmend një akuarel pështjellimi, të bërë si i thonë fjalës, bythë e brekë.
Zakonisht, kombet e bëra kanë një qëndrim të prerë për figurat kombëtare.
Ato figura të cilët mishërojnë qëndrueshmërinë e kombit, rëndom cilësohen me të drejtë si figura kombëtare.

E për ato figura tradhtare, qyqare e nihiliste, zakonisht hyjnë në kallëpin e sharlatanëve të kombit.

Mirëpo, kombi ynë nuk di të bëjë një dallim të prerë midis kombëtares dhe jokombëtares (lexo:Rugova)
Tash ju do të kërceni brof nga vendi e do të gapërroni sytë si të lubisë, pse e fute Rugovën aty do të thuash, ai ishte shqiptar.

Kjo me të vërtetë dëfton topitjen shqisore e mendore tënden për të bërë dallim.

Ju, lajthiteni, kur mendoni se çdo gjë që është amëtare (lexo: flet shqip - shqipfolës) është njëmend kombëtare. Qe ta tregoj shembullin. RTP - ja ose gazeta e Rugovës 'Rilindja' kishin amësi formale, mirëpo asnjë pikë fryme kombëtare. Ose, ose në shkollat shqipe gjatë kohës së Titos mësohej shqipja si e folme, mirëpo nuk mësohej shqipja si veprim. P.sh në shkollat shqipe gjatë Titos, nuk mësohej për Shaban Polluzhën e madh por mësohej për Boro & Ramizin multietnik në Landovicën 'shumëkombëshe'.

Këtu jeni nxënë ju për bishti, pikërisht në këtë grack. Ju mendoni se Rugova vetëm pse llapte shqip, me të vërtetë ai qenkësh shqiptar. Veprimet e tij fatale prej fatalistit të kamur nuk besoj se duan dëshmim. Po ja po ua them:

Sipas Kushtetuës së Kaçanikut, me të cilin Rugova për vite kishte mbledhur poena politik, Presidenti do të duhej të ishte Komandant i Forcave të Armatosura.

Por, betimi i Kaçanikut u shkel me thembër të këmbës pikërisht nga Rugova, i cili në momentet kruciale kur populli shqiptar u organizua në UÇK, ishte vetë 'lartmadhëria' e tij që ushtrinë tonë të dalë nga vullneti sovran i popullit, ta quajë 'terroriste' apo 'dorë e zgjatur e Arkanit'. Me një fjale ta poshteroje.

Ne nuk duhet ta fusim me një thes, ta zëmë Hasan Prishtinë e Bajram Currin me dhelpëren e Matit, kondërpopullorin Ahmet Zogu. Ne nuk duhet që ta fusim me një kallëp, luftëtarin e denjë të masave, strategun e shquar Shaban Polluzha me veglën e përkryer të titistëve jugosllav Fadil Hoxhën e zgjebosur.

Në këtë rast ju bëni poshtërrllëk ndaj një figure kombëtare. E kam fjalën për drenicasin tonë trim, Azem Bejtën. E krahasuar, e nivelizuat me I. Rugovën. Po ju nevojitet të bëni një peshim:

1. Azem Galica tok me çetat e tij kaçake, plot 10.000 vetë luftojnë me flamurin e Malos, kundër austrohungatrezëve, serbëve dhe lëpushkave të tyre. Azemi i prin popullit dhe pas tij vjen populli.
Në Drenicë e anëkend Dukagjinit, rëgëtin liria. Atij i këndon historia.

2. Ibrahim Rugova tok me kasnecët, kuislingët e kulltukofagët i bien lodrës 'Mos e provokoni shkjavin se ai me një pështymë na hedh përtoke. T'i bindemi e ti shtrohemi si dhentë. Një ditë, inshallah do të ndërhyjë faktori ndërkombëtar'.
Ibrahim Rugova në vend se të hidhej bashkë me popullin në demonstrata e hem në luftë për liri ai preferoi kolltukun, spektrin e presidentit dhe bekimet e Papës plak.
Në qoftë se Rugova do të mbathtte opingat e të hidhej bashkë me popullin në zjarrin e lirisë, populli pas tij do të ishte i gatshëm e vetëmohues të sakrifikohej.
Por, jo sepse Rugovës i djegte bytha për kolltuk, spektër e sytë e bukur të Papës.

Të lutem me përgjërim që të mos e krahasosh një titan të historisë së masave (Azem Bejtën e gjallë) me Ibrahim Rugovën e ciflosur e të dhjamosur (Ibrahim Rugovën e vdekur).

Rugova i squllosur arriti në këtë pikë, pikërisht pse diti që si finok i zverdhlluar të shfrytëzojë mundin e masave. Si?

Rugova është sikur një surfer maestral. Pse, si?

Surferi me dërrasën rrëshqitëse e pret tallazin ose valën në det deri sa të lartësohet e të zmadhohet sa një mal. Mandej e shfrytëzon një çast dhe ngritet sipër saj. Identik si Rugova.

Rugova surfer me dërrasën e tij rrëshqitëse, i shfrytëzoi demonstratat e mëdha studentore. Në momentet kur ato kulmonin, dilte si një mi gjirizi e kinse bënte përfaqësim. Nuk e di se a është e vërtetë, rrëfimi i një shoku të xhaxhait tim. Është mocani me Rugovën e vdekur. Bile shok me Rugovën në jetën studentore. Tregon E. M:

'Ishim tre vetë në dhomën tonë në konvikt. Isha unë nga Shtimja, një djalë nga Podrimja dhe Ibrahim Rugova. Ishte vakt demonstratash. Përposh konviktit tonë dëgjohej vala plot buçima të zërave të studentëve demonstrues. Mandej dëgjoheshin plumbat e gazi lotësjellës i policisë së shkjavit. Unë nuk prita më dhe bashkë me R.G e Podrimës veshëm pardesytë dhe ia mësymë shkallëve përposh për në demonstratë. Por duke zbritur shkallëve mu kujtua se nuk bëra mirë që nuk e thirra edhe Rugovën. Andaj ngjita shkallët me një hap. Kur hyra në dhomën konviktore, në anën e sh'majtë të dhomës, gjendej krevati kur flinte Rugova. Ai ishte mbështjellë me qebe (batanije) dhe zëri nuk i dëgjohej. Kur i afrohem ia heq qebën dhe e gjeta Rugovën e kruspullosur me sytë çiçërr. E pveta: 'A vjen me ne. Po dalim'.
- Jo more çfarë - ma ktheu Rugova - Pse me dal me gumav shpinën palidhje dajak. Tybe, duhet mu rujt te tan, po ata gjaja ( e kish fjalën për studentat) jon tranu e haj medet. Veq valla për veti un du me nejt ktu, se veç mu um ka nana, e vlla a mashkull tjetër s'kem kah shpia'

E kam edhe një këshillë fort të mirë për ty AlboDrenicë.
Është shumë e rëndë ta mbash emrin madhështor të Drenicës e të psallësh dashuriçka për Rugovën.


Si përherë i fortë,
Deli Luboteni,
Nga malet e patundura të Lubotenit.
Mirë mbeç.

Bregu
Dildema,
e kuptoj orientimin tend kompromitues,shantazhues dhe gjithçka tjeter qe te lejon apo mundeson te arsyetosh urrejtjen,fyerjen,akuzen dhe "luften" qe ka bere Rogova dhe LDK-ja kunder kombit shqiptare,popullit shqiptare apo sepaku nje pjese te popullit qe gjithsesi eshte shumice, sepse LDK kurr se ka arrit te fitoj besimin e 50% te popullit (gjate dhe pas luftes).
Do i permend disa nga akuzat qe m'i drejton mua por paraprakisht dua ta perkujtoj ty se, gjithe ato qe i thua perderisa nuk mbulohen me fakte, jane vetem shpifje,genjshtra,urrejtje,perqarje dhe tradhti kombtare. Epshet tua jane trasuar (para teje) nga perqarsi me i madh i kombit (sidomos gjate historis se re) qe ishte dhe mbet idol yt.
Ti me drejtohesh mua me keto fjale : citim "...Ndoshta edhe u takon atyre qe keni kërkuar të shfarsohet mbi gjysma e Kosovës për të patur pastaj ju vend të mjaftueshëm për të manipuluar e ndërruar pozitat, pa patur kurrëfarë konkurrence, duke krijuar..."
Nuk habitem nga kjo akuz sepse mungon faktimi, por kjo tregon se je nje viktim e idolit partiak (ldk) dhe "botes sot" qe njihen si elemente te propagandes serbe.
Nese me kete akuz ke menduar ne uçk-n atehere vetem se ke vertetuar se gjate dhe pas luftes duke luftuar uçk-n i keni sherbyer serbit.
Ja nje fakt, në vitin 1998 është tentuar të bëhet satanizimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga krerët e atëhershëm të.LDK-së. Në nëntor të vitit 1998 me një vendim të veçantë Dr Ibrahim Rugova ka formuar një komision për ”hulumtimin e krimeve te luftes” dhe ky komision atëbotë i shtriu degët e saja gjithandej ku ishin degët e LDK-së. Dhe nga puna e këtyre komisioneve në teren, shpeshherë kanë lindur keqkuptime brenda ushtarëve të UÇK-së ndaj ”komisionerëve”. Madje ndonjëri nga ta edhe është ndaluar dhe për çudi pas luftës ka bërë ankesa për “krime lufte” duke shpifur në mënyrat më skandaloze për luftëtarët e lirisë...!!! Këto shpifje janë adresuar nga zyrtarët e LDK-së në polici, duke menduar se kurrë nuk do të mësohen emrat e tyre. Por, Kosova nuk është e madhe si Kina për fshehtësi të mëdha, ajo është e vogël dhe çdo gjë mund të zbulohet. Për të konkretizuar këtë fakt në vijim botoi dokumentin – vendimin e firmosur nga Kryetari “historik” i Kosovës Dr.Ibrahim Rugova, për formimin e këtij komisioni hulumtues:
L D K
38000 Prishtinë / TEL:++381 38 24 334
FAX:++ 381 38 27609 TEL § FAX:33 864
Duke u mbështetur në nenin 25,alineja 1 dhe nenit 27,alineja 4 të Statutit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, duke pasur parsysh gjendjen e rëndë në Kosovë dhe krimeve të kryera nga forcat serbe, vrasjeve enigmatike dhe kërcënimeve të aktivistëve të LDK-së, në bazë të kompetencave të tij, Kryetari i LDK-së merrë këtë:
V E N D I M
Për caktimin e një komisioni për hulumtimin e krimeve të luftës
1.EQREM KRYEZIU (Kryetar)...................................6.HAJZER KRASNIQI
2.AGIM KRASNIQI.....................................................7.FARUK SPAHIU
3.REXHEP GJERGJI.................................................8.RAMË MARAJ
4.FATMIR REXHEPI..................................................9.EDI SHUKRIU
5.ALUSH GASHI
Ky komision obligohet të krijoj në të gjitha degët e LDK-së nënkomisionet përkatëse.Koordinimi i punëve bëhet me Kryetarin e Komisionit Z.Eqrem Kryeziu.
Zbatimi i këtij VENDIMI fillon menjëherë.
Prishtinë, më 19.11.1998
Kryetari i LDK-së
(nënshkrimi)
Dr.Ibrahim Rugova
...” Eqrem Kyeziu: Propozoj që të rihapen zyrat e LDK-së në të gjitha qendrat,
për hulumtimin e krimeve të kryera nga serbët por edhe UÇK-ja”
Eqrem Kryeziu
Kryetari i komisionit për hulumtimin e krimeve të luftës, z.Eqrem Kryeziu aktualisht kryetar i Komunës së Prizrenit dhe nënkryetar i parë i LDK-së, në takimet e këtij komisioni me përkushtim të madh është angazhuar për të hulumtuar të gjitha krimet e kryera edhe nga gjoja vetë UÇK-ja. Në një nga takimet e këtij komisioni z.Kryeziu do të deklaroi, si vijon:” Eqrem Kyeziu: Propozoj që të rihapen zyrat e LDK-së në të gjitha qendrat, për hulumtimin e krimeve të kryera nga serbët por edhe UÇK-ja”
...ja fakti tjeter, psh çfar thot ish-kryeminstri B.Bukoshi per revisten “Zëri shqiptar“ Nr.5-6 Viti 53/22 qershor 1997,faqe.13-14, : “...Ndihem fajtor se shumë më herët do të duhej të kisha deklaruar se shkaku kryesor për dështimin e realizimit praktik të pavarësisë ishte dhe është Ibrahim Rugova. Ndihem fajtor se shumë më herët do të duhej të isha shumë më kritik ndaj monopolizimit total të jetës sonë politike dhe kombëtare nga ana e një personi; të isha kritik edhe për efektet negative, ndoshta katastrofale të një dukurie të tillë. Por, duke qenë koshient për mungesën e traditës demokratike, kam hezituar ta bëjë këtë, me qëllim që kjo të mos interpretohet si krijim i një tereni për përçarje.Tashmë shihet çartë se përçarjet ekzistojnë vetëm midis atyre që në Kosovë të vazhdojë sundimi serb dhe atyre që luftojnë për Kosovën e lirë.”
Per keto dhe fakte te ngjashme, ti thua se:
"Ata qe nuk dijne te transformojne veteveten jane te denuar te zhduken e harrohen! "
Cili eshte transformimi ?...ndoshta e mendon pacifizem,nenshtrim,dorzim,tradhti apo bashkpunim, marrveshje me armikun ?
...eshte ky nje transformim,kur Rugova në vitin 1991 në një takim me diplomatë gjermanë në Beograd, deklaron, se:”Nuk dëshiron që Kosova të bashkohet me Shqipërinë, por kërkon që ajo të mbetet në kuadër të Serbisë dhe t´i kthehet autonomia...”
Më gjerësisht për këtë takim, lexoni në dokumentin origjinal, si vijon:
“Als wir im Jahre 1991 in Belgrad mit Herrn Rugova gesprochen haben, habe ich ihm die Frage gestellt:
Denken sie daran, irgendwann den Anschluß des Kosovo an Albanien zu fordern, vorausgesetzt daß - aus damaliger Sicht – sish die Situation in Albanien verbessert ? -Das war vorübergehend ja der Fall, - Darauf hat er gesagt:
„Nein, wir denken überhaupt nicht daran. Wir wollen innerhalb des serbischen Staatenverbundes bleiben.
(Beifall der Abg.Leni Fischer (Unna) (CDU/CSU)
-Wir wollen nur unsere Autonomie wiederhaben. Wir wollen als Menschen und als nationale Minderheit geachtet und respektiert werden. Wir wollen uns entfalten können, unsere Sprache sprechen dürfen, unsere Zeitungen drucken und lesen dürfen usw”
(Citat i marrë nga libri zyrtar i Bundestagut gjerman-Deutscher Bundestag - 13. Wahlperiode - 200. Sitzung Bonn, Donnerstag, den 30 Oktober 1997, seite 18139)

...keto jane disa nga faktet qe vertetojn se akuzave tua dhe te idolit, partise dhe gazetes sate kundermojn ere plehrash, ere tredhtie kombtare.

DilDema
Tash flet Che Gevara nga ikona.
Me paska shpallur armik te popullit!
Degjoni ju popull i pamend shqiptare ose do te mendoni siq mendoj une ose te gjitheve do t'u shpall armiq te popullit rus dhe armates se kuqe! Proletare te te gjitha vendeve bashkohuni kunder armiqeve tane klasor!
Moske, 1917, Vlladimir Iliq Lenin!
Pa koment!
Mund te te falenderoj per keto fyrje - truri deshtoi, apo jo!
Po frigohem se ideologjia po shendrrohet ne semundje psiqike te nje kategori e njerezve ne Kosove
Hem! Paskam pas shume arsye me shantazhu Bregin!?
Enveri zbuloi armikun. Sigurimi duhet te bej punen gjate nates!
Hajde imagjinate hajde! Pjelle imagjinata edhe ne gjendje patologjike bile, me shume se sa ne gjendje normale.
"Ti s'ke faj, faj kam une...", po e ndegjoj pak Remzijen,me falni !
Une mendova se ky forum nuk eshte nevojtore publike dhe gabova!
Kerkoj falje nese shantazhova edhe dikend tjeter. Kam shume arsye se po me rrezikohet karriga!
Chegevara me pat tregue ne fillim dicka, por nuk desha ti besoj.
Po me dhimbet koha qe humba ne dialog me ty,Bregi!
Une qe nga fillimi thash se e kam patur idol Rugoven dhe nuk u terhoqa per asnje moment, por nese serish do te percaktohesha per nje emer te ri ne skenen politike te Kosoves ai do te ishte Thaqi.
Por s'do te shkoj pas Thaqit, nese kushti eshte qe te fyej Rugoven, asnjehere!
Cili njeri normal do ta kuptonte si shantazh kete!
Hyra me qellime pozitive, per here te pare desha te kujtoj vetem gjera pozitive,jo per shantazh, por merre edhe si te tille. Nuk kam obligime kurrfare ndaj teje, madje as ndonje politike te caktuar ne Kosove.
Nese nuk je i edukuar te sillesh si njeri, mos hyn neper forume, te cilat nuk i duron truri juaj dhe nuk ke nevoje te fyesh askend, pse truri yt bllokon dhe humb arsyen kur ndjehet i rrezikuar e rrethuar nga armiq.
Njerezit si ti nuk jane armiq te mi personal, ata jane armiqte me te medhenje te vetvetes dhe ideologjise qe mbrojne! Politika nuk behet nga enderrat e bukura nacionalromantike! Vetdija politike nuk krijohet brenda dites. Politika jote qon ne theqafje e qellimi i politikes eshte te mos deshtohet qe ne hapin e pare.
Sa shpejt tu cjerr maska!
Ti do te fitosh betejen vetem nese ke mundur vetveten dhe gjithe ate energji negative te ndrydhur ne vetvete, duke shikuar te secili armikun.
"Te marret" thane dikur "trimi i mire me shoke shume"???!!!
Edhe ne bunar me ra gjen shoke, por cilet jane ata??!!
Po te kerkoj falje edhe ty Luboteni, ti bile nuk me shpalle armik edhepse kishim mendime te ndryshme.
Kerkoj falje nese verehet se isha i prekur nga fyerjet e "revolucionarit" dhe strategut Bregi.
Remzija vazhdon kengen: "Ti ske faj, faj kam une..."
Mjerimi nuk fillon as mbaron me Bregin!
Pershendetje!
Ishte tema e pare dhe paraqitjet e mia te para ne keso forume dhe shpresoj te jene te fundit.


Bregu


z Dildema, te lutem gjeje pak kohe sa per te bere rileximin e postimeve tuaja dhe do bindesh se fyerjen,armiqsine,tradhtine,urrejtjen,primitivizmin...i gjene pikrisht ne postime tuaja, derisa antaret e tjere te kesaj faqeje u qendrojn drejt dhe me fakte te mjatueshme, filloristeve te pasionuar pas propagandes antikombtare te gazetareve apo liderve qe fshihen pas kombit dhe punojn kunder tij !
Ti me thua se une kam kerkuar te shfaroset mbi gjysma e Kosoves !!! Jeni nuhates i çuditshem, apo mbani ne dore nje fakt te shfarosjes... te nenshkruar nga une apo nga ata qe i akuzon ???!
Nese po, nxjerre !
Nese jo, hesht !
Ndryshe duhet te dijsh se ka kunderfakte (me thes) per idolin dhe ideologjin tende "pacifiste", kesaj here do shenoj vetem nje fjale te urte e cila thote :" Me mire eshte te vdesesh ne kembe, se te jetosh ne gjunje".
...heren tjeter mund te zgjatemi per idolin tend, por me qe jeni i ç'akorduar ne akuza dhe kunderakuza (gjithnje pa fakte), kesaj here do i pershkruaj disa nga akuzat tuaja te cilat me shume shprehin urrejtjen,inatet,shpifjet...ndaj grupeve,partive,levizjeve...vetem pse nuk "vallzuan" perkrah psikopatit pacifist qe dinte vetem te qeshte dhe te bekonte !
Ishte lider i popullit, komik i popullit apo prift i popullit ? ( ky idoli yt)
Dhe tani derisa lexon veht-vehten, mos harro edhe Remzijen,Edonen,Xenin...
citim nga Dildema :
... Kosova ishte në pragë të formimit të një ushtrie, për të cilën gjë pat djelmosha që do të mendojnë, sado që shumë prej tyre ishin të nxitur mbrapsht kundër politikës që ua kishte hapur edhe këtë rrugë...dhe shpesh hutonin edhe baballarët e tyre se kundër kujt ishin ngritur; kundër Millosheviqit apo kundër Rugovës... Këtë e pagoi dhe ende po e paguan shtrenjt krahu i luftës, mjerisht i vetmi që nuk fitoi zgjedhje kurrë edhepse e meritonte...

...Mendimet të ngjashme me këto të Fadil Hysajt ke mundur të gjesh sa të duash edhe te Vetoni, Batoni... dhe një kategori e tërë "intelektualësh të qytetëruar" rreth Vetonit, që shpesh shumë pak mund të dallojnë nga ato të Drashkoviqit dhe politikajëve "më të moderuar serbë", por që në fakt të gjithë njësoj mendojnë ta mbajnë të okupuar Kosovën, sepse vetëm kështu ruajnë pozitat e tyre dhe mediave që drejtojnë- ngriten mbi fatkeqësinë tonë kombëtare... Pse përmenda Batona e Vetona, ndërsa fjala ishte për Fadil Hysajn?
Si rexhisor e artist i jap dorën atij...Edhe Rugova kishte shpirt artisti...Ai ishte çliruar nga idetë dhe simbolet revolucionare bolshevike enveriste, titiste, apo si ti Chegevariane (ikona juaj) se nuk duhet kursyer njerëzit për atdhe... I lumtë atij që ruan njerëzit dhe pret të futet në betejë deri në momentin kur më së paku do të humb njerëz.
/p.s. korigjim; rugova kurr nuk u fute ne betej/

...deshmorët dhe trimat e UCK-së nuk janë pronë e ideologjive të caktuara, por ata lindën nga gjiri i këtij populli ,djem e vasha nga antarët e LDK-së, Partisë parlamentare, ish komunistëve dhe ish enveristëve, ish nacionalistëve e kujt jo, madje edhe bij të ish informbyroistëve që i kishin shërbyer me besnikëri dikur Rankovicit (kishte edhe shumë të tillë që unë i njoh)...

...Secili i ri qe vjen se pari duhet te na bind se te gjithe para tij ishin kafshe, ndersa ai i vetmi eshte heroi...Ndoshta edhe u takon atyre qe keni kërkuar të shfarsohet mbi gjysma e Kosovës për të patur pastaj ju vend të mjaftueshëm për të manipuluar e ndërruar pozitat, pa patur kurrëfarë konkurrence, duke krijuar nje Enver te ri, qe nuk do te kursente gjakun e popullit per te ruajtur keto pozita.
/p.s.korigjim ; pozitat i rajti rugova(vdiq si president) dhe vazhdojn t'i ruajn "sherbetoret"e tij/
..Ata qe nuk dijne te transformojne veteveten jane te denuar te zhduken e harrohen!
Frigohem se me keto sjellje po humbet edhe Drenica- djepi i kesaj ideologjie...
...Me e keqja eshte se te gjithe ata qe kryen krime pas lufte i bene ato ne emer te luftes dhe Drenices...
/p.s. ndoshta don te arsyetosh burgosjet e Rrustem Mustafes (remi), Fatmir Limes (çeliku), vllezerve Daut e Ramush Haradinaj...?!/

Keto jane disa nga thenjet tua qe njeherit shprehin edhe "tolerancen,kulturen,respektin,transformimin", bindjen dhe ideologjin "kombtare,patriotike".
Thash qe ne fillim se nese nuk ke fakte hesht, dua te them qe kete mos ta kuptosh si qortim por vetem si keshille. Tung

DilDema
Te lutem ti ke ngaterruar ne koken tende konceptet ideologji dhe komb!
Ndoshta edhe pa dashje ke rene ne pozitat e filozofise othodokse te te menduarit!
Mund te jesh shqiptar i mire vetem nese je komunist!
Mund te jesh pjestar i kishes orthodokse serbe, ruse, bullgare...vetem duke qene serb. rus, etj.
Pastroje koken nga filozofia enveriste e kerkimit te armiqeve te secili, sepse keshtu logjikojne ata qe veq kane filluar te binden se kane humbur besimin ne mase dhe duan ta ruajne ate pa zgjedhur mjete as menyre!
Pse more njeri me ngaterron ketu Rema, Fatmira, vellazerit Haradinaj?!
Tash shfrytezon emrat e tyre per te mbrojtur mendimet tuaja?!
Une pata menduar per disa "trima" te pasluftes qe kryene uzurpime te pasurive te huaja duke u thirrur ne emer te luftes e Drenices dhe keshtu tentuan te komprometojne ate.
Paragjykimet tuaja te ndihmojne vetem te devijosh edhe me tutje! Mos u perpjek te ndertosh asgje nga paragjykimet, sepse ato jane te pasigurta ashtu siq je ti i pasigurte ne veteveten.
Secilin e mbron vepra e tij dhe kurre nuk vdes vepra e bere ne dobi te kombit!
Mos sulmo ata qe te qasen si miq sepse do ti humbesh te gjithe nje dite!

Bregi
Ndoshta i vetmi president ne bote qe nuk pranoi te shkoi ne amshim me Flamur Kombtar dhe ritual fetar ishte kokneçi Rugova.

Per te shthurur me leht lemshin e ngatrruar rreth konceptit komb, do i permend disa shembuj lidhur me konceptin antikomb qe njeherit ishte jo vetem ideologji por edhe hobi i psihopatise qyqare te idolit te qyqareve.
1/Nderhyrhja ne Flamurin Kombtar Shqiptar
2/Nderhyrja ne Hymnin Kombtar Shqiptar
3/Nderhyrja ne Identitetin Kombtar Shqiptar
*****
Kjo eshte jo vetem fyerje e rende per ata (jo vetem per uçk por edhe per Bajram Currin,Azem Bejten,Hasan Prishtinen,Isa Boletinin...) qe kenduan Hymnin Kombtar duke ngritur Flamurin Kombtar per te ruajtur me gjake Identitetin Kombtar Shqiptar.
Per mua ky eshte nje veprim antikombtar dhe deri tani nuk kam hasur ne kunderfakte.
*****
Une, permenda ish-komandantet e uçk-es, sepse ishin pikerisht keta disa nga te burgosurit apo denuarit per "krime lufte", qe njeherit eshte edhe top-akuza e Dildemajve.
*****
Eshte pak e rendesishme cili jam une apo cilit konfesion fetar i takoj, ketu po bisedojm per idolin,... e ri apo te vjeter, per vepren,ideologjin dhe "rezultatet" e tyre.

DilDema
Ti ke plotesisht te drejte, nese gjerat shikohen nga prizmi yt marksist-leninist.
Une mund te te betoehm vetem nje gje: E kreva provimin e marksizmit me noten dhjete te Idriz Rexha, para nja njezet vitesh. Jam njohes i mire edhe i kesaj teorie, qe kurre nuk u realizua ne praktike. Njerezit shohin enderra te bukura, por qe realiteti, shpesh i tradhtone.
Ti je vetem nje enderrimtar i tille !
Ti flet per kosoven sikur ajo te ishte fuqi boterore ushtarake.
Populli duhet te haj edhe "bari" per hire te marksizem leninizmit!
I madh e i vogel duhet te vdes per lirine e atdheut!
Askush nuk duhet te jetoj per hire te krenarise sone kombetare!
Hej degjoni ju tradhtare te kombit qe shkoni pas Rugoves, te gjithe ju do te ishit te mire,vetem nese do te kidhit vdekur per lirine e atdheut! Ju, frigacak qe u dhimbset jjeta per atdhe. Nese nuk keni vdekur dje, duhet te vdisni sot, te gjitheve do tu vrasim se jeni pjelle e keqe e kombit.
Sa keq!

Bregu
Nje faqe prapa ngrite deri ne qiell mbeshtetsit e komunistve Kuçan e Dernovshek, derisa sot shkarravit per toke edhe profin tend z Rexha. madje keto klithje i perdor si "fakte" kunder ithtareve te shtetit etnik ! ...Komunistat ishin multietnik.

...ne bote ka shume shtete qe jane me te vogla apo me te medha se Kosova, qe do thot se ka edhe shtete qe kurr nuk ishin "fuqi botrore ushtarake" por ama shtete ishin dhe jane ende. (kujto: mali i zi,lichtensteini...)


DilDema
Thirrjet e mia Bregu, në realitet jane thirrjet tuaja bolshevike!
Edhe dy gjëra të vetme për fund me ty i nderuar!
Me çka e poshtrova profesorin tim, për të cilin kam respekt?! Vetë pse tregova se e kisha profesor?
O zot kam filluar të dyshoj në vetvete, mos po ta kaloj me çmenduri!
E dyta; më detyrove ta qes gjuhën kësaj radhe.
Vetëm Adem Jashari ka krijuar imunetitin e të paprekshmit nga ligjet njerëzore, parase gjithash , që duhet të jenë edhe ligje të Kosovës (jo ligjeve partiake për të cilat ti lufton). Të gjithë të tjerët kanë për t'ju nënshtruar ligjeve të popullit të Kosovës, mos sot , nesër po se po! Secili ka për t'u gjykuar për së gjalli, apo edhe si i vdekur për të bërat e tij. Dhe nëse kriminel do të na del ndonjë hero i sotëm ka për të marrë denimin e merituar. Nëse nuk do të ketë fuqi ta bëj këtë shteti, atëherë do ta bëj secili për pjestarin e familjës së humbur. Ka shumë që presin krijimin e shteit ligjor të Kosovës pas pavarësisë të bindur se ai do të ketë forcën të ndriçoj krimet ndaj aktivistëve shqiptarë të vrarë, para,gjatë dhe pas luftës.
Përndryshe shqiptarët kanë patur gjithëmonë ligjet e veta, kur janë në pyetje krimet e ngjashme.
Lavdi u qoftë atyre që dje luftuan për popull dhe sot jetojnë e veprojnë për popull, jo atyre , që maskohën pas nocionit popull, për të kryer krime!
Lamtumirë i nderuar! Zoti të çliroftë nga paragjykimet tuaja!

Albodrenicase
Eu Dildema po mire e gjete! Po a nuk po sheh me kend je kah ban dialog a? Pse more njeri nuk mblodhe mend kurre. Deri kur do me respektu gjithkan ne kete m,enyre. Po mesou me injoru diken nihere ti a nuk po sheh qe Kosova u takon injoranteve sot. Le more ate njeri se ai eshte tamam si nji fmeije i keq qe nuk te leshon derisa t'ja leshojsh udhen. Hiqu tina more po a spe sheh qi njeri eshte enverist i mykun. Pse ti po kujton qe po i rspekton kush keta ne Kosove ketu a?
Populli po ja u ba rafsh se ke me pa ne zgjedhjet e reja as 2% te votave s kan me i marr. Edhe une po ta shoh per te madhe per shume do gjana tjera po eshte e drejt e jotja me diksutu se ti nuk i takon kesaj kategorije. Pse more njeri shpenzon trurin me te tille njerez. Keta gjithe diten kerkojne viktima . Merre ne dy aspektet. Naj njeri te sincert kur e takojne edhe shpirtin ja marrin e pastaj dalin e bertasin mos na i burgosni herojt e popullit.
Une po percjel me vemendje cdo rresht tandin dhe e dij se po humb kohe. Edhe dhete vjet ti mundesh me diskutu keshtu me te po keta nuk te leshojne derisa t ja u leshojsh udhen. Hiqu tina te lutem e lena vend edhe neve per bisede!
Perndryshe po pajtoj plotesisht me ty!


Bregi
Po te ishte edhe nje kosove tjeter dikund ne bote, ndoshta edhe do pajtoja me ty, gjithnje duke menduar se neve aludojm ne dy "shtete" qe nuk bashkojn ne asnje pike.

Nese ke menduar ne "Kosoven e Shqiptareve ne Ballkan" atehere duhet ta kesh ditur se ketu :

1) Ka ligje te Kosoves qe jane (duhet te jene) edhe ligjet e popullit te kosoves. Nese ato jane ligje partiake atehere ato duhet te jene ligjet e partise e cila (afer dy dekada) eshte ne pushtet.

2) Ka Gjykate te Kosoves e cila eshte (duhet te jet) e popullit, fatkeqsisht eshte edhe e UNMIK-ut . Nese keto gjykata jane partiake atehere ato duhet t'i takojn partise ne pushtet.

3) Ka edhe Gjykata nderkombtare, si ajo e Hages...

4) Ka edhe Kanune si ai i Lekes, qe "fatkeqsisht" ende funksionon ne Kosove (ne veçanti ne Dukagjin).
Fakti se ende ne Kosove perdoret Kanuni i Lek Dukagjinit mund te mirret shembulli i varrimit te komandant T.Zemaj ku lexohet FLET-THIRRJA per hakmarrje sipas kanunit.

5) Ne burgjet e Kosoves, serbise dhe Hages ka poaq te burgosur "politik,terrorist,nacionalist..." sa kishte edhe ne kohen e milloshevicit.

Nuk mjaftojne keto burgje dhe keta te burgosur ??!

Kerkoni ende BURGOSJE ?! Jeni i çmendur ?

P.S/ Nese ende kemi nevoj per burgje atehere ato duhet te sherbejn per korrupcionin,hajnin,kontrabanden,prostitucionin.... Por jo per çlirimtaret.

DilDema
Burgje dhe gjyqe edhe për çlirimtarët nese janë të involvuar nëpër krime të ngjashme.

DilDema

Dy apsurdet më të mëdha njerëzore e shqiptare të njëzetvjetëve të fundit!
1)Shkatërrimi i pronës dhe pasurisë "socialiste" shqiptare të ngritur me aq mund dhe djersë, me mjetet më primitive të punës pse ato kanë qenë të ndërtuara në kohën e Enverit dhe
2)Dalja e kosovarëve në demonstrata "për të mbrojtur çlirimtarët"edhepse të vetdijshë se janë sish edhe në mesin e akterëve të veprave kriminale.
Kudo në botën e qytetëruar do të ishte tejet normale dhe njerëzore, nëse shoqatat e dala nga lufta, me orientim popullor, jo partiak, do të dilnin me kërkesat, që drejtësia të bëj deri në fund detyrën e saj dhe të kërkohet denimi maksimal, nëse prapa krimeve të ngjashme qëndrojnë pjestarë të shoqatave të tyre. Pse?
Për ti dëshmuar popullit se askush nuk ka imunitet mbi ligjin në shtetin që duam ta ndërtojmë dhe se duhet ndëshkuar të gjithë ata që njollosin gjakun e martirëve dhe dëshmorëve tanë, por edhe vet këto shoqata dhe parti që thirren në luftën e fundit çlirimtare në Kosovë!
Unë nuk dij si ta kuptoj këtë si tendencë të dikujt që përmes presioneve të ngjashme të pengoj ndriçimin e krimeve, apo....
Populli do të bindej se ka të bëj me shoqata dhe parti serioze, që mendojnë seriozisht për fatin e popullit!
Në Kosovë dilet në demonstrata!
Lejoni çlirimtarët të sillen si të donë, le të vrasin kend u teket, le te kryejne çfardo krimesh, sepse ata kanë fituar imunitet nga lufta, bile edhe të kryejne veprat që ti i përmend, vjedhja, plaçkitje të pasurisë private, keqpërdorime abnormale të pasurisë shoqërore!
Cili është ai që guxon t' u besoj të ardhmen këtyre shoqatave dhe partive?!.
Mos e dhasht zoti të mendoj se të gjithë janë të tillë, por një i vetëm në njimijë për të keq ka më shumë efekt se sa njëmijë tjerë, djem të ndershëm! Në platformën e bardhë edhe një njollë e vogël dallohet shumë.
Nëse është menduar se përmes terrorizimit të populit të mbahet masa nën presion, siq parashihnin disa programe bolshevike të oragnizimit të Kosovës së pasluftës dhe rezultat i të cilave Kosova ishte nën Serbi në pesë dekadat e fundit, atëherë kjo është qasja më tragjike, që ka mundur të bëhet në relacion me popullin.
Partitë ekzistojnë për shkak të popullit, jo populli për shkak të partive!

Ju m'u drejtuat:
Kerkoni ende BURGOSJE ?! Jeni i çmendur ?
P.S/ Nese ende kemi nevoj per burgje atehere ato duhet te sherbejn per korrupcionin,hajnin,kontrabanden,prostitucionin.... Por jo per çlirimtaret.

Nëse çlirimtarët tuaj janë bartësite e këtyre dukurive, ata nuk duhet burgosur, apo jo?
Duhet ndërtuar ligje dhe Kushtetutë për dy kategori njerëzish në Kosovë, një për "çlirimtarët" dhe një për tjerët: frigacakët, qyqarët dhe tradhtarët e kombit, që përbëjnë shumicën e popullit. Sa qesharake, po të mos ishin trishtuese mendimet e ngjashme.
Dhe çfarë do të ndodh, brenda pesë viteve të ardhshme do t'ua bini punën atyre të turpërohen t'i thonë dikuj se ishin "çlirimtarë". Privatizimi i ekonomisë, që shpresoj se do të vazhdoj furishëm pas përcaktimit të statusit të Kosovës do të jet tejet i pamëshirshëm, pikërisht ndaj këtyre njerëzve. Kurkush nuk do të kërkoj puntorë që do të rrahin gjoks para tjerëve, por do të kërkojë njerëz të dëgjueshëm dhe puntorë, që u nënshtrohen urdhërave të pronarëve.
Për të rrahur gjoks do të jenë vet pronarët e kompanive.
Kosova nuk do të jet Shqipëria e Enver Hoxhës për të ngritur njerëz në bazë të meritave, por do të jet shtet demokratik i ekspertëve dhe të dijshmëve, në këtë konteskst mund të hyjnë edhe manipulantët. Në sisteme demokratike, të merituarëve mund t'u sigurohen kushte për jetesë, por kurrë nuk zgjedhen për të drejtuar kompani, shoqata e parti vetëm pse kanë merita.
Bregi, çlirohu nga ato ëndërra të bukura socialiste e romantike, sepse pas dhjetë vitesh, të betohem se askush në Kosovë nuk do të jet i interesuar të bisedoj si unë dhe ti sot. Askush s' do të ndjehet shumë krenar pse është shqiptar.Mandej do të trajtohen si pjesë primitive e shoqërisë ata që marrin guxim të flasin kështu. Më i mirë do të konsiderohet një shka i pasur se një shqiptar si une dhe ti që humb kohën kot në internet. Ke për të parë vajzat tona tek puthen e përqafohen me dreqin e të birin, bile edhe nga ato familjet që sot çmenden pas patriotizmit, me lloj lloj zezaku, që në amerikë trajtohen si magjupët te ne në Kosovë.
Koha po na shkel rrëmbyeshëm, ndërsa unë dhe ti përqahemi e fyhemi këtu në internet!
Përpiqu të përgatisësh veten edhe për këto të papritura, që nuk do të ketë forcë ti ndalojë!
Më së pakut një grusht popull i përçarë, ç'thurur e katandisur kështu në qindra miniparti të ashtuquajtura politike dhe i paaftë të ndërtoj dhe mbroj shtet ligjor pa ndihmën e mbikqyrjen e faktorit ndërkombëtar!!!
Frigohem se më së keqi do të pësojnë ata që nuk do të mund ti përshtaten kushteve të reja!
Atëherë do të turpërohemi për këto fyerje, por do të jetë vonë. Të mos flasim për ata fanatikët që bënë krime, duke mbrojtur me fanatizëm qëndrime politike .
Ata do të përfundojnë në çmendi ose vetëvrasje,nëse shteti i Kosovës do të bllokohet për të kryer detyrën e tij dhe t'u jap denimin e merituar!
Traumat e kohës do të jenë tepër të rënda për gjeneratat që përjetuan apo ishin bartës të gjithë këtyre ndryshimeve të mëdha e nesër askujt nuk do ti interesoi për ta, as edhe për këto ngjarje, nëse ata nuk do të jenë të gatshëm të ballafaqohen me realitetin e tillë çfarë do të jetë.
Do të dëshiroja të jem gabim!
Dashtë zoti e flasim edhe pas dhjetë vitesh prap!
Dhe në fund kërkoj falje, nëse ndonjëherë kam dalur më i ashpër se që është dashur!

Iliria
Do te me falni per nderhyrjen , por mendoj qe jemi ne nje forum te lire ku gjithsekush mun te japi mendimin e tije sigurisht dhe ne baze parimeve qe ka .
Sinqerisht me behet shum qejfi , kur degjon dhe lexon mendime shume te urta qe te cojne drejt perparimit njerezor , duke lene mbrapa fanatizmin e eger konservator dhe pseudo patriot.
Per disa njerez qe ulerasin akoma, qe liria del nga gryka e pushkes qe dhe me gjak fitohet liria
une do te thoja qe kemi te bejme me primitivitetin e njeriut.Nga ata njerez, nuk mund te kete asnjehere te ardhme, vecse vuajtje dhe mjerime te cilat lindin "heronje" ku po tu beshe nje analize te thelle ata ngelin viktima e atyre qe i u ngulen kete ideal ne tru.
Keta politikane pseudopatriote qe predikojne nje moral te tille, nuk bejne gje tjeter vecse perfitojne nga injoranca qe fatkeqesishte nuk shkulet kollaj , dhe do te mbijetoj edhe disa vjet per popullin shqiptar.
Mar shkas nga postimet e mesiperme, te admiroj dhe te cmoj si nje njeri i thjesht qe jam
z.Dildema, dhe do te thoja me gjith forcen time qe Kosova ka nevoj per njerez te tille.
Do ti thoja injorancis se soteme kosovare(asnjehere duke mos i pergjithesuar) qe ne mes tuaj ,
ka me gjithmend njerez me moral shum te larte, qe po i tregojne popullit rrugen e drejte te demokracise dhe te tolerances. Mjafte me kushtrime lufte, mjaft me gjak , sepse gjaku qe do te derdhet eshte gjaku i bijve te nenave qe i kane rritur me aq mund dhe djerse , dhe jo ai i atyre qe duan te udheheqin per te kenaqur delirin e tyre.

Pershendetje Dildema , dhe mos u terhiqni nga ruga juaj, realiteti nje dite do te triumfoje mbi te kaluaren e erret.

Me respekt ~Iliria~

Luboteni
Prapë kjo Albodrenicase..

(edhe për Dildemën, dhe për Ilirinë)

Albodrenicase në një postim tëndin përmende atë kojshikën tënde llafazane, që hapërdan 'kafe - llafe' në tërë mëhallën. Po ja që ty ta paska hedhur virusin e llafazanisë dhe grindavecisë.

E vërtetë, s'ki q'bën! Ta ka falur Zoti 'guhën e gjatë' e mendjen dhallë. Karakteristikë tipike për gratë llafazane. Ato veçse llapin e llapin gjepura e paçavura, e nuk dinë të mbledhin mendjen.
Ato e kanë mendjen parreshtur te gjuha llafazane, e jo gjuhën te mendja çfarë duhet ta ketë njerëzia e madhe.

Pak si tepër na e kapërdise atë Dildemën. Vërtetë për të ardhur keq, pse nuk i paskeni ngritur një përmendore 2 metërshe, me gravurë të shkruar: Profeti.

Kam dy llafe për ty z. Dildema. E para, nuk është turp asnjë trohë sot të kërkosh vizion te një nga figurat e shumënduarshme të historisë sonë kombëtare, Enver Hoxha. Nuk është turp të marrësh shembull mbrothësinë e Shqipërisë në dimensionin komunist.

Fund e krye, dimensionimi komunist i Shqipërisë nuk qe ëndërr e dy tre 'bolshevikëve' siç parapëlqeni të thuani ju, por një ëndërr për të cilën populli shqiptar zhveshi gjoksin e mbrehu shpatën kundër kulçedrës fashiste dhe nazistëve kryqtheyer.

Populli shqiptar luftoi për një liri politike, që për dekada iu mohua nga shkelësit e uritur, fqinj të vendit tonë.
Populli shqiptar luftoi për liri tërësore politike. Liria politike nuk është domosdoshmërisht garancion i menjëhershëm i suksesit. Por liria politike është fillimi i materializmit të mundësive të pafundme për zhvillim të lirë dhe mundësi të reja e të lira.

Populli shqiptar shpresoi se pas lirisë politike, do të ketë edhe një liri tjetër, atë të mosshfrytëzimit dhe ndrydhjes nga sekserët barkëmëdhenj e fajdexhinj, të cilët ngrisin pallate e gjuajnë para në lum në vend të gurëve, derisa në anën tjetër populli qan për një kafshore bukë.

Menjëherë ju do të luani vendi (Dildema) e do thoni: 'Ah, ç'proletar qenke ore Luboten'.
Unë nuk jam proletar socialist, mirëpo në anën tjetër jam një analizues racional dhe konkludoj se regjimi i dikurshëm komunist shqiptar ka pasur një dimension të gjithkohshëm të suksesit kolektiv. Faktet flasin.

E cek, më herët nuk është turp sot që një i ri shqiptar të mburret me Enver Hoxhën. Përkundrazi, është nder e shkuar nderi. Figura e Enverit shtrien meritat edhe në vitet tona. Për Enverin shkruajnë me admirim burrshtetas si Sharl de Gol e të tjerë.
Ndërkaq, është një brez i ri tek popujt e shtypur (që jemi edhe ne, akoma), si palestinezët, çeçenët, kurdët e baskët të cilët gjejnë solidarizim tek vepra madhështore e mbrumur nga lufta e popullit shqiptar për liri e çlirim kombëtar. Për Epopenë e Luftës NacionalÇlirimtare Shqiptare.

Turp është ta duash sot Josip Broz Titon. Vërtet turp! Viktor Hygo do na thoshte që sakaq ta varim në shkallarët e turpit publik. Po vërtetë! Josip Broz Titoja ka qenë një nga antishqiptarët me gjakatar në Ballkan, që ka punuar vazhdimisht për spastrimin e shqiptarësisë nga Kosova. Për zhdukjen pjesore të qenësisë shqiptare në Ballkan.

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, ka qenë sublimim i gatishmërisë së popullit për shkëputje përfunditare nga Serbia pushtonjëse. UÇK - ja ka qenë përvijim i organizimit ilegal revolucionar që nuk kishte rreshtur që nga viti 1945. UÇK - ja shënon, ndër të tjerash, rizgjimin e masave të gjëra popullore nga demagogjia jerme e një profesionisti rezil në lëmin e gënjeshtërës Ibrahim Rugova.

Lufta e UÇK - së përballoi në mënyrë eklatante okupatorin serb, i cili për më se një shekull shkaktoi në Kosovë e vise të tjera shqiptare dhunë, vrasje, djegje, përdhunime e mizori pafund, lot e klithma.
Mirëpo, kur erdhi momenti që lufta jonë çlirimtare të materializohej me vullnetin e popullit të rëgjuar për liri, liderët tanë të përmalluar për doktrinën e të ndenjurit urtë të Rugovës pranuan kapitullimin pa kushte. Nënshkruan Rambujenë. Rambueja pasoi zhbërjen dhe çarmatosjen e UÇK - së. Çarmatosja e UÇK - së rrjedhoi degradimin e luftës sonë çlirimtare dhe prapakthimin në vitet plot tërsllëk të rugovizmit.

Proceset që pasuan, nga defaktorizimi i popullit dhe lamtumira e armëve liridashëse, UÇK - së dhe bijëve e bijave më të shtrenjta i kushtuan me shnderim të paparë.
Tribunali i Hagës, në vend se të merrej me gjenocidin e agresorëve serbomëdhenj në Kroaci, Bosnjë e Kosovë zgjodhi likuidimin e UÇK - së dhe demonizimin e figurave shëmbullore të saj. Paradoksale, Tribunali asnjëherë nuk i njohi mizoritë e serbëve mbi popullin e pambrojtur shqiptar si gjenocid sistematik. Madje, për më zi, luftën tonë çlirimtare e zbojti duke e cilësuar si 'konflikt etnik'.

E keqja përshkallëzohet edhe më tutje. Në burgjet e Hagës, dergjen sot luftëtarë të devotshëm të kauzës sonë të patundshme kombëtare. Tmerr: Millosheviqi vdiq i padënuar, derisa sot kalbet burgjeve i dënuar Hajredin Balaj. Një fat shkrumbues i tillë i hodhi burgjeve të Dubravës e Lipjanit, dhjetëra komandantë e veprimtar militant të çështjes sonë kombëtare, si Naser Shatri e Sali Veseli, e qindra të tjerë.

Vitin e kaluar, KFOR - i në vazhdën e shnderimit të sakrificave të popullit tonë, në mënyrë të patolerushme bastisi Kullën e Jasharajve në Prekazin legjendar.
Kurse, qindra ish ushtarëve të gjymtosur, po iu përgatiten aktakuta satanike nga satrapi UNMIK, s e gjoja ata na qenkan kriminelë e ekstremistë.

Pra, lufëtari i UÇK - së sot cilësohet si kriminel i cili duhet izoluar. Mirëpo, z. Dildema tok me Albadrenicasën e Ilirinë, (siç bëjnë politiknaët e zgjebosur) nuk kërkojnë kriminelët serb e paramiilitarë që enden lirshëm nëpër rrugët e Kosovës në emblemën e SHPK - së.

Po ja që kështu po e dashka 'rrugëtimi' ynë drejt shtetësisë inezkistente!

Sot lufëtatarët e UÇK - së, invalidë dhe familje të shumta që lanë bijtë në logjet e betejave janë katandisur në një gjendje të rëndë, në kufirin mes jetës dhe vdekjes. Siç do të thoshte në një rast I. Kadare për ushtarin shqiptar (nizam) që luftoi për tërë jetën e kurrë nuk shijoi lirinë e votrës së tij.

Luftëtari i UÇK - së sot ndodhet 'Përtej Urës së Çabesë'. Si nizami i dikurshëm shqiptar. Gjysmë i gjallë e gjysmë i vdekur. I vdekur nga proceset e pelimta politike të cilat Kosovën loce po e cfilisin e po e zhgrryejnë. Mezi i gjallë nga dëshira, vullneti e gatishmëria për tu sakrifikuar rishtas për Kosovën tonë të lirë në Shqipërinë e Bashkuar.

Si postulat i këtij forumi është qartë:

Ne forum ndalohet:
- Dalja nga tema
- Ofendimet, sharjet
- Dialekti i theksuar
- Shkronjat kapitale
- Propoganda fetare, politike, anti-shqiptare
- Chit-chat
- Rreklamat
- Komentet per stafin

Por, ja që një kope e të dalldisurve shajnë e na përshajnë duke na quajtur injorantë e primitivë. Pse na quajnë primitiv? Në mënyrë që ata vetë të sillen ndaj nesh si primitiv. Ata janë mikrokozma e këtij kozmosi të padrejtë politik, i cili po shenjëstron me plumba e demagogji kundër vullnetit politik të popullit dhe ëndrrës së tij të pashuar për një Shqipëri të mosvarme.

Ja, tani na del njëfarë Ilire e zbehur e na thotë se gjoja ne duam veç liri me gjak e jo me paqe.

Kurrsesi nuk është ashtu. Sikur Ibrahim Rugova të hidhej tok me popullin e të mbathte opingat tok me ne vuajtje e krajata, populli do të vdistte pas tij.
Vitet po dëshmojnë se liria me paqe, veçanarisht në dheun e shqipeve nuk po jep fryt. Sepse gjithnjë dalin nga vrima e fundit, ca liderë të flamosur të cilët babëzitin për paqe e stabilitet të rremë, vetëm që ne të heqim dorë nga gjakimi për liri. Ata thonë kështu: 'Rrini ju poshtë që të qëndrojm ne lart'.

Mbeçi shëndosh,
Deli Luboteni,
nga malet me borë të Lubotenit.

Albodrenicase

Luboteni une e njoh edhe nje njeri tjeter ketu ne Drenice. Ai eshte shume i shkathet, ka shprehje shume te bukura, por qe nuk i jep te drejt askujt te flas, sepse mendon se vetem ai din gjithecka. Ne te vertete ai ka ruajtur shume shprehje te medha dhe fjale teper te veqanta, ngase dikur ishte nje intelektual i madh, por qe truri i tij eshte shfrenuar dhe as vet nuk e din ku ka stacion e ku rruga eshte e hapur. Mjerisht tash eshte tip shizofrenik dhe as fjalet e medha dhe shprehjet e tij fenomenale nuk kjartesojne pakuptimesine e ideve.
Ne kafe, ne autobus, ne rruge mes grumbujve te njerezve ai nis e mban fjalime, duke ju kercnuar secilit qe tregon mosperfillje te fjalimit te tij.
Kjo vertete eshte tragjedi, kur intelektualet e tille humbin rrugen ne oborr.
Une ndoshta e teprova pak me disa fjale gadi banale me qellim qe te zbus seriozitetin e diskutimeve, por me beso sa here e takoj ate njeri me mbushen syte me lote!
Ti dhe Bregu, si duket jeni kujdestaret e ketij forumi, per te mos thene se keni marrur roline policeve te tij. Idet tuaja mbjellin vetem urrejtje, percarje dhe armiqesi mes njerezve.
Do tu kshilloja te ndaleni pak, te merrni fryme thelle, te prisni deri atehere kur truri juaj do te kendellet dhe pastaj te pergjigjeni se perndryshe mbillni vetem defetizem te mbeshtjelur me fjalor bombastik dhe ide tipike staliniste.
Ju keshilloj te lexoni edhe literature tjeter veq asaj enveriste e sidomos teorite e te menduarit pozitiv qe do tu ndihmonin shume ne te kuptuarit real te jetes edhe pse ate filozofi ju do ta trajtonit si borxheze. Dhe mos harroni se pikerisht keta borxhezet e urrejtur jane shume me afer idealeve te komunizmit se sa Shqiperia e Enver Hoxhes qe lengonte nga friga dhe shkurtepamesia, duke shikuar armikun te secili.

MalcolmxPershendetje.
Ne kete forum po shof se ia vlene te anetaresohesh dhe te lexosh dhe postosh.
Jane dy figura qe kam shume respekt.
I pari Dr. Rugova qe beri te njohur ceshtjen e Kosoves te njohur ne Bote dhe z.Thaqi e vazhdoi aty ku caloi Rugova.
Nuk e di nese pajtoheni me mua, por, une mendoj se politika e Rugoves filloi te caloi pas Dejtonit, atehere kur u mendua se ceshtja e Ballkanit u zgjodh. Konflikti ne Bosnje kishte perfunduar dhe aty Rugova do duhej te nderronte dicka ne politiken e tij.
Ne skene doli UCK-ja e cila ishte nje katalizator, dhe mendoj se pa kontributin e Rugoves nuk do te kishte kete jehone. Kur e them kete, mbeshtetem ne faktin se ne Kosove levizje ilegale sic quheshin, kishte edhe me heret, si LPK, LKCK etj.
Pra UCK doli ne skene ne nje kohe me te favorshme, atehere kur per Kosoven dinte Europa dhe Bota ne pergjithesi.
Une mendoj se keto dy figura kane vendin e vet dhe meritojne respekt, sepse njera pa tjetren nuk ben.
Populli thote "Njera dore pastron tjetren, te dyja fytyren".

Cdo te mire.

Luboteni
Një raciste si racistet e tjera...

Asgjë e pakuptueshme tek ti AlboDrenciase e nderuar. Gjithë argumentet e mia na qenkan të përshkuara nga idetë 'bolshevike' dhe 'staliniste'.

Pse i thua këto fjalë? Mendoj se e di përgjigjjen. Ty dhe gjithë të tjerëve si ti u pengon kur bubullon zëri i së vërtetës aq shumë të nëpërkëmbur, andaj ju më quani 'komunist' që të silleni e të dialogoni në mënyrë raciste mbi mua që qenkam aq i 'ultë'.

Lërëni këtë mentalitet racist ore AlboDrenicase. Tani tërë bota e lufton me mish e shpirt racizmin. Ka dhjetëra sosh konventa që ta bëjnë me dije se racizmi ndalohet rrepëtësisht. Vulë. Pikë. Ndryshe pasojnë dënimet.

Lërëni për besë kët fjalor të flamosur nga racizmi sëkëlldisës ore AlboDrenicase, sepse po bëhesh gazi i dynjasë me këto llafazanëqet e tua, që skanë të sosur. Tipike për gratë si ju, që më së miri iu ka fotografuar Andon Zako Çajupi në Komedinë '14 vjeç dhëndër'. Quajeni po deshët edhe Çajupin, komunist e bolshevik, por është dora vetë Çajupi ai i cili ua mbyll gojën llafazaneve të gjinisë femërore sikurse ju.

Të përshëndet,

Andon Zako Çajupi, (komunist sipas jush)
Deli Luboteni (stalinist, bolshevik sipas jush)


Bregi
Mungesa e kohes (se lire) nuk me mundeson te jem i rregullt apo aktiv, ne kete apo faqe tjeter. Kjo nuk do thote se do "pushoi" se shkruari edhe pse (sidomos) kjo faqeje eshte shume e ngadalshme qe krijon vetvetiu nje neveri apo monotoni tek anetaret.
Ne t'vertet, qe ne fillim desha ta pershendes Malsorin e Sharrit / z Lubotenin/ per orientimin realist kombtar. Ky Malesor ja del qe pastertin e zemres ta shpalose permes fjalorit te paster (edhe dialektik). Kjo me bene te besoj edhe me forte ne thenjen e nje mikut tim se : Dikund thelle ne Malet e Sharrit (ne disa fshatra), foshnja e posalindur ende mbulohet me Flamur Kombtar. Tradite kjo e vjeter e Fiseve Ilire (Shqiptare).

Natyrisht se do futem edhe ne temen e Dildemes por vetem pasi t'i pergjigjem "akuzave" nga "AlboDema".
Gjithsesi u jam mirnjohes dhe iu pergezoj per hezitimin e fyerjeve banale, bile pak çuditem sepse e dij qe ne logun e qyqareve, fyerja e mendimit kunder preferohet para akullores. E verteta eshte se qe ne fillim e rrase "pllugun" kah drashkovici por kesaj radhe u ndale, ndoshta u tregove "primitiv" sepse ne agjenden e logut rugovian zakonisht pasohet me : thaqoviçi, qosiçi,demaqoviçi,kurtoviçi...
Per kete hezitim, gjithsesi meriton pergezime dhe pershendetje.

Po filloj nga "e para" ;
1) bregi polic ?! Kjo me zgjone nje "nostalgji" ! Ne vitet e '70-ta kisha konkuruar shkollen e policis ne Vushtrri dhe mora kete pergjigje : Nuk i plotson kushtet e parapra ne konkurs. Kushti i vetem ishte se babagjyshi im (i ndjer R.B.) ishte dikur nje "kaçak mali", (i vrare nga partizanet).

Dhe dersa mua nuk me eshte lejuar te behem nje polic rruge, "lideri yne" pacifist ose idoli i albademve tanime kishte zgjidhur kete problem. Ai veç ishte bere nje aktivist i dalluar i LKJ-s, redaktonte gazetat e partise, mbante fjalime per "liderin genial" J.B.Tito si simbolin e lirise duke e krahasuar me Leninin (Dhjetor 1977 "Tito per Kosoven, Kosova per Titon"), si dhe pregatitej per te bere diferencimet ne univerzitet.

Ajo qe desha te them eshte se : Si arriti qe nje bire ballisti (siq pretendonte se ishte,Rugova) te behet njeri nga me te privilegjuarit e partise (LKJ), derisa mua nuk me lejohej nje shkollim i mesem ?!!
Athua Ibrahimit ia vran baban komunistet ? Apo ndoshta ballistet ?!!... pikpyetje.

2) bregi enverist ; Eshte kjo fyerje ?! Une them JO, per disa arsye.
Per afer 5 dekada te qindvjetshit te kaluar, Enveri ishte i dashur dhe i respektuar per gjithe shqiptaret ne bote, perveç atyre qe kishin idol Titon.
Dhe perveç "t'metave", Ai pati edhe disa veti tjera qe duhet gjithsesi te vlersohen drejt.
Ajo qe e dallon nga qyqaret e sotem ishte vendosmeria ne qendrime :
Ultimatum i jugosllavëve ('47) në formë kërkese për disllokimin e 2-divizioneve shqiptare në zonën e Korçës. Shqipëria megjithëse e cfilitur nga lufta, në emër të gjakut të derdhur, e kthen ate mbrapsht.
Ultimatum i grekërve kundër Shqipërise ('49) në formë provokacioni. Shqipëria permbledh forcat dhe e hedh poshtë ultimatumin. Agresioni monarko-fashist, sprapset.
Ultimatum i sovjetikëve kundër Shqipërisë ('60), për ta gjunjëzuar ate. Shqipëria pranon bllokadën dhe e hedh poshtë ultimatumin. Në emër të lirisë dhe pavarësisë së vendit, Enver Hoxha, detyroi carët e rinj të Kremlinit të largoheshin nga Vlora.
Ultimatum i kolonelëve grekë kundër Shqipërisë ('67).Për 20-ditë në Malin e Gjërë hapet një rrugë automobilistike dhe topat e raketat e "vjetra" të Shqipërisë vënë në grykë të shenjestrës Greqinë. Dhe hartuesit e ultimatumit, marrin bishtin në shalë.
Ultimatum i social-imperialistëve sovjetikë dhe Traktatit të Varshavës ('68), duke disllokuar në Bullgari, 600-mijë trupa. Dështim i ultimatumit. Shqipëria denoncon Traktatin e Varshavës si traktat fashist, duke dalë juridikisht nga ai.
Ultimatum i kinezëve kundër Shqipërisë ('75). Dështim i ultimatumit. Shqipëria nuk e pranon ate.
Ky ishte Enveri, apo enveristi sipas logut te qyqareve.

3) bregi primtiv ; pse kerkon lirine me "gryke pushke" ?!
Nese edhe kjo eshte fyerje atehere nuk dije çfar do ishte nderi kombit.
Une me deshire dhe mburrje do pranoja "primitivizmin" e atyre qe kerkuan/kerkojn lirine ne gryke pushke, si :
Ademi e Hamza, Fehmiu e Xheva, Luani(Haradinaj) e Agimi(Ramadani)....

Apo te "zbresim me poshte" tek Mic Sokoli, Hasan Prishtina, Azem Bejta... Ishin edhe keta primitiv vetem pse e deshen lirine me gryke pushke ?!!!

Apo te "zbresim edhe me poshte" tek "Ariu i Tepelenes", "Skenderbeu i Krujes", "Agroni i Gjirit te Artes", "Teuta e Shkembit", "Pirroja i ..."... Ishin edhe keta primitiv ?!!!
JO.
Keta ishin krenaria dhe nderi i Kombit.

DilDema

Bregi (u) a s' po sheh se ke mbetur ne te kaluaren?
Dikush edhe kur te mbron ta then koken si Albodrenicasja mua dhe ti ideologjise qe me aq ngulm e mbron. Dil nga gezhoja e endrrave te se kaluares dhe perpiqu te jetosh te sotmen edhepse frigohem se ke mbet ne shekullin qe lam pas.
Dhe perfundimisht lamtumire! Nuk kam muncion te luftoj me njerezit e vendlindjes sime. Heren e pare ia fal sjelljet e kqija secilit, te dyten as Albodrenicases qe "me mbrojti nga sulmet tuaja"!
Nje pershendetje edhe per Lubotenin, ne fund. Kam respekt per fjalorin e pasur dhe gjuhen e perdorur, sado qe une realitetin politik e shoh nga nje kend qe dallon nga i juaji.
Shpresoj se Luboteni nuk eshte afer Kosmaqit!

Albodrenicase
Kesaj radhe per DilDemen,
Nuk u ndjeva e fyer kur Luboteni nuk tregoi kurrfare respekti ndaj gjinise sime - veti tipike primiive shqiptare! Nuk u ndjeva e fyer kur Afrimi, ne te vertete Bregu se me habite me ate muziken tende, ma shtoi edhe ate nofken AlboDema se u ndjeva pak me e afert me ty edhe pse une do ta quaja ate BregLuba, nashta nuk fyhet pse ky emen po doket si serbisht, megjithese ne shpirt e kam bindjen se Luboteni eshte larg ne aspektin gjuhesor nga Bregi. U ndjeva e fyer pikerisht prej teje DilDema dhe nuk e kam pritur kurre nje sjellje tuaj te ketille. Ti vertete nuk po meritojshe me shume seq ke.Edhe ti me zhgenjeve per te dyten here. Shko dhe kurre mos u kthefsh ne kete forum, por as edhe ne Kosove! Une qajta bashke me ty, duke lexuar disa shkrime tuaja, vecmas ne nje liber per ata, qe tash po kthehen e po te fyejne ne kete menyre. Ti nuk meriton me shume!

Lency
E kam percjell nga fillimi kete teme dhe me besoni e vetmja gje qe me ka interesuar ketu ishte ky debat shume i fryytshem mes Bregut, Lubotenit, DilDemes. Dy faqet e para vertete jane shume te pjekura nga te tre dusikutuesit edhepse tash po me mushet menja edhe mu se Bregu e Luboteni jane nje. Ne fillim Luboteni doli me nje fjalor bombe po qe ne fudn ra e u barazu me Bregun. Bregu me vjen keq por vertete ti je ai qe i nise fyrjet dhe nuk dij psea nuk pate force me te qendrojsh perballe intelektit, gjakftohtesis dhe mendimeve tejet te pjkura te DilDemes, apo vertete ke dicka privatisht me te. Une nuk di si ta kuptoj reagimin tende, duke e qujtur politkan i zgjebosur dhe qindra fyrje tjera qe ia bere. Me to ti re nga provimi, sado qe nuk mund te them se ishte i nivelit te ulte, po qe me ne fund u dorezove dhe re ne nivel te nji personi qe urren jo qe logjikon. DilDema me sa kuptova kurre nuk mohoi askend per heroizmin e treguar, perkundrazi ishte gjakftohte dhe shume i sincert. E tha ate qe ndjente, bile ne menyre tejet intelektuale. Po ti shpenzove idete tuaja. Te them te drjeten fillove te behesh euforik perher e ma shume dhe humbe. Me vjen keq qe dole humbes. Une kam vetem nje keshille per hire te atyre diskutimeve tuaja te fillimit.
Hesht dhe permbaju kur fillon te urresh personin me te cilin bashkbisedon sepse humbe. DilDema ishte me i durueshem, gjakftohte dhe shume me me pervoj.
Ke talente per te pervetsuer lexuesit ketu ne forum, sidomos keto gjeneratat e reja qe ende kenaqen duke degjuar fjale te medha, qe shpesh dolen edhe te panjohura per shumken.
Ndersa DilDemen e lus te mos terhiqet. Nuk po me pelqen pse kaq shpejt behet nervoz dhe nuk len pershtypjen e njeriut luftarak. Nese vazhdon keshtu me dhimbsesh i nderuar. Nese ti e leshon frontin kaq shpejt, atehere duhet te na vijne ata qe jane te gatshem te shkaterrojne cdo gje qe u del para deri te vijne te pozita, siq veproi krejt liderishipi i soten kosovar. Mos u dorzo kaq leht burre !

Bregi
Lencushe, se pari duhet ta lerosh aren e pastaj t'hudhesh faren.

Gatishmeria ime eshte, edhe te degjoi edhe te pranoi mendimin tjeter, e per ata qe ndjehen te lenduar, u kerkoi falje me gjithe qejf dhe ne çdo kohe.Une as edhe nje here nuk kam potencuar se jam far intelektuali apo politikani, por preferoj te lexoj dhe mesoj nga te diturit. Bindjen time e krijoj dhe e mbroj vet, fyerjet nuk i perkojn "lukut te Bregit". Natyra ime eshte ta shpreh mendimin tim, ta pervehtesoj (me fakte), ta mbroje ate nga "kundershtaret" , dhe me kryesorja eshte se ne postimet e mia duhet te dominojn ngjyrat kombtare per nje arsye te vetme, se çeshtjen kombtare ende e kemi te pazgjidhur. Dhe sidomos qe nga "era e pacifizmit" kemi luhatje, hamendje apo "veshtirsi" determinuese per shqiptaret e Tetoves,Presheves,Ulqinit... Si te quhen ata ? Shqiptar, Dardan, Kosovar...? Cili flamur te valoj atje ? Ai i Ibrahimit,Hashimit,Ramushit,Vetonit...? Cili dialekt te flitet ? Ai i toskerishtes,gegnishtes,kosovarishtes,tetovarishtes,kullerishtes....? Apo duhet edhe ata te kujdesen per "transformime pacifiste" ?, qe per mua jane Qyqare.

Kur ky problem te zgjidhet, eshte e mundur qe "Bregin" ta gjeni edhe tek temat "argetuese", "pa cenzur" ...!

Edhe dy fjali sa i perket identitetit tim;
1/ Bregi eshte nje dhe i vetem, nuk ka "as vella as moter", dhe nuk do ket kurr, sidomos kurrr ne te njejtin forum.
2/ Une nuk e njofe as Afrimin, as Lubotenin, as Dildemen, as "Albo-Lency-shen" dhe as edhe njeri tjeter ne kete apo cilindo nga forumet tona.
Kjo besoj te jete pergjigjeja ime e fundit, rreth identitetit.

Jemi njerez dhe jo hyjni, q.d.th. se mund te gabojm, te humbim, te barazojm apo edhe te fitojm "duelin".

Tashi me duhet t'ia uroi fitoren Dildemes sepse na qenka deshira e Lency-s, por per te kuptuar me lehte "deshiroren" do na ndihmoj A.Z. Çajupi :

" DESHIRA
.................
Ikëni, more të mjerë,
ikni deti tek t'u nxjerrë,
se për mua dashuria,
ara, vrështi dhe shtëpia
më bëjnë të rroj me gas,
se s'dua të lë gjë pas.
S'dua të iki si përpara,
dua të rroj nëpër ara,
mikja pranë të më ketë,
të punoj aratë vetë.
................
Kau nuk kishte zgjedhë,
as fre për kalin e fortë,
dhe si s'kish njeri të vjedhë,
shtëpitë qenë pa portë.
Aratë s'kishnë sinuar,
s'kish të pasur e të varfër,
dheu qe i lulëzuar,
kafsh' e njerz rronin të afër.
Nuk kishte njerz të liq,
..........
gjithë bota qenë miq,
..........
Po tani, zot' i vërtetë,
njeriu ngjan me arinë!
Nuk hiqetë kjo jetë,
se njeriu ha njerinë'
sot s'mbretëron dashuria,
nuk kemi dashuri,
s'na mbeti as trimëria,
sot rrojmë në robëri."

Lency

Jo Bregi ti nuk shfaqe gatishmeri te ndegjosh tjeret. Si duket je mesuar te dominosh ne kete forum dhe te mos kesh kundershtare duke i trulluar ata me fjale te panjohura. Une nuk kam kunder ideve tuaja, perkundrazi pajtoj me shume sish, por menyra si shfaq ato tregon se je i ngarkuar me kompleksin e te qenit superior edhepse per kete nuk ke force te mjaftueshme intelektuale. Shpresoj se keni kohe te mesoni edhe shume gjera ne jete, por frigohem se ti pengon vetveten me bindjen se din gjithecka dhe nuk ke nevoje me per te mesuar. Ke mesuar shume nga rilindasit, por kohet ishin tjera kur ata jetuan e vepruan. Meso edhe kohen me te re dhe pervojen nga popujt tjer, nese don te ecesh me kohen.
Prepotenca jote shihet qe ne fjaline tende te pare. Me quan Lencushe. Kah e merr ti kete te drejt. A eshte ky forum i yti dhe ti dirigjon me te, apo ke fituar pershtypjen se nuk ka si ti ketu. Te lutem te jesh me i kujdesshem me njerez dhe mos i fut te gjithe ne ato lojrat tuaja prepotente se une nuk jam ndonje lencushe e jotja, por nji lexues qe i interesojne edhe mendimet e tjereve.
Te fala te gjitheve dhe ju lus te inkuadroheni ne bisede dhe ate me parime njerezore jo duke anuar marrezisht kah idet tuaja. Duhet te mesohemi me divdergjencat politike njehere e pergjithemone.


Iliria
Tani me duhet t'ia uroj fitoren Dildemes!....................Teper ironike.
______
Trim i urte eshte ai qe kerkon falje edhe qe pranon, dhe humbjen.
Te vuash nga supremacia mentale do te thote, qe mos te njohesh barazimin pa le pastaj humbjen.
Njeriu duhet te pranoj me dinjitet dhe humbjen, dhe te mobilizohet per te hecur pastaj perpara per te korur si barazime dhe fitore .

Ljuba -ten!
Iliria e lexoi postimin tuaj ashtu kalimthi, duke mare ne konsiderate postimet e tua te me pareshme.
Si konkluzion e kuptova qe e kishit radhitur vehten ne ate te injoranteve dhe primitiveve,
sepse ndryshe do te kishe heshtur, dhe nuk do te derdellisje me per ndyresiren me te madhe te botes, kriminelin dhe masakruesin e ndjenjave njerezore enver.
Per te kuptuar shkrimet e tua tashme eshte e qarte me ke kam te beje, dhe nuk ka me nevoje per tu thelluar. I perket atij niveli (theksuar me larte) per te cilen nuk duhej te ofendoheshit sepse eshte realitet.

Avna

Lency-t : e kam than edhe me heret se Dildema nuk kish nevoj per avokat,( te pakten ne ket forum) se ish i zoti i vetit siç thojme ne ne Kosove..... Po Ju i/e nderuar shpalos ideologjine dhe bindjet tuaja.... se te Dildemes,Bregut dhe te Lubotenit tash po i dime :)
shnet per Ju, mire se vjen ne forum

Lency
4) Ka edhe Kanune si ai i Lekes, qe "fatkeqsisht" ende funksionon ne Kosove (ne veçanti ne Dukagjin).
Fakti se ende ne Kosove perdoret Kanuni i Lek Dukagjinit mund te mirret shembulli i varrimit te komandant T.Zemaj ku lexohet FLET-THIRRJA per hakmarrje sipas kanunit. (Bregi)


Une jam jurist me profesion dhe ne kushtet kur nuk funskionon sistemi juridik ose i pamundesohet puna atij permes kercnimeve dhe shantazheve te tipit tend, atehere jam i mendimit se kete zbrasti do ta plotesonte me se miri aplikimi i Kanunit te Lekes e Dukagjinit edhepse tani ballafaaqohemi me krime qe nuk i njeh tradita dhe kultura shqiptare. Vrases pas shpine, sipas kanunit pjesa me e ndyer e krimineleve qe nuk mund te llogariten as shqiptare. Edhe kjo erdhi bashke me lirine .
Hakmarrja do te ndodh i nderuar nese Shteti i Kosoves nuk do te kete force ti sjelle para gjyqi kriminelet qe ti tregohesh i gatshem ti mbrosh dhe mjerisht nuk je i vetmi.
Iliria ke te drejte ne shkrimin tuaj. Pajtoj se Enveri ishte pjesee zhvillimit apo ngecjes shqipatre, por...nuk dij nuk kam ndonje urrejtje te madhe, as edhe ndonje simpati per te. Shyqyr qe nuk jeton me!

Avna, nuk mund te shpalos idet e mia nese apriori nuk ka kushte per to apo i vetdijshem se nese ato jane edhe me idealet do te kercej Bregu apo Luba me sopate ne krah per te pre e gri idet e tjereve. Ne po bisedojme ketu e ai zotria na i paska mesu do vjersha te rilindasve tane i brymosur me ide enveriane dhe tash nuk e len askend te flas ,madje as ata qe i kan mesuar keto gjera kur ishin femije e tash kan lexuar edhe shumecka tjeter qe ata as nuk kan degjaur ende. Veti te gjysemintelektualeve jane keto i nderuari Avna. Nuk po e mbroj DilDemen se ai nuk paska vertete nevoje per mbrojtje , por duhet lene vend edhe tjereve te shfaqinmendimet e tyre sepse keshtu Bregi e Lubtoeni largojne lexuesit dhe ata ose ai as qe jane te interesuar te degjojne tjeret, sepse dojne te rrijne ne ball te Oxhakut e mos me ua prish kerkush as tymin e duhanit. Ne forume nuk lejohet nje gje e tille, bile as neper kulla nuk duhet ulur aty ku nuk e ke vendin.


Bregi
4) Ka edhe Kanune si ai i Lekes, qe "fatkeqsisht" ende funksionon ne Kosove (ne veçanti ne Dukagjin).
Fakti se ende ne Kosove perdoret Kanuni i Lek Dukagjinit mund te mirret shembulli i varrimit te komandant T.Zemaj ku lexohet FLET-THIRRJA per hakmarrje sipas kanunit. (Bregi)


Une jam jurist me profesion dhe ne kushtet kur nuk funskionon sistemi juridik ose i pamundesohet puna atij permes kercnimeve dhe shantazheve te tipit tend, atehere jam i mendimit se kete zbrasti do ta plotesonte me se miri aplikimi i Kanunit te Lekes e Dukagjinit edhepse tani ballafaaqohemi me krime qe nuk i njeh tradita dhe kultura shqiptare. Vrases pas shpine, sipas kanunit pjesa me e ndyer e krimineleve qe nuk mund te llogariten as shqiptare. Edhe kjo erdhi bashke me lirine .
Hakmarrja do te ndodh i nderuar nese Shteti i Kosoves nuk do te kete force ti sjelle para gjyqi kriminelet qe ti tregohesh i gatshem ti mbrosh dhe mjerisht nuk je i vetmi.
Iliria ke te drejte ne shkrimin tuaj. Pajtoj se Enveri ishte pjesee zhvillimit apo ngecjes shqipatre, por...nuk dij nuk kam ndonje urrejtje te madhe, as edhe ndonje simpati per te. Shyqyr qe nuk jeton me!

Avna, nuk mund te shpalos idet e mia nese apriori nuk ka kushte per to apo i vetdijshem se nese ato jane edhe me idealet do te kercej Bregu apo Luba me sopate ne krah per te pre e gri idet e tjereve. Ne po bisedojme ketu e ai zotria na i paska mesu do vjersha te rilindasve tane i brymosur me ide enveriane dhe tash nuk e len askend te flas ,madje as ata qe i kan mesuar keto gjera kur ishin femije e tash kan lexuar edhe shumecka tjeter qe ata as nuk kan degjaur ende. Veti te gjysemintelektualeve jane keto i nderuari Avna. Nuk po e mbroj DilDemen se ai nuk paska vertete nevoje per mbrojtje , por duhet lene vend edhe tjereve te shfaqinmendimet e tyre sepse keshtu Bregi e Lubtoeni largojne lexuesit dhe ata ose ai as qe jane te interesuar te degjojne tjeret, sepse dojne te rrijne ne ball te Oxhakut e mos me ua prish kerkush as tymin e duhanit. Ne forume nuk lejohet nje gje e tille, bile as neper kulla nuk duhet ulur aty ku nuk e ke vendin.

Albodrenicase

Nje pyetje per BregLuben.
Derisa ai te merret me teorine e rriqnave, permes se ciles tenton te fyej tjeret dhe ne realitet shpalos gjithe ato veti që i gjen ne vetveten, per t'ua mveshur tjerëve, edhe nje gje me duket karakteristike te shume aktiviste të shquar të Drenasit,te krahut të Jakup Krasniqit , qe kane filluar të tregojne njëfarë mosperfillje ndaj Hashim Thaqit. Nuk po flas krejt nga mendja ime e shendosh, por kur i lexoj edhe shkrimet tjera te Bregut, por edhe Lubotenit me duket sikur krijoj kete pershtypje, por edhe ne bisesda e ndeja me miq e shoke, me percaktime te ndryshme politike e sidomos te krahut te luftes.
Hajt Bregu spjegona kete te lutem pa keqkuptime, kisha patur deshire te kem mendiminj tuaj per kete, por ate mendimin e sincert pa maska dhe pa "lustrime" politike.
???

Bregi
z Lency te pershendes pa keqkuptime
Dallime ne mendime ka pasur,ka dhe do ket, por kjo nuk duhet te reflektoj inate,urrejtje,fyerje,perqarje... sidomos jo ne forume, ku mendoj se fjala e lire (po) respektohet me shume se ne cilindo institucion tjeter ne kosove.
Me duhet te kerkoj falje per nje ndrrim emri me Iliren (shpresoj ne mirekuptim), pra ishte vetem nje gabim i imi (i paqellimt).

Arsyeja e "riciklimit" te nje thenje time te mehershme(Kanuni i L.), duket se nuk eshte mjaft
e kjarte apo ndoshta te ka sherbyer si "inspirim" per vazhdime,perseritje...te ikjes nga tema.
Ne t'vertet qellimi im nuk ishta ta vlersoj apo nençmoj Kanunin por vetem si pergjigje, se ne Kosove ka ligje ,gjygje ,kanune , burgje ...mjaft, porse ato mirren me njerez te pafajshem si Limaj,Mustafej, Haradinaj,Krasniqi(vllau i Xheves), Albini.... ne vend se te mirren me hajnat ordiner.

Une nuk jam jurist dhe nuk dij t'i arsyetoj:
" hakmarrjet nese Shteti i Kosoves...", por e dij se "te gjithe" jemi(ishim) kunder hakmarrjes.

Dhe ne fund e pershendes edhe Albodrenicen, por seriozisht dhe fatkeqsisht nuk e kam kuptuar pyetjen e parashtruar, dhe si keshille do thoja se nese pyetja (cilado) duhet ose t'i perket temes ose te hapet teme e re.
pershendetje/Bregi

Luboteni
Shumë e nderuara Lency,

Nuk është e domosdoshme që t'i të ndalesh aq shumë në gjuhë aq 'bombë' që po e përdorkam. Në të vërtetë gjuha nuk ka ka fort rol. Ti në vend se të ndalesh të argumentosh kthjellazi apo të kundërargumentosh lidhur me temën në fjalë, ti more rolin e një pedagogie që vlerëson nxënësit se cili dika më shumë.

Nuk ma merr mendja se Bregu qenka 'euforik' vetëm pse përdorka opinione të drejta e që nuk i shkuakan për shtati ideologjisë së përgjithsme zyrtare.

Edhe një gjë. Të lutem shumë, mos më fyej as mos ma shprish identitetin. Unë jam Deli Luboteni dhe nuk kam lidhje me Bregin, të cilin e përkrahi sa i përket opinioneve të tij të sakta politike.

Megjithatë, Dildema na qenka një sekserë i mbrehtë i politikës dhe ne të gjithë pa përjashtim qenkëshim të 'papjekur' për tu matur me të!

Të fala plot nga
Deli Luboteni

Avna

Kolegë i nderuar Lency,me vjen mire qe kemi nje Jurist ne forum ( te deklaruar ) po e kam parasysh se e njef edhe te drejten pozitive te Kosoves edhe Kanunin e Leke Dukagjinit. Me sa di un ne ligjet e aplikueshme te Kosoves nuk ekziston ndonje zbrazetir juridike qe do ta lejonte te ( t'i hapte rruge ) KLD-se per zbatim . Nese asnje menyre Ju si jurist nuk guxoni ta perkrahni iden se duhet te aplikohet KLD-ja edhe me pak kur eshte ne pytje hakmarrja kur i dime pasojat e saj ( kemi raste te fresketa pikrisht ne Dugagjin), nga ana tjeter drejtesia nuk eshte objektive,sigurisht kete e din ma mire se un. E Ju i nderuar si jurist tregoju bashkbiseduesve se qysh duhet te jete shteti demokratik,treguju se qysh mbrohen te drejtat e qytetarve dhe barazine tyre, dhe tu kisha lute mos thirr per HAKMARRJE se eshte fenomen shume i prabambetur ( gjersa citon anetaret tjere per prapambeturi dhe thrret per me ec me kohen) .

Dy fjale per Dildemen :
I nderuar te pershendes dhe shpresoj te jesh mire,e vetmja qe nuk me pelqeu tek Ju terhjekja nga bisedimet,pamvarsisht se me kend bisedon dhe per cka bisedon duhet te kesh durimin dhe forcen e Idolev te tu (Rugoves dhe Thaçit) qe te dy kan tregu durim dhe force per te perballuar gjithcka, tu kisha lute qe te kthehesh pa kurrfar keqkuptimi,jemi ketu veq per diskutime dhe duhet te lejojme dhe te mesohemi te jem durueshum .
Shnet per Juve


P.S- Albodrenicase shpresoj te mos i japim tjeter kahje bisedimeve me Jakupa e sen,sikur qe bere ne temen e Azem Vllasit

LuboteniTë gjithëve si ILIRIA

Së pari të them diçka. Mos ma fyej emrin tim. Emri im nuk është sllav çfarë mundoheni ta njolloseni ju, por është emër tipik shqiptar. I tillë çfarë është mali kreshnik I Lubotenit, I cili ngre kokën atje në lartësitë e qiellit të pane shqiptar.

The që I paske lexuar të gjitha postimet e mia. Të falenderoj sinçerisht nga zemra. Por nuk qenka thënë vetëm kaq. Papritur fare, ti heq maskën dhe zbraz një fjalor plot mëri e mllef përzier bashkë kundër meje që qenkam I kategorisë së injorantëve dhe primitivëve.

Cila është arsyeja që ju më konsideroni primitive? Më konsideroni primitiv që të silleni ju ndaj meje në mënyrë primitive që qenkam aq I ‘ultë’.

Tema në fjalë është ‘babai’ I ‘kombit kosovar’ I. Rugova me shallin e tij ‘emblematik’. Ju hop për një cast kërceni si një drugëz dhe duke mos pasur argumente të qarta për ta mbrojtur idolin tuaj Rugovën, e ktheni krejt ndryshe temën duke e quajtur Enver Hoxhën kriminiel.

Me të vërtetë, sa e përciptë qenke në vlerësimin e një figure eklatante të histories sonë kombëtare. Por dije ama, se revolucioni socialist I Shqipërisë I përkrahur nga mbarë populli shqiptar I ka rrënjet në gjakun e 28.000 dëshmorëve të rënë në altarin e lirisë kundër hitlericës dhe Duqës. Enveri I priu dinjiteshëm luftës heroike të popullit tone për liri, pikërisht duke marrur pjesë në Luftën NacionalÇlirimtare Shqiptare.

Megjithatë ekziston një kategori e historianëve të zgjebosur e cinik, të cilët me çdo kusht mundohen që tia humbasin vlerën e paçmueshme të një revolucioni I cili e shpëtoi këtë cope Shqipëri. Sa e shoh edhe ju renditeni në kallëpin e pseudohistorianëve të tillë, të cilët punojnë fare pak për historinë tone kombëtare. E në rastet kur punojnë, punojnë vetëm për zi e mbrapsht kundrejt histories.

Megjithatë, ju them se unë do të vazhdoj ta mbroj palëkundshëm revolucionin e vetëm të hajrit në botën shqiptare, do ta mbroj gjakun e tij, por njëkohësisht do ti demaskoj për vdekje të gjithë atë njerëz katilë që I bënë zarar pa masë këtij dheu të shqipeve.
Një I tillë që I bërë zarar kauzës sonë kombëtare është dora vetë Rugova dhe shalli I tij ‘dardan’.


Mbeç shëndosh e mirë atje ku je,
Nga Deli Luboteni


Lency
Bregi+Luboteni,
jeni i papermiresueshem!

Megjithatë, Dildema na qenka një sekserë i mbrehtë i politikës dhe ne të gjithë pa përjashtim qenkëshim të 'papjekur' për tu matur me të! (Luboteni)

Cka do te thote fjala seksere dhe pse emrin e DilDemes?
Ti ja u kalove te gjtiheve i nderuar! Kryeneqesia jote apo dhe urerejta personale ndaj DilDemes perballe te cilit je veq nje hiq, qe ka humbur rrugen ne kohe e hapsire. Ai e pa me kend ka te bej e ti vertete si nje rriqer nuk mund ta fshehish qellimin.
Ende nuk po mund ta kuptoj a je tip per tu dhimbsur apo tip qe duhet urrejtur.

Dhe ti Avna, te lutem, kur gjyqesia pengohet apo shantazhohet te kryej punen siq ndodh te ne ne Kosove, athere cdo loj forme qe pengon kriminalitetin eshte me e mire se mungesa e ligjeve dhe gjyqeise, se penguar nga Lubotenat e Bregat.


LuboteniNjëfarë Lencyt...

Nuk e kam ndërmend të bëhem mësues i gjuhës shqipe për formuiste si ju, mirëpo edhe fjala 'sekser' e ka kuptimin e vet. Dhe përse Dildema 'sekser i politikës'. Sepse ju vetë në postimin tuaj të mëparshëm, e bëtë Dildemën një 'sekser profesionistë' të politikës i cili ngrihet mbi ne 'filloristët e padenjë'.

Kërkuat kuptimin e fjalës 'sekser'. Mendoj se ta shtjellova në rreshtat sipër që i lexove. 'Sekser' pra është një njeri që rrah gjokse se unë di këtë, unë di atë.

E ç'qëllim paskam unë sipas jush? Të garantoj se pushkë automatike nuk kam. As armë. Jam një qytetar i lirë që banon në Luboten. Në postimet e mia në kuadër të kësaj teme kam artikuluar të gjitha argumentet e mia përkitazi me dy 'eksponentët' në 'fuqi': Ibrahim Rugova dhe sivëllau i tij Hashim Thaqi. Në postimet e mia pata qëllim që të parashtroj të vërteteën. E ju thuani se paskam të tjera qëllime ndaj njëfarë Dildemës, që parë as dëgjuar nuk kam për të. Por ju tregoheni e padenjë kur më bëni mua një 'hiq' karshi Dildemës së madhëruar.

Sigurisht se e ke lexuar romanin në trajtë ditari të Sterjo Spassës 'Nga jeta në jetë - Pse'. Sigurisht ke parë se aty personazhi kryesor Gjon Zaveri humbet në botën e hiqave. Çdo gjë dhe çdo kush sipas tij ka ekuivalentën e hiqit. Por, duke qenë një nihilist i skajshëm ai vetës së tij ia heq një plumb kokës dhe rrokulliset i vetëvrarë shpatijeve të Liqenit të Prespës.

Përse ju e nderuara znj. Lency në vend se të merreni me temën në fjalë, të shpërfaqni argumentet e juaja apo kundërargumentet, brof kërceni dhe e ktheni këndin 180 shkallë mbrapa. Ktheheni në botën e hiqave.

Sikur me të vërtetë të ishte puna e hiqave ne nuk do të duhej ta naqetnim fare këtë temë. Mirëpo, edhe pse dy 'eksponentët' në katror Ibrahim Rugova dhe sivëllau i tij Hashim Thaqi janë substancialisht hiç në kuptimin e plotë para ndërkombëtarëve të cilët janë të gjithëpushtetshëm, para popullit këta 'eksponenë' nuk janë hiqa. Sepse dëmet e tyre po vërehen në praktikë. Si puna e Hashimit fisnkikut, nënshkrimi i të cilit përfundoi tragjikisht me shpartallimin e ushtrisë çlirimtare të Kosovës UÇK dhe me autonomi për Kosovën. Derisa i dyti Ibrahim Rugova rishtas edhe pse i vdekur, lanson ideologjinë e tij të ç'rrastë, e cila është veçse bar për gjum. Gjum gjum e gjum. Të vetmet të 'bëma' të Rugovës mbeten rrotullimi nëpër gjumë nga njëri krah në tjetrin.

Por sikur të isha njëmend hiq siq më shani ju, sigurisht se ti nuk do të merreshe me këtë hiq. Mirëpo, ty të pengon qenësia ime dhe koshienca politike. Ti shkrimet e mia nuk i lexon. Posa i lexon të kapëllon urrejtja ndaj qenies sime që asesi nuk e duron. Ti shkrimet e mia i sheh si manifestim i koshiencës sime politike, që prapë nuk e duron.

E di ç' më kujtove e nderuara znj. Lency. Më kujtove anekdotën e pashait dhe fshatarit.
Ta kallxoj unë punën:

'Një herë e një kohë në vakt të Turqisë, jepet lajmi se në filan katund do të vie për vizitë Pashai. Njerëzit varfanjak lëvizin e lëvizin sikur me ardhjen e pashait do të ndryshonte gjithçka. Pashai vie. Nëpër katund del i madh e i vogël për ta përshëndetur 'zogthin' e sarajeve. Dhe pashait i hyp vetja në qejf, se i duket se tërë dynjanë e ka nën këmbet e veta. I rrethuar nga populli i ekzaltuar ai del e viziton arat përskaj katundit. Duke ecur e sheh se një fshatar rri në arën e vet dhe nuk jep pesë pare për pashain. Pashait i hipin xhindet në kokë dhe i bërtet fshatarit:
- Pse nuk më del vetëm ti përpara?
- Përse të dal përpara - ia kthen qetë - qetë fshatari duke vazhduar punën në bahqen e tij.
- Ti duhet të më bësh temena (përkulje) sepse jam Pasha.
- Më tej ç'bëhesh në qoftë se unë do të përkulem - iu kthye fshatari i urtë.
- Bëhem vezir - ia ktheu pashai mendjemadh.
- po më tej ç'bëhesh? - prapë e thumboi fshatari i zgjuar.
- Bëhem sadriazem - ia ktheu me gjysmë zëri pashai i humbur krejt.
- Po më tej ç'bëhesh? - vazhdoi fshatari lojën e tij plot thumba pa helm.
- Më tej s'ka çka të bëhem sepse është vetë padishahi, po pse mi bën ti këto pyetje që je një hiq - i bërtiti pashai i xhindosur.
- Meqënse unë qenkam hiq, atëherë pse ndalesh e kuvendon me mua. Më lër në punën time dhe mbathja - ia ktheu fshatari plot menquri.

Pashai e pa se nuk mund të shtyhej me këtë fshatar të urtë dhe e la rahat e nuk e preku më.

Po edhe unë kam të njejtën pyetje për ty e nderuara padishahe Lency. Kam dy pyetje për ty.

Pyetja Nr. 1. - Pse ç'bëhet Dildema nëse unë nuk e kundërshtoj. Kryeministër, president apo monark ...?
Pyetja NR. 2 - Meqënse qenkam unë një hiq pse kuvendoni ju me mua?.

Të lutem rikthehu në kyqin frontal të temës, e mos na u dëshmo me dokrra e kokrra që s'ia vlenë barra qeranë.


Të fala shumë nga
Deli Luboteni


Bregi


Po a ka fjali me te mire per t'filluar komentin, se thenja e z F.Hysaj :"...ai(Rugova) mendon se eshte i vetmi shqiptar qe di. Por per te qene fatkeqesia me e madhe, ka edhe mjaft shqiptar qe mendojne se ky(Rugova) eshte i vetmi shqiptar qe di ndersa shqiptaret tjere nuk dine asgje." ?!
Po a nuk verehet edhe ne kete forum se posa dikush e "njollose" Rugoven (me fakte), kyrcejn disa shqiptar madje edhe jurist (t'chat-eve) per t'na treguar se idoli i tyre qenka nje gjeni largpames, qe shef pertej kodre,vizionarin me shpirt artisti...e shume marrezira tjera!Kur i degjeoj keto dhe shume "zotesi" tjera te ketij idoli ( alkoholisti matuf), pyes vehten : pse nuk ia vodhem kryqin jezuesit per ta rahatuar aty kete hyjni te te gjitha ikonave te gjtha kohrave ?....
Apo s'paku te ngristet nje piramide per "faraonin" e disa shqiptareve !
Çudi, vertet çudi si arriti te behet idol i disa shqiptareve, njeriu i cili as ne varr (per s'vdekuri) nuk e duroi Flamurin Kombtar Shqiptar!
Sidomos kur ky njeri njihet si saberli i madh ose i papare ndojhere nder shqiptar. Duronte edhe kur largohen shqiptaret nga puna, edhe kur helmohen femijet e shqiptareve, edhe kur djem te rij kthehen ne arkivole.
Dhe derisa (idoli) urdheronte shqiptaret qe t'bojkotojn çdo aktivitet t'armikut, per çudi (vet ai) nuk respektoj urdherat (e veta) dhe gjate "karrieres nenshtruese" udhtoj per beograd shume here per te lidhe marrveshje me armikun, dhe pasi kishte gjetur "zgjidhjen per kosoven" nuk harroi edhe te urdheronte ndalimin e menjehershem te bombardimeve !

Per kete "zotesi" u be edhe idol i disave. Dhe tashi "keta disa", per t'i pastruar mekatet idolit, duhet t'njollosin ushtrin çlirimtare,studentet,deshmoret,historin, kombin....madje edhe njerez qe tanime jane Histori e Kombit, si :A.Jashari,Hoti,Demaqi...! Per te dale te E.Hoxha apo edhe tek A.Çeta.
Ideologjia pacifiste PRO GJAKMARRJES !!!
E mesova edhe kete, bile nga nje "jurist i vetquajtur" !
A do thot kjo se lumbardhesit e lugjeve te pajtimit ishin te marre ?!!!
Sipas "juristit" ashtu na del ! Dhe derisa faktet mungojn, na mbetet vetem nje rrudhje krihesh.

Nje shembull tipik krahasues dhe qe ka te beje edhe me autorin e Kanunit, edhe me "idolin" (R) do ishte ky :
Kur ia marrin armët Lekë Dukagjinit, thot: "Ma mirë me thon qe Leka, se qe vorri i Lekës".
Dhe derisa Leka thot se me vdek i paarmatosur nuk duhet permendur varri, tek "idoli" ndodh e kunderta ! Ky edhe pse vdiq ne shtrat dhe kurr i armatosur, prap disa shqiptar me endje thirren ne varrin e "idolit".

Per t'i dhene te drejten e plote z Hysaj (se i vetmi shqiptar i dijshem ishte Rugova), ndoshta sherben edhe "fakti" i juristit (Lency)se edheA.Çeta edhe Lekë Dukagjini s'paskeshin qen te ditur !
Nese edhe kjo nuk eshte absurd, atehere eshte sepaku no comet (per nje jurist).


Lency

Te deshiroj sherim sa me te shpejt i nderuar!
Dashte ziti e Kosova çlirohet edhe nga kjo epidemi, sigurishte me e renda qe nga terheqja e detyrueshme e Serbise nga Kosova.
Frigohem se as kete nuk do te mund ta sherojme pa ndihmen e faktorit nderkombetare.
Dhunuesit, kriminelet...jane te njejte, qofshin te Millosheviqit, qofshin te Enverit, prandaj meritojne te luftohen e denohen njesoj.
Qysh e paqe ba e gjetesh i nderuar!

Avna, nuk me kuptove, prandaj flet keshtu. Kur nga vet ata qe duhet sforcuar ligjet, mohohen ato dhe qojne vendin ne anarki, atehere cdo forme e organizuar popullore per te parandaluar krimet eshte me e mire se anarkia. Me beso se nuk kishin me ndodhur shume krime qe ndodhen ne Kosoven e pasluftes sikur te veprohej sipas Kanunit te Lekes e Dukagjinit, por populli ende pret se drejtersia eKosovaes se pavarur neser do te kete force te ndriçoj keto krime. Kanuni nuk ka qene shtytes per vellavrasje kure, Ua kane shpjeguar keq kriminelet ate. Perkundrazi kur do ta dije se nese vret, do te vritesh, kishe per te kerkuar forma njerezore per tu sjellur me njerez, para se pergjigjen ta gjesh tek arma.
Kanuni i Lekes e Dukagjinit eshte Kushtetuta e Pare e jona, permes se cilit me shekuj jane ndertuar marrdhenjet ndernjerezore te ne. Kanuni nuk nxit vrasjet as krimet, por denon e gjykon vrasesit dhe kriminelet. Kriminelet edhe sot mund ta kene hale ne sy, por ne hartimin e ligjeve te reja ne Kosove, hartuesit duhet te kene parasysh edhe keto ligje tona autentike. Kanuni lindi atehere kur ne filuam te veprojme si shoqeri e organizuar njererzore, prandaj eshte njeri nga thesaret me te çmuar te historise sone.

Bregi

Mos u brengos fort i nderuar, eshte kjo vetem nje teme idoli (nga Dildema) ku mund dhe duhet (si ne çdo forum) te shprehemi lirshem.

T'falenderoj per perkujdesin shendetsor qe reflekton per mua, megjithate sinçerisht them nuk ke nevoj per brengosje.

Une s'kam dijeni per shendetin tend, shpresoj te jesh mire edhe pse ti thua se je i ndjekur "me plumba pas shpine"?!!

Si purfundim logjik do ishte se, nese ke ikur ne serbi atehere vertet je ndjekur me plumba por nese ke ikur dikund tjeter (n'perendim) atehere njollosjen e vlerave kombtare e bene me t'vetmin qellim; Per rregullimin e lejeqendrimit.
Top-deklarate e shumices se azil-kerkuesve eshte se :"Jam i kercnuar nga UÇK-ja"!
Dhe nese i verbuar pas pasuris, ke vrapuar pas mureve t'betonit dhe xhamave indigo me reklama e reflektor te qyteteve te medha, ku as qeni se njeh t'zotin.
Ke fituar deshprimin,zhgenjimin,asimilimin.

Kjo eshte pasuria ime, i nderuar:

"Ikëni, more të mjerë,
ikni deti tek t'u nxjerrë,
se për mua dashuria,
ara, vrështi dhe shtëpia
më bëjnë të rroj me gas,
se s'dua të lë gjë pas.
S'dua të iki si përpara,
dua të rroj nëpër ara,
mikja pranë të më ketë,
të punoj aratë vetë."

E urren Enverin, Rilindasit,Patriotet... ! Pse ? Se ideologjia e idolit tend eshte kunderthense.

Enveri krijoi shtetin e qendrueshem, e zhduki analfabetizmin, zhvilloi rrjetin shendetsor, zhduki papunsin, hajnin,gjakmarrjen,kriminalitetin,urrejtjen fetare...

Dhe çfare krijoi idoli i atyre qe shajn Enverin, :
vllavrasje,hakmarrje,hasmeri, hajni,prostitucion,korrupcion,droge,analfabetizem, papunsi, pa uje,pa rryme, pa shendetsi,pa Hymnin, pa Flamur,pa Shtet,pa Komb (Shqiptar), me provinc 1244.

Ky ishte idoli qe arriti te transformoi Baraken e KNI"Ramiz Sadiku"-t ne Pallat Rezidencial ! Ne nje pallat mbretrore ku nen avujt e alkoholit dhe duhmes se narkotikve zhvillohen sfilata-mode, video-clipe, por edhe kultivohen shpifje te renda per Ushtaret e Lirise,per Rilindasit, per Enverin....!

Por cila do ishte brenga e vertet e Dildemeve ?

Nga ajo qe mund t'kuptohet, del se Dildema me ndihmen e disa personazheve kishte per qellim te promovonte "librin" e tij bashk me "video-clipin" per cilin u kujdes "Albodre..."!
Dhe jo te zhvillonte apo kultivonte biseden me vlere te mirefillt rreth idolit te kaluar dhe atij te ardhshem.

Librin as e kam pare dhe as qe mund ta vlersoj, por mund te konstatoj se nese (n'liber) paraqiten ngjarjet faktike dhe jo "faktet" e trilluara, vlersimi do jet gjithsesi pozitiv.

Natyrisht se me mungon respekti dhe vlersimi pozitiv per ata qe shpifin marrezira per çlirimtaret, duke i quajtur kriminel,prostituta....!

S'paku duhej turprohej Albodrenicasja kur quan prostitut, nje Nene Shqiptare qe i dergoi buke dhe barna n'Drenice ! Mendoj se ajo Nene ishte Flora Brovina, e vetmja Nene Shqiptare e burgosur.

Kur dikush te jep buke nuk duhet t'ia kthesh me gur.

Avna
Lency: Nuk po e moj vleren e KLD-se ne asnje menyre,por kjo i takon veq historise dhe agje me shume,mirpo edhe nese kalohet ne anarki KLD-ja nuk mund te zevendesoj,sepse kan ndyshuar raportet shoqerore. Kujtojme gjendjen e anarkiese ne Shqiperi pas daljes se komunizmit, e di shume se cfar ndodhi, sa hakmarrja u bo ne emer te KLD-se. Nuk po du te shes men po e njof mire KLD dhe raportet e reja shoqerore ne Kosove. A ke njohuri kolege se sa shqiptare (vellavrasje ) ndodhen gjat sundimit te Kanunit, qe shpesh ka rezultu zingjiri deri ne 20 te vrare ne dy anet (familja,fisi).Kanuni te na shqipateret siq e quani Ju kushtetut ka gjet aplikim si pasoj e pushtuesve (Turqis e me vone Serbise) qe shqiptaret deshen tu shmangen gjykatave dhe ligjeve te pushtuseve.

Lancy thote : Kriminelet edhe sot mund ta kene hale ne sy, por ne hartimin e ligjeve te reja ne Kosove, hartuesit duhet te kene parasysh edhe keto ligje tona autentike. teksti
Kjo eshte njeri nder parimet kryesore te nxjerrjes se nje ligji-pershtatja me zakonet e vendit qe te gjen aplikimin sa ma te lehte,mirpo spo e kuptoj pse kriminelet e kan hala ne sy,kur nese shkohet sipas kanunit shume me leht kriminelet do te gjejne fusheveprim.

Lency thote :Kanuni lindi atehere kur ne filuam te veprojme si shoqeri e organizuar njererzore, prandaj eshte njeri nga thesaret me te çmuar te historise sone
Eshte e verete se kannuni lindi (filloj te lind) kur ne filluam te organizohmi si shoqeri,mirepo tash duhet te ecur me kohen ( thoje me larte) dhe nuk do te ndalemi me normat shoqerore te krijuara shume vjet me pare. Shpresoj ta dishe nje thenje per krijimin e normave shoqerore ( te drejtes zakonore) per tu krijuar nje Zakon nevojiten 100 vjet te tera (perseritje te sjelljes) dhe per te shfuqizuar nje zakon i tille nevojiten 500 vjet.
Sy per sy - dhemb per dhembe-nuk ekziston me
Me falni qe fola jashte temes

Me respekt Avna

Lency

Avna ti po e barazon Kanunin me Hakmarrjen apo gjakmarrjen, si një nga format që shtjellon kanuni, por jo edhe Kanunin dhe rëndësinë e tij, jo vetëm historike për kombin tonë. Ka nevojë shumëçka nga Kanuni t'u përshtatet rrethanave të modernizmit, por në esencë ai parashihte denime meritore për kriminelët. Natyrishtë ata nuk e kane dashur kurrë dhe as që e dojnë Kanunin, sepse ata dojnë të kryejnë krimin e të mos i japin askujt llogari. Por e vërteta për dorasin do të dal edhe nga dheu!

Enverizmi- sëmundje, tragjedi apo fatkeqësia e re shqiptare në Kosovë.
Të krahasosh kriminelin më të madh shqiptar të të gjitha kohërave, me njeriun dhe diplomatin më të shquar shqiptarë, poashtu të të gjitha kohërave, vërtetë duhet të kesh trurin shumë më të kufizuar nga të gjitha qenjet e gjalla, që posedojnë tru, qoftë vetëm sa për të kryer instiktivisht disa veprime; si për të ngritur këmbën kur pshurr e ngjashëm.
Thash edhe më heret Bregu, nuk dij a je për të t’u dhimbsur apo për t’u urrejtur. Për të të urrejtur do të duhej të ishe i vetdijshëm se Enver Hoxhën e vunë në krye të Partisë Milladin Popoviqi dhe Svetozar Vukmanoviq-Tempo për të udhëhequr politkë slave.
Ishin këto vite edhe më të rënda se robëria shekullore turke- vitet e përpjekjës së vazhdueshme dhe të dhunshme të transformimit të shqiptarit në sllav. Nëse nuk je i vetdijshëm për këtë, atëherë më dhimbsesh se vërtetë Kosova ende nuk e ka aftësuar Qendren Klinike për shërim të sëmundjeve të ngjashme.
Dikur kishim Nishin si qender për rehabilitim të shqiptarëve me mendime të ngjashme me tuajat, por tash me fajin eRugovës u ndërpre edhe kjo lidhje me vëllazërit e Enverit. Për këtë meriton një denim Rugova, ke të drejt!
Turp!
Paska lexuar njeriu dy-tri vepra të romantizmit letrar dhe qenka bërë i mençur njeriu dhe tash nuk len kend të thotë një fjalë. Po sikur te lexonte veprat e Rugovës?!
Ato as që do t’i kuptonte, sepse për t’i kuptuar ato duhet të jesh kogja intelektual.

AlbodrenicaseMore Bregi, ti vërtet qenke i paftyrë.
Po pse more i mjerë trillon kështu emra dhe emrin e Florës tash e fut këtu. Ti a ke ndërgjegje njerëzore apo vërtet nuk qenke ne vete.
Kah të erdhi tash kjo. Flora që ishte burgosur në filim të luftës?!
Unë konsideroj se ti je armiku më i madh i luftës në Kosovë dhe njerëzit sikur ti kanë luajtur me autoritetin dhe gjakun e bijëve tanë. Na duhet ndaluar njeriut si ti te flas në emër të atij gjaku.
Flora Brovina ka shpërndarë bukë bashkë me policët serbë!? Po a Flora mendova se me ka goditur mua!
Po ku ishe more i mjere ti ne ditet e fundit te luftes, mos kishe dale ne Blace e tash komprometon edhe luftetaret e lirise, duke u paraqitur ma katolik se papa.Oh e mjera unë me kend paskam diskutuar deri tani.!
A ke ndonjë ndjenjë njeriu o i mjerë!
Për lexuesit e mirëfilltë, që kuptojnë shqip.
Fjala ishte për një grup nënash e fëmijësh, që mbaheshin nën rrethimin e hekurt policor serbë gjatë luftës në Drenas dhe fshatrat përreth dhe një femër nga Gradica që shpërndante bukë bashkë me policët serb dhe godiste pa mëshirë nenat që luftonin për kafshatën e gojës për fëmijtë e tyre, derisa serbët bënin reklama telivizive sikur ndajnë ushqim për shqiptarët në Kosovë.
Përndryshe tash u zbulove vet o i mjerë!
Tash tregove qëllimin e sulmeve tuaja ndaj DilDemes, duke dëshmuar në tërsi si reale atë që ai ta tha (edhepse jam i lutur prej tij të mos ia permend më emrin).
Edhe një këshillë për fund.
Merre e shkruaje një libër tjetër për Abrinë sa humb kohë kështu në internet, nëse vërtet të ka mbetur ta deklasosh DilDemën e çlirohu nga inatet personale me te. Kaloja atij me vepra dhe pune se përndryshe me fjalë e fyerje ti veq e ngrit atë.
Mua më vjen keq për aq sa e njoh atë seopse jam e bindur se ai njeri nuk mendon kurrë të lëndoj dikend dhe gjithëmonë iu ik konflikteve me njerëz siq veproi edhe kësaj radhe sapo e vërtetoi se cili je.
Kur nuk të vret ndërgjegja e ke leht të sillesh si të duash, por shpresoj se një ditë kur të çlirohesh nga xhelozia e marrë që të ka verbuar tash, do ta kuptosh gabimin.


Malcolmx

Dildema je i mrekullueshem, nuk e di perse te keqkuptojne aq shume, nuk pashe asgje antikombetare ne postimet e tua. T'i thuash dikujt une e kisha idol, nuk eshte njesoj sikur te thuash e kam, me duket se disa i ngaterrijne edhe foljet ne kete rast. Apo e kane nga urrejtja?!

Ne pame se sa e dashti populli i Kosoves Rugoven, kur vdic sa dite shkuan qytetare anemban trojeve etike per t'i dhene lamtumiren e fundit, dhe ky popull nuk han bare, populli vlereson shume mire., nuk shkuan sikr te Enveri nga frika, por, njerezit priten me ore e me dite ne nje acar.

Tek imuniteti, kam degjuar shume e shume njerez duke fajsu Ismail Qemalin perse Kosova mbeti jashte Shqiperise, pra ne jemi populli qe etiketojme cdo figure kombetare.

Kush nuk mendon njejt, ai eshte tradhetar medoemos, tamam sistem enverian ose kozak, te eliminohen kundershtaret.

Sot ne nuk kemi parti te profilizuara dhe mund te them se jane njesoj. Per ate edhe nuk mund te kem idol askend. Sepse une do te votoj ate qe ka ide me te mira, do te votoj programin me te mire dhe jo personalitetin, nese ai nuk permbushe ato qe premton, ai aty nuk eshte i perjetshem, manadti tjeter vota shkon tjeter kund.

A duhet pak t'i dallojme luftetaret nga politikanet?
Luboten edhe Bregi!
Ju keni prite se Rugova do te merrte pushken?


Iliria

Albodrenic...!Malcolmx!
Keni te drejte vellezer ,Dildema duhet te jete me te vertet i mrekullueshem eshte nje shembull i vertete per Kosovaret e vertete.


Malcolmx

E kisha edhe e kam dallon shume, disa edhe me folje po kaneprobleme. Sepse edhe une e kisha nje kohe Rugoven idol, por, me kalimin e kohes nuk u pajtova me te, kjo nuk dmth se une e urrej, une isha me te dhe pajtohesha ne disa pika, aty ku nuk me pelqeu u largova.
Rugova nuk e kishte celesin e suksesit ne dore, prandaj nuk duhet veshur aq shume akuza.
Ne dhe Kroacia dallojme shume, kroatet kishin shume kazerma qe kontrolloheshin nga ata dhe kishin pushtet te barabart me serbet, ne jo.

Me shpalle lufte eshte leht, por te fitosh eshte me ndryshe. Nje here te bejme pak emer be bote, te percillen nga mediat e medha boterore dhe pajtaj te fillojme. UCK doli ne kohen me te mire, jam mese i bindur se po te luftonim shume me heret, si thote populli as qen't s'na kishin hanger.

NATO sulmonte, 1 milon kosovare u larguan nga Kosova, paramendoni nje gje te tille me 1994 ose edhe me heret? Bota te koncentrohej ne Kroaci, Bosnje apo Kosove?
Ne nuk kishim forcen e Kroacise, dhe ne ate kohe Serbia me 3 trupa te gjitheve na kish nxjerre nga Kosova.

Luboten!
Rambuje e solli NATO-n ne Kosove, leri llafet e Adem Demacit, ai eshte njeri pa vizi

Bregi
A prap paskan filluar serialet e Zhade-s ? Mos se po na bebe te qajm ! Pastaj fyerjet nuk i perkojn profesionit te juristit siç pretendon autori i idolit.

"Luboten edhe Bregi!
Ju keni prite se Rugova do te merrte pushken? "

Ne TV botrore kemi verejtur Tugjmani kalldermes se Dubrovnikut apo rrugicave t'Vukovarit, por prap ti ke te drejt se ai ishte enverist e rugova jo.


A e kreve me durimin ?! Shpejt fillove me mosdurim apo "durizmi" ishte vetem hedhje hi syve ketij populli te shumvuajtur.Apo kjo eshte njera prej vlerave primare te "pacifizmit rugovian", qe d.th. per t'qen rugovist duhet "ngritur kemben si qeni per t'pshurr mbi:hymnin flamurin,kombin,popullin.... dhe mbi gjithe ata qe s'duruan por luftuan per liri ".
Dhe gjithe ata qe nuk mendonin si sherbetori i milosevicit(IR) qe fatkeqsisht ishte shqiptare dhe idol i disa endrrimtareve qyqar, jane jo gje tjeter veçse primitiv,enverist...!
Po ata qe s'e donin Enverin ishin vetem ca sherbtor te titos te cilet per t'u mosdukur primitiv preferonin martesa te perzietra. Jane keto vlera kombtare ?Per keta derdh lote dhe imiton "kasandren" e serive espanjollo-sllave?

Ti qe po e dije se Enverin e emroi miladini e tempo, pse nuk don ta dije se kush e emroi LDK-en e ibrahimit.

Sipas H.Geges, Mehmet Krajes... ishin stambolici e milosevici kreatoret e ldk-es se ibros.

Ne intervisten e H.Geges 1983 ne gazeten "Zeri i Kosoves", thuhet kjarte se Jusuf Buxhovi ishte pjestar i udb-es dhe hetues e zbulues i levizjeve shqiptare ne perendim...
Ne librin e nafi çegranit "Ball per balle me vdekjen", nder te tjera shkruan se Buxhovi ishte ideator i themelimit te ldk-es dhe se programin e kesaj partie e kishte marre te pergatitur nga ish-strukturat e pushtetit komunist ne beograd. Duke qene gazetar i "Rilindjes" ishte rekrutuar ne radhet e UDB-es dhe ne fund te viteve 70 caktohet si korrespodent i kesaj gazete ne gjermani, ...Ai kishte marre per detyre te percillte aktivitetin e krereve te organizatave politike shqiptare ne shtetet e perendimit e veçanerisht veprimtaret vll.Gervalla,Zeka,...
Buxhovi si hetues federativ e merr ne pyetje me ore te tera z Gega duke iu kercnuar (me burg t'perjetshem), por edhe duke i ofruar shperblim (miliona marka) per te likujduar J.Gervallen.
Madje buxhovi do te implikohet edhe vet ne vrasjen e vll.Gervalla e Kadri Zeka me 17 janar 1982...!!

Po ky J.Buxhovi e sjell nga beogradi "manifestin" e LKJ per ta "transformuar" ne LDK, edhe pse sipas Krajes manifesti i LDK-s nuk ishte i transformuar por identik me ate te LKJ-s.

"Tashi nuk e them dot se e kujt ishte ideja qe partia te quhej "Lidhje", e ndonjerit prej nesh, apo e atyre me te cilet Buxhovi konsultohej vazhdimisht (pushtetar te LKJ ne Beograd), por e di se asnjerit nuk na pelqente kjo "Lidhje" per shkak te asociacionit qe krijonte me Lidhjen Komuniste. Sido qe te ishte, ashtu sikunder ishim marre vesh 2-3 dite para mbajtjes se Kuvendit Themelues, Buxhovi solli programin dhe statutin. Qe ne fjaline e pare e hetova se programi nuk ishte shkruar nga Buxhovi dhe as nga ndonje "ekip" me i gjere, por nga nje person "pa emer" qe i takon klanit te vjeter politik (komunist jugosllav) dhe i cili nga prapaskena edhe sot e kesaj dite terheq shume hapa politik ne Kosove."...(citat nga libri"Vitet e humbura" M.Kraja)
P.S Ne kete "ceremoni" zgjidhet I.Rugova kryetar i LDK-s(lexo:LKJ-s) dhe J.Buxhovi Sekretar i Pare.

Madje ky "juristi i apotekes" (Dildema) bene edhe krahasime interesante p.sh :"Ne pame se sa e dashti populli i Kosoves Rugoven, kur vdic sa dite shkuan qytetare anemban trojeve etike per t'i dhene lamtumiren e fundit, dhe ky popull nuk han bare, populli vlereson shume mire." per t'vazhduar(si krahasim),:" nuk shkuan sikur te Enveri nga frika,"....Duke vazhduar me :"Kush nuk mendon njejt(aludim ne imunitetin), ai eshte tradhetar medoemos, tamam sistem enverian ose kozak, te eliminohen kundershtaret."

Vertet interesant si ke arritur per t' kuptuar se njeri "xhemat" ishte i piklluar e tjetri i friksuar, eshte kjo nje çudi per t'mos thene "aftesi magjike" e autorit me shume emra(te zhgenjyer ne emrin e vet).

Me ne fund e kuptova se autori i idolit "Pas Rugoves-Thaqi", ka probleme me Jakupin apo me "kryeshefat" e Dremasit. Une vertet kam njohuri te mjaftueshme per kete komune. Jakupin e respektoj si luftetar lirie por tani me duhet ta dyfishoj respektin ndaj tij. Per t' deklasuar njerez te paperfillshem dhe te etshem per pushtet si Dildemen (F.Demakun), vlerat dhe aftesit e Jakupit meritojn respektin dhe perkrahjen e rrethit.

Ja disa nga postimet e Dildemes dhe personazheve :"Zhadeja,Kasandra,Karllosi...=albo...lenc...mal..." :

"Ne nje konferenc te Deges se LDK-se ne Drenas ai (F.Demaku) do t'u deshmoj te gjitheve se ishte i riu me i pergatitur politikish ne Drenas,por Jakupi ia arriti qe permes njerezve te tij duke mos zgjedhur as forme dhe as menyre ta deklasoj politikisht,"
******
"Njerëzit e tij, njëri pas tjetrit do të ulen në fronet e komunës së Drenasit, pa ditur mirë as shkrim-lexim, ose edhe të ditur aq sa për të plaçkitur sa më shumë që të jetë e mundur dhe ndërtuar pallate në kryeqytet, vila në Durrës...Presidenti i pare i Drenasit demokratik, Izet Ibrahimi, pasi vodhi mjaft tash po perpiqet te themeloj parti te re me nje emer te ngjashem me ate te Listave serbe, gadi ky emer edhepse nuk po e dij mire po me duket me i ndershem se sa ai i do partive extreme te majta qe veten e pagezuan me emra demokratik, si ajo e Jakupit, pastaj e Dacit dhe ajo e Sejdiut...te gjitha demokratike!???

Pastaj fillojnë aksionet për ta njollosur atë, madje edhe para nxënësve të tij dhe kudo tjetër ku shtrinin veprimtarinë e tyre "veprimtaret" e shokut Jakup.(Lexoni librin e Fadil Demakut). "
******
"grekerit e Fatosit ishin shoket e shokut Jakup.
E shihni cfare lidhjesh te thella ka shoku Jakup.
Deri ne zemer te Athines mberrin patriotizmi i tij!"
******
"Keto dit me ra ne dor nji liber i Fadil Demakut me titull 'Abria e stines se armeve" dhe sec mu kujtu nji fjale e nje miku tim ng akomuna e Klines, qe me kishte thene dikur, kur Lidhja Demoikratike e Dr.Rugova ishin ne kulmin e veprimtarsie kombetare:
Ju Drenica e keni nji djale te mencem qe une do ta quaja Rugova i Drenices, i cili e njeh politiken kosovare po aq sa edhe vet Rugova. Fjalen e kishte per Fadil Demaku, atehere kryeredaktor i gazetes se studenteve te Universitetit te Prishtines."
"....preferoj Jakup Krasniqit ta lexoj librin e tij dhe te mesoj prej tij per menyren si te sillet, ndoshta edhe ti kerkoj falje per dredhit qe i ka bere atij apo tentastivat per me demasku ate publikisht. Nashta Jakupit i takon me i kerkue falje per nje gja te tille. "

********
"presidenti i Komunitetit Shqiptaro-amerikan, Fadil Demaku, gjatë një vizite që Goodlate i bëri sot, barnatores në të cilën punon Fadil Demaku"
*****

Ti me keshillon mua te shkruaj edhe une nje liber por pikerisht ti ke bere nje "liber" vetem sa per t' njollose librin e Jakupit. As njeri as tjetri nuk keni "kaçikun" te "rrifeni" me libra. Ndersa per postin e kryeshefit te Drenasit ka kush "lufton", fakti eshte se edhe ti edhe Jakupi "pe pshtyni si dhelpra rrushin".

Madje edhe ti edhe Jakupi ushtroni nga disa poste ; Ti ishe edhe jurist, edhe farmaciste (apoteke,Virxhinia) edhe president i komitetit shqiptaro-amerikan.... Edhe jakupi besoj se ka poaq poste (ndoshta me shume).

A thua per kryeshef te Ferizajit apo Prishtines sa libra u deshkan bere ?!

Malcolmx
Bregi!
z.Bregi, ne nje postim keni permendur edhe disa ultimatume qe Enveri u ka dhene ish aleateve te tij.
Mendon se kishin te benin me interesa personale dhe se rrezikohej stoli i Enverit, apo u rrezikua territori i Shqiperise? Me kete rast, sikur e beni hero dhe nje njeri qe veproi mire!?
A nuk eshte ky Enveri qe lidhi aleanca me shtetet tradicionalisht armike? Nuk di nese ka ndonje shtet tjeter qe na ka rene me shume ne qafe se Rusia (nga Fuqite e Medha).
Ju thuani se vetem titistet nuk e dheshten Enverin, por, shume here edhe ata qe e dheshten, u larguan per ne Shqiperi dhe perfunduan ne biruca, raste ke sa te duash. Me nje fjale ju po ngritni larte figuren e njeriut me te poshter qe kane nxjerre trojet shqiptare. Enveri eshte fatkeqesia me e madhe e Shqiperise qe nga koha e Pellazegeve te lashte.
Bregi!
z.Bregi, ishte Titist edhe Hysen Terpeza (ndjese paste), qe nuk u kthye ne Kosove per afer 5 dekada? Ishte Ballsit dhe u tradhetua nga shoket e Titos, Fadil Hoxha. Mos don te na thuash se ishte titist qe vepronte ne Amerike?

Enverin nuk e duan, ose thene shkurt e urrejne ata shqiptare qe ndiejne keqardhje per ate cka u ndodhi vellezerve dhe motrave tona andej kufirit, per me teper ishte kuminist dhe komunizmi qe nga fillimi ishte i paraprire te te deshtoj, ishte shoku i armiqeve te shqiptareve ruseve dhe sllaveve besa edhe te kinezeve. Muhabet tjeter ky. E kam thene se figura me e poshter ne tere historine tone kombetare do te mbetet Enver Kozaku me shoket e tij.

z.Bregu, nuk eshte se une po mohoj ate qe Ju po shkruani, ne shume pika kam te njejtin mendim. Por, une nisem prej faktit se ne nuk mund te krahasohemi me shtet tjera te x-Jugosllavise. Ju do te pyesni perse? Ne mund te ishim ne situate te njejt me Bosnjen, por, jo me Kroacine dhe Sllovenine. Sllovenia as qe kufizohet me Serbine, Serbia do duhej te dergonte trupa permes Kroacise, dhe Serbia nuk ishte SHBA. Kroacia dhe Tugjmani, kishin aq shume trupa dhe arsenal ushtarak (mos te harrojme edhe kontributin e shqiptareve ne kete lufte). Ne kishim kazerma, por, sa shqiptare i drejtonin ato?
Sa zgjati lufta ne Bosnje, dhe sa kohe nuk nderhyri faktori nderkombetar? Te jeshe i binur se Serbia ne ate kohe me 5000 trupa nuk do te linte asnje kosovare brenda (shiko eksodin '99, ne kohen kur sulmonte NATO). Plus ne nuk ishim Republike Jugosllave, dhe Bota na njifte si pjese te Serbise (sikurse sot), shtet mysliman (95%), ne kete kohe, te mendosh se do te ndihmonte NATO ose OKB eshte absurditet.

Ne kohen kur mendoni se do duhej te shapllte lufte Rugova, ose te kerkonte mobilizim, mire do te bente ndoshta, por, ka kaluar koha kur luftohet me lopata e sopata, me cka te luftonim o Bregi? Ne nuk ishim Izareli me aq shume para, ku do te merrnim fonde per te zhvilluar nje lufte? Mund te kete pate sukses, pasi te kishim me shume viktima se ne Bosnje. Une keto gjera i them, prej faktit se ne Kosove kishte levizje ilegale edhe me heret, LPK, LKCK ,por, nuk dhezi.

Ke lexuar Noel Malcolm "Kosova- Nje histori e shkurter"?
Malcolm-i na tregon se si shikohej Kosova dhe ceshtja e shqiptareve nga faktori ndekombetar. Edhe ne kete rast ne nuk ishim ne pozita te njejta me republikat tjera te x-Jugosllavise.

Dhe nuk gaboj te them, se aty ku caloi Rugova e vazhdoi UCK-ja.

Te dhemb shume puna e simboleve shteterore, e verejta.
Duam te jemi shtet, dhe si te tille, neve duhet te kemi simbole shteterore, simbolet e Rugoves i treguan Botes, se ne jemi per shtet te pavarur dhe jo per bashkim kombetar (nuk jam kunder kurre, por, eshte nje proces shume i gjate dhe i mundimshem, me se lehti pas pavareise).

Por, perse vrane Aganin serbet, kur dihet se Agani ishte krah i djathte i Rugoves? Ishte edhe ku spiun serb apo jugosllav?
Apo e "tradhetoi" Rugova ne procesin gjyqesor Milloshevic, Milloshevicin ne Hage? (e keni pare?)
Adnan Merovci, deshmoi ne Hage, duke thene se ajo video, mes Rugoves dhe Milloshevicit ishte nen presion dhe ishte montim, keshtu tha ne Hage. Ishte aty!

Nuk jam Rugovist, por, nuk i veshti ato akuza sikur Ju z.Bergi.
Fakti qe Rugova na beri te njohur ne Bote, deshmon edhe ceremonia e varrimit, pame sa e sa felegacione nga mbare bota.
Por, edhe Enveri kishte nderru simbolet kombetare, ai me deshire, bastardoi Flamurin kombetar me Yllin e koministeve, me kete edhe u mbulua, apo ajo? Dhe ju sa pashe e keni nxjere si hero, dhe kur eshte puna tek simbolet shteteroe dhe kombetare nuk e permende fare.
Mbase nuk eshte shume nje yll, apo je edhe ti pro ketij ylli?

Klyshet e Enverit dogjen Flamurin Amerikan, dhe perqafuan ate Rus, Rusia shkaktari kryesor per coptimin e trojeve etnike, Amerika protagonisti kryesor qe Shqiperia kishte kufij ne te cilet do te sundonte perpindeshi per 45 vite.


Cdo te mire


DilDema

Paska punuar me përkushtim të veçant Bregi këtë vikend.
Për hirë të lexuesve e në veçanti disa emrave me të cilët manipulon Bregi, si rëndom, me të vetmin qëllim për të kënaqur insinuatat e tij e pashë të arsyeshme të pëseris një shkrim timin origjinal në këtë forum, pas të cilit qëndroj unë edhe sot e gjithëmonë dhe i vetmi që nuk i paska hyr në punë Bregit (Bri IXH eve) me këtë rast, sepse nuk do të mund të shfryhej ndaj meje. Ishte shkrimi me të cilin hyra në këtë forum dhe do të dëshiroja të dal:
(Shkrimi i parë)
Ka disa dite qe po e shoh te permendet emri im ne kete forum dhe perkunder deshires te paraqitem, nuk e bera kete me shprese se po kalon dhe harrohet nje gje e tille.
Ma merr mendja se nuk eshte mire te flitet per emra te caktuar ketu, sepse qeshtja kombetare eshte mbi ate individuale dhe vetem pas shpalljes se Kosoves te pavarur kemi kohe te merremi me vetveten. Shpresojme se kjo dite po afrohet dhe Kosova po behet shteti i Dyte shqiptar ne Ballkan dhe Evrope.
Ne epoken e re te Kosoves do te kemi kohe te analizojme edhe te mirat edhe te kqijat e secilit dhe ne baze te tyre t'i mundesojme te na prijne ose jo ne zhvillimin e shtetit te ri, i cili padyshim perveq meritave do te kerkoj edhe njohuri konkrete te secilit ne lemet e caktuara te ketij zhvillimi.
Une e falenderoj Zonjen Albodrenicase dhe njekohesisht i kisha kerkuar asaj te pushoje se permenduri te emrit tim. Ka edhe te verteta ne ate qe thoni, por edhe une ndjehem askushi perballe ceshtjes sone madhore. Te them te drejten nuk jam shume i sigurt se cila mund te jeni ju, por ja adresa ime dhe mund te kontaktojme; demaku_4@hotmail.com.
E falenderoj edhe Afrimin per mendimin e tij, te ndryshem nga Albodrenicasja.
Une e cmoj dhe respektoj secilin qe bene sadopak per atdheun.
Ne kete konteskt e pershendes edhe Afrimin, Jakupin...dhe te gjithe ata qe punuan per te sotmen e Kosoves.
Une nuk gjendem momentalisht ne Kosove, por luften e kalova atje.
Librin "Abria e stines se armeve" nuk e shkrova as per t'u treguar patriot e as per mendjemadhesi dhe me se pakut per komercializem, por e ndjeva si obligim ndaj bashkfshatareve te mi qe nuk kishin me shume se jeten te japin per atdheun e tyre...
Une nuk kam asgje kunder Jakupit, Afrimit, apo dikujt tjeter.
Kisha thene shpesh se nese ndonjehere do te largohem nga Kosova, ate do ta bej pas luftes, atehere kur me vendlindja ime do te jet e lire. Apo tash ishte momenti i duhur te kujdesem per shkollimin e femijeve te mi, qe neser te kthehen si ekspert ne atdheun e tyre, pas gjithe atyre perjetimeve makabre ne Kosove. Ashtu edhe ndodhi...
Une e cmoj secilin qe jeten e tij ia afroi lirise se atdheut, por nuk do te thot se pajtoj me te gjithe ata qe ne emer te kesaj kryejne veprime jonjerezore, sepse cdo veprim i tille eshte edhe antikombetar edhepse shpesh kryhet ne emer te kombit dhe gjakut te derdhur per te, apo me plote gojen patriotizem.
Nuk pajtoj as me ata, qe te nxitur nga keto veprime te disa lidereve mohojne gjithe luften clirimtare dhe lideret e saj i fajsojne per cdo gje.
Gjithecka dhe secili ka emer e mbiemer.
Nuk ka mbet gjak pa u kthye, ja me grosh ja me krye!

Pershendetje te gjitheve dhe kerkoj falje prej lexuesve dhe antareve te ketij forumi per nderhyrjen, ndoshta te panevojshme! Gjithe te mirat!

Fund


Ju të tjerëve ju falenderoj "që po flisni në emrin tim" (sipas Bregit apo Br IXH eve). Unë u tërhoqa atëherë, kur e pashë se tema mori kahje akuzash personale. U dorëzova dhe pajtoj me humbjen. Lisin e çan veq pyka e vet thotë populli dhe unë nuk e kam ndërmend të kundërvihem më. Kanuni nuk vlen as për mua Lency. Kundërshtarët e Kanunit po dalin ithtarët më të mëdhenj të tij.
Kam respekt për të gjithë juve në këtë forum. Për të gjithë emrat që Bregi mi mëvesh mua. Unë tërë jetën ika larg e më larg situatave të këtilla. Më nuk kam ku më larg se ku jam dhe nga largësia secili që ka veq pak ndjenja njeriu nuk mund ta urrejë as armikun që i përgjigjet shqip. Drenasi gjithëmonë ka qenë vend i klaneve politike dhe do të ngelet edhe për shumë kohë si i tillë me sa duket dhe më së pakut jam i interesuar të dij diçka mbi te, apo të mendoj për karrierë politike drenasiane.
Nuk kam të drejt të kërkoj prej askujt të mbyllë gojën!
Kam theksuar edhe më parë se pas çdo procesi shoqëror, sado negativ të jetë mund të gjenden edhe elemente pozitive. Varet nga cili këndvështrim i bënë çasjen atij procesi. Unë e mora më heret një shembëll banal; po të mos ishte Millosheviqi dhe regjimi i tij i çmendur nuk do të shthurej Jugosllavia dhe se nuk do të arrinin të pavarësoheshin as edhe ish shtetet e federatës jugosllave e lëne më Kosova. Tash po u dashka të brohorisim: Rroftë Millosheviqi! Natyrishtë se jo, ai ishte bishë dhe gjithëmonë ngelet bishë.
Përvoja në këtë forum ishte një mësim i mirë edhe për mua sado që nuk u kursyen fyerjet në llogari timen edhepse po theksoj edhenjëherë hyra me qëllimin më të mirë, por dikujt i kishte mbetur të më fyej dhe e bëri, i lumtë! Nuk ua pata borxh, por...njerëzit e bëjnë edhe këtë.
Shyqyr që ra kjo dekë e u pamë!- thojnë gratë.
Përshëndetje vëllazërore të gjithëve, dhe veçanarisht Bregit, Lubotenit ...u qoftë falë posti i kryeshefit. Unë jam shtetas amerikan dhe nuk kam pretendime për karrierë në Kosovë, por jam i interesuar si çdo shqiptar të bëj aq sa mundem për vendlindjen time.
Mirupafshim!

Revolja

Të nderuar anëtar ju respektoj për shkrimet që po bani saj për ket Temës disa i kuptoj plotsisht por disa jo arsija pse jo sepse e din të vërteten por mundohen tja ndrrojn drejtimin për nji apo tjeter arsyje ?
Së dyti të flasësh për DR.Ibrahim Rugovën është e pakt dhe më habit fakti se si munden me krahasu me tjeter kënd ,Edhe pse vdiq pa i arritur cilit të cilin e kishte synim e që sod lidershipët Kosovar edne punoj me iden e tij por nuk e tregojn si dhe respektin që ka sod bota ndaj Kosovës është merit e tij edhe pse se pranojm si dhe e paskan cek disa gjat vorrimit të tij u pa se sa ishte i vlesruar nga jasht ,
Disa kritikojn pse se mori pushkën, kishte kush ta mirte pushkën dhe dikush duhej të udhëheqte edhe politikën sepse sod duhen të shkiëjn paralel të dija / Kur aji filloi politikën as kush nuk doli të thot unë do te jem i pari pos tij si dhe nga burrërija e tij udhëheiq nji popull pa pushtet paralel me nji shtet siq ishte Serbija
pyes atëhet si mundi të gjith e ndëgjonin dhe e vlersonin e sod po të njejt e kritikojn nuk po e kuptoj kët gjë si dhe ishte i pari që i formoi fonde për mbajtjen e popullatës e shum të tjera por i mbetet historis që ti tregoj të tjerat .
Si dhe Hashim Thaqi është një politikan i rij si dhe siq shifet ka respekt në popull dhe ka nji vizion të jet nji polikan i zgjuar i cili do të arrij suksese në karrieren e tij .

Bregi

Disa skjarime per fund.

Une, por besoj edhe shumica e anetareve nuk jemi futur ne forume per t'fituar,remizuar apo humbur.Nuk kemi te bejme me lojen " 7 nga 39" apo "gervish dhe fito", as me aren ... apo kampionat...

Eshte ky vetem nje forum i thjesht ku mund te shprehin lirshem mendimin e vet gjithsecili, pa dallim moshe,gjinie apo shkalle arsimimi.

Memdimi im eshte shume i hapur, qe nga shkrimi i pare e deri me sot jam kunder pacifizmit(nenshtrimit) qe qonte ne asimilim kombtar, dhe dallimi kryesor eshte se (une) e vlersoi deshtim me te madh vet liderin e "pacifistve", derisa Dildema i kerkon deshtimet tek pasardhsit e liderit (idolit).

Kam thene edhe me pare se, per gjithe ata qe ndjehen te fyer nga une, jam i gatshem gjdo here dhe ne gjdo kohe te kerkoi falje.

Kjo vlen edhe per Dildemen (nese ndjehet i fyer), edhepse une gjithmone vetem jam kunderpergjigjur.

Nuk do merrem me temen sepse per kete eshte me se paku i interesuar vet autori.

Eshte shume e vertet se "Bregi" gjate fundjaves eshte "me aktiv". Arsyeja eshte koha.

"Bregi" ka vetem nje "dore", e ajo jam une.

Sipas mendimit tim, z Dildema "fyerjet" me te renda i vijn nga "personazhet", madje edhe vet (Dildema) jo rralle bie nen nivelin e nje juristi.

(Gjithnje sipas meje), Dildema nuk duhej t'i falenderonte, por t'i qortonte personazhet.

Arsye apo fakt per kete mund te merret nje Fjale Drenice qe thot :"Po te lavderoi dikush, eshte sikur te shplohet bytha".

Per fund them se edhe une e kam zgjidhur "egzistencen jetsore" dhe as qe kam ndermend ndojhere per jet-jete te konkuroi per cilindo "post" ne komunen e Ferizajit, aq me pak dikund tjeter.

pershendetje/Bregi

Congo
Eu po sa shum merreni me qeshtjen e kombit ore kush ju jape te drejt ju te gjykoni apo te lavdoni dikend ore e kam fjalen per ata tucat qe kan ik azil e ende nuk kan trimeri qe te shkojn ta ndertojn kosoven se jetojn me vitrat qe i marrin gratuit,kthehuni e ndertone Kosoven ne Kosove e mos humbni kohe qe te rrini nen ambrellen e vitrave te europes e te rrehni politik ose me mire ndoshta e luani ju ate rolin e ministrave te jashtem pasi qe jeni jashte Kosoves
DilDema
Edhe dy fjalë!
Shkrimi i fundit i Bregut më bëri kurioz të hulumtoj të gjitha shkrimet e postuara nga Albodrenicase dhe në të cilat manipulohet edhe me emrin tim. Unë theksova edhe më heret se vërtet dikush ta then kokën duke bërë përpjekje të të lavdrojë. Unë i kërkova shumëherë asaj të mos manipulojë me emrin tim, por ajo e paska bërë, madje stërtepruar. Unë nuk e dij cili ishte qëllimi i saj, apo i atij që fshihet pas këtij emri, por sido që të jet nuk tingllon mirë për mua. Unë nuk pajtoj assesi me të dhe konsideroj se ajo vë në lojë emrin tim pa ndonjë arsye, ose nga papjekuria ose edhe me farë synimesh që i konsideroj komprometuese për mua.
Shkrimet e mia në këtë forum janë ato me emrin DilDema ose FadilDemaku!
Edhe njëherë kërkoj falje për mosreagimin me kohë, sepse koha ime është shumë e kufizuar për të përcjellur të gjitha shkrimet këtu, apo forumet tjera! Në punën time në internet forumet zënë vendin e fundit. Poashtu ishin shumë të papjekura edhe videopostimet e saja, të cilat janë publike dhe mund t'i vizitojë secili që dëshiron.
Shpresoj se do të kem mirëkuptimin tuaj!

Bregi

Patjetër z Dildema, mirëkuptim (si popull) kishim, kemi dhe do kemi gjithmonë, është kjo nje veti apo vyrtyt yni që patjetër na bënë krenarë.

Eh për Lency-n (që thot:asgja nuk mora vesh), ndoshta do kuptoj diçka nga 3 "ngjarjet" e "fundit" sipas RTK-ës; Shtyerja e statusit të Kosovës; Të pastrehët e Kosovës; Dasma e djalit të ish-presidentit të Kosovës.

1/ Statusi u shty edhe per 6 muaj ?!

Kjo nuk ishte fort e çuditshme, sidomos për ata që kaherë e kishin humbur besimin te klasa politike (sunduese)vendore, por edhe te klasa pushtuese që quhet UNMIK.
Tani vërehet qartazi se klasa pushtuese dhe ajo sunduese janë shumë të koordinuara, bashkëpunojnë ngusht mes-veti dhe kanë po të njejtën strategji.
Qellimi i tyre i vetëm është shfytzimi i popullit=biznesi privat=pasuria personale. Tashi veç është krijuar klasa me "jaka të bardha" e "gjipa të zi" të përcjellur nga shumë kryecullakë me syza.

2/Të pastrehët e Kosovës.
Janë këta, ana e kundërt e njishit (ma jaka...gjipa...kryecullakë), janë këta kryesisht invalid-lufte, jetim,të moshuar, me aftësi të kufizuara.... Për të cilët "Legjenda e Misrit" apo "Tullumbat e Lulit" janë luks. Ata nuk kërkojnë as misër as shallvare por këmbë-zbathur futen në kontoiner-mbeturinash për një kore ngjyrë-myshku.
Janë këta, që vdekjen e gjejnë netëve me acar, aty buzë-rruge.

Derisa ngjarja tre ishte "dasma e vitit".
Një artikull shumë interesant dhe i thjesht për t'kuptuar "shoqërinë me klasa" që po e jetojmë ose përjetojmë.

3/Për aristokracinë Imagjinare

Rreziku fillon atëherë kur imagjinata e Rugovëve se janë aristokratë, kthehet në bindje,
duke i kaluar kufijtë e shtëpisë. Iluzioni i tyre ka filluar tashmë të shfaqet seriozisht
edhe te njerëzit më me influencë në botë, si te Nicholas Burns e Bill Clinton.
Kur turma katundarësh nga Provansa e Francës e pushtoiPallatin e Mbretit Luis, gjatë Revolucionit të vitit 1878,
ata organizuan një darkë të madhe ekstravagante, për tëpërjetuar disa nga kënaqësitë dhe ushqimin që e hante
vetë mbreti.
Por, një gabim i madh ndodhi gjatë protokollit të shërbimittë ushqimit. Enën e madhe dhe të bukur të qeramikës, që Mbreti e përdorte për të urinuar, turma nga provinca e kishte përdorur për të shërbyer sallatën.
Ata festuan atë natë, duke menduar se po shijojnë përvojën mbretërore e që në fakt shijonin edhe diçka nga oturaku i Mbretit.
Kësi mbrapshtime kanë ndodhur gjatë historisë, kur aristokratët janë vrarë apo janë shuar dhe kur turma është munduar ta imitojë rolin e tyre, bashkë me protokollet dhe kënaqësitë mbretërore.
Sot fisnikëria është shumë e rrallë. Bile edhe në Europëe lere më në Kosovë, një klasë të tillë, që se patëm kurrë. Por, tash e dhjetë vitet e fundit, aristokracia poshfaqet në një formë imagjinare, të çuditshme dhe turpëruese.
Sidomos te njerëzit e afërt, këshilltarët dhe familjae Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova.
Ashtu siç Presidenti Rugova e imagjinoi një shtet apo republikë, njerëzit afër tij filluan të imagjinojnë vetën si klasë e veçantë; aristokratë, princër e roje mbretërore.
Andaj edhe në LDK dhe LDD, te shefat e mëdhenj, dëgjohet shpesh fjala se nuk dua të flas, apo nuk komunikoj me atë nivel, duke aluduar në një klasë të ulët, për të cilën ata vetën e konsiderojnë superiorë.
Pikërisht kjo klasë e lartë imagjinare, më shtyri të shkruaj.

Mendimi i Princit

Mendim Rugova duket se mendon së është një Princ.
Djali i presidentit të ndjerë për dasmën që po organizohet sot, është shfaqur si fisnik. Ftesa për dasmën e futur
në një zarf të bardhë, mban një emblemë të kopjuar keq nga familja e vërtetë fisnike Kastrioti. Kjo ishte modifikuar
për të shërbyer tashmë si emblemë e familjes Rugova.
Në të, përpos shqiponjës dhe ngjyrave kombëtare që ishin vjedhur, janë shtuar edhe inicialet e Presidentit
të ndjerë I.R. dhe emri apo motoja Clement, që kinse në latinisht i bien fisi apo klani Kelmend, nga i cili rrjedh
e gjithë familja Rugova, nga Cerca e komunës së Istogut.
Këtë veprim natyrisht se dikush do ta konsideronte si personal. Por brengosëse është kur imagjinata fillon të
besohet përnjëmend dhe atëherë fillon rreziku.
Fillon atëherë, kur loja me imagjinatën dhe fisnikërinë kapërcen kufijtë e shtëpisë Rugova dhe kalon te njerëzit
më me influencë në botë, sikur Nicholas Burns e Bill Clinton, të cilëve edhe u kishte arritur në adresë kjo ftesë
fisnike.
A thua çka kanë menduar ata për këtë punë?
Andaj edhe është brengosëse.
Kam frikë që edhe mos thirrja e Papa Benediktit XVInë dasmën e Princit tonë imagjinar, do të kuptohet si
evitim, e zoti na ruajt si ofendim.

Fort i kthjellti princ e zot i nderuem, u trashëgofsh... Skënder Aristokrati

Imagjinata për aristokracinë kishte arritur edhe në Vjenë gjatë negociatave për status.
Ndoshta i frymëzuar nga orenditë e Oborrit Perandorak të Austro-Hungarisë, imagjinata e Skënder Hysenit
kishte filluar të vijë në shprehje. Me dorën e vënë në zemër dhe gojën plot kikirika, u tha disa ndihmësve të
rinj të negociatorëve aty afër se Unë jam boll aristokrat, veç se Albert Rohani është... i fortë.
Në këtë imagjinatë të thellë e vërteta qëndron se Rohani njëmend është aristokrat. Kështjellat e familjes së
tij ende qëndrojnë si muze, për të kujtuar prejardhjen e bujshme të udhëheqësve të kaluarës.
Ndërsa kështjella e Hysenit, nuk mund të jetë më shumë se një shtëpi 200 metra katror dhe Kali i tij i bardhë,
duhet të jetë vetura zyrtare e taksapagueseve të Kosovës. Sa i përket prejardhjes së tij aristokrate, ai
mund ta ketë origjinën te një familje e rëndomtë kosovare, nga e cila vijnë shumica dërmuese e liderëve dhe
qytetarëve të kosovarë.
E kjo origjinë zakonisht gjendet në Librat e Leximit të shkollave të mesme, ku për biografitë e disa liderëve të
LDKsë shkruan... se lindi në një familje të varfër dhe bujare, shkollën fillore e kreu në fshat, ndërsa fakultetin në
Prishtinë. Me kaq përfundon, aristokracia e një kosovari.

Oborrtari Sali Cacaj

Aristokracia e imagjinuar e Velanisë e ka një organizator, konsultant dhe shef të protokolleve. E ai është njeriu
me mjekër të hollë e të stilizuar, që i ngjan një fisniku të dikurshëm nga Venediku apo Franca. Rrobat i ka të zgjedhura
me shije, kravatën me plot simbolika dhe setrat e tij, zakonisht stolisen me broshë dhe elemente të vlefshme
filigrani.
Në dukje të parë të jep përshtypjen e një fisniku të Hollywoodit, ndërsa në të dytën edhe mund tua çoj mallin
e një Xhandari nga shpilli i letrave të zholit.
Kur vjen puna te organizimet solemne, festat dhe protokollet e rëndësishme të Presidencës, Sali Cacaj, është
njeriu i duhur për të kryer punën, si zhol. Andaj edhe aftësia e tij për ta stolisur mirë imagjinatën për fisnikërinë,
duket se ia ka zgjatur jetën iluzionit deri më sot.

Për fundin e iluzionit

Ky iluzion do të ishte në rregull të jetojë brenda shtëpive të këtyre fisnikëve imagjinar. Natyrisht se çdo njeri ka
drejtë të plotë të ëndërrojë dhe jetojë ashtu siç e imagjinon jetën. Por kurrsesi kjo nuk mund të lejohet që ti
kalojë kufijtë, duke kaluar në besim të plotë dhe duke e informuar tashmë të gjithë botën me këto veprime.
Këshilltarët dhe liderët e LDKsë, nuk reaguan për të ndalur iluzionin deri më sot. Ndoshta e bënë këtë me
qëllim që të dalin në shesh, disa të pafolura nga Velania.
E ndoshta edhe heshtën, sepse ende iu pëlqen kjo ndjenjë.
Valon A. Syla
Dikitron
tung tung

nese krahasni figuren e PRESIDENTIT RUGOVA me nje qytetar te thjeshte, per te ilin as qe kemi degjuar deri sa mbaroj lufta eshte tmerr..

Bregi
Kush ishte i njohur në kosovë (deri sa mbaroj lufta) ?

I.Rugova ?

Po !

Por, për çfar !

....

Në ditarin e saj gazetarja e “Der Spiegelit”z. Renate Flottau, e cila kishte qëndruar shtatë ditë e ngujuar në shtëpinë e z.Rugova, shkruan për takimet që ka pasur Ibrahim Rugova me zyrtarë të Serbisë dhe ata rus.

Më 1 prill 1999 ( e enjte), për herë të parë Rugova shkon në Beograd te Millosheviçi, i ftuar nga ky i fundit. ”Në orën 9.00 bëhet nisja në BMW e policisë serbe.”, ndërsa nga Beogradi ”Rugova kthehet aty rreth orës 18:30”, kështu shkruan znj.Flotau në ditarin e saj të botuar më 17 prill 2000 në gazetën“Der Spiegel“ të Gjermanisë.

Në vijim ajo shprehet se: ”Me zemërgjerësi cari i serbëve i kishte premtuar Rugovës: "As një qime floku nuk do t'ju preket, për këtë do të kujdesen njerëzit tanë." Rugova nënshkroi një komunikatë të parapërgatitur, sipas së cilës ai gjithashtu përkrahte një zgjidhje me "mjete politike".-thotë znj.Flotau.Mëtutje në ditar ajo shkruan se, më 3 prill 1999 aty rreth orës 21:00 vjen Zëvendëskryeministri jugosllavë Nikola Shainoviq dhe takohet me Ibrahim Rugovën në shtëpinë e tij. Ndërkaq ditën e diele 4 prill 1999 znj. Flotau e përshkruan si vijon:

“Dita e Pashkëve. Për disa çaste Rugova e ndien veten përsëri si "president" i një populli prej dy milionësh. Me krenari ai rrëfen se si festën katolike të Pashkëve ai e kishte shpallur festë shtetërore në Kosovë. Si në perëndim edhe nxënësit shqiptarë në këtë kohë kishin pushim. E shoqja e Rugovës Fana ngjyros 30 vezë në një lëng me fletë qepësh. Vezët i kishte sjellur një ditë më parë policia serbe, gjithashtu edhe qumështin për fëmijë dhe ujin mineral. Fëmijët ngjyrosnin vezët derisa Rugova shpresonte në një telefonatë shpëtuese nga Beogradi. Dhe kjo telefonatë bëhet rreth mesditës. Mirëpo, vetëm me njoftimin se ai në mbrëmje duhet të takojë ambasadorin rus bashkë me Shainivoqin. Ambasadori rus anulon takimin. Me sa duket këtë ditë ai nga Beogradi nuk kishte marrë garancë për siguri. Vizita e tij është shtyrë për të hënën.
....
Takimi Rugova- Jurij Kotov mbahet më 5 prill në shtëpinë e z.Rugova. Në këtë takim kishin ardhur shumë gazetarë serbë, grekë etj dhe znj.Flottau ka shfrytëzuar këtë situatë, është përzier me gazetarë dhe përfundimisht ka dalë nga ngujimi disa ditorë në shtëpinë e Rugovës.

Renatte Flottau Ibrahim Rugovën e quan autist. Sipas fjalorit të fjalëve të huaja autizmi është „një defekt psikik që shfaqet te personat skizofrenë, i cili manifestohet me egoizëm të sëmurë dhe apati, humbje të kontaktit me rrethin dhe arratisje në botën e fantazisë vetjake. (Burimi ”Der Spiegel” 17 prill 2000)
........
përsëritje: I.Rugova ishte autist q.d.th. kishte një defekt psiqik që shfaqet tek personat skizofren


Lency

Z.Bregi paskni harruar të përmendni burimin e vërtetë të këtyre fjalive që i theksoni. Nuk po të kujtophet se kështu e quanin dikur spiujtë e Serbisë dhe Qeveria serbe e instaluar në Kosovë nga Millosheviqi!?

Bregi
Lency: siq duket e ke lexuar shkarazi apo nuk e ke lexuar deri ne fund, ndryshe do kishe hasur në këtë fjali :"(Burimi ”Der Spiegel” 17 prill 2000).


Ose lexo raportin në gjermanisht

RUGOVA: HALT ZU DEN NATO-BOMBARDIERUNGEN

PRISTINA, Jugoslawien, April 5 (AFP) - gemäßigter albanischer Führer Ibrahim Rugova besagter Montag Kosovo, daß NATO "Bombardierungen in Jugoslawien und in ersuchtem Belgrad angehalten werden sollte", um "mit der internationalen Gemeinschaft kooperativer zu sein.", Rugova sprach mit Reportern nach einer Sitzung mit dem russischen Botschafter nach Belgrad Yuri Kotov in seinem Haus im Kapital Pristina Kosovo. "es sollte ein Ende zur Situation in Kosovo geben, die Bombardierung sollte innen gestoppt werden und Überwachung," Rugova gesagt worden in französisches eingesetzt werden, ohne weiter auszuarbeitn. "i-Hoffnung dieses wird auf dem internationalen Niveau besprochen. Dieses ist nicht eine Frage gerade für mich. Ich bin hier ohne meine Leute, "er betonte. Bereits letzter Mittwoch, während einer kurzen Sitzung mit Journalisten in seinem Haus in Pristina,….


Lency
Cfarë zbulimi epokal!
A edhe gjermanisht din ti a? Tash gadi me bëre të besoj se megjithatë nuk jeni krejt analfabet, as edhe i verbër si në politikë dhe histori apo historinë tënde politike.
Deshtëm apo nuk deshtëm unë dhe ti, Ibrahim Rugova ngelet simbol i demokracisë shqiptare dhe futet në radhë me njerëzit më të mëdhenj që dha kombi shqiptar, si Gjergj Kastrioti, Nëna Tereze dhe Adem Jashari...
Edhe të verbërit e panë si e vlerësoi bota atë, përveç shqiptarëve të verbër, që zoti nuk i la pa sy po e verbojnë vetveten, duke u përpjekur të zbardhin kohët e errëta.
Ju drejtove DilDemës kështu, si përherë duke mos kursyer urrejtjen që ti ke për njeriun që e njeh.

Sipas mendimit tim, z Dildema "fyerjet" me te renda i vijn nga "personazhet", madje edhe vet (Dildema) jo rralle bie nen nivelin e nje juristi.

(Gjithnje sipas meje), Dildema nuk duhej t'i falenderonte, por t'i qortonte personazhet.

Arsye apo fakt per kete mund te merret nje Fjale Drenice qe thot :"Po te lavderoi dikush, eshte sikur te shplohet bytha".

Ja niveli juaj intelektual! Ti harrove se vet dole lakuriq dhe pa fiej turpi u xhveshe mes rrugës si në striptizet perendimore. Unë të thash se jam jurist e jo DilDema. Unë nuk jam personash i askujt, vetëm ti je personazh i atyre që të kanë dhënë pak pozitë. Nuk do t'ja lejoja askujt të më qortoj, madje as DilDemës edhepase jam i bindur se niveli i tij intelektual nuk do ta lejonte të marr guximin për të më qortuar.Ai nuk ishte i paftyrë sikur ti, ta hedh shkopin e të mësyej kompjuterin. Ai. megjithatë e ruajti karakterin e tij njerëzor. Ti më heret e qortove atë për pozitat e shumta që paska, farmacist, jurist...Ti nuk dallon poziten prej perofesioni. Farmacist e jurist është profesion, që arrihet duke kryer një Universitet, ndërsa pozitë është ajo prej bariut me vrapu kah pozitat, sikur ti e Luboteni.
Ti e din vetveten më së miri ku je dhe cili është niveli juaj intelektual, prandaj mos njollos intelektualët e vërtetë se nuk e zbulon vetëm "bythen" po gjithë paturpësinë tënde prej "servili" të mjerë.
Të këshilloj të fillosh së lexuari edhe diçka nga Letërisa Bashkohore shqiptare. Gjeje Xhevahir Spahiun dhe poezinë "Servili", nëse don të mësosh ku janë politikajt e mjerë që kanë fituar pak pushtet, nga pozitat e servility


DilDema
Lency,
të lutem ndërpreje këtë temë, madje e kisha lutur moderatorin ta fshijë plotësisht. Nuk kisha dashur t'i njoh njerëzit e vendlindjës sime në këtë mënyrë. I kam çmuar edhe Isa Xhemajlajn (Bregi) edhe Afrim Hysenajn (Luboteni)dhe kurrë nuk kam pritur prej tyre të sillen kështu, por kohët po ndryshojnë e njerëzit për një interes tepër të ngushtë bijnë në pozita të tilla. Shpresoj se idetë e tyre të shfaqura këtu kanë patur për qëllim t'ia bëjnë qejfin padronit të tyre e nuk kanë ra në këtë nivel ata vetë.
Nëse vërtetë ata mendojnë kështu atëherë dëmtojnë më së shumti vetveten, sepse rrënjët e tyre nuk i mbajnë dot në këmbë.
Drenica me barinjë u konkurron tjerëve me doktorë shkencash!
Unë nuk mund ta quaj veten i ditur, sepse njeriu mëson çdo ditë dhe vetëm atëherë kur mendon se ka arritur kulmin e diturisë, ka dështuar, por...nuk e hodha shkopin për të nisur karrierë, por fillova duke qenë nxënësi më i mirë në Kosovë...
A thua u zbuluan ata që dikur tentonin të më komprometonin para nxënësve të mi, sepse kështu kërkonte "padroni"i tyre z.Jakup Krasniqi(ish minstër i arsimit të Drenasit dhe president i LDK-së)?! Albodrenicasja kishte të drejtë, por nuk kisha nevojë për lavdata të ngjashme, që do t'u krijonin mundësinë gjysëmintelektualëve pa intelekt të shfryheshin deri në këtë shkallë.
Nuk më frikësojnë gjysëmintelektualët, as edhe intelektuaklët e "hurit dhe litarit", që mbi fatkeqësinë kombëtare përpiqen të krijojnë karrierë, as kur më fyejnë si Isa e Afrimi, e as tjerët që më shikojnë vëngër pse nuk pajtoj me politikën e tyre prej "kometeve"( shkëlqejnë shkurt dhe fiken për jetë).
Secili ka pesë minutat e tij dhe i mjaftojnë për të treguar se cili është, dikush i kishte edhe mbi pesëdhjetë, por kurrë nuk i shfrytëzoi për të njollosur e shkelur të tjerët.
Gjysmakëve ua shkurton rrënjët koha !


Beck
Te lumte Bregi vetem te verbruarit nga propaganda e shtreses ;pseudoborgjeze; e sajuar per njerez me koficient te dobet mental mund ta kundershtojn ate qe shkrove

Anna

Rugova vdiq dhe shkoj la pasardhesit e tij qe qirren ne emrin e tij por tash tregohet se kush eshte edhe Thaqi dhe sa eshte i vendosur per te mbbrojtur pamvaresin dhe per ta realizue ate qe ky popull tha gjak per temele te shtetit te tij dhe cdo person koha e vlerson me se miri kemi rast edhe thaqin ta vlersojm se kush eshte shikoni ket paket te Ahtisarit qe aj e perkrah me kembngulje qe te pranohet harroj krejt se cka ka mbrena ajo paket dhe sa komuna te reja perfitojn serrbet ne kosov me ket pako me vjen keq shum ju qe perkraheni her njerin her tjetrin perkraheni vetem realitetin as njeri as tjetri nuk ishin per ne as per komb por per emrin e tyre dhe per pasuri personale dhe karrik te luksuzit qe kan ju dhimbet poltroni ketyre trashegimtareve te rugoves dhe liderit thaq se mos po i zavendson kush por besoj se ky popull eshte ngop me ta me rrena e premtime te thata ju ka mbet vetem pluhuri te dyve dhe rrenat e tyre u dogjen .


Shpati

Politika Pacifiste e Rugovës ....por edhe politikanët e tjerë të pas luftës në momente të caktuara e kanë dëmtuar shumë Kosovën.... po i përmendi vetëm disa pika, kanë pranuar Multietnicitetin, Decentralizimin ... e shumë pika tjera të cilat e lënë Kosovën nën ombrellën e Serbisë.
Kurse sa i përket politikës së I.Rugovës është politikë e cila me kohë nuk është dashur që të lindëte fare. Nuk ka vend në botë i cili një njeri e Çliron një vend, dmth me politik Pacifiste [ përulëse] nuk mund që të çlirohet vendi nga një armik gjakatar si serbija e cila historikisht ka prerë dhe ka djegur Shqiptar, me një fjalë nga një armik i cili ka hartuar plane për zhdukjen e Kombit Shqiptar.
Po të kishte sukses kjo politikë nuk do të lindëte fare politika e luftës, por do të vazhdonte me sukses përpara politika Pacifiste. Por ju desht edhe Evropës edhe Amerikës edhe Serbisë që me mund të madh ta mbanin në skenë politikën Pacifiste të Ibrahim Rugovës për interesa të veta.


Luboteni
Dildeme, po ti ore burre e hape vete kete teme, e tani kerkon
qe te mbyllet kjo teme. Kjo nuk i ka hiq hije nje forumisti i cili vete e hap nje teme, e masandej ike me bisht nder shal, vetem pse u lag si mos me keq. Megjithate, i nderuari Diledeme, se toku me gjithe dyzimet - protagonistet e juaj (Albodrenicasja, Lency) pse valle nuk merrni guximin per te vazhduar edhe me me kete teme? Nese une dhe Bregu jemi intelektual te 'hurit e te litarit', ti qe je nje xhevahir intelektual qe nuk ban me nena ne kete dhe, pse nuk koqitesh e te perballesh me ne. Kjo ma merr mendja se juve ju ben njemend nje kuaziintelektual te 'hurit e litarit', qe perkufizojne mentalitetin e juaj, gjithnje duke bere shpifje, insinuata, fjalor partish...

Edhe nje here po ta terheqi veshin e po ta them nje alamet vrejtje: Kurre me, ama bash kurre, mos te shkoj ndermend te besh spekulime cinike duke e ngaterruar identitetin tim me njerez qe pare as degjuar per ta nuk kam. Nese je fort i merakosur se identitetin tim, atehere fare shlire, edhe pa dorashka ate, jam i gatshem te takohem me ju, ne qofte se e keni ate guxim, ju nxenesi me i mire i Kosoves.

Anaa, postimi juaj eshte domethenes dhe i vyeshem, per nga problematizimi qe i ben qeshtjes ne fjale. Hashim Thaqi nuk i hengri veq kesaj here fjalet e tij, ai i ka henger me dhjetera raste te tjera, kur thoshte se nuk e pranoj Kornizen Kushtetuese e ne fakt pranonte parlamentin, i cili ishte veq rrjedhoje e asaj kornize, te cilen ai gjoja e pat refuzuar.

Vazhdo, Anaa ju lumte!

Lency
Mire e ke Shpati,
NATO-s iu deshten tre kater muaj te mposhte forcat serbe, kurse neve do te na duheshin tri-kater dite , sepse ne ishim force dominuese ushtarake ne Europe e me gjere . Kishim armatim modern te prodhuar para qindera vitesh ne Kine. Bota na kishte lakmi, derisa Serbia e Rusia nuk ekzistonin as ne hartat ushtarake te eksperterteve tane ushtarake. Bile bile po te mos na luste NATO-ja dhe Amerika per armepushim, tash edhe Beogradin e kishim shti ne shtetin tone, ndersa pavaresia do te ishte qeshtje e harruar. Bota rreth nesh plotë armiq dhe nuk na lene te shkojme para. Gjate ketyre tete vitesh eshte dashur rreth kufijve tane te ndertojme veq bunkera. Jemi mashtruar pas shtëpive të bukura dhe kemi harruar se rreth nesh kemi veq armiq, borxhez e kapitaliste, qe nuk na e dojne te miren. Enveri ka vdekur sepse me nje fjalim do te shtrinte per dhe gjithe armiqte e revizionistet. E ma, nuk kem ku shkojme pertej trojeve tona. Do te luftojme me te gjithe dhe do ti mposhtim. Kot Rusia ka 16000 bomba atomike, Amerika 10000 etj. Na kemi pushke te ndryshkura automatike dhe ndryshku i pushkeve tona eshte me i forte se atomi i vellazerve ruse. Po na mund te vdesim. Kush guxon te na mohoj kete. Te vdesim i madh e i vogel per lirine e atdheut, ndersa atdheun ua leme prap shkive???!!!!
Te lumte Shpati, ti duhet të na udheheqesh deri ne "gremine te dashurise" proletare!
Keshtu eshte politika e mirefillte "me koke per muri"!

DilDema
Kur futesh në lojë me fëmijë duhet pajtuar me faktin se mund të dalësh i lagur. Ata nuk dijnë se nevojat fiziologjike kryhen në vende të caktuara.
Unë ta njoha fitoren dhe kështu e kanë fituesit, zakonisht “nervozohen dhe fyejnë e kërcnojnë humbësit”, përndryshe nuk të kuptova pse e bëre këtë.
Unë nuk shoh mendime e gjykime të kthjellta aty ku gjykohet autori e jo shkrimi, sepse ju kishit vetëm një qëllim, ai ishte emri im, ashtu siq e kam pritur. Nuk më keni befasuar, aspak. Kam patur dëshirë të gjitha këto ti dëgjoj direkt prej jush. Tash, pa maska e dijmë kush jemi dhe çka presim nga njëri- tjetri.
Maskat u çjerrën!
Mos u mëso t'u tërheqësh veshin njerëzve, sepse kështu veprojnë ata që futen në ujëra të turbullta.
Unë u qëndroj besnik ideve të mia, sepse unë dua të krijoj politikë dhe jo të jem “servil” i mjerë i politikajve të ngjashëm, prandaj në çdo kohë jam i gatshëm të ballafaqohem me secilin, që gjykon me arsye.
Nëse nuk je Afrimi je dikush identik me të, që për shkak të krenarisë së marrë humb edhe arsyen dhe si i tillë shkruan nga kompjuteri yt.
Të gjithë kundërshtarët tuaj të këtij forumi janë protagonistët e mi. A mos ke harruar ndonjë?! A tresh t’u paskam bërë, po?! Të falemnderit për komplimentin.
Dhe nuk jam i vetëm,e dij, pas meje qëndrojnë edhe miliona shqiptarë më të dijshëm se unë, që kurrë nuk mund të pajtojnë me idetë tuaja të shkelura e harruara, madje as që donë të humbin kohë rreth tyre.
Unë, megjithatë kam respekt për uniformen tënde të cilën ti e njollos në secilin shkrim tëndin në këtë forum, sa here mbron ideologji të klaneve shqiptare dhe harron se detyra jote është t’i shërbesh mbrojtjës së popullit e jo klaneve e grupacioneve politike. Me sa dij ke kryer një kurs në të cilin është dashur të ta mësojnë këtë.
Unë do t'ju këshilloja të pritni edhe pak e të mos nguteni se mos po fiton opcioni i Thaqit e pastaj nuk dij me se do të arsyetonit qëndrimet tuaja politike. Keni kohë ende të ktheheni aty ku morët emër, nëse ju pranojnë.Të gjitha rrugët tjera u qojnë në dështim.
Gadi më frikësove me këto kërcnime, por po shpresoj se deri të takohesh me mua takohesh me dikend tjetër që do të të jap së pakut ndonjë leksion ose "padroni" yt ti shkurton pak zingjirët , nëse nuk të trajton veq si vegël për të testuar opinionet politike në masë.
Pikëpamjet tuaja politike i takojnë gjysmës së dytë të shekullit të kaluar.
Gjuha jote e romantizmit me plotë fjalë të panjohura edhe për fjalorin e gjuhës shqipe, të bënë të madh vetëm tek ata që nuk kanë lexuar ndonjëherë vepër letrare, apo kënaqen duke lexuar romantikët tanë.
Rrugët tona kanë kahje diametralisht të kundërta dhe s'kanë pikëtakim!
Tash tregove fytyrën e vërtetë, prej një "alamet" intelektuali, që tregon egërsinë, kur forca e trurit dështon dhe prap kërkon ballafaqim verbal, madje edhe më shumë?!
A s' duket kjo si një lojë fëmijësh kryeneq!!!???
Sa komike, po të mos ishte realitet i bartësve të politikës së mjerimit drenasian!
Zoti qoftë me ty (nëse nuk ka vdekur zoti yt)!
Përshendetje nga unë, "politikani i zgjebosur"(sipas jush) dhe pse jo edhe ish nxënësi më i mirë i Kosovës !
Do të vijnë ditë më të mira edhe për drenicakun....

Bregi

Emra e mbiemra njerzish t'pafajshëm të shkarravitur me gjuhë rrugësh ditë-pas-dite zbulojnë varfërin shpirtrore e mentore të një t'vetquajturi intelektual, i cili madje nuk heziton të arsyetoj edhe ikjen nga fronti (Kosova) duke njollosur fis-e-farë, nxënës e koleg,...........vetëm shkavin jo, gjoja se ishte "ndjekur me plumba pas shpine".
Nuk është problemi as i Is-ëve e as i Afrim-ëve por i rrekjes së një "kaçik-pule" me emrin F.Demaku për t' mbrojtur një flliqtirë të madhe (I.Rugova) pasojat e të cilit po i vuajm edhe sot. Luaje mace kryet e buallit i thonë kësaj pune.
E shifni çfar grupe mafiozësh e banda kriminelësh përditë vrasin qytetarin,policin, shtetin edhe ate në pikë-dite nëper kazinot e rrugët më të frekuentuara t'Prishtinës...!
Më e shëmtuara është se këta kriminel janë strukturuar në partit tona politike, ku si zakonisht prinë partia në pushtet. Rasti i fundit (vrasja e T.Rizes) e dëshmonë më së miri se krimet, kriminelët, bandat, prostitucioni dhe shumë dukuri tjera negative janë trashigimi e ish-presidentit Rugova dhe pronë e dy LDK-ëve. Si mund të arsyetohet ndryshe vrasja e trup-rojës së presidentit Sejdiu (LDK Një-shi) nga grupi mafioz (LDK Dy-shi)? Lidhjet e I.Rugovës (LDK) me krimin vërehen edhe më heret sa ishte gjallë(I.R), por edhe më vonë me luftën (me grushta e karrige) për pushtet, edhe sot.... edhe nesër e pasnesër....! " ......gjersa populli bujar t’ju përgjigjet: peqe, lepe!". Gjersa Fadilët të qirren me zhargoj rrugësh mbi Jakupin, Isën, Afrimin....!
Si mund të kuptohet ndryshe nëse jo bashk'punim me krimin kur para ca vitesh në rrethana të "panjohura" udhëheqsi i krimit (E.Sekiraqa) lirohet nga burgu (me urdhërin e "dikujt") për t'marrë pjesë në ceremonin mortore (vorrimin e I.Rugoves) edhe ate në rreshtin e parë q.d.th. kishte lënë prapa emra dhe ith'tarë t'mdhenjë të presidentit (i ndjerë) dhe LDK-ës!...

Nëse ke harruar, të rikujtoj se titulli i temës është: "Pas Rugovës-Thaqi!".
Vërtet deri tani nuk e kam kuptuar çka të është dashur ky titull kur gjitha postimet tuaja kan të bëjnë me Jakupin, Afrimin, Isën,....! Po mendove se me krijimin e personazheve analfabet që të shërbejn zakonisht për autovlersimin e shkrimeve tuaja por edhe për fyerjen e mendimit kundër, ku dallohen për nga niveli i ultë kulture sidomos Albodrenica e Kosmaqi (n'dardani), do arrish të bindësh tjetrin me idenë e të vetëquajturit "intelektualin më të madh t'Prishtinës", "nxënësin më të mirë t'Kosovës",... gabon rënd! Kjo thjeshtë pasqyron të kundërtën e saj.

Njëhere e kam bërë të njohur identitetin dhe vendbanimin tim, dy here flitet n'mulli-thot populli. T'përshëndes me një fjali të huazuar nga Bakushi, një personazh filmi shqiptarë :" I smuri edhe mund të shërohet por bishti i qenit bisht i qenit mbetet". /Bregi nga Tasjani.

DilDema
Të falemnderit Isë,
Ti je rritur dhe edukuar në ambient që ka mbjellur veq armiqësi ndaj meje dhe nuk ta shoh për të madhe as kur trillon (për të mos thënë rrenë).Kam shpresuar se je pak më progresiv se mësuesit tuaj që nuk më kursyen as mua për gjëra që kanë ndodhur para lindjes sime edhe në vende publike.
Nuk dij pse i përmend plumbat pas shpine, (ndoshta ti më paske ndjekur me plumba pas shpine???!!! Kjo është e mundur)?! Unë nuk kam kthyer kokën pas kurrë, sepse nuk i kam mbetur borxh askujt dhe e kam kryer detyrën time si qytetar i Kosovës në të gjitha kohët. Edhe atëherë kur Jakupi dhe shërbëtorët e tij më bënin kurthe dhe propagandë për të më njollosur publikisht...edhe atëherë kur ti më paske përcjellur me plumba pas shpine, si njëri prej tyre.
Gjatë luftës ti e din fare mirë sa isha i angazhuar dhe veprimtaria e tillë kudo do të konsiderohej pjesë përbërëse e luftës çlirimtare në Kosovë, përveç te "patriotët" e llojit tënd. Fotografia e Ibrahim Rugovës, në ish zyrën tënde të drejtorit të shkollës ka qëndruar derisa është djegur bashkë me shkollën, ku unë pata qëndruar si kryetar i Këshillit të Emergjencës gjatë luftës.Mua nuk më pengonte. Ti ende uleshe në dy karriga, sepse dosido duhej fituar pozita në rirreshtimin e ri të Kosovës. Ti heshtje dhe askush nuk dinte për përcaktimin tënd. Me një humor të lehtë prej një tipi për t'u adhuruar maskoje brendësinë tënde shpirtërore, që nuk arrite ta fshehësh tani. Ti nuk ke kurrëfarë ndërgjegje të mos luftosh për Jakup Krasniqin, i cili të dha krah, të bëri drejtor shkolle, pastaj gjithë pozitat që more i more nga ai, fal lidhjeve tuaja miqësore edhepse deri atëherë me asgjë nuk ishe dalluar në asnjë sferë jete dhe vërtetë të përkraha i bindur se nga ato familje do të duhej të dilte një emër i ri me botkuptime të reja.Të përkraha edhepse gjithëmonë e kam lexuar në ty se atë ditë që do të të krijohet rasti, ti do të jesh ky që je tani në raport me mua. Edhe pa Bakushin tënd e kam dijtur atë shprehjen e tij, veq po frigohem se ti nuk paske ngelur veq bishti i qenit...
Rugova edhe në gishtërinjtë e këmbëve kishte më shumë tru se "patriotët" e llojit tuaj në kokë.
Sa të vegjël t'u paskan bërë njerëzit përreth ("kaçika pulash", "flliqësira"...)!
Po më dhimbësesh sa lartë qenke ngjitur!
Të dy opcionet; Rugova dhe Thaqi sollën Kosovën këtu ku është. As njëra pa tjetren nuk do të arrinte askund.
Të dyja së bashku ishin kombinimi që ndër shekuj u kishte munguar shqiptarëve në Kosovë.
Nuk dij a do të dini të çmoni dikend përveç vetës suaj?!
Ata që nuk dijnë të respektojnë askend do të ngelen të injoruar nga të gjithë.
Nuk pata nevojë të iku me plumba pas shpine dhe asnjëherë nuk më janë dashur deklaratat e tilla kundër askujt në Kosovë këtu në SHBA dhe nuk e besoj se dikush nga refugjatët kosovarë është pyetur pse e ka lëshuar Kosovën? Politika zyrtare amerikane e din shkakun. Amerika rinjohu pavarësinë e Shqipërisë dikur, ajo do të njoh edhe pavarësinë e Kosovës, kurse "miopët" shqiptarë hedhin mjegullë dhe armiqësi për të na bunkerizuar dhe izoluar nga bota ?!...
"Plumbat pas shpine" të duhen si alibi, për të vënë në dyshim përcaktimin tim para lexuesve, apo nga i more?!
Prap dua të jem i sinçert, ndoshta edhe kam ikur nga Isat dhe Afrimat, që në emër të një arme të bartur gjatë luftës mendojnë se kanë fituar të drejtën të njollosin këdo. Këte e kam pritur...prej të mjerëve dhe injorantëve të këtij lloji nuk mund të pritet tjetër.
Mos të ka mbetur merak që nuk ta krijova këtë kënaqësi edhepse nuk e keni lënë aq lehtë?!
Ti edhe më tutje vazhdo të trillosh se vetëm kështu je i sinçert dhe ai i vërteti.
Derisa të keni njerëz që u besojnë, ju mund të vazhdoni me trillime dhe injorime, por rrenat po u dalin në shesh për ditë dhe njerëzit rreth jush po zhgënjehen për ditë.
Unë edhe ty po ta them një lamtumirë, të fundit në këtë forum e ti vazhdo të identifikosh të gjithë kundërshtarët tuaj me emrin tim, derisa të bindesh se ata janë shumë më shumë se sa ti mendon dhe injoro në stilin tënd se ka ende të tillë që u besojnë injorantëve në Kosovë!


Bregi
Po të përgjigjem, vetëm pse më obligon ndërgjegjëja ime e jo që e meriton. Meritat i ke mbuluar me shpifje, akuza e gënjeshtra, madje duheshe vrarë ndërgjen (nëse ke) se kur një ditë shkrimet tuaja t'i lexoj Afrimi, Isa.... i vërtet , ku do e bëje vendin.

Për hirë të mos keqkuptimit ndaj disa lexuesve po postoj një pjesë të shkrimit tënd që njëherit tregon burimin e "zbulimit të plumbave pas shpine".

Dildema
Shkrime te aprovuara: 30
Shkrime total: 25','white', 200)" onmouseout=hideddrivetip() ;


Sa larg ke shkuar Afrim!
Një ditë m'u lajmërove në mesangjerin e msn-it! Nuk desha të paraqitesh fare i bindur se une as që do të flas me ty, por harrove se une nuk jam Afrim. Nëse kemi mendime të ndryshme nuk do të thotë se urrehemi deri në atë shkallë sa të mos kemi guxim t'i dalim përballë njëri tjetrit, por ti mate me kutin tënd. Të kuptova dhe të thash se unë e çmoj guximin tuaj intelekltual. Më pëlqeve edhe për një gjë se pate guxim të dalësh me emër tëndin. Unë vendosa të bëj të njejtën gjë, por mora plumba pas shpine, pikërisht nga Afrimi që nuk fshihet pas emrave edhepse i ka dhjetëra sish vetëm në këtë forum.
.................

profili Postime: 30
_________________________________________________

Po e zbuloj tani edhe një kërcnim që më bëre në MP për dy here brenda një dite. Po të tregoj se s' më
frigësove fare për ate edhe vazhdove me "këngën e vjetër", por ajo që arrita ta kuptoj ishte se vërtet je
nje gënjeshtar, T i kurr s'arrite të argumentosh ate që thua më poshtë:" kam mundësi t'i hape të gjitha faqet
në internet" ose ".... por realitetit te profesionit që më mundëson kontrollin mbi web-in!"
Dildema
Shkrime te aprovuara: 30
Shkrime total: 25','white', 200)" onmouseout=hideddrivetip() ;

Kërkoj shumë falje, nuk jam i interesuar të dij kush fshihet kurrë pas emrit të bashkëbiseduesit, edhepse kam mundësi t'i hape të gjitha faqet në internet, por qëndrimet tuaja më bënë kurioz! Më fal nuk mund ta marr me mend që të kam lënduar ndonjëherë në jetë aq sa të sillesh kështu!

Dildema
Shkrime te aprovuara: 30
Shkrime total: 25','white', 200)" onmouseout=hideddrivetip() ;

Nuk u besoj paragjykimeve, por realitetit te profesionit që më mundëson kontrollin mbi web-in! Pershendetje i nderuar! Në faqen e politkës mbi 80% e shkrimeve janë tuajat!

Krela1
Sikurse Rugova qe ishte negociator moderator me shkije,dhe gjate hymnit te flamurit edhe pse iu kendue se preje lufte largohet tradhetari!!! Rugova sja futi .... dhe iku per SERBI!Dhe popullin e la e harrroi dhe vetem sorrat kikiriteshin bashk me shkijet ,sepse pas Rugoves nuk kishte popull ne kosove pos ushtrise e policise shkije!,Dhe Rugova me la balte me urine kerkoi azil per ne ITALI!Pa dallim nga Ahmet Zogu?
Thaqi
Ky njeri qe nga fillimi donte me dhune te behej kryetar i komunes duke tentue me dhune ne ldk, ka qen krahu i forte i Rugoves,dhe tani pas Rugoves thaqi koke qave duke genjyer popullin si Rugova per çdo dite thote se se shpejti kosova do pavaresohet !Ky edhe ma teper se Rugova po dele i moderuar perendimor!!!!

I moderuar; ,
Pse nuk tregon a keni luftue,dhe me pas luftue a ka pas nevoje nderhyrja e ketyre nderkombetareve,?
Dhe trego sa here u eshte dhene urdheri qe ushtaret e uçkes ti hudhin armet dhe te shkojne ka te munden ????
Tjeter pse u dhunuan motrat grat tona ?A i mbrojtet ?Pse iku populli i kosoves nga kosova? ?, A nuk patet mundesi ti mbroni ????

POshte tradhetaret dhe ata qe na genjejne per çdo dite kombin.

Luboteni


Me kete deshmoni te jeni edhe me i pafytyre ore Dildeme,

Seç na fryhesh, seç na kullandrisesh me kete 'heroizmin' tend, here prej profesori, here prej 'nxensi me i mire ne Kosove' here ashtu, here keshtu, seç genjen ore Dildem. Ke krijuar dhjetera personazhe ne kete forum, di vetem te genjesh per te sajuar nje kult personal qe ju ben veqse karikature. Karikature ju ben sepse duke menduar se je dikush, duke menduar se je ne maje te malit, atehere krejt befasisht te rreshqet kemba dhe humbet ne humneren e genjeshtrave. Aty e sheh, se genjeshtrat qe ke krijuar te kane mbuluar, te kane zene frymen.

Nëse nuk je Afrimi je dikush identik me të, që për shkak të krenarisë së marrë humb edhe arsyen dhe si i tillë shkruan nga kompjuteri yt. Dildema

Poqese je edhe ti i mendimit, kete thenien tuaj do ta shpallim THENIE TE SHEKULLIT XXI. Krenarise se marre!!! Pale, pale... Ma paska marre dikush krenarine. Pti, ç'hata! Po, mire ju duhet te jeni te lumtur se paskeni nje krenari te patundshme. Krenari te perfituar nga nje teater protagonistesh, ne te cilen Dildema e shkruan skenarin.


Dhe nuk jam i vetëm,e dij, pas meje qëndrojnë edhe miliona shqiptarë më të dijshëm se unë, që kurrë nuk mund të pajtojnë me idetë tuaja të shkelura e harruara, madje as që donë të humbin kohë rreth tyre. Dildema/i]

Rrofsh, ore Dildeme dereziu, se na pake duke qeshe. Idete e mia te shkelura nga koha!!! Se besoj. Po te ishin idete e mia te shkelura nga koha, une tybe s'do ta kisha marre gjithe kete mund te humbas kohe ne internet. Idete e mia te shkelura nga koha!!! Jo, i nderuar dhe Krenar, idete e mia gjejne pikerisht misherim dhe jane te pikuara nga qindra libra qe lexoj vijimisht. S'humbin kohe shqiptaret rreth tyre! Te pakten, ketu re ne pus dhe s'ke çi ben. E zure lepurin. Po, ti ore bilmes me vete faktin qe more kohen te shkruash kaq shume kunder meje me ben te prapamendoj se ke shume simpati ndaj shkrimeve te mia. Dhe nga egoizmi yt shkrofetin e inatosesh.


Unë do t'ju këshilloja të pritni edhe pak e të mos nguteni se mos po fiton opcioni i Thaqit e pastaj nuk dij me se do të arsyetonit qëndrimet tuaja politike. Keni kohë ende të ktheheni aty ku morët emër, nëse ju pranojnë.Të gjitha rrugët tjera u qojnë në dështim. Dildema

Ju keshilloj qe ju ta merrni kete opcion. Sepse ju jeni ai llum njerezish konfromist, qe nderrojne fytyra e mendime sahat e dakik, ka te fryeje era. Nese fiton opcioni i Hasho tradhtarit, atehere meqe je kaq supersticioz ju keshilloj qe te rreshtoheni ne anen e tij. Ndoshta, edhe do ju ngris ne ndonje post. Une, Hashim Thaqit i kam thene tradhetar, e luftoj ate tradhetar dhe do ta luftoj gjithnje ate plehurine.Pikëpamjet tuaja politike i takojnë gjysmës së dytë të shekullit të kaluar. Dildema

Meqe pikepamjet e mia datukan nga gjysma e dyte e shekullit te kaluar, atehere saktesisht pikepamjet 'gjeniale' tuajat jane nje shekull me te vjetra. se te miat. A nuk thone kot, se e vjetra i ben presion te rese. Por e vjetra rrokulliset me bisht nder shal, sikunder kerkuat ju vete qe ta mbylleni kete teme qe vete e hapet.

Gjuha jote e romantizmit me plotë fjalë të panjohura edhe për fjalorin e gjuhës shqipe, të bënë të madh vetëm tek ata që nuk kanë lexuar ndonjëherë vepër letrare, apo kënaqen duke lexuar romantikët tanë.
Rrugët tona kanë kahje diametralisht të kundërta dhe s'kanë pikëtakim! Dildema

Keshtu me pat thene njeri nga personazhet tuaj (nuk e di Albodrenicasja apo Lency), ama bash te njejtat fjale. Ah, me fal se harrova ju jeni skenaristi. Po, po. Fjalet e mia nuk u gjendkan kurkund ne fjalorin e shqipes!!! Besoj se nuk e keni shfletuar kurrnjehere fjalorin e xhevahirte te shqipes, andaj thoni keto fjale prej kodoshi. Ne qofte se mendja juaj nuk di keso fjale qe i perdori, atehere perdorni fjalorin. Fundja, une po ndjehem krenar ngase nje numer fjalesh 'qe s'gjinden kurkund ne fjalor' i keni pervetsuar pikerisht ju. Merita e imja apo jo? Edhe une mendoj se nuk kemi askund piketakim. Shyqyr. Por vete fakti, qe ju me nje prepotence verbale metoni ti njlloseni opinionet e mia, tregon se ju me shihni si kercenim ndaj jush. Por, mbahu Kosove Dildema po mberrin cakun...

Nese s'ke q'te thuash me ne kete teme, atehere ik nje ore e ma pare se e bere plehurine ngado qe shkove.

Luboteni


DilDema

Përshendetje të gjithë atyre që u inkuadruan në këtë temë me qëllim që të japin ide dhe mendime lidhur me temën. Unë kisha një qëllim të vetëm të zbus ekstremet politike , që përqajnë shqiptarët. Kombit nuk i kontribohet, duke qene ekstrem i njëanshëm deri në shkallën sa të rrezikosh jetën për parti, klane dhe grupe ideologjike, apo të trajtohet shqiptarë i mirë dhe patriot vetëm ai që mendon si unë apo ne.
Koha është që inteligjencia e mirëfilltë shqiptare në Kosovë të marrë frenjtë në dorë, në drejtimin e kombit drejt së ardhmës në Evropën e bashkuar. Akademitë e Shkencave në Shqipëri e Kosovë të dalin me një MANIFEST TE SE ARDHMES SHQIPTARE, zhvillimit dhe integrimit në Unionin Europian, përmes së cilit ne do të identifikoheshim si shqiptarë.
Unë kërkoj falje nëse dikush, me ndërgjegje të pastër, mendon se i kam kaluar kufijtë njerëzor dhe nuk e kam thënë të vërtetën apo nuk e kam argumentuar sa duhet atë. Jam i vetdijshëm se edhe e vërteta dhemb dhe nganjëherë dikend edhe e lëndon.
Dhe në fund nuk kam koment për dy shkrimet e fundit të Isës dhe Afrimit nga Tasjani i Ferizajt, gjegjësisht matanë maleve me borë të Lubotenit. Nuk dij pse nuk kursejnë fyerjet për mua, kur unë shkruaj për dikend tjetër???!!!
Edhe një skjarim:
Në librin tim mbi Abrinë gjatë luftës, i kam kushtuar vëmendje të posaçme , si edhe në ditarin tim, pjesës civile të popullatës, duke i mbetur borxh anës ushtarake të organizmit të fshatit,( siç kam theksuar edhe në libër) që sigurisht ishte ndër më të organizuarit, jo vetëm në Drenicë. Kam përmendur të rënët, si pjesë përbërëse e popullatës së Abrisë, pa veçuar dikend në mënyrë të posaçme. Kam menduar se Fadil H. Demaku ishte më afër gjithë rrjedhave ushtarake dhe një ditë do të dal me ndonjë libër të ri, ku do të detajohen më mirë emrat e formacioneve ushtarake dhe udhëheqësve të tyre, që vepruan në Abri dhe Drenicë.
Përshendetje të gjithëve!
Krela1
Dildema

Se çfar intregrimi europjan flete more prallagji,mos e ke fjalen me serbin se pari e pastaj me europen kurve!
Ti zotri nuk e thuash aspakes te verteten ne librin e tend,pos lavdrimeve kinse keni çen te veshure!!!Pse nuk e thuash te verteten se e verteta kerkend nuk e therre pos tradhetaret!Si luftuat kunder shkaut,a kishit lidhje me telefona celular?,a e mbrojtet popullaten civile qe kishte leshue shtepit ?,a i shpetuat qe shtepit mos ti djegin shkijet?,a i shpetuat femrat qe mos te na i dhunojn shkijet?,a i ndihmuat popullates qe mos ta leshoi kosoven ????????Qeqenet 800 mi banor ,dhe po i bejne rezistence tere rusise
e shqiptaret ne numer bile ma teper se shkije ka nja tri here dhe kerkuat nderhyrje nderkombetare,dhe hajte e hiqni tani keta qe jane edhe ma te keqinje se shkau..Sepse keta keshtu e lane kosoven,per interesa botrore..Po se ju qe kinse e çliruat kosoven po bashkpunoni tani me nderkombetar si para me armiq..Thuaje te verteten kush i shtinte komandantet e uçkes qe ushtaret ti hudhin armet dhe te shperndahen e te humbin ka te munden ???????????????????????????????Njerezit dine edhe ma teper se une por nuk dojne me ua qitur marrinat,sepse ja frigohen qe i likvidoni,ja e humbin prestigjin e punes!!!!!!!

Lency

Mbaju DilDema,
a po e sheh që edhe këta korbat kanë fillu me krrokatë. A po e sheh kete Krelen1 ?! Tash Kosova është në duartë e qityne. Po ta kam lakmi kur po e shoh kush po tenton me të fy.
Sa gjynah, kur analfabetët përpiqen të thonë diçka e as vet nuk e dinë çka thonë!?

Kaqamaku

Vazhdo DilDema se me te vertet po tregoni se jeni i pjekur dhe se qdo ide tuajen a paskeni mbrojtur ashtu si duhet dhe ashtu si eshte e vertet.
Ketu po shoh se paskeni te beni edhe me njerez te cilet po i mbrojne idet e veta te gabuara po tek e fundit secili mund te jap mendimin e vet edhe ne qoftese eshte i gabuar.
Une si njeri i thjeshte pata deshir te inkuadrohem dhe te jap vlersimin tim mbi shkrimet tuaja dhe te kontriboj ne ndrrimin e ideve te Lubotenit dhe Bregit se ato ide jane veq te kohes se kaluar dhe se ato nuk kontribojne ne ecjen perpara tevendit,ato veq mund te ngrisin urrejtje ne popull,andaj e vleresoj se ato ide duhet te ndrrohen.Ka perfunduar koha kur njrezit kan nderruar mendimin ose kan pranuar me mendimin e dikujt qe ka qene i forte vetem pse nuk kan pas qare ose jane ndier te frikesuar,sot njerezit duhet te binden me ide perparimtare te cilat qojne drejt demokracise dhe liris se mendimit.

Luboteni

Bravo Dildema, ju lumte Dildema, mbahuni Dildema, vazhdoni Dildema, hallall ju qofte Dildema, urra Dildema, jihuu Dildema, Dildema, Dildema....

Sa zhurmeri po bekan keta tifozet (personazhet) tuaj. Jane ngrite i madj e i vogel e dojne me i dal n'krah Dildemes, skenaristit te tyre.

Dildema, kete teme e ka shfrytezuar per ta promovuar dhe afirmuar emrin e tij. Qe ne fillim u pa, se Dildemes i intereson qe te behet pakushtimisht njeri i njohur. Po pse nuk me kallxove ne fillim se kete qellim e kishe? Po ta kishim pas dite qe ne fillim per kete qellim 'human' ne forumistet - solidare do te grumbullonim fonde dhe do te benim reklama per ju. Kesisoj, do te arrinit te beheshit te famshem.

Edhe njehere, rikthehuni kyqit te temes. Nese nuk keni per te thene asgje per temen, atehere lamtumire, se as moderatoret e forumit s'po kane nge te merren me ju.


Lency
Hej Kaqamaku, nuk jane mendimet e tyre te gabuara, ato jane shume progresive, por problemi eshte qe ata kane lind ne kohe te gabuar. Veq te kishin lindur para nje shekulli, ata do te ishin shume progresive.
Dildema qenka "konformist" prandaj ka shkuar ne SHBA e nuk ka qendruar per te pajtuar e gjunjezuar para Bregit e Lubotenit. Ai si konformist nuk e paska pas ndrru Rugoven me askend, derisa ka vdekur, ndersa keta dje bertisnin:
"Rrofte Adem Demaqi!" dhe e hodhen.
Pas pak te vrisnin per Hashim Thaqin se gjoja Demaqi i verbuar ka humbur arsyen.
Tash e paskan shpallur tradhtare edhe Hashim Thaqin e bertasin per Enverin.
Po me dhimbet qyky Luboteni se po lexojka shume i shkreti, veq gabimi eshte se po lexojka literature te mbrapshte. Po ta kish qu zoti mare ka mujt me ja pa hajrin nakush, po...cka me ba. Kur s'don s'don.
Valla DilDeme me vjen keq kisha shkru ma shume por po me vjen inat se te gjitha po shkojne ne llogari tenden. Ti nuk e ke lexu fjalorin shqip-shqip edhepse je profesor i shqipes, prandaj mos te vjen inati nese e meson naj fjale prej Lubotenit. Nashta Enveri i ka perdor ato fjale ne literaturen qe lexon ai...prandaj eshte dashur te jene ne fjalorin socialist te Shqiperise domosdo dhe mund te jene degjuar neper "zbore" te PPSH-se. Shiko mos jane me prejardhje ruse qato fjalet e Lubotenit se Enveri gjysmen e fjaleve te reja socialiste i ka pas marre prej vellaut te tij Stalinit.
Keta Enveristat ne Politike jane si keta "mjekrroshat" tone "musliman".
Valla Enveri na u ka dashte tash, ndoshta ish marre vesh me qit Putinin e KGB-se se edhe ky ish nifare Stalini.
Ai as qe e paska kuptuar ate shprehjen "krenari e marre".
DilDema nje makiato ta kam borxh kur te vijsh ne Prishtine.
Mirembetshi se valla nuk ka mbet ma nivel njerezor per bisede ketu!

Bregu
Para se kjo temë të mbyllet e ndjej si obligim t'i përshëndes Lency-n e Kaqamakun!

Meq' jeni piujt e Dildemes ndoshta e kuptoni mesazhin e kësaj fjale t'popllit:
" Po ndejte me qenin, do qohesh me morra".
Kruarjet që i bëni në postimet e fundit janë simptomat që e vërtetojnë thënjen e lartshënuar.

Ju përshëndes dhe ju falenderoj që më mundësuat apo s'paku që më ndihmuat ta njof më lehtë rrezatimin e strofullarit të Dildemes.
Më në fund e kuptova se ende ka bredhës qosheve t'botës që ende s'e kuptojnë se ka vdek Jalta e Rugovës.
/bregi

Lubateni

Jalta nuk eshte e Rugoves, por e Rusise e ke marr gabim o Isa Xhemajli! Eshte nje vend historik ku u vendos per fatin e botes se pasluftes se dyte boterore o ta hangasha historine tande. Asht vendi ku neve na u q... nana e u futem pa te keqen e kujt bashke me sllavet ne sferen e lindjes, sepse keshtu kerkonin inaguruesit e presidentit te Shqiperise (EH), per ta mbajtur pastaj Kosoven nen thundren e tyre. Po pse po me korite more keshtu?! Ka vy me me kosultu mu nihere e tani me shkru e jo me i leshu fjalet si lopa baglen. Na a jemi tandem ketu ne kete forum, apo ti ke fillu krye ne veti me shkru keshtu e na bane hor.
Rugova vdes nese na ia arrijme ta ngjallim Enver Hoxhen. Nese ka vdekur tek ti ai jeton te miliona shqiptare dhe demokrate te mirfillte ne mbare boten. Po ti o i mjere rreth teje i ke rreth 50 per qind te popullit qe ta kane votuar gjithemone Rugoven e pse po shkon kaq larg neper qoshet e botes. Ja kesaj radhe me ke deshpru keq. Me duket edhe na dy do te ndahemi se shpejti. Une dua te krijoj nje parti tjeter . Me ty Isa nuk muj me shku ma tutje edhe pse te kam dashur shume , pasi edhe Jakupi te donte ty.
Jam i mendimit se na duhet mobilizuar komplet dhe te shkojme te varri i Enverit e per tri dite e tri nete rresht ta lusim zotin te na qohet. Ndoshta zoti na e ban kabull duan dhe mos rastesisht po qohet. Nese kjo ndodh, po ta jap fjalen se emni Rugove nuk ka me guxu me u ni ma as ne Kosove e as ne Shqiperi, por po frigohna veq per nji gja, ai nuk e ka dashte hiq zotin e nashta as zoti nuk e don ate. Kjo pune duket te jet ma e komplikuar.
Na jemi patriotet e vetem ne kete forum, tjeret jane tradhtare, qen e cka jo!?
Te fala shokut!

Kaqamaku
Gabimet ne mes te ketyre biseduesve po i shoh ne ate qe kan perdor emra qe ndoshta nuk ka qen e nevojshme dhe se hasmerit ne bindjet e tuaja politike i keni shendrruar ne hasmeri personale me sa po e shoh une.Une ju kisha propozu qe te mos merziteni per kete se te gjithe shqiptaret vlen e njejta gje ose duhet te jesh me te ose je kundershtar lufte i tij.
Kete politike me te theksuar e kan Bregi dhe Luboteni duke mos e len kah fundi anash as DilDemen qe ndoshta eshte nga zemra e tij e plasur se si ne kete shekull ekzistojne ende njerez me keto ide te prapambetura.
Ju preferoj te mos permendni emra se nuk eshte e nevojshme ose nese jeni aq trima takonu ndonjehere bashke dhe merruni me problemet tuaja partiake, personale dhe ideologjike.
pershendetje nga kaqamaku


Lency
Edhe une per fund po te them ty Bregi se ke arritur kulmin e poshtersise njerezore. Vertete une nuk do te kisha fytyre me dal as deri ne sokak me keto bindje dhe kete ndjenje papjekurie feminore. Nuk eshte tragjike pse je i tille, por eshte tragjike qe sigurisht ke mundesi te manipulosh edhe me fatin e njerezve, nese gjithe ato pozita i ke marr dhurate nga Jakup Krasniqi.
Pse njerezit gjithe vetite e ndyera qe i gjejne ne vetevete perpiqen t'ua mveshin kundershtareve!?
Po te qendroja ne anen tende si do te ngritesha a thua!?
Sigurisht se do te harroja morrat dhe do t'i beja njerezit te vjellin nga pamja dhe kundermimi im.


Lubateni

Vellazer dhe motra,
bolshevike e proletare,
lexoni dicka te vlefshme e leni marrite!

SHBA dhe BE do të njohin pavarësinë e Kosovës në dhjetor

"Kosova do të jetë e pavarur. Kjo është e vetmja zgjidhje stabilizuese për Ballkanin," ka thënë mbrëmë në një deklaratë të saj, Sekretarja Amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice. Në një intervistë që i ka dhënë agjencisë Reuter dhe që e bëri publike Departmenti i Shtetit, Zonjusha Rice poashtu ka theksuar se Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për pavarësinë e Kosovës, deklaratë kjo që ka pasur jehonë sot edhe në faqet e shtypit të përditshëm amerikan.
"Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe shumica e vendeve të Bashkimit Evropian do ta njohin pavarësinë e Kosovës nëse ajo e shpallë atë në fillim të dhjetorit", shkruan sot e përditshmja The New York Times, duke u thirrur në burime zyrtare amerikane dhe evropiane. "Presidenti e tha shumë qartë kur ishte në Shqipëri se do të jetë një Kosovë e pavarur. Dhe do të ketë një Kosovë të pavarur dhe ne jemi të përkushtuar për këtë", ka theksuar më tej Sekretarja Rice, duke shtuar se SHBA u kanë thënë kosovarëve se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës nuk do të ishte një ide e mirë prandaj duhet të kalojmë përmes procesit. "Ne u zotuam për një 120 ditësh për të parë nëse rrethanat, atmosfera dhe disa nga lëvizjet që mund të bëjnë palët mund të rezultojnë në një përfundim më miqësor", ka thënë Sekretarja Rice. Për pavarësinë e Kosovës deklarohet në një intervistë dhënë gazetës The Neë York Times edhe presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy. Ai thotë se 'pavarësia e Kosovës është e pashmangshme, ndërsa Evropa duhet të qëndrojë unike dhe në fund të gjithë ne duhet të mbështesim pavarësinë e Kosovës. /S.gashi/

E bani e bani ndodhi qikjohja ku do te mbesim ne. Amerika ka vendos te na njoh pavaresine. Jo jo nuk e duam pavaresine qe na e falin borxhezet. Na duam ta fitojme pavaresine me Revolucion siq na meson shoku Enver. Duam te luftojme dhe te vdesim per pavaresi. A po e sheh more Bregi cka po don me ndodh. Cka na vyn neve kjo pavaresi. Pa ndodh edhe nje lufte ne assesi te marrim pushtetin. A kthehemi e bertasim prap Rrofte Hashim Thaqi" se nuk po na shkruhet mire. A po e sheh qysh e ka dijte ky kodoshi, qe po na kullandriset here si profesor e here si nxenesi me i mire i Kosoves. Ai po rren se kure nuk ka qene as profesor as nxenesi me mire, po po don me na u kullandrise. Kete fjalen kullandrise as vet nuk po e kuptoj po s ka gajle. Na mori lumi nese na njihet pavaresia shokit. Po ka edhe nji ide ne ngritemi ne kunderrevolucion menjihere dhe e permbysim qeverine qe nuk ka kerkuar bashkim kombetar po shtet te pavarur. Kemi zgjidhje hala... se gadi harrova temen qe kisha per ta shtjelluar ne forum.
Ju qe punoni simas skenarit të DilDemes (kodoshit)!
Edhe moderatoret e forumit ma te mire ne bote jan merzit prej juve.Faqet e forumit kane filluar te qajne.Lotet e tyre ende nuk jane dhe thare. Ato ju lusin, bashke me mu, kthenu e shane ate nese doni me ju dasht une Luba me gjithe moderatoret e forumit tem.
Na me dasht mbledhum fonde solidare per ta afirmu DilDemen, po ai si "konformist", qe nuk pajtoj kurre me ne per inati do te bajme te kunderten.
Hej ti moderator i forumit te vetum dhe ma te mirit ne bote mos i lejo personazhet e skenarit te DilDemes per me afirmu veten. Ata jane animiq te popllit se nuk jan me enverin, sikur na.
Shqiptare te mire jane veq ata qe jane ne "boten tjeter" bashke me Enverin, te tjert jane armiq te kombit tone te lavdishem dhe heroik!
Keta kodoshet kishin nderin te flasin me neve.
Une, Lubateni që më njeh krejt Kosova për veprimtarine teme te madhe patriotike e sidmos ne TMK ne Skenderaj kur po shkoj ne zyre, te gjithe dridhen para meje. Une edhe Adem Jasharin me dashte e shpalli tradhtare nji dite e lene me Hashim Thaqin e kesi piuna te vegjel si DilDema. Ju nuk me njihni hala sa duhet.
Merrne me mend deshten me na e pru kryetar komune Jakupin ne Drenas?! E çka ështe posti i kryetarit te Komunes per nje njeri te Kategorise se Jakupit?! Asgje! Ka disa vite që këte pune e bejne disa arsimtarë të dobte.
Gadi u be i famshem DilDema ne kete forum, te cilin e lexojne me "miliona e miliona shqiptare", Isa, Afrimi, Fadili edhe nga tre kater shoke te tyne. Valla asht kogja rrezik se mos po e propozojne ne zgjedhjet e reja ne vend te Fatmir Sejdiut se kogja do funskione te ngjashme i kane kry deri tash e DilDemes i mungon veq pozita e fundit e Fatmirit!
Mos e dhashte zoti, une i gjalle e ai te bahet Kryetar i Kosoves, kurre. Po ate nuk e ka njohte kush para se te futet ne dialog me neve ketu ne kete forum. Nuk duhet me shkru libra per me marre funksione, por duhet me qene patriot si na. ky popull ka nevoje per "neve" e jo per "ata".
Jo, Dildema nuk te lejojme kurre, kurre, kurre...

Luboteni


Dildema, ju jeni nje cinik i papermisueshem qe nena nuk ban me ne kete dhe. Po, a deri ketu arrite ore idiot? Te besh manipulime me emrin tim Luboteni dhe te shpikesh personazhe te reja Lubateni. Ketu bindemi se ju ju jeni nje manipulator i pakundshoq. Une se pari do te denoncoj tek administrata e forumit, dhe per kete ju8 do te sanksionoheni siq e meritoni.

Qyq i mjere, te kane mbetur vetem krrokamat se ju qyqet s'keni tjeter. Me keto krrokama vajtoni se po vjen agimii se vertetes. Ky agim i se vertetes iu ka qjerrur masken. Dhe ju krrokatni per ta kthyer atmosferen e mugesise.

Te them edhe njehere: Nese je fare burri (zor se je) atehere te lutem te me kontaktosh, ta caktosh daten dhe te bisedojme n'paq guxim. Kurse te beni manipulime nuk iu lejoj.i
Ju jeni nje maskar, nje zuzar Dildema. Ke krijuar nje makineri te tere personazhesh. Tani po manipulon, po mundohesh te manipulosh edhe me emrin tim Luboteni duke e zvetnuar ne Lubateni. Sidoqofte ky Lubateni eshte pjelle e juaj, profesor mjesher i shqipes.
Ketu shihet cinizmi juaj, idiotesia juaj, mediokriteti juaj. Ju jeni ne gjendje te beni qmos vetem per te ngritur vehten. Por duke u perpjekur per ta lartesuar vehten, behesh karagjoz, behesh nje palaqo i mjere qe qesh e tere bota me ju. Ju nuk keni as nje fishek fakti per te debatur, dhe kendej na mburresh se je dikushi.

He, perse e late ne balte idhullin tuaj Rugoven. Hahhahaha, ju ka rrokur zori i vetevetes. Une e quaj tradhetar kombi Rugoven, dhe ju mbesni pa fjale, se e dini se eshte ashtu. Rugova eshte nje plehurine - pjelle e kohes titiste.

He, pse s'flisni?

Lubateni

S'po mund ta kuptoj fare kete fjalen maskar , po sigurisht kam menduar te shkruaj "maskara", por nejse historianeve nuk iu shihet per te madhe edhe kur shkrujne mbrapshte. Shuj more se gati tregova kush jam une se ai kodoshi po mendon hala se jam Afrimi. Nuk po ja mushi synin hala "zuzarit" e po me nençmon duke më thirrur Afrim. Ndoshta edhe ka pritur ma shume prej meje se sa të bijë në nivelin e një grindaveci të pa pjekur, por edhe une jam njeri, që nuk dua t'i shoh përballe meje ata që nuk më gjunjëzohen...
Pritni pak se po cingerron telefoni.
"Alo!...Po po Jakupi jam vet...Cka ka te re Bregi...e kam pa cka ka shkru ai "zuzari"e ka perdorur emrin tim po shikoje mire se ne vend te "o" ka nje "a"...po ma zvetnon emnin tim...Jo more po qysh besove ti se une mund te shkruj dicka te tille per ty. Une te kam njeriun ma te besuershem ne Abri ty. Te premtoj se do te jesh njeriu i fundit qe do ta shpalli tradhtar...Gjithe te mirat!
Kalaja me se miri cthuret perbrenda. Tash kemi pervoje te mire nga cthurja e LDK-se, keshtu do te veprojme edhe me PDK-ne. Une ende mund te punoj per Hashim Thaqin edhepse e kam shpallur tradhtar, derisa te bindem se kam pas vete shumicen e ithtareve te PDK-se. Atehere njerzit e mi ne Drenas jane duke ma ruajtur postin e presidentit ne Partine e re. Terhiqem atehere kur shumica do te jen pas meje dhe keshtu rrenojme PDK-ne. Me nje LDK te shkaperdrdhur dhe nje PDK te ngjashme "breke e bythe" na do te jemi forca kryesore politike e vendit. Une do te jem Enver Hoxha i Riu dhe te shohim atehere ku do te bejne vendin keta kodoshet, zuzaret e tradhtaret e kombit. Krejt do ti ndjekim per en Serbi...
Deri atehere mirutakofshim!

DilDema
I nderuari Luboteni (pas Kosmaqi) !
Edhepse nuk kam fare respekti , jam i gatshëm të takohem kudo dhe kurdo me juve i nderuar. Ti flet keshtu dhe apriori me mohon burrërinë time pasi nuk më njeh, ose më njeh ashtu siq të kanë bindur të tjerët miqt dhe shokët tuaj, për të mos thënë klyshët dhe shërbëtorët tuaj. Nuk u jam frikësuar dje edhe atyre që kanë patur force të më burgosin e arrestojnë sipas kritereve të tyre dhe nuk i frikësohem askujt në një sistem demokratik. Më së paku më frikëson e vërteta jote e mykur. Ajo është një e vërtetë që ka vdekur dhe nuk kthehet kurrë, madje edhe nëse gjithë ato armë të djeshme do të përdoren për të vrarë shqiptarë, që nuk i besojnë të vërtetës suaj.
Une e dij se ti je aq primitivë sa u beson vetëm atyre që të bijnë në gjunjë e në ty shikojnë zotin, ndërsa ti je vetëm një person me njohuri aq të kufizuara sa nuk mund të pranosh të renë dhe progresivën, sepse të kanë verbuar ëndërrat për diçka ideale që është imagjinatë socrealiste e shpikur për të fshehur mjerimin, tradhtinë, urrejtjen njerëzore, burxhet, prangat, vrasjet e torturat e kuqe në Shqipërinë socialiste. E dij se nuk e ke lehtë të pranosh këtë të vërtetë, por bën gabim të dyfishtë, sepse do të të hakmerret shumë shpejt.
Njësoj: UDB-ja dikur perdorke sharkiat dhe tupanat per te mbuluar britmat e shqiptarëve që torturonte për armët që nuk i kishin! Mendjelehtet do të thonin si ti, se atje kënaqej njerëzia dhe bëhej aheng.
Sa për Rugovën, merri dhe lexoji veprat e tij nëse don të bindesh se cili është niveli juaj intelektual?!
Mund të kontaktojmë sa herë të duash dhe bisedojmë përmes e-mailit tim demaku_4@hotmail.com dhe mund të merremi vesh edhe të kontaktojmë ball për ballë.
Pyete dikend që din ma shumë se ti për gjendjen dikur në Drenas e pastaj më pyet për burrninë dhe guximin. Ju mund të më vrisni, por jo të më frikësoni!
Mua mund të më vras veq ndërgjegja njerëzore, por jo edhe primitivizmi dhe forcat e errëta regresive! Të lutem mos ma përmend më emrin tim në këtë forum. Me të tjerët merru vesh si të duash.
Fyerjet që mi banë i gjenë në veten tënde dhe mbaji përvete.

Kaqamaku

Pershendetje edhe njehere nga kaqamaku.Politikajt ne Kosove jane ata te cilet kan nxit hasmeri te madhe ne popull dhe si te tille une e shoh qe nuk ka nevoje te merremi shume me ta.Te ne ne Kosove ka dy lloje simatizuesish te udheheqesve politike:nje lloj eshte qe e simpatizon dikend me zemer dhe pa ndoje perfitim personal dhe lloji i tjeter qe fatkeqesisht ka shume qe e simpatizojne nje parti ose personazh politik vetem per perfitime personale dhe per avansim te metutjeshem ne krahun e asaj partie ose individi ne parti.Sume pranojne qe edhe te lehin gjithe diten per ata njerez ose parti deri sa ka perfitim nga ajo dhe se i qendrojne ,,besnik,, deri ne fund deri sa perfiton nga ajo, ne rast te kundert behet armiku me i madh i saje edhe pse ndoshta deri dje kan punuar se bashku,kan luftuar se bashku por interesat politike tash me i ndajne dhe se ata duhet te jen armiq njeri me tjetrin.
Sa i perket personazheve ne forum shoh se kemi te bejm me Demokrat dhe Radikal,cilet jane Radikal komentojini vet.
Bregi si personazh shume i zoti dhe i shquar per politiken Radikale te shekullit te kaluar gje te cilin e pergezoj shume per idet e tij joprogresive dhe te prapambetura te vetmen gje qe ai e din me saktesi te madhe eshte fyerja dhe nenqmimi i te tjereve gje qe me jep te kuptoj se ai vet i ka te gjitha ato te kqija qe u thot te tjerve.Lexo Bregu qe nga fillimi ju paskeni fillu me fyer i pari e po ashtu edhe mua me ke fyer ne fillim i pari edhe pse jam i inkuadruar shume vone ne kete forum.Nje njeri me karakter njeriu pa ditur se me kend ka te bej nuk fyen.Mua nuk me mbetet aspak hatri per fyerjet tuaja sepse njerezit me keto ide te prapambetura nese me livdojne mendoj se jame bere sikur ata dhe atehere ndihem i fyer,faleminderit.
pershendetje nga Kaqamaku

Luboteni

ncncncnncnc,

veprat intelektuale te Rugoves!!!!!!! Ja çfare jane veprat 'intelektuale' te shalles: disa faqe parathenie qe jane ne gjendje ti bejne edhe femijet e fillores, nje cope liber per Bogdanin dhe asgje tjeter. Shoket e tij, dashamiret pas vdekjes se tij i bene librat e tij vellime, duke i falsifikuar e duke e paraqitur Rugoven si 'njeri te madh te artit'.

Le te arrije kjo Shqiperi, hovin e zhvillimit te asaj Shqiperie socialise, dhe flasim. Kenaqesia ime eshte per takim, por jam i bindur se ju do ti shmangeni takimit posi 'shurra e pules'. Sepse je nje qyq i shkuar qyqit, qe dine vetem te shpik personazhe per te mbrojtur idhullin me shalle dhe per te promovuar vehten e tij qe s'eshte askushi.

DilDema
Unë të ofrova krejt çfarë kisha mundësi për takim e ballafaqim me ty i nderuar, por ti je ai që i bishtnon takimit, sepse jeni vetëm një i mjerë që ka humbur komunikimin në kohë dhe hapsirë dhe nuk din as vet çfarë kërkon. I vetdijshëm për dështimet dhe mjerimin tuaj vazhdon me kokë për muri të mbrosh fatkeqësinë tonë më të madhe kombëtare. Truri yt mashkull i ngjan makinës së bllokuar në mungesë vaji. Ti ke stopuar atje ku ishe para dhjetëra vitesh dhe tash i bënë roje mjegullës dhe errësirës, derisa të humbësh gjithë klyshët përreth, që fatlumnisht për ditë e më pak janë në numër.
Jeni një nihilist që mohon gjithëçka që tjerët bëjnë i bindur se vetëm ju jeni ai që ka të drejtë. Ky popull të ka ngritur, duke llogaritur në meritat tuaja, ndësa ti po e zhgënjem përditë atë. Historia jonë njeh edhe patriotë të mdhenj që përfunduan në tradhëti kombëtare për shkak të një interesi tejet të vogël !!!??? Nuk do t'ia dëshiroja askujt këtë...
Injorimi i tillë i veprës së Rugovës bëhet vetëm nga injorantët dhe njerëzit me kapacitet të kufizuar të trurit. Për t'i kuptuar veprat e Rugovës ty të duhet edhe Rexhep Qosja ta kesh afër si përkthyes shqip-shqip, madje prap dyshoj se do të arrinit t'i shpjegonit deri në fund, sepse dyshoj në sinçeritetin e tij, kur është në pyetje ndonjë koleg i tij për arritjet në letërsi dhe kritikë letrare. Ti mund ta luftosh politikën e Rugovës, pse ishte politikë e popullit të Kosovës, që është e kundërt me atë mjegullën që të ka bllokuar trurin , por jo edhe veprimtarinë shkencore e letrare, sepse ajo është e pavdekshme dhe e parritshme edhe nga shkenctarët e lëmive të arteve letrare e lëne më nga një historian romantik, që për shkak të vrojtimeve emocionale kurrë nuk do të arrijë të jap një të vërtetë të mirëfillt shkencore historike.
Ti mohon veprën e Rugovës ashtu si Enveri atë të Gjergj Fishtës.
Unë kam një propozim, nëse moderatorët do ta aprovonin që ty të zgjedhim Ministër të këtij forumi, pasi ju jeni ai që ka dhjetëra personazhe që hedhin mjegull dhe errësirë mbi fjalen e lirë dhe demokracinë shqiptare në Kosovë, në emër të një shkence nacionalromantike të prodhuar nga ju, që kurrë nuk do të pranohet si e vërtetë shkencore.
Ky do të jet posti më i lartë që e meritoni, ndal, gadi harrova e meritoni edhe një rrogë të mirë dhe një permendore rrënzë Kosmaçit poqese bëheni burrë e ua lëshoni rrugën gjeneratave të reja të marrin frymë të lirë nga marrëzitë tuaja, të mos i helmoni me ide të këtilla prapanike, sepse kanë dështuar të gjitha perandoritë komuniste, ka dështuar edhe perandoria e Enver Hoxhës dhe do të dështojnë edhe "rojet e mjegullës" bashkë me to.
Kursene brezin që po rritet !


Lubateni
Hej DilDema
nuk e ka ndalu vepren e Fishtes ENveri more, po Tito. Mos ma shih për të madhe se mu kanë përzi gjërat. Unë nuk isha i sigurt a Miloshsheviqi apo Tito i ka ndalu shume vepra e autorë shqiptarë. Nejse le ti ketë ndalu kushdo, por Enverin mos ma përzieni në këso problemesh. Eh, po Mehmet Shehu i ka ndalu, po e gjeta Mehmeti ka dashtë me i ndalu bashkë me spiujtë jugoslave e për ata shoku Enver e v..., në të vërtetë bëri vetvrasje kur shoku Enver i tregoi cfarë vepre të rënd ka bërë.
A prap minister a?! Bile edhe rrogë e përmendore!?? Kogja ma ke thy mendjen.

Iliria
Dildema!
Me falni se po nderhyj ,por do te thosha qe ke te beshe me nje njeri vertet, me te meta mendore(i cemendur)
Ne qofte se atij nuk i mbushet mendja qe Fishten e ka ndaluar enveri , une do tu propozoj te gjith mjekeve qe meren me kurimin e tije qe ta lejne te vdesi budalla ,ashtu si vdiq dhe dulla i tije.

Anaa
At gjergj Fishten e ka ndalue enveri vepren e tij kudo te mesohet dhe te lexohet bile nese tu ka gjet ne biblioteka private ne shpi ke ngren denim te madhe ket e thom me 100%dhe Iliria ka te drejt .

Gajur
le ta lem te njerin rugova qe te pushoje ne varin e vet por te meremi me te djalit dhe te shohim se ata cpo na pregatisin sa i perket te nderit Rugoves aj e beri te veten por cvar bejn te tjeret sot kur parti shqiptere me parti tjeter shqiptare zihen re rifen per interesat personale po rahin deputeten shqiptare po sjelin ligje kunder poplit te vet per ket duhet me u mar ne forum se bol ke me anarhit se na shqiptart bol kemi duru por sot ashte demokraci por at demokraci na se kemi prej vet politikanve shqiptar

Lubateni
Iliria, kadale more se nuk jam me te meta mendore, njeri.Une isha minister i Kosoves e ti me quan te krisur. Kadale ore burre se mu askush ma shume se DilDema nuk me urren po e pe cfare respekti prap ka ndaj meje, me ofroi rroge te majme, permendore bile edhe detyren e ministrit te ketij forumi. Derisa une te jam minister ne kete forum veq per Enver Hoxhen do te shkruhet. Do ta shpalli armik te popullit secilin qe kundershton mendimin tim mbi gjeniun e politikes shqiptare te quajtur Enver, qe ka ngelur dikund ne bunker.

Sandokani
Njeri me pizveng, me egershan, me zuzar se Ibrahim Rugova nuk ben nena me ne kete faqe dheu. Quditem fort ku e gjeni gjithe kete kurajo per te shkruar per nje njeri - xhenaze i cili Kosoven e beri zerzele.

Frikohem se mos do t'iu pergjigjet dora vete Ibrahim agai, do ti rrokullise guret nga varri dhe do te vie kendej nga forumi.

Lubateni
Cka ti them qatij Sandokanit te Malezise, po edhe ne kofsh vet dreqi i Serbise ti je me i miri derisa flet keshtu per doktor Ibrahim Rugoven. Te lumte o trimi im- qeni im besnik. Mos mu hidhero sepse keshtu i trajtoj te gjithe adhururesit e mi, sepse qeni eshte kafsha me besnike ne kete dhe. Sa me shume i njoh njerezit aq me shume i dua qente me beso.
S ka tjeter Qemal Aga, veq Revoulucion dhe ate bolshevik si te Leninit dikur ne Rusi me 1917, ndryshe nuk behet. Bolshevikët e Qemal Ages duhet ti mundin Mensheviket e Hazreti Ibrahimit. Duhet ta shembim demokracine Rugoviane, per te krijuar demokracine autentike allaenverianqe te Ukshin Hotit. Shiptari nuk qitet ne krye ndryshe ai zot e din veq hurin. Vrasje, arrestime, burgosje, maltretime te popullit ne emer te popullit.
Vetem keshtu ky popull i eger e njeh dhe respekton pushtetin e tij perndryshe keshtyu nuk shkon. Kurrkush nuk respekton kerkend.
E pate cka i bana DilDemes, ia leshova qente dhe tash ku do ta bej vendin?!
Nejse ai qeni jem gaboi qe foli ne emr tem dhe ma njollosi emrin ne kete menyre, por vet kam faj qe ja zgjata pak zingjiret,po nuk ka respekt ndaj DilDemave, bile pas shpine dhe une ma zi ja beje , por jo keshtu ne publik nuk e njollosi une emrin tim. Po nejse ata dyte jane te Abrise edhe DilDema edhe ai qeni im besnik atje le te shkojne ne fund te fundit dyte ne rrote te sames. Po keshtu mbahet pushteti i shtin dy te te njejtit vend te kapen e ti rri ne breg e shikon tmerr dhe fiton poena. Kush thote se nuk jam politikan une, gabon rend!
A e sheh ti o qyq cka mund te bej une.
Rrofshin Shpatet e Brigjet, une jam i paprekur mbreti i (bregut) brigjeve e ( shpatit) shpatijeve te Kosoves, dora vet Lubateni.

Luboteni
Dildema vazhdon. Por kesaj rradhe ai u dogj, dhembet i rane, u mplak qerratai dhe nuk kafshon dot si perpara. Por, te lehurit i ka mbetur padyshim. Dhe te lehurit e vazhdon. Ai ne postimin paraprak beri nje nje kopje te bisedes qe patem dite me pare.

Sa genjeshtar qe ish ky Dildema. Krekosej para forumit se gjoja une nuk po guxoja te takohesha me te, kur ne fakt ishte ai vete qe s'kish zemer dhe ide te takohej me mua. Pizvengu. Thoshte dua te takohem, kur ne fakt ai eshte i degdisur atje ne SHBA. Si te takohemi atehere? Trim per bese. Eshte strukur ku ta di une ne SHBA e kendej psall se dua takim me ty. Takim me mua ne Kosove ke kur ta don kokrra e qejfit, por takim nuk mund te kete sa te jesh ti ne SHBA dhe une ketu ne Kosove. Une per bese, nuk e kam ate nijet te shkoj ne SHBAm se dua te qendroj ketu ne vendin tim stergjyshor, por as Dildema nuk do qe te vij ne Kosove se ne SHBA rri me rehat dhe kenaqet me fantazine e tij te harlisur rugoviane.

Lexuesi i bisedes sone, qe ne fillim do te kuptoje 'burrerine' e Dildemes per takime. Ai as haber nuk kishte se ka lene takim me mua. Hiqej si skile e vjeter me lekure luani, por ja qe fatekeqesisht kjo lekur luani iu hoq dhe mbeti ajo skilja e vjeter. Pranon se ka krijuar nje mori personazhesh. Pranon se Enver Hoxha ka bere gjera pozitive, por qe nuk i thote sepse ka krijuar nje profil rugovist i cili i pengon ta thote zerin e se vertetes.

Megjithate, une me nuk do te para merrem me nje zuzar te tille si ai, se morren vesh edhe guret e rruges se me ç'njeri kemi te bejme. Nje frikacak qe si gjen shoqin, nje promotor dhe afirmues i vetevetes. Nje njeri i cili syte i kane mbetur sesi te marre nje cope pushtet.

Une me nuk do te shkruaj atij zuzari dhe kjo eshte postimi im i fundit ne kete teme. Ibrahim Rugova - personazhi i ketij muhabeti te stergjate eshte dhe mbetet tradhtari modern i kombit shqiptar. Demagogjia e tij akoma i ka farmakosur cinik e profan te panumert. Por, vetqenia e tij eshte negacioni i lirise. Dhe ne nje takim promotean, gjithsesi fiton liria, fiton gjakimi per liri. Qyqarlleku do te mposhtet. Une nuk jam as ne pushtet dhe bile neveritem prej tij. Une çdo konstelacion te pushtetit, qofte edhe lokal do ta luftoj sepse krejt kjo eshte strukture e kesaj supoerstrukture te aparatures se UNMIK - ut e cila popullin po e varros thelle e me thelle.

tDhe per fund. Dildema mund te tranohet krejt, Dildema mund te krijoje edhe qindra personazhe te tjera, Dildema mund te krijoje e te rikrioje nje Dildeme te ri, Dildema edhe mund te vazhdoje perrallitjet e tij. Por dijeni ama se ne kete forum Dildemen nuk do ta gjeni askund tjeter ne asnje teme tjeter pos kesaj sepse ai e ka hidisur asisoj qe kete teme ta kete si foltore ku do te 'buqasin' veprat e tij. Une me kete postim do ta bej permbylljen e kesaj teme. Lexuesi le ta beje vete epilogun. Une do te vazhdoj edhe tutje te merrem me tema te tjera qe ia vlen barra qerane. Dildema po deshi le te vije ne ato tema, por se besoj se ai e ka zgjedhur vetem kete qe ta promovoje veten e tij. Mire mbeqi

DilDema
Pas kësaj bisede me juve i nderuar unë kërkova falje për ndonjë mosrespekt të treguar ndaj jush. Unë mund ta përseris edhe njëherë dialogun, duke e çliruar nga ai refreni socrealist i juaji, të cilin e përdorni si motiv edhe në përcaktimin tuaj politik. Realiteti politik dhe ëndërrat tuaja nuk takohen askund, prandaj unë vetëm dua të tërhiqem nga ai respekti dhe trajtimi që të kam bërë më parë. Më nuk shoh arsye për zënka. Mund të të them lamtumirë, definitivisht lamtumirë. Le të gjykojnë vet forumistët, nëse ka të atillë që duan të zbulojnë identitetin e tjerëve.
-tungjatjeta
-tungjatjeta
-a jeni dildema
-po e ju kush jeni ju lutem
-jam ai qe ka lypur takim me ju
a e ke lexuar mesazhin
-jo nuk e kam lexuar
-atehere lexo e ke ne inbox
-mire
-me shpejt se nuk ka fort kohe, nxito pak ,dildeme fol me shpejt
kur po takohum a je ne kosove
-nuk po e gjej ate mesazh
-ja teksti i mesazhit: Pershendoshje Dildeme,
Une jam Luboteni, nga diskutime.com i cili ka shprehur deshire per takim me ju. Jam i gatshem kurdo dhe kurduash. Por me se miri, eshte te me shkruash rishtas ne kete email, ose te me tregosh kohen kur je ne online ne menyre qe te mirremi vesh kur te takohemi, ne ç'vend dhe ne qfare dite.
-Mire ju falemnderit
-a je ne kosove apo?
-jo momentalisht por do te perpiqem sa me pare dhe ju njohtoj permes ketij e-maili
-atehere pra pse me kerkove takim kur nuk je ne kosove, vetem per tu dukur i guximshem ne forum aa hehehe
-jo te lutem mos me keqkupto une jam vertete i gatshem per takime me cilido
por me vjen keq qe momentalisht nuk jam atje
-mire te kuptoj, por pse po ben manipulime me personazhe siq eshte lubateni duke e njollosur emrin tim
-kisha pas deshire ma shume se ju te jem ne Kosove
-mu pergjigj per qka te pyeta
-ai eshte forum ka mundesi gjithekush me manipulu me emra
-por ju e keni bere ate manipulim apo jo?
e di qe eshte forum por pse po beni manipulime dhe hamendesime kinse une qenkam afrimi a isa qe fare se njoh
-nejse ai mund te jete dyshim per Isen jam 199% i sigurt,100% me fal
-nuk e di as kush eshte isa as dreqi i larme, por te lutem mos e fyej as Bregun, me te jam takuar dhe ia di emrin dhe nuk eshte isa
-mire une ketu nuk te besoj
-ju jap nje keshille, emrin tim kurr mos e njollosni
-Une dua ta them vetem nje gje
-thuaje
-ate dite kur e kam leshuar Kosoven jeta per mua nuk do te thot me asgje
-paske rene ne fatalizem ore i shkrete, por skam qfare te bej, atehere mos e mbroj rugoven se kosova jeton edhe pa rugoven dhe ai ka vdekur qe 3 vjet
-Rugova e meriton te mbrohet natyrisht edhe asgje po te mos kete bere ishte nje ure i te djeshmes nen serbine dhe i te sotmes
-nese e doni rugoven, mos i fyeni anetaret e tjere te forumit
kuptuat
-i fyej ata qe vleresojne ashtu siq u teket dhe ne baze te politikave aktuale
historia nuk shkruhet duke anuar nga ata qe i adhuron por duke i shikuar gjerat nga te dy anet
per te gjetur pastaj nje baraspeshe
-pale mos me mbaj ketu ligjerata, por ju jeni ai qe beni me se shumti fyerje dhe manipulime, keni shpikur nje mori personazhesh si lubateni, albodrenicasja, albkosovari, kaqamaku
-nuk eshte e vertete por kur futesh ne forume
-si nuk eshte e vertete, moderatori i forumit me ka treguar se prej kompjuterit tuaj kane ardhur gjitha keto personazhe
-s jane te verteta
-lubateni eshte nje krijim i juaji kjo eshte e vertete pse po e promovoni vehten tuaj ne forum kush mendoni se jeni?
si mund te ofendosh njerez te ndershem qfare kenaqesi ndjeni
-Jam ai qe poashtu ju mendoni se jeni Ofendoj aq sa me ofendojne
-kusshshhhh
-histori e gjate
-hereve te tjera ju keshilloj qe te mos beni manipulime me ato personazhet tuaja se rrena u doli ne shesh ore profesori dhe nxansi ma i mir i kosoves
-valle po u dashka te turperohem per keto nencmime cinike qe me beni
-mos me quaj cinik ore llavesh kuptove
-ju keni krijuar aso klime ne Kosove qe te turprohet dikush pse ka patur suksese ne jete
-ore njeri une nuk jam as pushtetar as politikan, une jam veq forumist
-eshte me se e vertete se kohe analfabetesh eshte tash po tregon cili je prap dhe me dhimbet kjo kohe qe humba me ty te dehswiroj cdo te mire ti as q eje Luboteni ti je veq njeri nga klyshet e tij qe edhe ne kete menyre vazhdon te lehesh per te
-uboteni eshte nofka ime, emri im eshte kastriot miftari nga kerqova dhe jetoj ne prishtine
-eshte e drjet e juaja qe une nuk mund ta mohoj te mendosh si te duash
-ju kush jeni
-ju a ende nuk po e dini me kend jeni kah folni?
dhe kaq gjate ke pritur nje takim me mua
-dildeemmammamamam o rush ku e ke albodrenicasen sikur i eshte mbyllur goja ku e ke kaqamakun pse nuk te vjen ne ndihme
-tash ka kalu ne anen tende
-hahahhzhahahah loje e menqur e juajaja
-kaqamaku eshte truproje e jotja
-prano nje gje, je humbes i madh ske pse hyn me ne forum nese vazhdon edhe me me keso personazhe une do te heq nga forumi sepse jam njeri nga moderatoret
-jo vertete nuk me ka mbet me asgje sepse ku te hysh eshte Luboteni
-uurrrrra gezohem qe emri im ju ka lahhtarisur edhe ne endrra po e shihni lubotenin
-te lumte edhe une po merakosem shume as gjume nuk po m und te bej
-dije se Kosova eshte veq lubotena me mire mos u kthe fare ne kosove
-ty te duket ashtu
-rugoven e ka shlkelur pesha e kohes abri abri e shtrenjta abri
-Rugova veq ngritet lart e me lart sepse ai ka vdekur i madh kurse shume te tjere kane kohe te vdesin madje edhe si tradhtar
-hahhahaha, femijet e lagjes se matiqanit sot shkojne e pshurrin ne varrin e tij te mermerte hhahahh e ruan nje serb nje rojtar serb
-degjove qthase per respektimin e rugoves
-po ti medon keshtu
-jo ore plako une e shoh me syte e mi
-sa me shume e shani aq me shume e ngirtni eshte interesant kjo vetdija politike ne mase
-o analist heheheh
-te cilen ju nuk keni as ndjenja as shqisa per ta nuhatur
-te dhjefsha rugoven ai as meriton te flitet per te, por te lutem mos e ndyej emrin e drenices me rugoven poshte rugova
-po qka pat Drenica pas lufte
-tani do ju vie albkosovari ne ndihme apo jo
-a e njeh Kadri Boshnjakun ti?
-kurr degjuar per te skam drenica sot eshte per te rrezuar UNMIKU un dhe une perkrah
-vetem edhe ai ka mbetur ende pa u zgjedhur kryetaqr komune ne Drenas
-sepse unmiku eshte regjim post millosheviqian te biem ty ne postin e drenasit
apo ata dy dashat qe i ke qitur ne fotot (Fjala është pë foton e fëmijëve të mi, skjarim)
-jo e keni Kadrine
-ti i ki dy dashat e tu ishalla sjau ke shti virusin e budallakise
-per ta jam duke e humbur jeten te lutem ke respekt pak
-daut demakun e ke ndonje gje
-po ju po mbjellni budallak qe sa vite mbi nje popull te tere dhe ne po u durojme
-pse ju jeni duke humbur jeten per ata dy
-per ti rritur e shkolluar larg poshtersive tuaja
-kush jam une ore pushto ore zezak na kete dhurate ( dhe më dërgon një grusht nga mesangjeri)
-o ishalla svjen ne kosove se ko me te rrjep kome ardh ne obri e edhe kome te lidh
-qy qy po dojshe me ba vepra te medha po kriminel si mesuesit tuaj
-ani ani ani leh leh
-gati me frikesove
-hhuuuup qen qen biri qen bre fara e flliqte
-po ti i cfare fare me qenke o i mjere
-zeri i se vertetes
-apo tragjedia e Kosoves
-shko me vone rregullo komjuterin
tttttttttttttttttttttttttuuuuuuuuuuuuuuuuuuung

Lubateni
A te thash se une jam mbreti i Shpateve e Brigjeve tu Kosoves ore njeri. Une kam te drejt te fyej secilin. Ndergjegja ime asht e paster si loti. Une edhe kur shkoj ne WC dhe bej m... ate e bej ne dy ngjyra kuq e zi, prandaj kam te drejte te fyej dhe njollos secilin. Ndersa askush nuk ka te drejt te me njollos mua sepse une jam nje dhe i vetmi mbi gjithe malet e Kosoves.
Krenar kam ngritur koken dhe shikoj vegjeline nen supet e mia dhe vulos fatin e ketij populli.Une jam pra vet Luboteni, kulmi i krenarise shqiptare. Ai zuzari nuk guxon te shkruaj ne tjera tema se nuk ka cka te thot edhepse po e akuzoj per shume personazhe tjera.
Une edhe i tregova se kësaj radhe se po shkruaj e fyej si Afrim Hysenaj. Pra Afrim Hysenaj, dora vet, qe kam mbaruar nje kurs ushtarak dymujor dhe studjuar ne thelb vepren e lavdishme te Enver Hoxhes.
Ne kete shkrimin tim te fundit e bera m..., por s ka lidhje edhe m... im eshte kuq e zi! Jam treguar shume i papjekur dhe qyqar, po nuk po durohet njeri. E kam ba Drenicen si me qene simbol i fatkeqesise shqiptare, por s ka rendesi.
Une me dasht e ha edhe m...tin tim ai edhe hahet sepse eshte kuq e zi, sepse i jap ngjyre kuq e zi une. Te gjithe ju qe jeni vetem pak patriot duhet ta beni nje gje te tille. Po, po ta hani m... tim sepse ai ka ngjyre kuq e zi. Nese doni te jeni patriot duhet ta beni nje gje te tille!
Për Partine!
Për Enverin!
(Mos të na dëgjoj askush)
Hej DilDema, pasi tani je edhe Farmacist ne SHBA, shpresoj se atje jane barrnat e mira, te lutem a do te kishte mundesi te më dërgosh dicka rreth sëmundjes sime të quajtur FORUMANIA. Me beso ky forum me eshte bere si drogë dhe s mund të jetoj pa të. Frigohem se edhe gruaja do të më urrej dhe të më thot lamtumirë një ditë!

Lency
- te biem ty ne postin e drenasit
apo ata dy dashat qe i ke qitur ne fotot (Fjala është pë foton e fëmijëve të mi, skjarim)
-jo e keni Kadrine
-ti i ki dy dashat e tu ishalla sjau ke shti virusin e budallakise
-per ta jam duke e humbur jeten te lutem ke respekt pak
-daut demakun e ke ndonje gje
-po ju po mbjellni budallak qe sa vite mbi nje popull te tere dhe ne po u durojme
-pse ju jeni duke humbur jeten per ata dy
-per ti rritur e shkolluar larg poshtersive tuaja
-kush jam une ore pushto ore zezak na kete dhurate ( dhe më dërgon një grusht nga mesangjeri)
-o ishalla svjen ne kosove se ko me te rrjep kome ardh ne obri e edhe kome te lidh
-qy qy po dojshe me ba vepra te medha po kriminel si mesuesit tuaj
-ani ani ani leh leh
-gati me frikesove
-hhuuuup qen qen biri qen bre fara e flliqte
-po ti i cfare fare me qenke o i mjere
-zeri i se vertetes
-apo tragjedia e Kosoves
teksti

Ja çfarë intelektuali fshihet pas Lubotenit!Nuk kursen fyerjet në adresë të DilDemës. E quan "pushto" "zezak" e dikund akuzonte për racizëm. Fëmijtë e tij i quan "Desh", që në traditën shqiptare duhet të jesh vërtetë kriminel për t'u sjellur kështu ndaj fëmijëve. Pastaj kërcnimet "O ishalla nuk vjen në Kosovë se kom me të rrjep" apo "kam me ardh në Abri me të lidh" ose "qen bir qeni", "fara e flliqtë" qe intelektuali me të cilin merremi ne dhe nuk merremi vesh kurrë natyrishtë. Pastaj e quan "frigacak"e ne nuk jemi këtu asnjëri për trimëri, por përpiqemin të japim mendime nga përvoja dhe njohurit tona mbi problemet aktuale.
Unë edhe njëherë e përshendes DilDemen për qëndrimin e matur.

Kaqamaku
Bisede shume interesante paska qenë ne mes te Dildemes dhe Lubotenit.
Po i drejtohem Lubotenit me disa fjale dhe po i them se Serbia me force u mundua ta mbaj Kosoven te roberuar por nuk ja arriti , andaj me kot e ke qe me force me i ndryshu mendimet e njerezve.Me siguri ky kercenim ka qene si rezultat i mungeses se fjaleve dhe deshmive per ta mundur Dildemen . Kur njeriu si Luboteni humb ne bisede atehere per te mos u nenshtruar duhet te perdore fjale kercenuese qe me i ndihmu aty ku ka lene zbraztesi me fjale.Ne krejt kete bisede po shoh se Luboteni veq ka kapitulluar se me te vertet njeriu me karakter te forte dhe i shkolluar nuk flet keshtu per femijet dhe se ato kercenime me te vertet me kujtojne disa ngjarje qe mi tregonte babi i im ne kohen e sundimit te Serbise se pare.Turp per ju nese keni folur keshtu.Ato qindra postime qe i keni bere ne kete forum siq keni thene te gjitha kan veq nje vlere zero ( 0 ) . Mos shkruaj me se nuk e besoj qe ka me ti lexu dikush ato pastime

Albodrenicase
Ju ngjatjeta!
Ju pershendes te gjitheve e sidomos DilDemen, qe me fajin tim u fut ne kete forum dhe perjetoi edhe fyerje dhe krajata te tilla. Qellimi im ishte ta aktivizoi ate , sepse si duket ishte terhequr komplet nga politika edhepse gjerat i ka me te njohura se shume politikaj te kalibrit kosovar. Me duket se ja arrita qellimit, por natyrisht me mbetet te kerkoj falje prej tij per ato qe perjetoi ne raport me vendasit e vet, rezultat i daljes ne skene te se cileve ai si duket kishte vendosur te hesht dhe te mos degjohet me dhe njohurite e deshmuara ketu flasin mjaft per nevojen e lirimit nga burgu te tyre.
Cdo te mire te gjitheve, une jam ne forum me juve por me tjeter emer dhe ne tjera tema.

Dibran Demaku
More karkalec!!! endi ti po kërcen andej e këndej duke vazhduar dhe zbatuar rrugën e Ilias dhe Koletit !!!!! Po zbatuesit e asaj rruge, pse struken dhe i fërkojnë duart prapa fjalëve të mëdha, si "Flamur Kuq e Zi" !! Përderisa flet sikur kur të të rrok barku e shkon në qenef !! Andaj ç' janë të tillë këtu !! Ç'kërkojnë të ndërhyjnë të tillët në mes të shqiptarëve !! T'i përçajnë !!! Të tillët përdeisa nuk mësohen të komunikojnë me fjalë burrash e Besa Besë le të ikin, se po u vjen era Cjap.

Pas Rugovës Thaqi avazi i njejtë pa kurrfar perspektive për Kosovën.

DilDema

Pas Rugoves-Thaqi!
Ky është realiteti i politikës kosovare sot.
Dikush është aq i verbër sa para hundës së tij nuk e sheh realitetin, ndërsa unë "frigacaku", "pizevengu" e s' dij kush jo tjetër e parashikova këtë përtej shtatë bjeshkësh e shtatë detërash.
Përshendetje edhe të paftyrëve që nuk kursyern fyerjet ndaj meje.

Rrulle
ne KOSOVE PDK ja nuk i ka fituar zgjedhjet si rezultat i programit te saj politik por si pasoj e deshtimeve te parreshtura te atyre ceveritareve te cilet na mmbajter ROB per 8 vite .
Une megjithate PDKse i uroj sukses dhe i deshiroj ce sa me gjate te jet e mundur ta mbaje ate PATATEN e nxehte ne dre ,sepse une kujtoj se nuk do ta kete aspak te lehte ce te perballet mme te gjitha ato te meta ce do ti trashegoj nga paraardhesit e tije

Eliot
Ju lumt ju dildema dhe ju bregi e shof se keni prirje intelektuale une sa kam lexuar nga historija jone shqiptare trimat heronjet lindin shum rrall une mendoj qe pas Skenderbeut kane kaluar gati 5 shekuj per te lind nje Ismail qemail dhe pas Hasan prishtines nje Ibrahim Rugova. Me vjen mir qe kemi shume figura shqipetare qe punuan e kontribuan per qeshtjen tone shqipetare.Nese mendoni qe gjate kesaj lufte kemi pasur vetem nje Hashim ateher po i perbuzim shum heronje te tjere qe me te vertet e kane epitetin e herojit une e di qe ne luften e fundit kane qen vetem dy beteja ne kosov ajo e koshares dhe e logjes e ju kisha lut te me tregoni kushe i udheheqi ato edhe pse emri i tyre nuk permendet asnjeher a thua valle nuk kane qene shqipetar apo vetem se jane te vdekur.Ju e dini mire qe pas luftes jane vrar shume figura e personalitete te shquara te luftes e te paqes dihet nga kushe nga ata qe idol e kishin marrjen e pushtetit me me vot apo me dhunee nese mendoni qe aq shpejt te renditen ne epitetin e herojit ateher po bim ndesh me vet historin tone. Une per vete nuk di qfar histori do te kemi ne te ardhemen,une e shof qe pas luftes jemi ber shum luftetar e shum deshmor e shum heronje por kam frig qe ne te ardhmen ne librat e historis ton nuk do te kemi vend per ti futur gjithe keto personalitete.Me falni nuk jame per ti nenqmuar asnje figur por nuk mendoj qe adhe mendimi juaj kur thoni se hashim thaqi do te jete nje legjend pas rugoves sepse do te kaloj koh per te dal ne sken ndonje figur tjeter.Lufta ka perfunduar institucionet tona i kemi vetem duhet punuar shum per te vlersuar se qka ne realitet esht ber pas gjitha ketyre sakrificave,une mendoj qe nuk na duhet te rrahim gjoks se une kam ber me shum apo tjetri por duhet punuar shum per te u vlersuar.Shqipria qe mbi 90 vite shtet ende nuk esht hyr ne unionin evropian apo ne nato pastaj sa kohe do te na duhet neve ne kosov per te hyr aty ku jan te renditura shtetet me nje kapital aq te madhe e ne nuk jemi ne gjendje sot te prodhojm do gjera elementare perveq qipsave, ju them qe duhet pritur per te vlersuar nje intelektual mos u nguteni
ME RESPEKT B-K ELIOT
Sa te perket ty luboten te kisha lut ndalo gjuhen e friges tek forumistet sepse ne fakt ti mundesh me pa enderra te keqija,se kane ndryshuar gjerat, vertet dikur keni friguar njerzit por sot nuk ja vlen.Nuk mundesh te besh asgje vetem tregon qe kemi nevoj per te rritur numrin e spitalit te psikoatris.po te kshilloj merre veten me te mire se ka vend edhe per ty,tash nuk esht koha per te friguar askend por te inkurajojm vullnetin e mire te njerzeve qe ja duan te miren kosoves keti populli te vuajtur,sepse pas te gjithave vrasjeve qe po behen dhe jan ber ne kosov dihet qe fshihet dikush e merre me mend se qfar shperblimi kan keta njerz sot a neser do ti pret ky shperblim.


Iliria
Albkosovari, Anaa, Kaqamaku!
---------------------------------------
Ju pergezoj nga zemra ,per realitetin qe po shpalosni ne keto faqe te forumit.
Une e kam thene disa here qe figuren e Kosovarit, nuk mund ta ulin poshte nje minorance
e injektuar keq me mikrobin komunist.
Mua kur diskutoj ne kete teme ,me qujan Serb , me quajne Grek, me quajn tradhetar te kombit
sepse ata nuke e njohin dashurin per kete komb.
Ata per te kthyer ne jete , ata pjese te zeze te historise tone(enveriane) jane gati te falin gjithcka.
Qellimi i tyre eshte te realizojne ate qe tha dikur ne parullen e vete Musolini -DUXE- , perca e sundo.
Tashme jam i sigurte, dhe nuk do te habitem qe dhe per juve nuk do te mungojne epitete te ndryshme, ndoshta dhe me te renda te tipit ,tradhetar ,spiun i serbit, fillo grek etj per vet faktin sepse ju perfaqesoni me te vertet realtetin dhe shpirtin e vertet Kosovar.
Realiteti qe dokumentoni juve eshte shum koke forte dhe nuk do koment si thote dhe Anaa.

Me vjen keq per surprizat qe po hasin perpara disa Luboterna, por keto do te vinin ne menyre spontane sepse sinqeritrtin e njerezve ata nuk mund ta dgradojne kurre.
Trima jane ata qe kane kurajon ta shohin te verteten ne sy , ata qe nuk u tremben asnje lloj presioni provokus te tipit envero-stalinian.

Kokerrmeli
Bregi paska ra me kohë, por Luboteni koka i smut bre vlla. Ai koka tip shizofren. Shkaku i qityne qenjeve të gjalla tutna qe hala nuk e meritojmë mvetësinë si poopull. Eliot as Bregi nuk paska qen kurrgja ma i mire se Luboteni, po ja paska dit hallin veti ma heret.
Kur e sheh njeri cka menojn kesi njerez si Luboteni po menoj se as shkijet nuk kane menime ma te kqija kunra popullit shqiptar,veq e keqja asht se keta mshihen mas patriotizmit shiptar e shkijet mas patriotizmit serb.
Eliot dihet cfare shperblimi meritojne kriminelat e tipit Bregovic e Luba.
Ti e ke tha mire se ne lufte ka pas njimije here ma trima se Hashim Thaqi. Ishte Ramushi edhe ma trim, po menoj prej atyne qi jane gjalle e te mos flasim per Adema, Zahira.....
Hashimi mos te mlidhke pak men kurre nuk kish me i fitu zgjedhjet se kurgja ma i mire se keta Lubat e Bregovicat nuk u ka.

Dibran Demaku
Kjo vlen për Ilirien, që ta lexon kurse nën këtë poezi do të sjell ca të vërteta për figurën e Ibrahim Rugovës.

NË MUNDSH

Në mundsh ta ruash arsyen kur bota humb fillin
E fajin ty ta hedh – dhe vetes ti besosh,
Sa herë të dyshojnë e s’të përfillin,
Por edhe dyshimet drejtë t’i gjykosh.
Në munsh të rrish në pritje, në pritje pa u lodhur,
A, kur të urrejnë, urrejtje mos të ushqesh
Madje ndaj shpifjeve të rrish pa folur
Me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh.

Në mundsh të mendosh, por jo në shkatërrim
Të ëndërrosh por jo rob ëndërrimesh,
Dhe t’i trajtosh njëlloj e padallim
Ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh.
Në durofsh dot thënjet e tua të drejta
Në kurthe për tradhtarët, kopukët të t’i kthejnë
T’i shohësh të thyera gjërat më te shtrenjta
E prap t’i ndërtosh me vegla që nuk vlejnë.

Në mundsh fitoret që ke korrur t’i flijosh
Si në kumor, në një të vetme lojë,
Të rrezikosh, të humbësh, e prap t’ia fillosh
Dhe humbjen kurrë t’mos e zëshë në gojë
Në durofsh dot muskul, nerv, puls e zemër
Të të shërbejnë edhe kur gjithçka të duket e kotë,
E të qëndrosh kur s’ke më asgjë veç vullnetit
Që veç një fjalë “ QËNDRO” gjithnjë të thotë.

Në mundsh të flasësh me maskarenj, por nderin ta ruash
A të ecësh përkrah mbretit pa krenari që t'vërbon
Nëse armiku ose miku s’të bëjnë dot të vuash
Dhe gjithçka e çmon, por veç sa meriton.
Në mundsh të mbushësh dy minuta aq të rënda
Me vepra që peshojnë–Dije dhe mos ke asnjë dyshim
Se jotja do jetë bota me cka ka brenda
Dhe burrë të do jesh, o biri im!


për temën; një intervistë për kohërat e kaluara dhe të afërta për figurën e Ibrahim Rugovës.

Cili ishte profili real politik i kryetarit “historik” të Kosovës Ibrahim Rugova?!
Ibrahim Rugova ishte aktivist i zellshëm i LRSJ-së dhe LKJ-së

Ndonëse parimet themelore të politikës autonomiste në Kosovë u ndërtuan mbi bazën e besnikërisë ndaj Jugosllavisë së Titos, klasa politike shqiptare e kryesuar nga klani i ashtuquajtur i Gjakovës Fadil Hoxha e Mahmut Bakalli, me kohë kishin mëkëmbur edhe një klasë intelektualësh të privilegjuar (burokraci intelektuale), e cila me sukses e kishte kaluar provimin e “titizmit” dhe të “patriotizmit socialist jugosllav”. Kjo klasë servilësh të pushtetit komunist, drejtonte të gjitha institucionet shkencore, informative dhe të shtëpive botuese në Kosovë! Pikërisht kësaj klase intelektuale i takonte edhe z. Ibrahim Rugova.

Ibrahim Rugova qysh si student ishte aktivist i dalluar i Lidhjes se Rinisë Socialiste në Fakultetin Filozofik, dhe meqë ishte i tillë më vonë bëhet edhe anëtar i Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë-LKJ-së. Duke qenë i lidhur me pushtetin e kohës, si komunist i disiplinuar, atij iu besua të jetë redaktor i gazetës studentore “Bota e re” dhe i revistës “Dituria”. Qysh në fillim të viteve të 70-ta, z. Rugova merret edhe me kritikë letrare dhe për këtë qëllim ka shkruar disa libra dhe kryevepra e tij është libri për Bogdanin. Në vitin 1976/77 atij do t´i mundësohet specializimi në fushën e teorisë letrare në Paris, tek prof. Roland Barthesi.

Pse Rugova kryetarin Tito e cilësonte si njeri “gjenial”, “si simbol i së Mirës,
i heroit, i mësuesit dhe i edukuesit”

Ibrahim Rugova ka punuar në Institutin Albanologjik të Prishtinës dhe krahas punës në fushën e kritikës letrare, me përkushtim ka shkruar edhe studime letrare kushtuar “shëmbëlltyrës” së Josip B. Titos. Më 9 e 10 dhjetor të vitit 1977, kur në Prishtinë u mbajt simpoziumi me moton: “Tito për Kosovën, Kosova për Titon/Tito o Kosovu, Kosovu o Titu”, Ibrahim Rugova mbajti referatin kryesor me titull: “Tito në letërsinë shqipe në Jugosllavi”. Në këtë studim “shkencor”, z. Rugova kryetarin Tito e cilësonte si njeri “gjenial”, “si simbol i së Mirës, i heroit, i mësuesit dhe i edukuesit”, dhe sipas tij ai “gëzon një unanimitet të jashtëzakonshëm e të përgjithshëm, jo vetëm brenda, por edhe jashtë vendit (Jugosllavisë)." Sakaq Ibrahim Rugova në këtë studim ndër të tjerash thekson se: “Tito, duke qenë vazhdimisht në krye të shoqërisë sonë, krijoi një liri të vërtetë arti e krijimi në kuptim të realizimit të plotë të lirisë, çfarë nuk gjendet në ndonjë vend tjetër socialist, e cila ishte e pranishme vetëm në kohën e Leninit, kurse te ne kjo u bë parim shoqëror e kulturor”. Studime të tilla shkencore të z. Ibrahim Rugova janë botuar në libra dhe në shtypin e kohës, si në “Rilindje”, “Zëri i rinisë” etj.

Cila ishte fytyra e vërtet e Titos për shqiptarët

Ndërsa Josip Broz Tito, për Ibrahim Rugovën dhe klasën intelektuale pro-titiste të cilës i takonte ai, ishte “simbol i së mirës, heroit, realizues i plotë i lirisë”..., nuk mund të thuhet (në asnjë mënyrë) se ishte i tillë edhe për popullin e përvuajtur shqiptar, përkundrazi ai ishte përdhunues i lirisë dhe i dinjitetit tonë kombëtar. Ky konstatim mund të argumentohet me lehtësi, po t´i referohemi fakteve historike. Dihet mirëfilli se pas Luftës së Dytë Botërore, populli shqiptar në Kosovë dhe në vise të tjera etnike (që mbetën padrejtësisht jashtë kufijve të Shqipërisë londineze), u persekutua në forma të ndryshme nga regjimi jugosllav i Titos.
-Tito ishte ai gjakatar, i cili nga viti 1944 e këndej, kishte vrarë e persekutuar mijëra shqiptarë, të cilët si ideal kishin bashkimin kombëtar dhe nuk u pajtuan të jetojnë nën sundimin e Jugosllavisë së re të AVNOJ-it;
-Tito ishte ai që në shkurt 1953, në Split të Kroacisë, me ministrin e jashtëm turk Fuad Kyprili, nënshkroi “marrëveshjen gjentelmene” me anë të së cilës ripërtëriu konventën jugosllave-turke të vitit 1938, për shpërnguljen e shqiptarëve në Turqi;
-Tito ishte ai që për realizimin e kësaj marrëveshjeje ngarkoi ministrin e brendshëm federativ, antishqiptarin Aleksandër Rankoviç, ku ky i fundit pastaj themeloi një shtab operativ të përbërë nga oficerë e udbashë të sprovuar kundër shqiptarëve;

-Shtabi i Tito-Rankoviqit me të gjitha strukturat shtetërore ishte ai që në periudhën 1953-1966 (për shkak të dhunës së përditshme) i detyroi të shpërngulen 452. 371 shqiptarë për në Turqi;
-Shtabi i Tito-Rankoviqit ishte ai që në dimrin e acartë të vitit 1955/56 shpiku aksionin për mbledhjen e armëve, ku gjatë ekspeditave të policisë/UDB-së, në format më çnjerëzore u rrahën, u keqtrajtuan e u persekutuan mbi 30 mijë shqiptarë, u mbytën nga torturat 103 veta, ndërsa 10 mijë të tjerë u gjymtuan për jetë. Dhe ky aksion famëkeq kishte nisur pikërisht nga fshatrat e trevës së Rugovës, atje ku kishte lindur dhe kaluar një pjesë të rinisë z.Ibrahim Rugova.
Tito - ky “simboli i së mirës” së Ibrahim Rugovës, ishte ai që në periudhën 1945-1966 burgosi e dënoi mbi 280 mijë atdhetarë shqiptarë, ndonëse burgosjet e shqiptarëve nuk u ndalën deri në vitin 1999. Dhe po ti referohemi vetëm të dhënave policore jugosllave, del se vetëm gjatë viteve 1979-1991 qenë burgosur e keqtrajtuar rreth 900 mijë shqiptarë, prej tyre 750 mijë në Kosovë dhe 150 mijë të tjerë në Maqedoni, Mal të Zi, në Kosovën Lindore etj.
Kjo është fytyra e vërtetë e Titos, e këtij simboli “të së mirës” së Ibrahim Rugovës.
***
Në biografinë zyrtare të Ibrahim Rugovës thuhet se: “Më 10 janar 1945, komunistët jugosllavë ia pushkatuan babain e tij, Ukë Rugova dhe gjyshin Rrustë Rugova, që kishte qenë luftëtar i njohur kundër çetave çetnike që po depërtonin gjatë Luftës së Dytë Botërore në krahinën e Rugovës”.
Nëse është kështu, atëherë natyrshëm shtrohet pyetja logjike:
-Si është e mundur që Ibrahim Rugova, të cilit partizanët e Titos ia vranë të atin dhe gjyshin “si nacionalistë, ballistë”, që në rininë e tij studentore të bëhet aktivist i zellshëm i LRSJ-së/LKJ-së dhe të ketë gëzuar më pastaj privilegje nga regjimi titist, kur dihet mirëfilli se mijëra fëmijë (moshatarë të tij) të atdhetarëve shqiptarë të cilët u ekzekutuan (pas LDB) nga Titoja, përndiqeshin këmba-këmbës nga syri e veshi i UDB-së, ndërsa familjet e tyre konsideroheshin armiq të shtetit jugosllav, e çkamos tjetër?! Kjo besoi nuk do shumë koment !!

A ishte Ibrahim Rugova përkrahës i “Platformës politike të Komitetit
Qëndror të LKJ-së për Kosovën” dhe luftues i denjë kundër
“nacionalizimit e separatizmit” shqiptarë

Ibrahim Rugova, ndonëse ishte anëtar i dalluar i LKJ-së, me vendim të KK të LK të Kosovës emërohet sekretar i Organizatës Themelore të LKJ-së në Institutin Albanologjik në Prishtinë dhe këtë funksion politik e ushtron deri në vitin 1987. Pas demonstratave gjithëpopullore të pranverës së vitit 1981, z.Ibrahim Rugova duke qenë në krye të kësaj organizate partiake, pa hezitim është përfshirë në realizimin e “Platformës politike të Komitetit Qëndror të LKJ-së për Kosovën”. Në këtë situatë të jashtëzakonshme nëpër të cilën po kalonte populli shqiptar në Kosovë, z. Rugova do të gjendet në krye të një komisioni për diferencimin dhe luftimin e “nacionalizmit dhe separatizmit” shqiptar në institut, pra të të gjithë atyre që në një mënyrë a tjetër u solidarizuan me kërkesën studentore “Kosova Republikë!” dhe për këtë aktivitet të tij ka shkruar edhe shtypi i kohës: “Rilindja”, ”Jedinstvo” etj

Demonstrata e pranverës së vitit 1981në Prishtinë

Në vitin 1988 Ibrahim Rugova me gjasë nga strukturat pushtetore emërohet Kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës (pavarësisht propozimit të bërë që Anton Pashku të jetë kryetar i kësaj shoqate) dhe këtë funksion e “ushtroi” deri në vitin 1999, krahas shumë funksioneve të tjera, që nuk ishin aspak funksionale. Ibrahim Rugova në cilësinë e Kryetarit të SHSHK-së, në qershor të vitit 1989, pikërisht në kohën kur po mbahej tubimi famëkeq i Gazimestanit (me rastin e 600 vjetorit të Betejës së Kosovës) intervistohet nga gazetarja proserbe Renate Flotao dhe kjo intervistë (që nuk kishte tone të theksuara patriotike) u botua në revistën gjermane “Der Spiegel”. Atë vit me z. Rugova zhvilluan intervistë edhe gazetat: “L´Unita”, “Veçer”, “Telex”, “Start” etj., të cilat atë edhe do ta afirmojnë në botën perëndimore.
***
Si u zgjodh Ibrahim Rugova Kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës

Euforizmi pluralist që e kishte kapluar ish-Jugosllavinë në fund të vitit 1989, pas fillimit të shpërbërjes së “perandorisë” sovjetike (BRSS), pashmangshëm reflektohet edhe në Kosovë. Dihet mirëfilli se në vitet 1989/90 Kosova ishte përfshirë në protesta gjithëpopullore për të mbrojtur të drejtat kombëtare, dhe pikërisht në këtë situatë kur kishte filluar të luhatet ushtrimi i pushtetit komunist, me nismën e disa gazetarëve të “Rilindjes” (që ato ditë kishin dalë nga radhët e LKJ-së) në krye me Jusuf Buxhovin, u themelua Lidhja Demokratike e Kosovës. Në Kuvendin themelues të LDK-së (më 23 dhjetor 1989) morën pjesë kryesisht intelektualë që kishin dalë nga strukturat pushtetore të LKJ-së. Për çudi në radhët e tyre kishte intelektualë, që përveç se ishin anëtarë të LKJ-së për shumë vjet, qenë edhe bashkëpunëtorë të UDB-së si Jusuf Buxhovi a ndonjë tjetër. (lexoni librin e udbashit Nafi Çegranit: “Ballë për ballë me vdekjen”, Shkup 2000, faqe 128-130 dhe intervistën e Hysen Gegës/bashkëveprimtar i Jusuf Gërvallës “Asgjë nuk harrohet”, te libri i Faridin Tafallarit “Terror, dhimbje, qëndresë” faqe 342-344). Madje, kishte edhe intelektualë që në vitin 1958 qenë denoncues të aktivitetit patriotik të Adem Demaçit dhe i cili me dëshmitë e tyre, më 17 mars të vitit 1959 dënohet me 5 vjet burgim të rëndë e këta ishin Zekeria Cana dhe Ali Aliu. (lexoni librin “Dosja Demaçi”, Prishtinë 2003, faqe 54-55)

Ibrahim Rugova dhe Jusuf Buxhovi

Në këtë Kuvend, kryetar i LDK-së zgjidhet Ibrahim Rugova, ndërsa Sekretar i Parë i përgjithshëm Jusuf Buxhovi. Sakaq aty u miratuan pa asnjë vërejtje (unanimisht) programi dhe statuti i kësaj partie, dokumente këto të cilat ishin shkruar në zyrat e pushtetarëve të LKJ-së. Për rrjedhën se si është themeluar LDK-ja dhe çfarë politike ka artikuluar ajo gjatë periudhës 1990-1995, më së miri tregon bashkëthemeluesi i dytë i LDK-së, shkrimtari dhe publicisti Mehmet Kraja, në librin e tij “Vitet e humbura” të botuar më 1995 në Tiranë. Për emërtimin e LDK-së, hartimin e programit dhe të statutit të kësaj partie, z. Kraja meritat ia përshkruan Jusuf Buxhovit. Në faqen 167 të këtij libri, z. Kraja shkruan (Po citoj): “Tashi nuk e them dot se e kujt ishte ideja që partia të quhej “Lidhje”, e ndonjërit prej nesh, apo e atyre me të cilët Buxhovi konsultohej vazhdimisht (pushtetarë të LKJ-së), por e di se asnjërit nuk na pëlqente kjo “lidhje” për shkak të asociacionit që krijonte me Lidhjen Komuniste. Sido që të ishte, ashtu sikundër ishim marrë vesh 2-3 ditë para mbajtjes së Kuvendit Themelues, Buxhovi solli programin dhe statutin. Që në fjalinë e parë e hetova se programi nuk ishte shkruar nga Buxhovi dhe as nga ndonjë “ekip” më i gjerë, por nga një person “pa emër” që i takon klanit të vjetër politik /komunist/ dhe i cili nga prapaskena edhe sot e kësaj dite tërheq shumë hapa politikë në Kosovë”.

Pse LDK-ja sipas programit të saj, angazhohet për një Jugosllavi demokratike,
federative, socialiste dhe për reformën e sistemit politik...,]

Programi dhe statuti i LDK-së (si dy dokumente udhërrëfyese politike) nuk dallonin aspak nga platformat politike të KQ të LKJ-së për të ardhmen e Kosovës.

Ja disa citate të programit.

Në Programin e LDK-së, ndër të tjera thuhet (po citoj):

-Jugosllavia, duhet kuptuar si interes i secilit, ngase ajo është themeluar me vullnetin e lirë të të gjithëve, edhe me vullnetin e popullatës së Kosovës dhe se për çdo rregullim të ri të federatës është e drejtë imanente që të vendosin lirisht edhe qytetarët e Kosovës.

-Lidhja Demokratike e Kosovës angazhohet për një Jugosllavi demokratike, federative, socialiste dhe për reformën e sistemit politik në këtë drejtim.

[]u]-Lidhja Demokratike e Kosovës angazhohet për zhvillimin e raporteve demokratike në federatë, duke e kuptuar atë si bashkësi të subjekteve të barabarta të republikave dhe të krahinave, si bashkësi të qytetarëve dhe të nacionaliteteve të barabarta. Pra, angazhohet për federatë moderne, e cila do të mundësojë barazinë e nacionaliteteve, të republikave dhe të krahinave, për sistemin parlamentar në bazë të së drejtës së votimit të lirë, të drejtpërdrejtë e të përgjithshëm, për Kuvend Federativ të përbërë nga Dhoma e Republikave dhe e Krahinave, si dhe nga Dhoma e Qytetarëve.

-Lidhja Demokratike e Kosovës është: “kundër manipulimeve nacionaliste e burokratike me çështjen kombëtare. Lidhja Demokratike e Kosovës përpiqet për barazinë e plotë të nacionaliteteve në Jugosllavi”.

Siç vihet në dukje, LDK-ja Jugosllavinë e konsideron si “shtëpi” të ndërtuar me vullnetin e lirë edhe “të popullatës së Kosovës”, Kosovën e cilëson si “krahinë”, “angazhohet për federatë moderne, e cila do të mundësojë barazinë e nacionaliteteve, të republikave dhe të krahinave” dhe se është kundër “manipulimeve nacionaliste me çështjen kombëtare”!

Sa është i vërtetë pohimi se “Jugosllavia është themeluar edhe me vullnetin e lirë të shqiptarëve”, këtë e dinë më së miri vetë shqiptarët. LDK-ja si e tillë, sipas ligjeve kushtetuese republikane e federative në fuqi u regjistrua në Beograd, ndërsa në vitin 2000 regjistrohet në Kosovë

***
Pse Ibrahim Rugova LDK-në e cilësonte si Shoqatë politike dhe kulturore

Qysh në prononcimet e para (pas themelimit të LDK-së) Ibrahim Rugova LDK-në e cilëson si “shoqatë politike”. Kështu, më 30 dhjetor 1989, në një intervistë dhënë “Zërit të Amerikës”, z. Rugova pati deklaruar (po citoj):
“Ne para disa ditësh themeluam Lidhjen Demokratike të Kosovës. Kjo është momentalisht shoqatë politike dhe kulturore. Në të ardhmen do të shikojmë se kur të legalizohen me ligj këtu në Jugosllavi këto çështje të pluralizmit politik, ajo edhe mund të jetë edhe parti politike, kulturore etj. Megjithatë, kjo është organizata e Prishtinës, mandej do të formojmë degët e saj edhe në qendrat e tjera të Kosovës dhe të Jugosllavisë”. Kjo paraqitje kontroverse e z. Rugova nuk do të jetë as e para as e fundit në jetën e tij politike. Si rrjedhim, ky afinitet politik do të jetë alfa dhe omega e politikës së pakuptimtë pacifiste joviolente e LDK-së deri në vdekjen e tij.

***
-Në kohën e kthesave të mëdha 1988-1990, populli shqiptar nëpërmjet demonstratave kundërshtoi pushtimin klasik të Kosovës nga Serbia, si dhe u mobilizua jo për ta mbrojtur “Autonominë e suprimuar” tashmë me tanke, por për ta mbrojtur në radhë të parë dinjitetin e vet kombëtar të nëpërkëmbur, qoftë edhe me sakrifikimin e jetës së tyre. Ibrahim Rugova, në dimrin e acartë të vitit 1990 kur populli protestonte kundër aparteidit serb gjithandej nëpër Kosovë, doli kundër këtyre protestave. Më 31janar 1990, nëpërmjet një deklarate të bërë në RTP, Ibrahim Rugova i bënte thirrje popullatës “që të hiqet dorë nga grumbullimet”, dhe sqaronte opinionin se: “Lidhja Demokratike e Kosovës nuk e përkrah këtë formë të veprimit”. Këto deklarata z. Rugova i përsëriste shpesh, shumë shpesh edhe në mediat e shkruara.


Një nga protestat e fillimit të viteve të 90-ta

A ishte Ibrahim Rugova nismëtar i Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut,
i Kushtetutës së Kaçanikut dhe i referendumit të vitit 1991
Pas vdekjes së Ibrahim Rugovës (më 21 janar 2006) u mbajtën disa tubime përkujtimore dhe aty u ritheksuan shumë “merita” të të ndjerit Rugova.

Kolë Berisha
-Në një fjalim përmortor z. Kolë Berisha, nënkryetar i LDK-së, të mbajtur më 23 janar 2006, që u transmetua drejtpërdrejt në RTK dhe të botuar në gazetën “Zëri i ditës” datë 24 janar, faqe 2, thekson (po citoj):
“Në këtë janar, Kosova humbi nismëtarin e Deklaratës Kushtetuese të njohur si Deklarata e 2 Korrikut (1990), të Kushtetutës së Kaçanikut, të referendumit për Pavarësinë e Kosovës, organizatorin e zgjedhjeve të para nacionale dhe presidenciale, shumëpartiake, akte këto që vunë bazën e fortë formale-juridike për ndërtimin e institucioneve të para të pavarura në Kosovë dhe shënon fillimin e fundit të një regjimi satrap të fundshekullit XX”.
Po t’i referohemi librit të Mehmet Krajës “Vitet e humbura” (njërit nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Ibrahim Rugovës deri në vitin 1995, dhe pjesëmarrës në të gjitha aktivitetet e LDK-së, së fundi edhe “ambasador” në Zyrën e Kosovës në Tiranë (1994)), del se LDK-ja dhe kreu i saj nuk ka marrë pjesë në asnjë mënyrë në hartimin e “Deklaratës së 2 Korrikut” dhe “Kushtetutës së Kaçanikut”!
Z. Kraja në librin e tij “Vitet e humbura”, faqe 230 e 234, shkruan (po citoj):
“Delegatët shqiptarë të Kuvendit të Kosovës shpallin Deklaratën Kushtetuese, teksti i së cilës është bërë i njohur që atëherë. Dy muaj më vonë, në një mbledhje të fshehtë në Kaçanik, po këta delegatë miratojnë Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe detyrohen të dalin në ekzil. Lidhja Demokratike e Kosovës mbështet edhe njërën edhe tjetrën. LDK-ja qëndron fuqimisht pas këtyre akteve. As njërin e as tjetrin nuk i ka hartuar vetë, nuk ka marrë pjesë në hartimin e tyre dhe vendimi për shpalljen e tyre, merret vesh, nuk është marrë nga LDK-ja. E di me saktësi se kryesia e LDK-së ishte e informuar pjesërisht për njërën dhe për tjetrën dhe as nuk mbajti mbledhje për këtë punë dhe as që kërkoi prej dikujt ndonjë shpjegim. Ajo kryesi, madje nuk shtroi as ndonjë pyetje të vetvetishme e as nuk bëri vërejtje, të cilat kishte arsye t´i bënte, sepse dihej që atëherë se pikërisht prej saj do të kërkohej t´i realizonte praktikisht dispozitat e po asaj Kushtetute, të miratuar pa dijen dhe pa vendimin e saj. Pra, LDK-ja nuk e shpiku as Deklaratën Kushtetuese dhe as Kushtetutën e Kaçanikut”.
Kjo besoj, nuk do koment tjetër!

Lexoje këte....

***
Pse Ibrahim Rugova në vitin 1991 në një takim me diplomatë gjermanë në Beograd, deklaron, se:”Nuk dëshiron që Kosova të bashkohet me Shqipërinë, por kërkon që ajo të mbetet në kuadër të Serbisë dhe t´i kthehet autonomia...”

Ibrahim Rugova i përmbahej rigorozisht programit dhe statutit të LDK-së që Kosova të ketë një Autonomi, për këtë flasin shumë dokumente të kohës.
Me këtë rast po sjellim një dokument të tillë.
Në vitin 1991 Ibrahim Rugova, pas shpalljes se Deklaratës së 2 Korrikut 1990 dhe Kushtetutës së Kaçanikut 7 Shtator 1990, në Beograd ka pasur një takim me diplomatë gjermanë dhe gjatë këtij takimi ai ka deklaruar se: Nuk dëshiron që Kosova të bashkohet me Shqipërinë, por kërkon që ajo të mbetet në kuadër të Serbisë dhe t´i kthehet autonomia, si dhe dëshiron që të respektohen të drejtat e pakicës (shqiptare) në gjuhë, në botimin dhe leximin e gazetave etj. etj.

Më gjerësisht për këtë takim, lexoni në dokumentin origjinal, si vijon:

“Als wir im Jahre 1991 in Belgrad mit Herrn Rugova gesprochen haben, habe ich ihm die Frage gestellt:
Denken sie daran, irgendwann den Anschluß des Kosovo an Albanien zu fordern, vorausgesetzt daß - aus damaliger Sicht – sish die Situation in Albanien verbessert ?
-Das war vorübergehend ja der Fall, - Darauf hat er gesagt:
„Nein, wir denken überhaupt nicht daran. Wir wollen innerhalb des serbischen Staatenverbundes bleiben.

(Beifall der Abg.Leni Fischer (Unna) (CDU/CSU)
-Wir wollen nur unsere Autonomie wiederhaben. Wir wollen als Menschen und als nationale Minderheit geachtet und respektiert werden. Wir wollen uns entfalten können, unsere Sprache sprechen dürfen, unsere Zeitungen drucken und lesen dürfen usw”
(Citat i marrë nga libri zyrtar i Bundestagut gjerman-Deutscher Bundestag - 13. Wahlperiode - 200. Sitzung Bonn, Donnerstag, den 30 Oktober 1997, seite 18139)


Sandokani
Ju qe thurni apologje per Ibrahim Rugoven, njeriun derezi i cili popullin shqiptar e shpuri ne nje mynxyre ku veshtire dilet. Ju qe s'keni lidhje per asnje kontekst historik, ju qe keni para e begati, ju qe keni monopolizuar forumet pse paguheni nga tjetri e tjetri po ju sjell diqka shume te veqante. Veq lexojeni!

Bruksel 7 prill 1992

KANGA E IBRAHIM RUGOVES

Ibrahim Rugova mshtjell me shalla
po i thot popullit mos t'ha palla.
Serbija shume po ju vret,
po ne do te shifemi ne xhenet.
PO dikush gjalle do t'jet.

Sa per pavaresi mos kini dert
vetem qoni kamt perpjet
pavaresia ju hi vet.

Kenduar nga rapsodi Hajdar Firaja me shoke ne Bruksel ne Klubin e LPK - se 'Idriz Seferi' ne Lagjen Skarbeg me dt. 7 prill 92', pasiqe ne Konferencen Boterore per shperberjen e JUgosllavise qe u mbajt me 6 prill 92' u vendos qe vetem shqiptaret te ngelen nen Jugosllavine e mbetur edhe perse ne kete territor, jane popull jo pakice, jo sllave por ne trojet e veta kane ekzistuar para ardhjes se sllaveve.

Si motivim per kete kenge ishte edhe revolta e Rapsodit ngaqe dega e LDK - se ne Belgjike, e porositur nga kuinslingu Ibrahim Rugova duke lajmeruar policine belge, ndaluan mbajtjen e nje demonstrate mbare kombetare para selise ku po mbahej Konferenca ne fjale.


------------------------ (vijezim sipas ILies)

Mbajeni mend pra kete kenge ju o ahmake te tipit ILiria e Dildema qe mbroni nje tradhtar te kombit shqiptar

Dibran Demaku

Mire se ju gjej ketu ne forum!

Ka muaj qe e kam hapur kete teme! E hapa pse e kisha idol dr. Ibrahim Rugoven dhe se tani idol e kam Hashim Thaqin, pasuesin origjinal te tij. Mirepo, une nuk para flas fort per Rugoven (sepse nuk me bie ndermend fare per te) kur kujtoj te bemat e personalitetit tim. Jam Dil_Dema dhe jetoj ne SHBA. Shkruaj libra, dhe u bej reklame ku dhe kur te me teket. Kam krijuar nje mori personazhesh dhe te gjithe i njihni. Ata jane simpatiket e mi. Ju dua fort: Albodrenicase, Lency, Kokermeli, Krela1, Kaçamaku, Lubateni, Albkosovari dhe shume te tjere qe nuk me bien fare ne mend. Te falemdnerit shume ti o ILiria, edhe pse shqipen s'ta marr fort vesh. Edhe pse jam profesor i gjuhes shqipe dhe shkruaj libra, ti perdorke fjale qe s'jane as ne fjalorin e gjuhes shqipe. Po ja qe s'me hahet as buka me pasul as me mjalte. I kam hale ne sy nja dy tre forumista qe asesi nuk i duroj. Ata jane Luboteni dhe Bregu. Jam rritur ne atmosfere tjetersimesh andaj me ka mbetur shprehi nga regjimi i dikurshem millosheviqian t'u shtoj emrave shqip nga nje prapashtese - sufiks sllav, pra i sllavizoj. Pershembull, Bregut i them Bregoviq, Shpatit i them Shpatoviq, Lubotenit i them Lubo.

Te falemdnerit moj tu rrit ndera e bardha ILiri, qe me nxore nga balta e nuk me le te me shkel rrota e traktorit. Veq Iliria me fal diçka. Ne biseden qe kam pasur me Lubotenin pahiri me shkau nga goja kjo fjale: ...edhe Enveri ka pasur gjera pozitive....

Ah, Kosoven e kane marre ne dore keta Lubotenat dhe Bregat. Me mire te na merrte serbi sesa te jetojme me keta. Keta ta shkulkan fytyren o i ziu une, i ziu.

Po e mbyll kete postim timin elegjiak, me nje kenge shkretane:

Krejt mbrapsht
mbrapsht
po me shkon jeta
ne kurbet humba e u treat

Mirditor

Dil dema idoli i jot ishte tradhtor i ndyt paske harru se ai apelonte me u ndalua bombardimet nga ajri se ishte sikurse ti qorr e se paske kuptu ende Dil Demoni.


Shpati
Shpatit i them Shpatoviq

Nëse ke dëshirë t'i etikoetosh forumistët sipas dëshirës sate nuk të ndalon askush, sepse pas rrjetit ke këtë mundësi, por t'i detyrosh forumistët të gjithë të të shkojnë ty sipas mendimit tënd nuk do t' ja arrish Dil Dema.

Nëse donë ta kuptosh Shpatin se a është Shpati apo Shpatoviq bëhu burr edhe takohemi dikund të bisedojm po ta jap këtë mundësi Dil Dema..

DilDema
Qenka ngirtur nga varri Luba me gjithë ushtrinë e tij të famshme " të hijeve".
Në këtë natë shtrigash paska dalur sërish për gjah.
Mjerë për njerëzit!
Dhëmbëpërgjakur kërkon të ngopet gjak.
Nuk jetojnë dot pa gjak "lugetërit".

Mëshehi dhëmët se dritë po bëjnë
në botën tënde të errët lugat.
Mos po kërkon gjak fëmijësh korb i zi
që ju kërcnohesh për ditë.

Pushka top t'u bëftë kriminel
as serbët nuk ju kërcnuan fëmijëve të mi
siq veprove ti,
kriminel.

Jeto në boten tënde lugat
po mua më le rehat!
Mos pe ndonjë ëndërr të keqe e prap dole te unë!

Të dielen e kaluar, më 18 dhjetor 2007 m'ju kërcnove kështu djalit tim 15 vjeçar:
-A don me ardh najhere ti a vellau i yt në Kosovë. Kam me ju vra dyve nëse vini në Kosovë. Kam me vra edhe baben tuaj.
Po të them prap kriminel, kursemi fëmijtë nga lojërat tuaja të ndyta. E me mua merremi vesh si të duash, pushka top tu bëftë, kur të duash takohemi kriminel e bir krimineli.
Ti nuk kupton gjuhë njerëzish!
Ti nuk flet shqip!
Ti kupton vetëm gjuhën e djajëve.
Ti flet gjuhën e kafshëve.
Fëmijë i prishur i rrugëve të ndyra!
Turpi qoftë me ty, kriminel!

Anttivirus

Nuk eshte e rendsishme te shkruhet referat per ato qe u dhane mes gazetave,mediave nuk eshte koha te flitet e verteta per rugoven,duhet kaluar vite te kuptojme kush ishte rugova,kush flet pollavra per rugoven eshte nje gomar bile ka mundesi ti rriten edhe veshet.E verteta nuk ka qene kurrniher permes mediave ndoshta pas 10 apo 20 vite ai kishte planin e skenderbeut por jo me lufte pasiqe nuk ishte koha e shpates,ai ka pasur ndikim ne kosov si kultur ecje me kohen politikan qe nuk i zihet vendi lehte edhe pse kemi deshire te jete dikush si rugova,mos te dal nga tema edhe thaqi eshte politikan i zgjuar por nuk them se te gjithe nga PDKja se llojlloj qurani ka ne secilen parti,pasiqe politika tek ne sapo ka filluar por shumica nuk kuptojne se politika e ruan politiken sekrete,genjeshtra mbulon te verteten,por e verteta eshte e vertet.


Dibran Demaku

Ha ha ha, ka rëndësi si nuk ka rëndësi Rugova idoli i Dil demës që po fliska nëpër ëndërra për t'i etiketuar njerzit që nuk mendojnë njejtë për idolin e tijë Rugovën. Ka rëndësi që prapa Dildemës dhe brenda tijë mshifet historija më e turpëshme e Kombit Shqiptar ajo histori e turpit që nuk është në gjendje ta mbrojë dhe ta argumentojë si njeri ,por përball fakteve përdorë gjuhën e megaloides dhe të naçertanjes për të fut huti dhe ndasi mes shqiptarëve të vërtet. Ka rëndësi që Dildemën e ftoj hapur të bisedojm ball për ball edhe ti sjell dokumenta si i përndjekur nga ai regjim, edhe t'i shikojë vet se po gabon rënd që etiketon edhe më ngatrron me dike tjetër ai hesht nuk kthen përgjegje por struket në forum dhe bëhet gati të sjell huti tek forumistët, ai hesht dhe i ngjan heshtjes së një moçali për plot erë që kundërmon.

Me kaq Dildema nëse të bjen ndërmend sadopak për burrëri lajmrohu të pres ball për ball, se ktu nuk kam aq kohë ta zgjas e të shpif silurse kukuvajkat pas rrjetit.

Për temën;

Si u zgjodh Ibrahim Rugova Kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës .

Euforizmi pluralist që e kishte kapluar ish-Jugosllavinë në fund të vitit 1989, pas fillimit të shpërbërjes së “perandorisë” sovjetike (BRSS), pashmangshëm reflektohet edhe në Kosovë. Dihet mirëfilli se në vitet 1989/90 Kosova ishte përfshirë në protesta gjithëpopullore për të mbrojtur të drejtat kombëtare, dhe pikërisht në këtë situatë kur kishte filluar të luhatet ushtrimi i pushtetit komunist, me nismën e disa gazetarëve të “Rilindjes” (që ato ditë kishin dalë nga radhët e LKJ-së) në krye me Jusuf Buxhovin, u themelua Lidhja Demokratike e Kosovës. Në Kuvendin themelues të LDK-së (më 23 dhjetor 1989) morën pjesë kryesisht intelektualë që kishin dalë nga strukturat pushtetore të LKJ-së. Për çudi në radhët e tyre kishte intelektualë, që përveç se ishin anëtarë të LKJ-së për shumë vjet, qenë edhe bashkëpunëtorë të UDB-së si Jusuf Buxhovi a ndonjë tjetër. (lexoni librin e udbashit Nafi Çegranit: “Ballë për ballë me vdekjen”, Shkup 2000, faqe 128-130 dhe intervistën e Hysen Gegës/bashkëveprimtar i Jusuf Gërvallës “Asgjë nuk harrohet”, te libri i Faridin Tafallarit “Terror, dhimbje, qëndresë” faqe 342-344). Madje, kishte edhe intelektualë që në vitin 1958 qenë denoncues të aktivitetit patriotik të Adem Demaçit dhe i cili me dëshmitë e tyre, më 17 mars të vitit 1959 dënohet me 5 vjet burgim të rëndë e këta ishin Zekeria Cana dhe Ali Aliu. (lexoni librin “Dosja Demaçi”, Prishtinë 2003, faqe 54-55)


Sandokani

Jane te verteta te gjitha ato qe the i nderuari Shpati. Por ama mos e harroni edhe nje fakt tjeter interesant: instruksioni mbi themelimin e LDK - se ka ardhur pikerisht nga LKJ - ja dhe UDB - ja te cilat kastile per kete pune caktuan njefare Jusuf Buxhovin dhe Ibrahim Rugoven.

LDK - ja ishte tmerri i viteve te 90'. Mjere ate qe u verbuan pas saj. LDK - ja e shprishi vullnetin e popullit duke e perzier me durim e heshtje gomari.

Po a nuk kish te drejte rapsodi popullor Hajdar Firaja kur kendonte:

KANGA E IBRAHIM RUGOVES

Ibrahim Rugova mshtjell me shalla
po i thot popullit mos t'ha palla.
Serbija shume po ju vret,
po ne do te shifemi ne xhenet.
PO dikush gjalle do t'jet.

Sa per pavaresi mos kini dert
vetem qoni kamt perpjet
pavaresia ju hi vet.

Eliot
Oshpati nuk kam qka e zgjati me ty shum veq po te them mos i lexo shum dosjet e demaqit dosjet e nje njeriu te krisur,po te ishte nje njeri i devotshem apo i rrezikshem per pushtetin e athershem serbian do ta kishte fatin sikur te Ukshin Hotit te ndjerit por shkau e ka par se aij Adem Demaqi idoli yt nuk ka qen kerkushi edhe nuk do te jet vetem nje berllog i mbetur rrugeve te prishtines e te kisha lut mos ju beso shum dosjeve te tij sepse aj esht njeri nga ata te cilet i bejn te gjitha te keqijat keti populli.vet fakti qendron edhe protesta e fundit e levizjes vetvendosja qe u vran dy te rinje esht e nxitur po nga ky njeri e kete me se shumti po e paguajn populli i mjer po e lan me gjak.O kriminela ndalone gjuhen e vllavrasjes nuk kemi nevoj te derdhim gjak mjaft me keto ideologji te keqija.A mendon qe ky njeri sot esht kryetar i akademis se shkencave e i njejti njeri ne varrimin e presidentit te ndjer nuk esht shkuar dhe i cili nuk ka ber nje minut heshtje per vdekjen e ti.A mendon qe ky njeri ka mendje te shendosh ka tru,une mendoj qe ky njeri nuk ka fetyr te del para ekranit televiziv as para njerzeve esht nje njeri i cili punoj dhe veproj me gjuhen me te keqe ate te urrejtjes me gjuhen e vllavrasjeve, vetem e vetem per nje qelli ate te marrjes se pushtetit.Sa i perket shkrimeve te tua qe je bazuar ne dosjet e idolit tend nuk do ta qaj koken aspak vetem te them qe mos i fyej njerzit qe njeher mbesin ne histori nje legjend qe e kan quajtur bota.dhe ne fund te kisha lut mos u mundo permes keti forumi te i frigosh njerzit si aj luboteni se nuk mund ta frigoni askend.
Nese aq shum ju beson dosjeve te fshehura te Demaqit ateher te lutem mosi nenqmo figurat me te medha te kombit ton se ju jeni njeri me vyrtytet me te uleta njerzore e politike e atedhetare.Sepse presidenti Rugova nuk ka qene president vetem i nje partie politike por ka qene edhe i ati idolit tend te krisur Adem Demaqit i cili as nje minut heshtje nuk e mbajti per te por e quajti tradhtar te popullit mu ne diten e varrimit te tij.Si mund te ju besojm ne shkrimeve te tij kur aj ka qen njekundershtar i lig i tij.Por fol diqka tjeter tregohu pak ma realist ne shkrimet e tua sepse po doket kush ka qen personaliteti i tij mos u bazo ne dosjet e tij qe ka shkruar per Rugoven
DilDema
Ti s'ke fis as ke farë
Ti s'ke nder se je barbar
Ti s'ke komb as ke fe
Ti s'ke gjuhë as ke atdhe
Ti je turpi i kësaj bote
KRIMI është fjala jote.

Lëviz bota para shkon
çdo gjë formën e ndryshon
çthuret bota me themel
veq ti ngelesh kriminel.

Dibran Demaku
Elioti shkruan

Oshpati nuk kam qka e zgjati me ty shum veq po te them mos i lexo shum dosjet e demaqit

Ore Eliot nuk janë dosje të Demaçit ato janë puna dhe shkrimet që Ibrahim Rugova i ka bërë vet gjatë viteve, ato janë të shkruara të gjitha që figurojnë në Ahrivat e Kosovës psh të gjitha i ke shkrimet ku dora e tijë dhe mendja e tijë ka shkruar.
Eliot ktu nuk jemi që të ja mbushim mendjën njëri tjetrit unë solla fakte që të ju ndihmojë për temën dhe askujt nuk po dua që të ja imponoj mendimin timë me ato shkrime që unë i solla këtu.

Sandokani shkruan.

Jane te verteta te gjitha ato qe the i nderuari Shpati. Por ama mos e harroni edhe nje fakt tjeter interesant: instruksioni mbi themelimin e LDK - se ka ardhur pikerisht nga LKJ - ja dhe UDB - ja te cilat kastile per kete pune caktuan njefare Jusuf Buxhovin dhe Ibrahim Rugoven.


I nderuari Sandokani kush donë që ta kuptojë e vërteta është pikrisht si e paske shtjelluar edhe ti.

për temën...

Ibrahim Rugova dhe Jusuf Buxhovi

Në këtë Kuvend, kryetar i LDK-së zgjidhet Ibrahim Rugova, ndërsa Sekretar i Parë i përgjithshëm Jusuf Buxhovi. Sakaq aty u miratuan pa asnjë vërejtje (unanimisht) programi dhe statuti i kësaj partie, dokumente këto të cilat ishin shkruar në zyrat e pushtetarëve të LKJ-së. Për rrjedhën se si është themeluar LDK-ja dhe çfarë politike ka artikuluar ajo gjatë periudhës 1990-1995, më së miri tregon bashkëthemeluesi i dytë i LDK-së, shkrimtari dhe publicisti Mehmet Kraja, në librin e tij “Vitet e humbura” të botuar më 1995 në Tiranë. Për emërtimin e LDK-së, hartimin e programit dhe të statutit të kësaj partie, z. Kraja meritat ia përshkruan Jusuf Buxhovit. Në faqen 167 të këtij libri, z. Kraja shkruan (Po citoj): “Tashi nuk e them dot se e kujt ishte ideja që partia të quhej “Lidhje”, e ndonjërit prej nesh, apo e atyre me të cilët Buxhovi konsultohej vazhdimisht (pushtetarë të LKJ-së), por e di se asnjërit nuk na pëlqente kjo “lidhje” për shkak të asociacionit që krijonte me Lidhjen Komuniste. Sido që të ishte, ashtu sikundër ishim marrë vesh 2-3 ditë para mbajtjes së Kuvendit Themelues, Buxhovi solli programin dhe statutin. Që në fjalinë e parë e hetova se programi nuk ishte shkruar nga Buxhovi dhe as nga ndonjë “ekip” më i gjerë, por nga një person “pa emër” që i takon klanit të vjetër politik /komunist/ dhe i cili nga prapaskena edhe sot e kësaj dite tërheq shumë hapa politikë në Kosovë”.


Luboteni
DILDEMA, NJE FENOMEN I RI

Nuk eshte sall Dildema, qe po me shtyen t'i kunderpergjigjem per te saten here (edhe pse e shoh te kote sepse ai gjithnje eshte mohues i ashper) por edhe nje fushate e tere insinuatash e fyerjesh qe po mi bejne individualitetit tim. Sa e sa here kam bere perpjekje t'i kthehem temes ne fjale, kam sjelle dhjetera fakte mbi rolin negativ te Ibrahim Rugoves, por qe te gjitha hereve Dildema ne vend qe te debatoje rreth temes, e ka devijuar temen ne gjera qe s'ia vlene barra qerane, pra i shikoni te tera keto postime te tij te bera ne kete teme dhe do te vereni se i shkruan gjithnje nga penxherja personale.

Merreni me mend: Ne po debatojme per Ibrahim Rugoven dhe rolin e tij, kurse Dildema na sjell asgje tjeter pos mburrje vetjake. Na thurr lavde mbi librin e tij qe e paska shkruar 'Stine e armeve ne Abri'! Po mire s' kam asgje kunder ketij libri, por vendin e ku diku tjeter: ne rubriken e letersise. Aty mund te debatojme gjer e gjate jo vetem per kete liber, por per çdo gje letrare.

Kam shkruar qe nga 5 korriku ne kete teme, qe prej atehere me jane qepur pas fyerje nga me ciniket nga me shkretanet nga Dildema. Me identifikonte me njefare Afrimi (qe as pare e as njohur nuk e kam), pastaj me ngaterronte me anetarin e nderuar Bregun (te cilen e respektoj dhe me te cilin ndanim pikepamje te njesojta), me quante bolshevik, me quante karrierist (thuajse une kam pushtetin ne Drenas) e çka tjeter s'ka bere.

Gjuhen qe e predorja ne postimet e mia e quante 'romantike' dhe te 'shpikur' nga une, fjalet qe i perdorja me thoshte se nuk 'gjendeshin' as ne fjalorin e gjuhes shqipe. Nuk mund te them se a e bente kete Dildema me shaka apo thjesht nuk i dinte ato fjale dhe fjalorin e gjuhes shqipe asnjehere nuk e paska shfletuar!

Lipste takim 'burreror' me mua. E verteta eshte se per shkak te obligimeve shkollore dhe jashteshkollore nuk mund te lija nje date te caktuar per takim sepse kohen e kam disi te deorganizuar dhe nuk mund te them me saktesi kur mund te kem kohe te lire. Me quante 'frikacak'. Dikur Dildema ma dergoi edhe emailin e tij. Dhe nje dite, fati i mire me qelloi qe ne te njejten kohe online ishte edhe Dildema. E pyeta se ku dhe kur mund te takoheshim? E dini se qfare me tha ky 'burre zemani': Nuk jam monetalisht ne Kosove (jam ne SHBA) por se shpejti do te vij ne Kosove'! E shihni pra qfare paburrerie beri Dildema, si e nxiu fytyren e tij prej 'burri'. Me ftonte takim mua, kur ai vete ishte ne SHBA! E si te shkoj ne takim une ne SHBA, kur jam ne Kosove?

Pastaj, ne menyre te paturpe ai shpiku nje personazh (siq ka bere gjate gjithe temes) me emrin Lubateni qe kish per qellim ta stigmatizonte dhe anatemonte emrin tim Luboteni. Me kete personazh Lubateni, ai fliste mbare e mbrapsht ne kurriz te identitetit tim. Imagjinojeni sikur dikush te paraqitet me emrin tuaj dhe te flase prapesi dikur ne nje qytet. Keta pra e beri Dildema.

Ne anen tjeter emrin tim ma shante dhe ma sllavizonte çfare edhe kish prirje oreksi i tij tjetersues. Emrin e bukur shqip Luboteni e sllavizonte duke e quajtur Lubo! Ç' pafytyresi!

Po te kish nje fije ndergjegje Dildema, do te duhej te mendonte se eshte gjynah ta njollosesh emrin Luboten. Emri Luboten eshte i shenjte. Per me teper, Luboten eshte fshati shqiptar ne Shkup i cili u be vater e madhe luftimesh kunder sllavomaqedoneve gjate kryengritjes se fundit shqiptare ne Iliride. Luboteni ne Shkup eshte sikur Prekazi ne Kosove. Kete e ka bere pra Dildema.

Ne anen tjeter mua me ben pergjegjes per çdo gje qe po e 'kercenoka' ate. Une nuk i kam faj pse Dildema ka shume antagoniste politik. E gjithe antagonistet e tij politik i bente bashk e thoshte intrigueshem: 'ju jeni piujt e Lubotenit'! Tani mua Lubotenin po me ben nje koke turku, per çdo gje qe i ndodh gishti duhet te drejtohet a priori kah Luboteni dhe 'veglat' e tij.

Te me quash 'kriminel' e 'bir krimineli' eshte nje poshterllek i papershkrueshem. Ku e merr ti kete guxim delirant te ma shash familjen time duke e quajtur kriminele? Ku e merr ti kete guxim te me quash kriminel ku as me njeh e as te njoh?

Dildeme, une prej kesaj teme kam dale prej nja tre jave apo me shume dhe pata bere be se me nuk do te hyj fare ne te. Por edhe nje fakt tjeter: klikojeni mbi emrin e Dildemes dhe do te shihni se qe te gjitha postimet e tij jane te bera ne kete teme. Ky pra eshte grazhdi i preferuar i Dildemes. Kjo eshte levozhga e tij individualiste ku ne te gjithe te tjeret qenkemi 'kriminel' 'lugeter' apo 'piujt e Lubotenit'.

Ta them une nje fjale, mos bej hesape pa hanxhine. Ti mua nuk me njeh aspak dhe nuk ke te drejte te besh spekulime ne kurriz te identitetit tim. Poqese se je fare burri (ku je çburreruar fare ne kete teme)eja e me tako. Une jam ne Prishtine ku po vazhdoj shkollimin tim dhe nese te eshte bere merak per 'edukaten kriminale' time eja e pvet shkollen time. Si ke fytyre t'i thuash nje gjimnazisti 'kriminel'? Une jam ne Prishtine, s'kam ku tjeter te jem, dhe po te them se ne qofte se do une jam i gatshem per takim me ju kurdohere.

Ne qofte se jo, ne qofte se vazhdon t'i biesh fyellit ne te njejten vrime (me fyerje e keqidentifikime), po ta them kete poezi noliane qe ta permbyll krejt. Dildeme:

Ne bodrum, neper llom' e kufom' u mallkofsh,
ne sketerre e katran e tiran u harbofsh
me tam - tam e allarme' e me nem' u shurdhofsh
ne zendan mbreterofsh: Hosana, Baraba!'


DilDema
Së pari, më vjen keq që e paske gjet vetveten në poezine time.
Kanë thënë nëse don të dijsh cili është "më i mençuri" në pazar dihet çka duhet bërë.
Ti mund ta mohosh vetveten. Askush nuk të pengon. Ti ke të drejt ta quash veten si të duash. Ti mund të jesh edhe nga Tetova apo tash edhe nga Prishtina. Ti mund të mos jesh ai që je, nëse mohon vetveten dhe qenjen tënde. Secili i marrë që lexon shkrimet tuaja do të vërej se ti asnjëherë nuk rrëfen për veten tënde njësoj. Dua veq ta përkujtoj edhe një gjë:
Megjithatë edhe kësaj radhe po te trajtoj si njeri.
Zgjedhjet e fundit në Drenas treguan kush jeni dhe sa keni vlerë.
Jakup Krasniqi dhe klika e tij në Drenas fituan 3% të votave nga numri i përgjithshëm i votuesve, apo rreth 2000 vota, ose më mirë të të them Partia e ish presidentit të komunës së Drenasit që udhëheq me juve.
Unë po të isha në vend të Jakupit do të kthehesha në Gjimnaz e të vazhdoj detyrën e profesorit të historisë.
Po të isha njëherë kryetar i komunës së Drenasit e të kem forcë të siguroj vetëm 2000 vota pas mandatit tim, duhet pajtuar se sa i mjerë ke qenë si president i asaj komune, prap do të kthehesha atje ku e kam vendin.
Edhe idetë tuaja dhe qëndrimet tuaja janë të po kësaj klike të mjerë tash në Drenas, prandaj unë nuk kam çka të shtoj më.
Në shkrimin e fundit edhenjëherë fuqishëm dëshmove sa i mjerë je dhe mohon edhe qenjen tënde, mohon atë që secili e sheh nëpër shkrimet tuaja, madje edhe në biseden që patëm.
Të thash edhe gjatë bisedës, kudo në botën e ligjeve njerëzore, kriminelët që u kërcnohen tjerëve e në veçanti fëmijëve dënohen me burg disavjeçar. E ti e bëre këtë.
Do të vijë ajo ditë së shpejti edhe në Kosovë. Shpresoj!
Dhe mos harro se as interneti nuk është i pakontrolluar siq mendon ti e sidomos fyrjet dhe kërcnimet që u bëhen tjerëve dhe se dihet nga kush vijnë shkrimet dhe kërcnimet e ngjashme dhe prej cilit kompjuter, ngase secili kompjuter është i regjistruar në microsoft dhe asnjë nuk e ka të njejtin numër të regjistrimit.
Ja po e sjelli edhe nji shkrim timin të para shtatë tetë muajve të shkruar pa dashje në një temë tjetër, sepse dëshiroja t'i ruaj autoritetin Afrimit. Edhe këtë po e bëj nga arsyeja se mos Afrimi po hjek keq t'i kërkoj temat e mia, le ti ketë të gjitha grumbull.Ja ku buron konflikti mes meje dhe Afrimit e të ngjashmëve; pse nuk kënaqa interesat e sëmura të tyre për t'i shpallur hero të gjallë të Abrisë. Unë nuk munda të bëhem mjek, përmes një libri që e botova me paratë e mia dhe ua kushtova të rënëve në Abri. Kaq pata mundësi dhe ndjeva obligim ndaj bashkëfshatarëve të mi, që nuk kishin më shumë se jetën të dhurojnë për atdhe.Po të ishin edhe emrat e tyre në mesin e të vrarëve s 'ka dyshim do të shkruaja njësoj edhe për ta. Për këtë ju betohem!
Nuk munda të bëhem as mjek për të shëruar sëmundjet e atyre që mendojnë se u bënë Isa Boletina, sepse të gjallët kanë kohë ende të dëshmohen, madje edhe kështu si Afrimi, duke i rënë grusht gjithë atyre përpjekjeve të bëra për të sotmen, nga dëshira për t'u dëshmuar sa më bajraktar.
Ti më akuzove si një fëmijë kryeneq dhe i pa edukuar me të gjitha ato që vet re në provim para lexuesve.
Ja po e sjelli këtë shkrim të para shtatë-tetë muajësh, për të kënaqur kryeneqësinë e mjerë dhe primitive të një ideologu të shekullit që lamë pas:
Sa larg ke shkuar Afrim!
Një ditë m'u lajmërove në mesangjerin e msn-it! Nuk deshe të paraqitesh fare i bindur se une as që do të flas me ty, por harrove se une nuk jam Afrim. Nëse kemi mendime të ndryshme nuk do të thotë se urrehemi deri në atë shkallë sa të mos kemi guxim t'i dalim përballë njëri tjetrit, por ti mate me kutin tënd. Të kuptova dhe të thash se unë e çmoj guximin tuaj intelekltual. Më pëlqeve edhe për një gjë se pate guxim të dalësh me emër tëndin. Unë vendosa të bëj të njejtën gjë, por mora plumba pas shpine, pikërisht nga Afrimi që nuk fshihet pas emrave edhepse i ka dhjetëra sish vetëm në këtë forum.
Më dhe disa vërejtje për librin tim. I pranova ato si vërejtje të një intelektuali të mirëfilltë, duke të dhënë edhe arsyetimin se unë botova një libër nga largësia të përjetimeve të mia sa isha në Kosovë, pa e njohur realitetin e tashëm. Ti re deri në shkallën sa ishte dashur të përmendeshe ti, vëllau i juaj në LDK, pastaj edhe familja
juaj si tërësi për kontributin e madh që keni dhënë. Unë prap tregova respekt, madje kërkova falje se nganjëherë gjërat nga largësia edhe nuk mund të përceptohen realisht.
Unë të tregova edhe një rast, që ishte kështu përafërsisht;
Një mëngjes u zgjova nga një ëndërr, që pastaj do të më përcjell gjatë, bile edhe sot e kësaj dite. Pash në ëndërr Zenë Nebih Demakun, një luftëtar i shquar i Abrisë. Vrapova ta shfletoj librin dhe e pash se e kam harruar ta përmend emrin e tij.
Tash jam i gatshëm të kërkoj falje publikisht prej tij dhe se ai konsideroj se është njeriu i vetëm që ndjej se i kam ngelur borxh.

KERKOJ FALJE PUBLIKISHT !

Libri im nuk ka tentuar të jetë Histori e Abrisë, por përjetim i disa rrethanave në prag dhe gjatë luftës. Disa ngjarje karakteristike nga kjo periudhë, duke i ngelur borxh anës ushtarake të organizimit të saj.
Të gjitha këto t'i thash edhe gjatë bisedës.
Unë harrova gjithë atë vrerë që kishe mbjellur ndaj meje edhepse më bëre të ndalem e mendoj, vallë kur e lëndova unë këtë njeri, në të cilin gjithmonë kam patur bindjen se diçka misterioze fshihet në të. Ose ka veti intelektuali, ose është një inatçi i mbyllur në vetvete, përçka tash po thirret dhe akuzon më së shumti në diskutimet e tij.
Tash kur i ndërruam pozitat; ai pas Bregut, Lubotenit, Qemalit... e unë dola me emrin e vërtetë e shfrytëzoi rastin të shpalos krahërorin plotë vrerë kundër meje.
Pse?!
Ndërsa nga ana tjetër, pas çdo fyerje të rënd që më bën më dërgon si për ironi përshëndetje përmes fëmijëve të mi që i gjen në lidhje në internet. (Intervenim: Tash ju kërcnohet me vrasje poqese kthehen në Kosovë, derisa unë i edukoj të mos e harrojnë shqipen dhe se vendlindja e tyre është KOSOVA ???!!!)
Dikur kisha një fqinj që më dërgonte përmes babait nga dy-tri cigare sa herë më kishte lajmëruar në stacionin policor për ndonjë të bërë apo të pabërë.
Nëse dikujt i pengonte qenja njerëzore, për të cilën ti akuzon , atëherë veq ke ndrruar rolet sepse ti ishe ai që më njihje tash, jo unë. Unë isha kundër ideve tuaja e ti ishe kundër meje dhe nuk të pëlqente as kur shfaqja ndonjë mendim pozitiv për akterët e lëvizjeve të mëdha që ndodhën në Kosovë, sepse pastaj nuk do të mund të arsyetoje gjithë inatin e ndrydhur kundër meje, pa ndonjë arsye të veçant, apo vetëm pse nuk i kontribova nevojës tënde psikologjike për të dalur në skenë me çdo kusht. Ti duhej të më fyeje domosdo dhe e bëre.
Afrim, kurrë nuk do ta bëja këtë, por më kupto unë jetoj me mallin për atdhe dhe kurrë nuk kam mundur as ta imagjinoj jetën larg vendlindjës dhe njerëzve të mi. Ata janë jeta ime, por më duket se tash e teprove...
Jam i vetdijshëm se loja me ndjenjat e lexuesve në qështjet e ndieshme, në momente të ndieshme duke mos i dhënë kohë për të gjykuar drejt atyre edhe mund të përvetësohen. Qëllimi im nuk ka qenë kurrë shantazhues, as edhe armiqësor, përkundrazi, duke u nisur nga një kënd tjetër bëra përpjekje që lexuesin këtu ta lidh me vlerat e luftës përmes realitetit të tillë çfarë është. Ti nuk deshte ta kuptosh drejt, sepse atëherë nuk do të mund të më fyje, prandaj u nise prap nga apstrakcioni yt për tu kthyer sërish tek unë dhe shprehur atë që kishe për të më thënë, jo atë që duhej thënë.
Kërkimi i armikut dhe nevoja e vazhdueshme për të pasur një armik me qëllim që të zhvendoset vëmendja e masave dikah tjetër, nuk ishte asgjë veq veti e sistemeve të vjetruara komuniste. Ti e shfrytëzove këtë për mrekulli, të lumtë!
Euforia dhe ndjenjat kurrë nuk garantojnë gjykim as perceptim real!
Kërkoj falje nga lexuesit për shfrytëzimin e kësaj hapsire për skjarime individuale!
Përndryshe mendoj se Albin Kurti ka kontribuar mjaft, që nga vitet në prag të luftës, duke u dëshmuar si i guximshëm, por në rrethanat në të cilat jetojmë, ma merr mendja se duhet qenë shumë të kujdesshëm, duke dëshmuar se dijmë të jemi edhe të qytetëruar. Kam qenë për protesta, por paqësore. Tash nuk kemi nevojë të dëshmojmë dhunë. Koha është të dëshmojmë se dijmë të jetojmë e organizohemi edhe në paqe dhe se jemi pjesë e qytetërimit botëror.


Dibran Demaku
Së pari Dildema ti duhet të kërkosh falje në këtë temë nëse je ashtu sikurse po paraqitesh...

Së dyti futet Dil_dema edhe shkruan me këto fjalë; Mire se ju gjej ketu ne forum!

Ka muaj qe e kam hapur kete teme! ... e ke faqen 12/4.

Përderisa në faqen 1/1 figuron pseudonimi Dildema, thjesht vazhdimsija që ke bërë për mes replikave me Lubotenin ke arritur deri tek pseudonimi që ja ke vënë vetes Lubateni dmth ske pas turp të ja vëshë vetes një pseudonim Sllav për t'u munduar ta përulësh një emër apo në këtë rast një pseudonim nga Kosova. Kjo është karakteristika më e ultë që arrin edhe e pagzon veten për t'u munduar që ta përul mendimin e një shqiptari i cili mendim sot flitet mbi 60 % tek shqiptarët, dmth ti Dildema si një prind me djalin që e ka 15 vjet të futesh në forum dhe të mundohesh të sjellësh përçamje mes shqiptarëve, nuk është mirë, për kend ! për Rugovën !!! duke hedh benzinë kundër çlirimtarëve, ja si shkruan në një rast Dildema;

2)Dalja e kosovarëve në demonstrata "për të mbrojtur çlirimtarët"edhepse të vetdijshë se janë sish edhe në mesin e akterëve të veprave kriminale.

Kur i zbulove ti Dildema këto gjëra i nderuar !!! mos je ti, njëri ndër ata që po dëshmon në Hagë kundër Haradinajt!? Më thuaj se sa u denuan në Hagë që po ke guxim edhe ta njollosësh gjithë luftën e UÇK-së për ndonjë të marr që është futur me qëllime të caktuara ta devijoj luftën e përgjithëshme të UÇK-së për të na ardhur Dildema këtu në forum e të rrah gjoksin e të shkruaj si më lart. ... madje i venë në thonjëza >" për të mbrojtur çlirimtarët".

Për këtë shkak t'i mund të më akuzosh edhe mua për gjëra të ndryshme, por e di se tek personat si ti demokracia nuk mund të jetë e zhveshur nga logjika, prandaj ato akuza nuk më mërzisin. Faktet janë mbi të gjitha ato që e ngulin thell personin i cili përhap demagogji dhe nuk flet me logjikë.

Iliria

Dy te semure me virusin kanceroz te komunizmit, mundohen te hedhin balte akoma mbi figuren e
e shquar te Rugoves.
Me veprime te kordinuara keta dy " bashkeatdhetare" flasin per demokraci, akoma pa njohur mire qe ajo fjale ne vetevehte permban ,tolerancen, lirin ne gjykim dhe mendim.Kjo lloj semundje kanceroze
e trasheguar, i ka cfaqur me kohe simtomat e saj ne thirjet e hethshme per lufte, dhe ne ate tjetren qe liria pa gjak nuk mund te shijohet. Ky lloj i te menduari, dhe te shprehuri ( sepse per ta bere realitet ne vepra, duhet ti kesh te ashtu quajturat....prej bronxi) quhet primitivizem.

-Me kujtohet shprehja me e degraduar qe rodhi nga shpirti i njerit prej ketyre, i ashtu quajturi Luboten qe thoshte ne nje nga shkrimet e tije duke polemizuar me te nderuarin Dildema:-

Ky qe mbahet dhe per trim, arin sa kercenon familjen , dhe femijet e te z. Dildema( duke e theksuar ne shkrimet e tije).
Ja "patriotizmi " i ketyre patrioteve te sintonizuar ne te njejtat vale . Njeri me draprin , dhe tjetri me cekanin te cilet duan te ngjallin ndjenjen e terrorit ne popullin shqiptar.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Cekani p.sh.mb e ndjen vehten te ofenduar sepse nuk llogaritet nga Dildema, dhe me cdo kusht kerkon te hyje ne epiqendren e vemendjes duke sulmuar DILDEMEN .
Ky i trullosur njeher i thote:-Për këtë shkak t'i mund të më akuzosh edhe mua për gjëra të ndryshme, por e di se tek personat si ti demokracia nuk mund të jetë e zhveshur nga logjika, prandaj ato akuza nuk më mërzisin.
-Nga ana tjeter thote , qe ti perhap demagogji dhe nuk ke llogjike!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-----------------------
-Ka kush ti kuptoje keta elementa ne shkrimet e tyre?
-A nuk te lejn te kuptosh qe jan aq te trullosur, sa nuk i vejne dot frere mendimeve?
A MOS VALLE, DILDEMA KETA PO I BENE TE FLASIN PERCART, DHE TE SHOHIN ENDRA ALUCINANTE , SIKUR PO FLUTUROJNE DUKE I A MBESHTETUR NJERI TJETRIT(mendimin)?


DilDema
Shpati ti e din shumë mirë se Dil_Dema është pjellë e juaja dhe unë nuk qëndroj pas. S'ka lidhje a jeni Isa, Afrimi, Halili...Për të porsalindurin të mençurit dikur thonin: "Qoftë me fat dhe i përngjaftë kohës", ndërsa juve ju ka shkelur koha, prandaj humbni arsyen, dhunoni e kërcnoni ligjet njerëzore, duke kërkuar fajtorin gjetkë.
Primitivizmi e konzervatizmi jane perhere ne kundershtim me progresiven dhe bashkekohoren!
E dyta, ju preferoj neuropsikiatrin, por duke e ditur se ju jeni aq krenarë dhe nuk i lejoni vetes për të kontaktuar me të, atëherë ju preferoj; Lexapro 20 mg apo Citalopram 40 mg,dy lloje tabletash mjaft efikase për të luftuar streset që u shkakton ndryshimi mes kohës suaj të mykur dhe bashkëkohores. Ndoshta s' ka në Kosovë po porositni në Amerikë. Nëse edhe gratë ju thonë se ua keni lodhur shpritin duke e humbur kot kohën në kompjuter dhe kjo u është bërë sëmundje dhe keni filluar të shihni ëndërra ditën deri në halucinacione, atëherë kërkoni Seroquel 100 mg dhe kujdes përdorni pas buke sepse ka efekt negativ në lukth. Seroquel është një agjent i mirë për llojin shizofrenik të pacientëve. Kështu mund ta shpëtoni pa u çthurur familjen tuaj dhe kurseni fëmijtë nga vetitë kriminale që krijon truri i deformuar.
Derisa këto barrëra të mbrrijnë prej Amerike shkoni në barnatore në Drenas, kishte Diazepam dhe përdorni nga një në ditë por jo për kohë të gjatë se përbërja e saj stimuluese mund të ju bëj adiktiv (te varur) nga kjo substancë.
Para se ta vizitoni edhe këtë faqe ju lutem përdorni një tabletë Diazepam!

www.Albamerica.com

Ja si deshmova ne Hage kunder Ramush Haradinajt, per te kenaqur halucinancionet tuaja Ise.


TE MOS NA TREMBIN GJYQET POLITIKE

Roanoke, 8 mars 2005.
Gazetari Fadil Demaku, thot se bashkesia shqiptare atje me indinjate te thelle e ka pranuar lajmin per ftesen e bere nga Gjykata e Hages te kryeministrit te qeverise se Kosoves, zotit Ramush Hajradinaj. Nje akt i ketille vetem sa zbulon fytyren e vertete te Evropes plake, e cila historikisht ishte shkaktare e fatekeqesive ne kete pjese te trazuar ne juglindje te saj, u theksua ne tubimet e Kryesive te Bashkesive shqiptaro-amerikane te Gjorxhise, Karolines se Veriut dhe Virgjinise, te mbledhura enkas per kete akt te pakuptimte te Gjykates se Hages.
Gjykata e Hages, thone ata permes akteve te tilla ka filluar te zhvleresoj ekzistencen e saj, duke kaluar nga nje trup gjykues ne organ politik, perkrahes i asaj politikes se vjeter europiane ndaj Ballkanit, pasojat e se ciles ende po i ndjejme mbi kurrizin tone.
Cfare mund te jete tjeter tendenca per barazimin e roberuesit dhe te roberuarit, kriminelit dhe viktimes, heroit dhe gjakesorit?!
Bashkesia shqiptare pyet me te drejte, valle, pse perseriten ish “Konferencat e paqes europiane”, qe popujve te vegjel u sollen vetem fatkeqesi, vuajtje e gjakderdhje. A eshte kjo Gjykate pasardhese e ketyre konferencave, apo paralajmetare e ndonje konference te ngjashme qe do ta pergjak serish Ballkanin, ashtu siq e beri kete dhjetera here gjate historise sone?!
Nderkohe ata, ftojne popullin ne Kosove te jete i arsyeshem ne keto momente te renda, duke mos humbur besimin ne ardhmerine e sigurte, sepse shqiptarin nuk e kane zembrapsur kurre ne rrugen e tij drejt lirise e pavaresise gjyqet dhe burgjet politike.

Dhe krejt në fund, lexues të nderuar,
Me fat Bajrami!
Me fat Krishtlindjet!
Edhe njëherë kërkoj falje prej jush nëse nuk kam mundur të përmbahem përballë fyerjeve dhe nënçmimeve primitive të bashkëvendasëve të mi nga Abria e Drenices.

Iliria,

me vjen keq pse edhe une i takoj te njejtes treve me keta njerez, qe as ty nuk te kursyen me fyerje vetem pse ke percaktime te kjarta e njerezore dhe patriotizmin nuk e percepton si smundje, siq veprojne personat qe do te mbarojne ne çmenduri, por si ndjenje te lindur te secili person, vetem pse logjikon me arsye e jo i mundur nga nostalgjia per nje kohe te perenduar!
Ne nuk jemi shume larg me ta, merremi me te njejten semundje. Problemi eshte se ne u ofrojme barera e ata na ofrojne virusin-ky eshte i vetmi dallim mes nesh.
Nese nuk done te sherohen mund tu themi lamtumire, vazhdoni deri ne çmenduri rrugen tuaj!

Luboteni
Hajde fajdexhiu Dildema, hajde. Bjeri veq se njejtes vrime te fyellit. A nuk po dalin fjalet e mia, kur thosha se Dildemen nuk ke shans t'ia nderrosh avazin e tij duke e zhvendosur debatin ne gjera te paqenesishme. Kesaj here Dildema e vulosi publikisht per te saten here. Ai obsesionon mbi Jakup Krasniqa e te tjere, per vende pushteti e karrika karriere. Por ah te lutem mua mos me perzies ne aso gjera te pandershme, sepse pushteti ne Kosove te provokon aq shume deri sa te vjellesh. Ne kete grazhdin tend jane fyer e sterfyer dhjetera forumiste te ndershem e te vyer me ideale kombetare. Mua me ke share e me ke urrejtur duke me quajtur Lubo, Ljuba, Zastava e qfare te binte ndermend. Poashtu nje fyerje te njejte ua beje edhe Bregut, edhe Shpatit.

Por, Shpat mos t'ua zeme per te madhe ketij fare Dildemes. Ai temen e ka hapur vetem per te promovuar emrin e tij, historine e tij dhe deshirat e tij te flakta per pushtet.

Me nderime
Luboteni

Dibran Demaku
Ja na erdhi edhe athëtima me pallavrat e tija bajate na vjen këtu ta nxjerr vetveten nga llymi !!! Na vjenë këtu athëtima e cila i futë hundët kudo dhe përulë të gjitha vlerat kombëtare në emër të demokracisë. Kush je ti që mbron figurat më të ndyra si Ibrahim Rugova që tani më populli në Kosovë po e kupton se ai ishte vetëm një përulës dhe asgjë më shumë. Kush je ti që ke guxim dhe flet kundër luftës në Kosovë që ajo luftë ia zbardhi faqen historisë së Kosovës dhe të Shqipëris lufta që i prin njerzit më të devotshëm të kombit madje pat ndihmesën e pakrahasueshme nga komandantët e Shqipëris po ashtu erdhën edhe shqiptar vullnetar ta nga Shqipëria që ta ndihmonin këtë luftë. Kush je ti që shkel mbi gjakun e luftëtarëve të lirisë.

Ty po t'i verbon e drejta syt athëtima, ti për çdo ditë po tregon se nuk je ai me të cilin ia vlen të bisedohet apo të replikosh ti je larg vlerave njerzore arrakat.

Ti larg nga dialogu me Shpatin se ti je vetëm një përçarës në këtë forum i cili u shkon forumisëtve si hien për t'i kafshuar me dhemb dhe pastaj pas një shkelmi të marrë hundëve e dhëmbëve ik duke lëshuar klithmat bajate me fjalorin e ndyrë.

Dildema ...

Unë kërkojë fakte ose përndryshe je ti ai në të vërtet i cili mundohesh t'i etiketosh të tjerët.

Ja se çfar na solle ma heret Dildema;

1. Dalja e kosovarëve në demonstrata "për të mbrojtur çlirimtarët"edhepse të vetdijshë se janë sish edhe në mesin e akterëve të veprave kriminale.
2. Nëse të ka mbetur merak Isa apo Bajrami, Azemi ata i kemi heronj i nderuar unë jam, sa i përket Dildemës, Dil demes dhe Lubaaaatenit ata janë shkët e Iliris, të cilët i keni dallaveret e njejta dhe i keni qëllimet e njejta prapa rrjetit të internetit; intriga her të butë dhe herë me sharje dhe banalitet dhe kur të arrini në banalitetapo intriga ato barërat që i preferoni tjetër kujt është mirë që t'i keni sa më afër arsyet janë të mëdha sepse i ngjani ati plakut i cili gjëmonte, si gjëmonte plaku !? tha një ditë ; kanë fillu me më leh klyshtë në bark, edhe ti Dildema nëse e ke mizën pas veshit mos u mundo këtu në forum mizën tënde t'ua hedhësh të tjerëve. Nëse Dil dema më etiketoj mua me fyerje, ti është dashtë ta demantosh fyerjen në forum përmes një postimi këtu në forum, ose përmes mesazhit pv por ti vazhdon ende ta mbrosh fyerjen e tijë si këtu në temë sikurse edhe përmes mesazheve pv, kjo i ngjan sikurse ati njeriut i cili nuk i bënë dëm vetëm vetes, por tërë katundit.

Për këtë shkak t'i mund të më akuzosh edhe mua për gjëra të ndryshme, por e di se tek personat si ti demokracia nuk mund të jetë e zhveshur nga logjika, prandaj ato akuza nuk më mërzisin. Faktet janë mbi të gjitha ato që e ngulin thell personin i cili përhap demagogji dhe nuk flet me logjikë.


Për temën;

Ja pas këtyre pikave do të kuptohet se cila është në të vërtet tradhëti dhe patriotizëm. Kjo mvaret nga njerzit dhe jo si e kupton Deldema apo një arrakat që vjen afër Dildemës.

Në Programin e LDK-së, ndër të tjera thuhet (po citoj):

-Jugosllavia, duhet kuptuar si interes i secilit, ngase ajo është themeluar me vullnetin e lirë të të gjithëve, edhe me vullnetin e popullatës së Kosovës dhe se për çdo rregullim të ri të federatës është e drejtë imanente që të vendosin lirisht edhe qytetarët e Kosovës.

-Lidhja Demokratike e Kosovës angazhohet për një Jugosllavi demokratike, federative, socialiste dhe për reformën e sistemit politik në këtë drejtim.

-Lidhja Demokratike e Kosovës angazhohet për zhvillimin e raporteve demokratike në federatë, duke e kuptuar atë si bashkësi të subjekteve të barabarta të republikave dhe të krahinave, si bashkësi të qytetarëve dhe të nacionaliteteve të barabarta. Pra, angazhohet për federatë moderne, e cila do të mundësojë barazinë e nacionaliteteve, të republikave dhe të krahinave, për sistemin parlamentar në bazë të së drejtës së votimit të lirë, të drejtpërdrejtë e të përgjithshëm, për Kuvend Federativ të përbërë nga Dhoma e Republikave dhe e Krahinave, si dhe nga Dhoma e Qytetarëve.

-Lidhja Demokratike e Kosovës është: “kundër manipulimeve nacionaliste e burokratike me çështjen kombëtare. Lidhja Demokratike e Kosovës përpiqet për barazinë e plotë të nacionaliteteve në Jugosllavi”.

Siç vihet në dukje, LDK-ja Jugosllavinë e konsideron si “shtëpi” të ndërtuar me vullnetin e lirë edhe “të popullatës së Kosovës”, Kosovën e cilëson si “krahinë”, “angazhohet për federatë moderne, e cila do të mundësojë barazinë e nacionaliteteve, të republikave dhe të krahinave” dhe se është kundër “manipulimeve nacionaliste me çështjen kombëtare”!

Sa është i vërtetë pohimi se “Jugosllavia është themeluar edhe me vullnetin e lirë të shqiptarëve”, këtë e dinë më së miri vetë shqiptarët. LDK-ja si e tillë, sipas ligjeve kushtetuese republikane e federative në fuqi u regjistru Beograd, ndërsa në vitin 2000 regjistrohet në Kosovë

DilDema
Hajde Lubo hajde!(Nuk po ta sllavizoj emrin,sepse ai eshte emer sllav)
Po me duket nuk po i sheh as shkronjat mire duke u perpjekur te perdore fjale te medha, qe as vet nuk ua di kuptimin, prandaj edhe i perdor vend e pavend. Nuk behesh i madh duke perdorur fjale te medha. Perdore fjalorin tend dhe do te kuptohesh me mire. Ke dhjetera fjale qe as vet nuk ua di kuptimin apo edhe i keqkupton, kur une ti shkruaj. Fajdexhi ka kuptimin e personit qe jep para me fajde. Ti jep tash 1000 dollare per t'ia kthyer pastaj 1200 pas nje periudhe te caktuar...
Po pergatitem ngadale per president te SHBA-ve, por po pres edhe pak derisa ta kryen mandatin Zonja Clinton, qe shpresoj se do te zgjidhet,ngase shqiptari e njeh mikun që ju gjet në ditë të vështirë (perjashtim disa shqiptareve te mjere, qe mendojne se vet e çliruan Kosoven). Pas saj kam shprese se une do te vij nese e nderrojne Kushtetuten Amerikane. Hapin e pare qe do te bej do ta zgjedhi Ilirine president te Shqiperise, kurse ne Kosove do ta zgjedh Lubatenin, ndersa ne Drenas e kam Albodrenicasen. As juve nuk do tu le pa pushtet, sepse une nuk jam diktator dhe nuk vras kundershtaret e mi siq vepruan mesuesit tuaj, apo edhe disa bashibuzuke te njejt me ata qe me kercnojne femijte e mi kur i hasin ne internet, por per kete natyrisht do te denoheni siq parasheh ligji per mbrojtjen e femijeve.
Mos harroni te perdorni Diazepam dhe vizitoni kete faqe ne net www.albamerica.com
Kjo nuk vlen per tjeret perveq Lubotenit, qe na qenka emer shqip, nese edhe Shumadija eshte emer shqip dhe Shpatit, qe mund te jete Bregu, qe me akuzojne pse nuk jam biber i tana qorbave si ata e te perzihem lidhje e pa lidhje neper te gjitha temat.
E ti historiani i verber qe gjerat i merr kallep, para se te shtremberosh historine tone kombetare, gjerat duhet analizuar ne kontekstin historik te zhvillimit te tyre , por ti ende nuk e ke kapercyer kohen e teknikes bardh e zi dhe nuk dallon ngjyra tjera,sepse i verbuar nga ideologjia jote boten e sheh me miq(shqiptar) qe mendojne si ti dhe te gjithe te tjeret jane armiq.
Kur u formua LDK-ja, Jugosllavia ishte e bashkuar dhe as qe mund te mendohej rreth shkatrrimit te saj, veq te kerkohet te jemi te barabart me te gjithe popujt tjere dhe kjo do te nenkuptonte krijimin e Republikes shqiptare ne kuader te Jugosllavise fillimisht, e cila pastaj keshtu fitonte te drejten edhe per shkeputje,nese nuk gjen interesin e saj ne federaten jugosllave. Rruga e jote e shkurter do te thoshte shfarosje e shqiptareve ne Jugosllavi, derisa bota te kuptonte cfare po ndodhe ketu,por fatlumnisht ishte inteligjenca ne ball te Kosoves. Po te pyes edhenjehere,ku me dijt per te saten ne kete bisede, kujt do ti duhej Kosova pa njerez!?
Ishte Ibrahim Rugova, diplomati me i madh shqiptar i te gjitha koherave, qe e fitoi betejen pa u futur ne te, qe pastaj do te finalizohet me daljen ne skene te UCK-se.
Ju kerkoni qe Ibrahim Rugova te ishte arrogante, vetem pse ju parapelqeni arogancen?!
O zot, kam filluar te urrej edhe vetveten perse e zgjata kaq shume me juve, qe s'keni asnje element njerezor, historik e as kombetar per te hedhur drite ne mjegullen qe ka pllakosur trurin tuaj.
Mos shitni dushk per duhan se merrni gogla per arra!
Definitivisht lamtumire!


Dibran Demaku
Dildema vërtet je fantastik, fantastik je sepse nuk është lehtë që të mirresh dhe të na shkruash fantazi..... ha ha ha në fillim mua pakashum më kërcej kandari, por tani po e shoh se nuk paskam të replikojë me një njeri aq normal, dhe ja me të vërtet kjo i ngjan asaj komedisë të tetrit me kukulla ku personazhi kryesor kërcen edhe rroket her te Isa her tek Afrimi dhe herë tek hajdar shtimja !!! me të vetmin qëllim që të përulësh dike që nuk ja ke arritur ta përul burrërisht me fakte, por mundohet ta përulësh në mënyrën më të mjerë përmes intrigave ...
Na vjenë këtu Dildema dhe herë me Dil_dema, dhe her me Luba herë me Ljuba me emra sllavësh që ja venë vetes pa kurrfar turpi me të vetmin qëllim të caktuar që ta përul atdhetarët të cilët jam shumë i sigurtë që nuk ia arrin askush në këtë forum ta përulin me fakte ball për ball. Por pas disa replikave futet Dildema me emra sllavësh ta pushtojë me intriga Lubotenin por edhe të mundohen së fundi që ta fusin edhe Shpatin në atë vorbullin e ndyt që vet jka kohë që janë fundosur në te.

Dildema thotë në këtë mënyrë;

Shpati ti e din shumë mirë se Dil_Dema është pjellë e juaja dhe unë nuk qëndroj pas.

Përderisa Dil_dema në një postim të tijë shkruan në këtë mënyrë;

lexone si shprehet Dil_dema;

Jam rritur ne atmosfere tjetersimesh andaj me ka mbetur shprehi nga regjimi i dikurshem millosheviqian t'u shtoj emrave shqip nga nje prapashtese - sufiks sllav, pra i sllavizoj. Pershembull, Bregut i them Bregoviq, Shpatit i them Shpatoviq, Lubotenit i them Lubo.

Ky është teatri fantastik i X -personit që tani shkruan me Dildema me Dil_dema, Lubateni, Ljuba etj etj.... Këto cirke teatrale janë pjella nga koka e mbrapsht e cila bënë monolog me vetveten duke sajuar gjoja se biseda në MSN, apo kërcnime përmes MSN-ës etj etj...

E ti historiani i verber qe gjerat i merr kallep, para se te shtremberosh historine tone kombetare, gjerat duhet analizuar ne kontekstin historik te zhvillimit te tyre , por ti ende nuk e ke kapercyer kohen e teknikes bardh e zi dhe nuk dallon ngjyra tjera,sepse i verbuar nga ideologjia jote boten e sheh me miq(shqiptar) qe mendojne si ti dhe te gjithe te tjeret jane armiq.

Së pari Dildema unë nuk jam historian, as gjërat nuk i marr kallëp, ashtu si i merrni ju kallëp që ua servirin pacifistët me politikën përulëse drejtuar kundër interesave të Kosovës. Kosova deri në vitin 1989/1990 kishte krijuar histori me gjak mund dhe djersë. Dhe pas këtijë viti pacifistët e shkelën atë mund dhe gjak të djemëve më të mirë që i kishte populli të cilët e ujitën me gjakë tokën e Kosovës për ta fituar lirinë. Prandaj akuza e jote se Shpati e shtrembron historis bie në ujë, sepse historin dihet se kush sot po na e shtrembëron pas viteve të 90-dhjeta Dildema, sepse simbas jush Historia fillon nga vitet e 90-dhjeta me formimin e LDK-ës dmth LKJ-ës.( lexo programin e LDK-LKJ).

gjerat duhet analizuar ne kontekstin historik te zhvillimit te tyre , por ti ende nuk e ke kapercyer kohen e teknikes bardh e zi
Dildema pas vitit 90 në Kosovë sa i përket historis së pacifistëve e kanë krijuar një histori krejt të zezë... dhe një histori bajate të tipave Dildema të cilët rrënjët nuk i kanë fare në truallin Shqiptar.

Kur u formua LDK-ja, Jugosllavia ishte e bashkuar dhe as qe mund te mendohej rreth shkatrrimit te saj, veq te kerkohet te jemi te barabart me te gjithe popujt tjere dhe kjo do te nenkuptonte krijimin e Republikes shqiptare ne kuader te Jugosllavise fillimisht, e cila pastaj keshtu fitonte te drejten edhe per shkeputje,nese nuk gjen interesin e saj ne federaten jugosllave.

Ha ha ha ha ore Dildema ore Dildema po sa leht na çlirove ha ha ha .... o këtë përrall po t'ua tregoj dikush fëmijëve do të pëlcisnin së qeshuri Dildema !!!! e lëre më të na tregosh neve këtu në forum, andaj të thash që në fillim se je vërtet fantastik në krijimtarin e barcoletave i cili mledh fjalë rrugësh të bëjë një krijimtari barcoletash në vend që të mirret me shkrime konkrete. Ore Dildema që nga viti 1999 Kosova vazhdimisht po mundohet për një status të Pavarsisë edhe pse ju po thoni se Kosova është e çliruar dhe ajo ende po bisedon ...!! Kurse ti na e çlirove aq lehtë Kosovën, në kohën kur serbija e kishte tërë arsenalin ushtarak në Kosovë !!! Çka të vazhdojë më tutje tipi Dildema për këtë pikë.

Kosova dhe organizatat ilegale të cilat vepronin në Kosovë kishin këtë program që Kosova të fitonte Republikën në federatën Jugosllave si njësi e barabart në federatën e Jugosllavis, por lufta të mos vazhdonte për asnjë qast deri në shkëputjen definitive nga Jugosllavija për t'u bashkuar me Shqipërin. Kurse LDK-ja në kohën e pluralizmit që u përhap që nga Rusija që filluan t'i shkapërderdhen trojet erërat erdhën edhe në Jugosllavi dhe nuk kishte nevojë të përkthehej LKJ në LDK, por as që kishte nevojë që të formohej një Parti legale e kontrolluar nga UDB-ja me udbashat përbrenda LDK-së. Por e vetmja form e të robruarit për t'u çliruar është forma ilegale tjetër mënyrë nuk ka, nëse dikush mendon ndryshe i nderuar ai tregon mosdijen e tijë dhe injorancën politike. LDK-ën e kanë formuar udbashat e serbisë lexo shkrimin që ta kam sjellur më lart dhe nëse ke sadopak kokë do ta kuptosh se;

"Ishte Ibrahim Rugova, diplomati me i madh shqiptar i te gjitha koherave, qe e fitoi betejen pa u futur ne te, qe pastaj do te finalizohet me daljen ne skene te UCK-se."

e në të vërtet Ibrahim Rugova ishte lideri i Partisë së Pehlivanëve i zhytur në kacën me specae lakna me një fjalë turrshi për dimër Dildema.
Dhe po të mos ishte Adem Jashari, Zahir Pajaziti, Bahri Fazliu, Hyzri Talla, Meh Uka dhe UÇK-ja ..... në Kosovë ende do të funksiononin shoqatat që mirreshtin me të drejtat e njeriut (që populli bënte shaka me këto shoqata i thirrte " shoqatat O ku ku....)dhe është dashur që në Kosovë të mirreshin me të drejtat kombëtare ....

Ju kerkoni qe Ibrahim Rugova te ishte arrogante,

Ibrahim Rugova ndjeku politikë të padrejtë, të dëmshme, përçarëse dhe të ndikuara nga filozofia e gabuar e ruajtjes së mentalitetit të robit, nga e cila politikë na dëmtoi të ecnim si komb, e varfëroi shpirtin e madh të shqiptarit.

Prandaj në fund shkruan X personi me Dildema;

Mos shitni dushk per duhan se merrni gogla per arra!

Dildema na thot, sa nuk i kemi thën.

Lamtumirë Dildema deri në sajimin e një fantazije të re me një pseudonimi të ri.

Mua këtu më ke X-person.

Për fund ...

Të gjithë shqiptarët sot kemi nevojë për: solidaritet, dashuri ndaj njëri-tjetrit, për unitet dhe bashkim të domosdoshëm që mbështeten në parimet më të larta njerëzore dhe kombëtare.
Nga ne kërkohet, që ta kemi parasysh përgjegjësinë dhe detyrat që i kemi ndaj gjakut të brezave,dhe porosit të tyre, në mënyrë që ta realizojmë interesin kombëtar-shtetin shqiptar të lirë dhe të bashkuar në tërësinë kombëtare dhe territoriale.

Kaqamaku
Tema Pas Rugoves - Thaqi doli se eshte e sakte dhe se Dildemes mund ti kemi zili se qenka vizionare i gjerave qe do te ndodhin ne Kosove dhe mendoj se ky njeri e njeh shume mire mentalitetin e shqiptareve.Me heret disa protagonist ketu negativ kerkonin fakte prej Dildemes, e une besoj qe fakti me i mire per ta eshte vizioni i tij per njohjen e se ardhmes se Kosoves.Shume mire u paska treguar pozicionin e LDK-se ne kushtet dhe kohen kur ka vepruar dhe eshte formuar ajo , si dhe mundesite e saje qe i ka pas ne ate kohe te Jugosllavise. Sot patriot ka shume, bile ka shume patriot qe nuk kan bere asgje per Kosoven veq fjale dhe dallavere e besoj se edhe Shpati, Luboteni e disa personazhe te sajuara te tyre jane ne kete rangun e atyre qe nuk kan bere asgje dhe me fjale mundojne ta plotsojne zbraztesin e tyre qe e kan lene per Kosoven.Dil ne rruget e Kosoves dhe bisedo me njerez e sheh se me se tepermi llomotitin ata qe nuk kan bere asgje, ata qe kan bere shume per Kosove nuk kan nevoje me fole shume se veprat e tyre e tregojne dhe se Historia do te shkruaj per ta e nese ju Luboteni dhe Shpati jeni aq patriot me siguri femijet tan do te mesojne per juve ne librat e Historise e po ashtu edhe ne te tjeret.Une si njeri i thjeshte deri tash po e kuptoj se ju nuk jeni asgje tjeter veq se disa njerez pa ndonje karakter njerzore qe i kqyrni shume te tjeret e nuk merreni me veten tuaj.Ishalla nuk jeni sikurse Arkani ne Serbi qe ka qene, se nje emision ne RTK me la disa fjale ne koke , ku theksonte se ai njeri pati pushtet te madh si dhe respekt , u be shume i pasur nga lufta , u martua me nje grua te famshme, te gjithe e quanin komandant po ne fund than a e dini se qka fitoj , fitoj veq je plumb ne balle.Po frigohem qe populli ka me u lodhe prej tipave si ju nje dite. Dijeni se mua me keni dashamires dhe nese jeni ne ate pozicion duhet te kujdesni qe mos me i lodhe popullin e mjere


Luboteni
t Kompjuteri, shyqyr qe nuk qeverisin shqiptaret se na u kish lujt krejt, kur pushteti do te ngelej ne duar te arroganteve e bashibuzukeve shqiptarDildreqii

Tani more ti Dildreqi, ke luajtur mendsh fare. Me pare ne disa postime qesharake tuajat, na rekomandoke 'barera farmaceutike' duke u krekosur me 'zgjuarsine' tende prej farmacisti. Por njeri njehere me pat thene se te jesh farmacist ne boten e jashtme eshte hajmedet. Dhe sidomos po te jesh emigrant. Dhe emigrantin nganjehere e bejne koke turku. Si ne rastin e Dilidreqit. A e dini qfare i bejne Dilidreqit? Çdo medikament farmaceutik duhet ta shijoje se pari Dilidreqi, ne menyre qe te provohet efikasiteti i tij. Pikerisht, ketu qendron edhe shpjegimi i çmendurise se tij: ai i ka shijuar gjithfaresoj barerash dhe ia kane flakrisur mendjen fare.

Pse more e ke kete logjike kolonialiste? Prej nga e importove? Keshtu thone edhe serbet edhe greket. Shyqyr qe nuk qeverisen shqiptaret vete!!! A je ti ne toke te bukes?
Sa gjenerata jane vrare e prere per te vetevendosur dhe veteqeverisur, dhe tani na del njefare Dilidreqi dhe na thote se nuk duhet te vetqeverisemi! Haj medet, haj.

Po sikur ta dinte Jozef Diogardi i cili perpiqet me mish e shpirt per te realizuar vetevendosjen ne Kosove, se nje shtihan si Dilidreqi eshte kaq zemerzi, per bese do te çmendej. Ai kete nuk e din sepse besoj se nuk lexon forume, por po te premtoj se une do t'ia percjell kete thenie tuajen. Kur te mesoje ai per kete gje, ore Dilidreq se di fare ku do ta besh vendin.

Shpati
Kaqamaku mos je ti ai 15 vjeqari i cili po ja mbështetëshe në këta 6/7 postimet e tua Dildemës Vizionarit tënd apo ku i mbetet sharra në gozhdë Dildemës kërcen Dildema dhe po u bëka kaqamak pa kryp.

Po po është shumë e vërtet se në ato dhjetë postimet e tua shihet se ku i ka mbetur Dildemës sharra në gozhdë ti mundohesh të ja hjekësh gozhdën Dildemës për t'i përzi shqiptarët !!!

Nejse unë e kam si zakon që t'i përgjigjem Kaqamakut dhe ta marr ashtu si artistë që është, por vetëm atje mund të bëhet artist ku i shiten, por jo edhe tek unë. Ti kaqamak tregojë Shpatit se sa po të paguajn Arkanat që po u mërzitkan aq shumë për ne Shqiptarët .... plumbat mund të na vijnë vetëm nga ata mjeran që i paguan sebija e Arkanit apo nga ata që organizojnë koncerte në mes të Tiranës gjojase në emër të Demokracisë apo në emër të artit, thonë se është krejt normale të mbahet një koncert me shkije si Bregoviçi përderisa në Kosovë ende nga këta Bregoviça kullonin plagët gjak, madje ende pa i kthyer të gjitha kufomat e shqiptarëve nga Serbija.
Prandaj plumbave të tillë që drejtohen kundër shqiptarëve unë nuk ju frigohem Kaqamak dhe aq më pak kur ata doras si ti KaqamakDildema i paguan dora e shkavit të futen nëpër forume dhe t'i kërcënojnë shqiptarët, ky është mjerimi më i madh dhe shumë i lig i një jo shqiptari i cili mbrapa rrjetit të internetit mundohet të përaqitet si Shqiptar.

Shiko DildemKaqamaku si të shkruajta në postimin e kaluar;

Lamtumirë Dildema deri në sajimin e një fantazije të re me një pseudonimi të ri.

Mua këtu më ke X-person.


Në një postim tëndin kishe bërë edhe intervista në Drenas Kaqamak, duke pyetur se sa % të popullit po e dojkan një far filozofi të madh !? Shko dhe mirru me fjalë rrugësh Kaqamaku se me të tillët që populli u thot rrugaq unë nuk e kam aq shumë zakon ta zgjas sepse ti po folshe shumë jerëm Kaqamak .... më flet këtu pas 10 postimesh pallavra për patriotët nëpër Kosovë dhe bënë krahasime me antarët e forumit ku fare nuk i njef se kush janë dhe si janë !!!

Therrci
^Luboteni koke ne hall me kta rrugo-vistat,po lej e mos u merr me ta lei se nuk din ma shume se me leh ham ham per rrugoven kristalin e milloshit.


Luboteni
Po i nderuari Therrci, ke shume te drejte. Keta rugovistat jane bash si kuajt kur u vihen persipri ato yzengjite, nuk shohin asgje tjeter pos asaj qe u ka lene amanet i ndyeri Rugova. Rugova ishte dhe eshte mynxyra e popullit shqiptar.

Deri me tani ky harbuti Dildema shtirej si nje viktime, si nje tolerante, si nje demokracidashes, etj etj. Dhe ja çfare me shenoi ne nje mesazh privat duke mos lene anash as kercenimet prepotente:

O njeri i smut, me duket mjaft lehe. Drejtoju Gjorgj Bushit per ate budallakine tende se nuk me kerset. Por nese zbulohet se ti ke qene ai qe mu eshte kercnuar femijeve te betohem se keq kemi me u nda.
Ka dikush qe kujdeset edhe per kete gje.
Jo te jesh farmacist ne Kosove ku nuk ka kurrefare rregullash eshte pune e madhe o i smut. Ketu per nji diazepam me shit ilegalisht shkohet ne burg e ne Kosove munesh me e ble kur te duash.
Te keshilloj mbylle gojen se veq po deshmon papjekurine tende si nje femije qe nuk te shkoqet pa ja lene ne te tijen. (perfundim i mesazhit te Dilidreqit

Medet, medet, Dilidreqi eshte egersuar dhe eshte beri si nje qen, por s'kemi qfare ti bejme se ai eshte nje qen plak, qe i kane rene dhembet dhe leh kot se koti si langarec.

Kaqamaku
Luboteni,Shpati e te tjere emra te sajuar nga ju deshiroj veq te ju tregoj se DilDema dhe Kaqamaku nuk kan asgje te perbashket dhe se me i numru me kilometra dalin shume distance e madhe ne mes meje dhe tij, mirepo vetem idet tona na lidhin njeri me tjetrin.Kush nuk do te ishte kunder ideve tuaja , veq ata qe logjika e tyre nuk funksionon e ka edhe asi ne Kosove mos mendoni qe jeni vetem andaj ju preferoj qe ne zgjedhjet tjera te dilni si kandidat per ndonje post te madh se keni me pas njerez pas vetes , me siguri nje grumbull do te jete pas jush,ose ndoshta keni qene kandidat dhe nuk keni fituar asgje.
Une nuk merrem me shkrime se profesioni im nuk me lejon te perzihem ne taborrin e dikujt tjeter andaj i kam veq keto postime te rralla, mirepo besomeni qe ju jeni ai tip i atyre njerezve qe te shtyn me shkru dhe te shtyn me mendu pse ka njerez keshtu si ju , apo te shtyn me mendu se a jane popujt e tjere njesoj sikur se ne.
Shpesh ndalem e mendoj dhe them me vete se pikerisht keta njerez si ju jane ata qe po e shtyejn edhe statusin e Kosoves e ketu mendoj pavaresin e Kosoves andaj leni keto budallaki e merruni me gjera te tjera me madhore se DilDemes nuk i afroheni as te zogu i kembes kete po e them me pergjegjesi te plote. Tung

Kontrast
Mas Rugovs,kush t'don le't vjen n'pushtet,veq venin e tina kurr s'ka me xan.Aj asht i pa'zavensushem

DilDema
Ofanzivë e re bolshevike kundër demokracisë dhe mendimit të lirë!
Toka lëviz në drejtimin e saj pavarësisht pse dikush dëshiron ta kthej së prapshti.
Luba-generali i ushtarëve të vdekur: Mirditor, Dil_Dema, Therrci...Kallnori...ndërmori ofanzivë të re kundër meje këtë dimër të ftohtë!
O njeri!
Bora është e bardhë nëse nuk bjen në ndonjë vend të ndotur.
Lepuri nuk ka brirë, por i ka veshët e gjatë.
Peshqit jetojnë në ujëra.
Qielli duket i kaltër kur nuk ka re.
Afrimi nuk ka tru për të krijuar diçka apo për të qëndruar vertikalisht pa e mbajtur të tjerët.
Ata që nuk dijnë të respektojnë askend do të vdesin të turpëruar!
Ata që sillen kështu si ti udhëtojnë drejt vetvrasjes, pas disfatës së madhe morale e politike të nëntorit.
Unë nuk jam Jezu Krishti me i përballu gjithë këto fyerje të shfrenuara e çnjerëzore!
Po ky është niveli juaj intelektual- fëmijë që fyejnë çdo kalimtarë që rruga e shpie pranë shtëpive të tyre.
Zoti qoftë me ty e të shpëtoftë nga vetvrasja!

Lexues të nderuar,
po ndjej obligim ndaj jush ti them edhe disa fjalë për të mos u keqkuptuar në fund!
Kurrë nuk kam përdor maskë, prandaj pasuan gjithë këto fyerje dhe shfryrje të epsheve shtazarake të ndrydhura në trupin e krijesave dykëmbëshe.
Secili ka të drejten e mendimit të tij, por këtu gjërat kapërcyen këta kufij- kulturë bolshevike e dialogut!
Unë nuk qëndroj pas Kaqamakut, Albodrenicases, Ilirise...nuk dij pse do të kisha nevojë për këta emra, kur krejt çfarë kisha për të thënë e thash me emrin tim.
Unë nuk jam ju, Shpate, brigje, Lubotena, Mirditor, therrca...e dreq me brirë, me të cilët manipuloni ju, për të kënaqur krenarinë tuaj të marrë, prej fëmijësh të papjekur e kryeneqë.
Unë edhe jam frigacak, kishin të drejt bashkëbiseduesit e mi. I frigësohem ndërgjegjes njerëzore, që si duket ka vdekur në Kosovën e pasluftës, apo edhe e vranë Isa dhe Afrima.
Unë nuk jam shërbtor, as klysh i asnjë partie politike as individi në Kosovë. Simpatizova Rugoven dhe nuk urrej asnjë tjetër, madje as Jakupin , emrin e të cilit e përdora shpesh sa për të nxitur shërbëtorët e tij të devotshëm Shpatin dhe Lubotenin për të më sulmuar dhe përforcuar bindjen për identitetin e tyre.
Luboteni ka vendosur me më "Tuzhit" te DioGuardi, apo edhe te Gjorgj Bushi mund ta bëj këtë, por harron se politika amerikane është tjetër nga ajo socialiste, jashtë së cilës assesi të dalim ne shqiptarët.
Nëse për ndonjë arsye personale do të urreja dikend, më së shumti do të kisha arsye ta urrej Hashimin, por megjithatë pjekuria e tij politike e kohëve të fundit më bëri të krijoj një simpati edhe ndaj tij dhe shpresoj se qeveria e tij do të ketë fatin të ngris themelet e shtetit të ri shqiptar në ballkan.
Isha kurreshtar të dij deri ku ka kufijt urrejtja e Shpatit dhe Lubotenit ndaj meje, ata nuk kishin stacion, madje edhe fëmijtë m'i kërcnuan me vdekje, poqese kthehen në Kosovë.
Nuk më befasuan këta trima, veq dëshmuan se janë ata që kam pritur prej tyre.
Nuk kam ndonjë ndjenjë të posaqme as për Enver Hoxhën, sado që sjelljet arrogante të këtyre bashkëbiseduesve primitivë më vunë në pozitën e një kundërshtari të tij. Nuk e urrej, por as edhe e dua sepse do të turpërohesha para mijëra të burgosurve politikë në Shqipëri. Unë nuk krijoj bindjet nga thashethënat as për hirë të dikujt prej të cilit varet e ardhmja ime. Mendoj se Jakupi ka kontribu më shumë për Kosovën se vet Enver Hoxha.
Dikur në një intervistë me Dr.Ibrahim Rugovën e pyeta edhe për enveristët e Kosovës dhe fyerjet që kishin filluar ndaj tij. Ai qeshi dhe duke treguar gjithë madhështinë intelektuale shtoi se ata kontribuan mjaft në ruajtjën dhe forcimin e ndjenjës kombëtare te populli ynë në Kosovë, atëherë kur nuk mund të imagjinohej diçka jasht këndit marksist e leninist të së ardhmes në këto troje.
Ai që kurrë dreq nuk tha me gojën e tij të fyhet kështu!? Vallë ku jemi ne si shqiptarë!
Adem Demaqi është permendore shqiptare dhe i vetmi hero i gjallë që ka të drejt të flasë çfarë të dojë, por edhe të tjerët kanë të drejt të mos i kushtojnë rëndësi fjalëve të tij, shpesh pa kurrëfarë kuptimi.
Kush llomotit shumë ka gjasa edhe t'ia qëllojë ndonjëherë, si shkrimet e Shpatit që janë me qindra këtu i çmoj dy tri fjali, që nuk dij kah i ka marr, por që meritojnë repsekt:

Të gjithë shqiptarët sot kemi nevojë për: solidaritet, dashuri ndaj njëri-tjetrit, për unitet dhe bashkim të domosdoshëm që mbështeten në parimet më të larta njerëzore dhe kombëtare.
Nga ne kërkohet, që ta kemi parasysh përgjegjësinë dhe detyrat që i kemi ndaj gjakut të brezave,dhe porosit të tyre, në mënyrë që ta realizojmë interesin kombëtar-shtetin shqiptar të lirë dhe të bashkuar në tërësinë kombëtare dhe territoriale.

Të lumtë Dibran Demaku (Shpati), mos të koftë për kob! Ishalla zoti ta qon naj mendje të shëndosh dhe vazhdon të mendosh kështu. S'ka gajle pse më fyen mua, kjo eshtë pjesë e edukatës tënde të mbjellur me dekada, veq mos më fyej kur tjerët të fyejnë se atë që e meriton do ta them me emrin tim, pa u fshehur.
Maskat janë çjerrur tashmë! Unë e dij se ti je Isa Xhemajli, Luboteni është Afrim Hysenaj, ndërsa unë Fadil Demaku të tretë jemi nga i njejti fshat, unë "i paguar nga shkiet" të përçaj shqiptarët e mjerë nga Amerika, sipas trillimeve tuaja miope, ndërsa ju patriotë dhe oficerë të lartë të TMK-së në Drenas, gjegjësisht Skënderaj.
Respekt uniformës suaj- turp që ju e bartni!
Fatlumnisht edhe Drenica po zgjohet nga gjumi dhe çlirohet ngadal nga politika euforike e folkloriste, protagonistë të së cilës jeni.
Njerëzit duhet të shikohen nganjëherë në pasqyrë , por pasqyra tradhton mendjen e deformuar.
...dhe krejt në fund,
edhepse nuk kam të drejtë të kërkoj nga askush të mos shpreh mendimin e tij, sepse është e drejtë e patjetërsueshme e secilit të shfaq idetë e tij,varësisht nga niveli intelektual dhe përvoja jetësore
i lus në mënyrën më njerëzore të gjithë ata që përafërsisht mendojnë si unë të jenë të kujdesshëm dhe të mos nxisin urrejtjen jonjerëzore të këtyre krijesave ndaj meje e pastaj të shfryhen në mua me gjithë paturpësinë e tyre!
Ju falemnderit për mirkuptim!
Mirupafshim në temat tjera!
Shpresoj se edhe Isa e Afrimi kanë me çka të mirren. Interneti nuk ju garanton pozitë më të mirë politike, por aftësia e tyre për të bindur masën se dijnë dhe mund të ndryshojnë gjërat pozitivisht në ambientin ku jetojnë.
Ju dëshiroj transformim në të menduarit bashkëkohor dhe suksese në karrieren e tyre dhe dashtë zoti me ide të mbara bëhen gjeneral të TMK-së, por kurrë si përçarës, sepse ajo nuk u takon ushtarakëve

Mirditor
dulen treqkat e ndyta Dildrecit. Apet Dildrec qo mesazhe pv edhe banu ne anen e ndysirave si Rugova- Tahir Zema- Bukoshi- Dildereci.

O Luboteni kush ashte ky Lubasamargjiq mos asht me Dildrecin qe kan hanger bashk me Tahir Zemen kur i kan qarmatos katunet e shqiptarve e vet i kan peshty kamet per ne Shqipri.

Une sa i lexova shkrimet e Dildrecit,Kaqamakut, Lubasamargjiqit, Dil_demonit e disa tjerve krejt ni tru shkavi i paska shkruar.

<
Dibran Demaku
Kaqamak përse i bën postimet pa kokërr krype. Përse nuk po i thua Dildemës që kur t'i bësh ti postimet ai t'ua hedh pak kryp nëpër to ..... !!!?? Kush ore Kaqamak tha se ne nga forumi kur japim mendime i japim që të konkurrojmë për poste !!??? A nuk është ky një mendim sikur ai gënjeshtari që gënjen për hava që pat thënë "po fluturon gomari për hava".... !!?? Andaj nuk kanë se si t'mos u duken emra të sajuar në forum kur dikush nuk mund të lexojë recetat e juaja pa kryp që nga sajimi i Dildemës, gjoja se po e kërcnojka dikush në MSN... e shikon gomarin e dytë për hava.... thuajse nuk paska mundësi të ndrrojë atë MSN-ën, por gomarllëku i juaj ka arritur deri aty që të sulmoni njerzit më të devotshëm të forumit që nuk janë me të njejtin mendim të Rugovës .... ju jeni ajo klika e mbetur gjallë e Rugovës... dmth prapaskena e errët dhe e msheft e Rugovës që jeni munduar fshehtaz të ja pastroni rrugën nga atdhetarët që nuk mendonin si Rugova, ju jeni ajo klika e turpëshme e prapaskenës së Rugovës që keni akuzuar Zahir Pajazitin, Edmon Hoxhën dhe Adem Jasharin që e udhëhoqën UÇK-ën dhe në momentin kur djemt e UÇK-ës bënin atentate mbi rektorin serb të univerzitetit, Rugova pjerdhke duke akuzuar djemt e UÇK-ës duke u thënë terrorista.
Ju jeni ajo klika e turpëshme e popullit që nuk u ka mbetur vend më në Atdhe... sepse udhëheqësia e juaj UÇK-ja e detyroi së bashku me trupat e NATOS ta detyrojnë të kthehet në Beograd, kurse juve u ka mbetur ta luani kokën e bullit vetëm në këtë mënyrë përmes rrjetit të internetit, dhe duke u munduar t'i përçani shqiptarët... merrni në thua në Rugovën e vdekur politikisht dhe fizikisht.
Unë nuk flas këtu për poste nëse them se ai ishte një pacifist, sepse ai ia ka vënë vetes emrin e tillë duke zhvilluar politikën mjeruese, unë nëse tregojë se Rugova kishte 26/30 vetura zyrtare të blinduara nga Amerika, nuk do të thotë se po kërkojë poste Kaqamak pa kryp, sepse këtu jem për të zhvilluar diskutime nëpër temat të cilat hapen dhe diskutohen.
Nëse Rugova dhe Bukoshi të huajve u kanë thënë se Adem Jashari., Zahir Pajaziti dhe Edmon Hoxha janë një grup fshatarësh të mjerë... nuk do të thotë se unë tani po kërkojë poste, por po e tregojë një të vërtet që ata e kanë thënë.
Nëse them se Rugova deh Bukoshi formuan së bashku me serbinë FARKUN me në krye tradhtarin Tahir Zema kundër UÇK-ës, nuk do të thotë se po kërkojmë poste.
Por përse ti Kaqamak pa kryp flet se Shpati kështu apo ashtu... do të thot se kjo mënyra e juaj është një kërcënim që ne të heshtim këtu në forum, mundoheni në mënyrë të sofistikuar të na etiketoni si dikur që etiketonit bashkëluftëtarët më të devotshëm që kishte populli shqiptar. Ju me gjuhën tuaj të mjerë dikur i keni cilsuar UÇK-ën se janë;"të frusturuarit e serbisë", në kohën kur UÇK-ja vriste spiujt e serbisë dhe i sulmonte stacionet e policisë.
Prandaj kujdes mizen pas veshit Kaqamak mos u mundoni të ua hedhni të tjerëve mbane bashk me Lubatenin dhe me vagonat e tjerë që ju ka sajuar lokomotivë Dildema......


Deli
Dildema së pari ke përshëndetjet e mija zotri. Unë nga fillimi ju kam përcjell postimet e juve dhe nuk keni aspak të drejtë që akuzon me fjalë të rënda Lubotenin dhe Shpatin së paku këtë të dytin Shpatin unë e kam kojshi dhe njihmi shumë mirë failjarisht zotri i nderuar. unë po ta tërhjek vërejtjen se e njof shumë mirë Shpatin dhe nuk është Isa Xhemajlin. Pos meje në këtë forum Shpatin e njohim edhe shumë të tjerë me emër dhe mbiemër të vërtet, prandaj mo u lodh që të ja nxijshë vetes fytyren e të mundohesh për me kritiku një forumist i cili ka më shumë se dy vjet që është antar i nderuarnë diskutime.com.

Pos meje me emër dhe mbiemër Shpatin e njohin edhe Beton, Anaa, Gjethja, Riki 30, Luboteni, Suada që unë e kam familjare etj etj. Ka edhe shumë të tjerë në këtë forum që e njofin mjaft mirë, ti munesh me vazhdu me kritika ndaj Shpatit por mos harro se po e nxin vetëm fytyrë tëne e asgje nuk po i ban Shpati i cili shumë mirë që nga fillimi në këtë forum është shumë i njohun me postime atdhetara që unë si kojshi i tina shumë ja kam zili që dinë shumë mirë edhe situaten në Kosovë e dinë edhe historin e popullit tonë e dinë edhe gjuhën shqipe, e ka ndihmu shumë çashtjen kombëtare gjatë luftës cilsi që i ka një atdhetar i devotshëm që ka populli i jonë shqiptar.
Naten e mirë forumista të nderuar dhe urimi ju koftë viti i ri 2008.

Luboteni
Pershendetje Mirditor,

Po ja eshte shume ekzistente kjo prania e nje kallepi rugovistesh te cilet jane e zeza e kombit. Keta pos qe i thurin lavde Tahir Zemes e te tjere tradhetoreve, mundohen qe te njollosin figura emblematike siq jane baca Adem Demaqi, i madhi Ukshin Hoti, aktivisti i i lirise Albin Kurti, etj.

Gjithe respekti im eshte per ju
Mirditor

Te pershendes
Luboteni

Mirditor
O Dildrec pasi te dulen treqkat e ndyta ti tani kaj me lot e fol me veti her me afrima e her me isa e kete fotografin veje ne tavan se ka ne forum shume mi si Kaqamaki,Progoni,lubasamargjiqi edhe pacovi i tyre Dildreci.

Dildreqi
Në këtë forum paska nis
kampionati i poshtërisë
Trima të mdhej kokan fut n'garë
kush më mirë din për të sharë.

Kur fyen trimi nga Nju Xhersi
seç po dridhet dilidreqi
të gjithë qenkan gojëndytë
fyerjen e paskan traditë.

Për Enverin dhe Partinë
ne e pshurrim PAVARESINE
Nuk na duhet e lirë Kosova
me Hashima e me Rugova.

Mjaft Dildema më ka sharë
kur shkroi librin "Pllumb i vrarë".
Tash radhen e kam unë
më ka marrë malli ta fyej shumë.

Do të shfryhem mirë e mirë
që pastaj të ndjehem i lirë
Do të shpallem kampion
kush për fyerje s'ma kalon!

Dibran Demakui
Përshëndetje Mirditor, Therrci nuk keni se si të bini në provokimet e njerzëve të cilët janë futur vetëm e vetëm të përçajnë shqiptarët ... si puna e këtijë far Dildemës që nuk len pa ndrruar pseudonimat e në të kundërtën u vërsulet të tjerëve t'i akuzojë për ndrrim pseudonimash.
Prandaj mos ja varni aq shumë të tillëve lshonja rrugën le të lehin se për ata punë paguhen.Jam bir i babes Rugove!

Dibran Demaku
Rrethanat të takimit Rugovë-Millosheviq të 1 prillit 1999 në Beograd si dhe analizën e mos shpalljes së gjendjes së luftës mbrojtëse të Kosovës, janë akte tradhtie ndaj Kushtetutës dhe ndaj popullit shqiptar të Kosovës.

Anaa
nji ushtri me elefante dhe me nji gomare ne krye veshtire se mund te korrin fitore ,por nji elefante ne krye me nji ushtri te gomarve ja del mban ne fitore ketu kemi hasur ne ,dhe sa i perket rigova apo thaqi ne duhet te dijm ti vlersojm edhe punen e penes edhe te pushkes te dyja jan te lidhura njera me tjetren zingjire ,dhe ende nuk ka kush te thrras ky apo aje eshte trathetare se nuk dijm me i vlersue epokat te cilat kaloj kombi jone ,duhet te mirren ata te cilet e kan per detyre dhe kush jan ata jan akademija e shkences edhe e historis ,per te gjitha peridhat kohore ,dikush me plot te drejt ka me qen ne krahun e thaqit dikush me plot te drejt ka me qen ne krahun e rugoves ,as kush nga qielli nuk jav solli rugoven president vet ky popull ja dha voten dhe mendoj se te qirresh sod eshte ekot ka ber apo ska ber rugova aj vdiq shkoj tash kemi zotri thaqin kryeminister dhe do ti shikojm se si ky do ta permbush premtinin dhe sa do te rezultoj me ato qe ka deklarue para mases se qytetarit dhe ne duhet ta respektojm deri sa perfaqeson kosoven ne arenen nderkombetare .

Kaqamaku
Pse more ju Luboteni,Shpati e personazhe te tjera te sajuara nga ju nuk tregojshi qe ne fillim se ne jemi ne kete forum vetem per fyerje dhe kundershtime dhe se ne jemi ata qe do te shpallemi me te miret per kete gje.Une qe ne kete moment po e jap voten per juve se me te vertet per fyerje dhe kundershtime jeni me te vertet te zotet.Urime
Kaqamaku nuk eshte DilDema desha edhe njehere te ju tregoj se nuk po kuptojshi bash mire shqip e nese doni keni mundesi me e taku Kaqamakun gati per dite ne Drenas ,po nuk e besoj qe keni nevoj me u taku me mu.
Dy qorra hangshin se bashku ushqim dhe merrshin me rend here njeri e here tjetri nga nje luge ne ushqimin qe ishin duke ngrene , njeri prej qorrave i tha tjetrit pse ti i more dy luge ? Jo bre i tha tjetri e ku po e din ti qe nuk sheh , e tha po e besoj ne veti.Me duket edhe ju kshtu keni shkru per DilDemen per personzhe te sajuara se po e besoni ne vete.Kaqamaku eshte ne Kosove mund te takoheni e ta shihni per dite ose ndoshta e shihni shpesh e nuk e dini qe eshte ai.
Une veq nje lutje kam qe keto budallaki dhe fyerje pa ndonje nevoj ti lini ju dhe nga kushdo qe te vijn se kush ka merita me shume dhe kush eshte i menquri e cili budalla e tregon populli dhe rrethi se ku jetoni te dy palet ju dhe DilDema.Keni shkruar se DilDema me ka fyer ne librin Pellumb i vrare , edhe une e kam lexuar ate liber dhe jam thell i bindur se pa ndonje baze nuk do te fyente ty e askend tjeter , nuk besoj qe personaliteti i tij do te lejonte nje gje te till.
Keto poezi te shkruara nga ju po me duken pak absurde ose po me duken poezi te shkruara nga femij te lazdruar qe e bejne nje rime me fjale palidhje.Ju pershendet Kaqamaku

Dildjalli
Gjyshja vargje paska thur
Si kalaja ngritur me gurë
Për N.Xhersi letren shtini
të fala i bënë nipit ...dini.

Mos ta ndien nipi im
këtu ke Lubon-vëllaun trim
Ku e len ai e vazhdon Shpati
trim mbi trima- vet i shtati.

Menjëherë ...dini i shkret
boton vargjet n'internet
tash trimi i lumtur sa s'ka
Bota i mbushet me budalla.

Kush nuk është enverist
ne i ngjesim shpejt një bisht
Shpati shpejt e shpall tradhtar
e quan shka e jo shqiptar.

Statistika se jo mahi
Pak shqiptarë e sa shumë shki
Veq n'Drenas janë tre përqind
Tjerët krejt shki e gjind.

Telat pak ju kanë përzi
nuk po sheh tjetër veq shki
Ma kadale mor Shpat
se do të mbetesh fillikat.

Kështu për hirë t'krenarisë
prap Kosovën ia fal Serbisë
Lum Kosova e lum Shqipëria
që ka trimat nga Abria.


DilDema
Lexues të nderuar,
po ndjej obligim ndaj jush ti them edhe disa fjalë për të mos u keqkuptuar në fund!
Kurrë nuk kam përdor maskë, prandaj pasuan gjithë këto fyerje dhe shfryrje të epsheve shtazarake të ndrydhura në trupin e krijesave dykëmbëshe.
Secili ka të drejten e mendimit të tij, por këtu gjërat kapërcyen këta kufij- kulturë bolshevike e dialogut!
Unë nuk qëndroj pas Kaqamakut, Albodrenicases, Ilirise...nuk dij pse do të kisha nevojë për këta emra, kur krejt çfarë kisha për të thënë e thash me emrin tim.
Unë nuk jam ju, Shpate, brigje, Lubotena, Mirditor, therrca,Dil_Dema...e dreq me brirë, me të cilët manipuloni ju, për të kënaqur krenarinë tuaj të marrë, prej fëmijësh të papjekur e kryeneqë.

Unë nuk jam shërbtor, as klysh i asnjë partie politike as individi në Kosovë. Simpatizova Rugoven dhe nuk urrej asnjë tjetër, madje as Jakupin , emrin e të cilit e përdora shpesh sa për të nxitur shërbëtorët e tij të devotshëm Shpatin dhe Lubotenin për të më sulmuar dhe përforcuar bindjen për identitetin e tyre.
Luboteni ka vendosur me më "Tuzhit" te DioGuardi, apo edhe te Gjorgj Bushi mund ta bëj këtë, por harron se politika amerikane është tjetër nga ajo socialiste, jashtë së cilës assesi të dalim ne shqiptarët.
Nëse për ndonjë arsye personale do të urreja dikend, më së shumti do të kisha arsye ta urrej Hashimin, por megjithatë pjekuria e tij politike e kohëve të fundit më bëri të krijoj një simpati edhe ndaj tij dhe shpresoj se qeveria e tij do të ketë fatin të ngris themelet e shtetit të ri shqiptar në ballkan.
Isha kurreshtar të dij deri ku ka kufijt urrejtja e Shpatit dhe Lubotenit ndaj meje, ata nuk kishin stacion, madje edhe fëmijtë m'i kërcnuan me vdekje, poqese kthehen në Kosovë.
Nuk më befasuan këta trima, veq dëshmuan se janë ata që kam pritur prej tyre.
Nuk kam ndonjë ndjenjë të posaqme as për Enver Hoxhën, sado që sjelljet arrogante të këtyre bashkëbiseduesve primitivë më vunë në pozitën e një kundërshtari të tij. Nuk e urrej, por as edhe e dua sepse do të turpërohesha para mijëra të burgosurve politikë në Shqipëri. Unë nuk krijoj bindjet nga thashethënat as për hirë të dikujt prej të cilit varet e ardhmja ime. Mendoj se Jakupi ka kontribu më shumë për Kosovën se vet Enver Hoxha.
Dikur në një intervistë me Dr.Ibrahim Rugovën e pyeta edhe për enveristët e Kosovës dhe fyerjet që kishin filluar ndaj tij. Ai qeshi dhe duke treguar gjithë madhështinë intelektuale shtoi se ata kontribuan mjaft në ruajtjën dhe forcimin e ndjenjës kombëtare te populli ynë në Kosovë, atëherë kur nuk mund të imagjinohej diçka jasht këndit marksist e leninist të së ardhmes në këto troje.
Ai që kurrë dreq nuk tha me gojën e tij të fyhet kështu!? Vallë ku jemi ne si shqiptarë!
Adem Demaqi është permendore shqiptare dhe i vetmi hero i gjallë që ka të drejt të flasë çfarë të dojë, por edhe të tjerët kanë të drejt të mos i kushtojnë rëndësi fjalëve të tij, shpesh pa kurrëfarë kuptimi.
Kush llomotit shumë ka gjasa edhe t'ia qëllojë ndonjëherë, si shkrimet e Shpatit që janë me qindra këtu i çmoj dy tri fjali, që nuk dij kah i ka marr, por që meritojnë repsekt:

Të gjithë shqiptarët sot kemi nevojë për: solidaritet, dashuri ndaj njëri-tjetrit, për unitet dhe bashkim të domosdoshëm që mbështeten në parimet më të larta njerëzore dhe kombëtare.
Nga ne kërkohet, që ta kemi parasysh përgjegjësinë dhe detyrat që i kemi ndaj gjakut të brezave,dhe porosit të tyre, në mënyrë që ta realizojmë interesin kombëtar-shtetin shqiptar të lirë dhe të bashkuar në tërësinë kombëtare dhe territoriale.

Të lumtë Shpati, mos të koftë për kob! Ishalla zoti ta qon naj mendje të shëndosh dhe vazhdon të mendosh kështu. S'ka gajle pse më fyen mua, kjo eshtë pjesë e edukatës tënde të mbjellur me dekada, veq mos më fyej kur tjerët të fyejnë se atë që e meriton do ta them me emrin tim, pa u fshehur.
Maskat janë çjerrur tashmë! Unë e dij se ti je Isa Xhemajli, Luboteni është Afrim Hysenaj, ndërsa unë Fadil Demaku të tretë jemi nga i njejti fshat, unë "i paguar nga shkiet" të përçaj shqiptarët e mjerë nga Amerika, sipas trillimeve tuaja miope, ndërsa ju patriotë dhe oficerë të lartë të TMK-së në Drenas, gjegjësisht Skënderaj.
Respekt uniformës suaj- turp që ju e bartni!
Fatlumnisht edhe Drenica po zgjohet nga gjumi dhe çlirohet ngadal nga politika euforike e folkloriste, protagonistë të së cilës jeni.
Njerëzit duhet të shikohen nganjëherë në pasqyrë , por pasqyra tradhton mendjen e deformuar.
...dhe krejt në fund,
edhepse nuk kam të drejtë të kërkoj nga askush të mos shpreh mendimin e tij, sepse është e drejtë e patjetërsueshme e secilit të shfaq idetë e tij,varësisht nga niveli intelektual dhe përvoja jetësore
i lus në mënyrën më njerëzore të gjithë ata që përafërsisht mendojnë si unë të jenë të kujdesshëm dhe të mos nxisin urrejtjen jonjerëzore të këtyre krijesave ndaj meje e pastaj të shfryhen në mua me gjithë paturpësinë e tyre!
Ju falemnderit për mirkuptim!
Mirupafshim në temat tjera!
Shpresoj se edhe Isa e Afrimi kanë me çka të mirren. Interneti nuk ju garanton pozitë më të mirë politike, por aftësia e tyre për të bindur masën se dijnë dhe mund të ndryshojnë gjërat pozitivisht në ambientin ku jetojnë.
Ju dëshiroj transformim në të menduarit bashkëkohor dhe suksese në karrieren e tyre dhe dashtë zoti me ide të mbara bëhen gjeneral të TMK-së, por kurrë si përçarës, sepse ajo nuk u takon ushtarakëve.

Dibran Demaku
Dildema postimet i paske të gatshme, ja ky postimi i fundit është i njejt me postimin në faqen 15/7... këtu edhe shifer serioziteti i yt për të manipuluar në forum dhe për të mos treguar seriozitet.

Unë ua bëjë me dije të gjithë forumistëve se Dildema, Dil dema, Kaqamaku, Lubateni, e vagonat e tjerë mbrapa tijë janë ata humbësa që ball për ballë e kanë humbur betejën në secilën temë ku kemi dhënë mendimet, këtyre intrigantëve u ka mbetur beteja e fundit, beteja e turpit duke fshehur fytyrën dhe duke vepruar me maska.

Shikoni se sa Dildilat na duelën nga një Dildallaver.Anaa
dildema nuk mund te rrij e qet pa reaguar ne nji shkrim tendin ,ku behet fjal rreth personalietit shpatii ,ju keni emruer me emrin se shpatii eshte Isa xhemajli,jo zotri une shpatii e njoh personalishte dhe nuk ka ket emer ne asnji dukemnt qe posedon te zyrtarizimit dhe nuk eshte nga ajo krahin qe ju e keni shkruer ,ketu besoj kemi keq kuptimie nese ,jeni ne rryma te ndryshme te liderve dikush ka idol nji person ,rugova apo enveri apo isa qemajli ,hasan prishtina apo zogun ,ne kohen e demokracisi nuk mund ta quesh trathetare ,pamvarsisht se koha e idolve eshte vdekur ,sod kemi te bejm me nji pluralizem ,shum partiak ,patem rugoven iku rugova erdhi thaqi pas dy vjetve mund te na vjen daci ,ndoshta eshe kaqusha ,per ti then dikujt trathetare kam cekur dikun me larte duhet te kemi shum fakte ,ku trathtoj ku dezertoj personi dhe cka shiti nga kombi i tije ,dhe jemi ne kohen e zhvillimit te demokracis dhe te zhvillimit ekonomik ,tash nuk do te kemi nji parti dhe shpresoj kurr mos te kemi nji parti hyjni ,por ne bazen e sistemit shum partiak ne duhet edhe politiken ta bejm me platforma dhe programe ,me progrese dhe vizione secila parti merr elektoratin ne bazen e tij vizioni qe ka dite te shpalos dhe din ta realizoj ne te miren e qytetarit te tije ,besoj Dildema jemi kuptue ne ket shkrim ,sepse jam e perbetuar deri te vdes realitetin ta thom ku do te jem ,shpatii nuk eshte edhe njihere Isa xhemajli,dhe ket me koke e garantoj se nuk eshte trathatre as i kombit as i familjes se tije por edhe jo i shoqeris ,nese ju nuk pajtoheni ne mendime plurale eshte krejt ceshtje tjeter kjo smund te cilsohet me emrin trathtare ose tratheti.

pershendet anaa

Iliria
Te dalesh ne mes te PRISHTINES E TE FLASESH PER Dr.RUGOVEN qe eshte tradhetare!!!!!!!!!!!!!????

Vetem nje i cemendur mund ta beje.
Rrofshin forumet ne internet , dhe pseudot qe i bejne te ndihen si " LUANE" se ne mesin e Prishtines behen lepurusha.

E keni degjuar ate barsoleten ku lepurushi i u ankua luanit , sepse xhaxhi ariu e kishte perdorur per leter higjenike?Gjethja


Shpatii nuk eshte Isa Xhemajli ashtu si ta vertetuan Deli, Anaa, Suada etj, edhe une po e vertetoje para gjithe forumisteve. Ti je ai qe emrin Isa Xhemajli e ke te sajuar vet nga pjella e kokes tende, si me heret qe keni ngatrruar edhe Lubotenin me Afrimin dhe here here keni ngatrruar edhe Shpatin me Lubotenin e ne disa raste keni ngatrruar edhe me forumistin Ss1, e Recobren e ku ta di une se sa ngatrresa keni bere. Por keto te fundit jane sajimet e tua te mbrapshta qe nuk futeni ne forum per te sjell per lexuesit dicka te vlefshme, por sillni percamje dhe mundoheni te sillni mjegull dhe dyshime tek antaret e ri, se per antaret e vjeter si Ulsenvik, Paranoic, Kolapetrit, Ss1, Recobra, Gici, Anaa, Clarion, Identiteti,Baby Ice, Riki 30 e shume e shume te tjere qe nuk po me kujtohen ne kete rast mos ta harroje edhe Tom Sojeri njeri nder bashkmendimtaret identik me Shpatin ne kete forum nuk vijne ne shprehje dyshimet, por vetem se je munduar kot per ta perulur Shpatin me nje nickname te ri dhe ate me Dildema e me pas Kaqamaku, Lubateni etj, deri tek i fundit nickname me EnverHoxhappsh, te gjitha sajime te kota per nje qellim te caktuar, ta perulim Shpatin dhe Lubotenin.
Perse athua !??
Vertet si tha edhe nje forumist me lart, ti me 50 postimet e tua, si arrite te nxjerresh nje konkluzion per Shpatin qe ta akuzosh !? Nje njeri me tru ne rregull nuk do te akuzonte aq leht sikurse ke filluar ti. Por nese dikush me heret nuk ka mundur ti perul drejt per drejt me fakte, ka zgjedh metoden e dyte me sajimin e nicknameve si Dildema, apo Dil_dema, Kaqamaku, Lubateni etj.

I pershendes te gjithe ata qe treguan realitetin per Shpatin qe e njohin dhe ua bene me dije se Shpatii nuk eshte Isa Xhemajli. Deshta ta falenderoje posaqerisht Anen e cila tregoje nje gjest burrerie ne kete raste qe ja demaskoje fytyren Dildemes, e pershendes dhe i uroje shendet ne familje qe te kete.

Anen e njoh personalisht, kam pas dhe kam po te njejtin respekt per te.

Dil_dema
Iliria nxorri bajge nga goja:


Te dalesh ne mes te PRISHTINES E TE FLASESH PER Dr.RUGOVEN qe eshte tradhetare!!!!!!!!!!!!!????
Vetem nje i cemendur mund ta beje.
Rrofshin forumet ne internet , dhe pseudot qe i bejne te ndihen si " LUANE" se ne mesin e Prishtines behen lepurusha.

Hajde, pizveng i ndyre i rrugeve te Italise, hajde. Je bere nje bastard - shkerdhate qe i fut hundte, derisa i ben pershesh fare. Je e krisur, ore. Ti mundohesh te me dalesh ne krah, mua Fadil Demakun, kurse ti vecse me shtrengon litarin, andaj me mos shkruaj ne kete teme. Ta ndaloj.
Ibrahim Rugoves ia pshurrin varrin femija ne Velani, qeshin me te ne vendlindje ne Cerce te Istogut, e ti kendej na shet dushk per gogla.

Ilir idioti, ti nuk e di se ne lagje te ndryshme te Prishtines ne kohen kur Rugova harroi te marre fryme, bubullonte daullja, ciftelija, kenga e vallja.

Ibrahim Rugova duhet te cmohet ndryshe. Mbase te demaskohet.

Blloku
Me vjen keqe edhe prej Dil-Demes edhe prej te tjreve ne forum qe mirren me kesi debatesh qe i perkasin nje te kaluare te pa kthyer kurr me ne trojet tona sa i perket qeverisjes se Rugoves .
Nuk do te thote qe nje Rugove ka qene dhe te tjer nuk ka tani, ka sa te duash te rinje qe jane te zotet per qeverisje por te tillet si keta forumist qe i perterijn te kqijat mundohen qe rinis tia mbyllin syte dhe mos ti lene me shku perpara pasi qe keta te mjere mendojn qe gjithmon ju ka dhene zoti me ndejt ne postet qe dikushg i huaji ju ka dhen e nuk e kane nga populli i vet ,por tani populli ngadal po zgjohet dhe po esshef ku ka qene dhe tani eshte duke i vendosur temelet para te shtetit te Kosoves e ju qe flisni por as ne kohene luftes nuk keni qene ne Kosove dhe as tani pas qlirimit nuk jeni ne Kosove nuk keni te drejta fare te folni per Kosoven apo diken ne Kosove sepse ju i keni zgjedhe rruget e perendimit dhe atje ju doket memire kur dikush ju fale najsen sesa me punu ne Kosove ,prandaj rrini atje dhe mos qani koken per Kosoven se ka kush qane per te.
Tani Drenica e ka ne qevberisje Kosoven dhe mos keni frik nga askush se shteti i Kosoves eshte krijua dhe eshte mire qe nga vendi i fillimit te luftes aty te shpallet edhe pavarsia e Kosove .
Thaqi kete do ta beje por per ta mbajtur i duhen njerez te te edukuar dhe shkolluar ne frymen e Shtetit te Kosoves se Tashme e jo Rugoviste .

Drejtesia
Pas Rugoves-Rugova

Edhe kesaj radhe u tradhetua populli i Kosoves, menduan se votuan per ndryshime e ne realitet ata e qelikosen sundimin e LDK ne Kosove.
Njoh shume persona qe per Rugoven e Thaqin jane rrahur,vellau me vellan nuk flasin sot e kesaj dite,dhe persona qe e kan humbur vendin e punes jo une jame me Rugoven jo une jame me Thaqin.
Personalisht nuk jame me as nje parti politike, por kam pas deshir qe ti ipet rasti PDK qe ta qeveris Kosoven dhe ndoshta do permisohet diq per te mire, ndersa me kete koalicion qe e beren shihet qart se te gjithe kan qen prapa kamerave se bashku dhe e kan vjedh e sakatosur kete popull se bashku.
Pra nuk mbetet tjeter te thuhet veq se pas Rugoves na erdh Rugova

Mirditor
More ti qe koke ngrit nga vorri shko e mirru me serrb kaurr qe thua ma mire nje kaurr i menqur se dhjet shqiptar edhe kujdes se ktu secili ka nga nje baba se le nam ne kete teme e te gjithe qe dulen kunder teje na i bere Lubotena ik tutje ore debil i debilave me ato nickat e tu te Dildrecit. Une Shpatin nuk e njo por u besoj ketyre antarve qe e treguan realitetin per te. Bravo Deli,Ana,Suada e gjethja bravo u thom si vlla i juaji. plot respekt nga Mirditor _ Dugagjini.
Pas Rugoves Thaqi eshte personi numer nje qe po e ngrit nga varri LDK-en.hyp njani bje tjetri do behen si Sala me Fatosin mjer populli pa pune pa drita dhe pa politik qe do ngrinte vendin per te ec para.

DilDema
E nderuara Anaa,

Kjo temë është e mbyllur për mua, por për hirë të respektit ndaj disa shkrimeve tuaja konstruktive po ndjej obligim t'i them edhe dy fjalë:
Unë nuk jam person që mund as guxoj t'ia lejoj vetes të quaj dikend tradhtar të kombit,pse mendon ndryshe nga unë. Ndërgjegja dhe morali im njerëzor e kombëtar nuk do të ma lejonte një gjë të tillë e lene më të kryej krime ndaj dikujt siç u veprua në Kosovën e pasluftës dhe atë "në emër të popullit"?!
A thua cili na qenka ky popull?! Një grup që e ka në gjak stalinizmin e të ndërtuarit të demokracisë!!!???
Lexoi pak më mirë shkrimet dhe do të shohësh a e quajta unë Shpatin tradhtar apo Shpati mua.
Po ta përserisë edhe njëherë se unë nuk qëndroj pas emrave të tjerë, përveç Dildemes dhe dy "poezive" nën emrat Dildreqi e Dildjalli.
Nëse mendoni te shkrimet e shkarravinat me foton time dhe vargjet analfabetike të Dil_demes, atëherë mund t'ju them se pas këtij emri qëndron Hajdin Hysenaj- vëllau i Afrimit i cili nga Nju Xhersi më fyejti më së rëndi deri tash edhepse as Shpati-engjulli juaj, nuk ishte aspak më i përmbajtur. I lumtë !
Do të dëshiroja të ishte ashtu siq thoni ju.
Gjithë të mirat e nderuar!

Identiteti
Rugova,per kohen e tij,ishte i pazevendesueshem,per figuren e tij jam shprehur sa e sa here,porse jam i vetedishem(me plote besim e riperseris),se per te sjellur gjithe punen e Tij te bere per Atedheun,duhet kushtuar plote nje jete te tere....Megjithate,po shtonj edhe disa fjale dedikuar kesaj faqeje,qe domosdo do bijen ndesh me disa forumist enveristo_komunisto_titisto_majtisto_tradhetare,te cilet e sulmojne Rugoven,siq duket vetem e vetem se ua ndaloj buken qe hanin nga serbija....RUGOVA ishte i vetem,dhe i pa shok,qe me punen etij,vizionin e tij,levizi gjerat ne te miren e Atedheut;...Levizjet tij politike ne kohet qe kerkonin elasticitet,nguljet kemb ne mendimet e tij kur ishte me se e nevojshme,ben qe armiqt e Dardanise te dalin humbes;...Perpjekjet e Tij,angazhimi i Tij,ne te gjitha fushat e nduarndurta(pra nuk ishte vetem politikan),e bene ate te vetmin,dhe idol te pavdekshem per te gjitha koherat,qe do vijn....Aj,dhe puna e tij_vepra e pavdekshme,do te reflektojne rruges se ATEDHEUT,drejt nje jete me te mire per te gjithe....Populli yn sot(natyrshem,ata qe kerkojne paqe,dhe mireqenje per te gjithe),me syte e tij sheh punen e madhe te RUGOVES,
pune kjo qe se shpejti do te dale perfundimisht ne drite edhe pak jave....Perpara se t'ju pershendes kesaj radhe,nuk mund te le pa ju puyetur disave(kundershtaret),se si do ta paramendonin DARDANIN_...pa RUGOVEN dhe punen e TIJ TE NDRITESHME??????!!!....Pastaj,a nuk ju duket se THAQI,eshte plotesisht ne rruge te mbare,sepse teresisht kopjon RUGOVEN.

Kaqamaku
Unë ua bëjë me dije të gjithë forumistëve se Dildema, Dil dema, Kaqamaku, Lubateni, e vagonat e tjerë mbrapa tijë janë ata humbësa që ball për ballë e kanë humbur betejën në secilën temë ku kemi dhënë mendimet, këtyre intrigantëve u ka mbetur beteja e fundit, beteja e turpit duke fshehur fytyrën dhe duke vepruar me maska.
Tekst i shkruar nga Shpati

Ne kete forum nuk e besoj se kishte gare se kush do te dilte humbes e kush fitues , mirepo zakonisht fitoren para kohe e shpallin humbesit qe jane ne te vertete sa per te shijuar pak fitore ne mjegullinen derisa te shihet humbja e atyre qe kan humbur me te vertete.
Ju si forumist nuk po merreni me temen por me personin i cili ka dhen idene per kete teme andaj nje fjale thot se ,, sa me shume qe merreni me ate person aq me i rendesishem eshte ai'' per kete i uroj DilDemes se me te vertet duhet te jete njeri i rendesishem se nje numer aq i madh i forumisteve te merren veq me emrin e tij te ben te kuptosh se ky njeri i takon nje rangu me te larte shoqerore se ju Shpati e Luboteni.
Mos e shpallni veten fitues para kohe se vet koha do te tregoje kush eshte me i mire dhe cilit do ti takoj epiteti i me te mirit.
Kaqamaku nuk merret me politike sepse pasion e kam te flas drejt gje qe nuk perputhet me politiken.Nuk e di a ktheheni prapa per ti lexuar postimet tuaja ne kete teme ku ne fillim postimet si ju si DilDema i filluat shume mire gje qe te bente te kuptosh se kemi te bejme me intelektual te vertete dhe njerez qe i takojne kohes se sotme , dhe nuk e di se a keni mund me e pa qe ju Luboteni dhe Shpati keni fillu shume shpejt me fyerje sepse mendja juaj besoj nuk arriti me ju pergjegj nje hyrje aq te hatashme te DilDemes e per ti plotesuar ato mangesit tuaja eshte dashur te filloni fyerjet dhe qka eshte me e keqja qarte shihet se ato fyerje qe ju keni fillu me i ba sot ktheheni dhe thoni se DilDema i filloj fyerjet. Kthehuni edhe njehere prapa lexoni dhe e shihni qe ju jeni ata qe i filluat fyerjet , dhe ju duhet te jeni po ata qe duhet ti ndalni.
Ne baze te ketyre mendimeve qe une i nxora ne kete teme shihet qart se destinacionin e humbesit e keni derguar gabimisht.
Pajtoj me Suada qe Shpati ishte njeri atdhetare me cilesi edukuese etj me nje nuk pajtoj shume se ai eshte shume perparimtar se po te ishte e vertet keso fyerje qe ka bere ne kete forum nje njeri me personalitet si po e pershkruan ti nuk do te bente nje gje te tille.Une disa here u kam thene se Kaqamaku nuk ka te beje asgje me emrin e DilDemes dhe se me km shume larg jemi njeri me tjetrin , keto personazhe shume te edukuara perseri veq me fyerje ndaj meje dhe per te gjithe ata qe mendojne ndryshe nga ta.
Perparimtar nuk po e shoh se mundenme qene as Shpati e as Luboteni veq nese kan ndryshu keto dite,ose ti Suada je vajze e bukur e kush mundet me fole fjale te kqija para nje vajze te bukur .Kerkoj falje nga Suada per keto fjale po kete veq e mora si shembull qe ndodh zakonisht ne praktike .
Qellimi ne kete forum nuk eshte per te perqar njerez por besoj eshte e kunderta e krejt asaj qe disa e kan thene.Ky forum eshte per grumbullimin e ideve te secilit dhe ne fund te jepet ideja e perbashket per secilen teme me qellim te rrumbullakesimit te gjithe asaj qe eshte thene lidhur me ate,prandaj kete forum nuk e shoh si perqares por si forum per bashkim te ideve dhe mendimeve lidhur me nje teme te caktuar. KAQAMAKU

Dibran Demaku
More Dildema mos u mundo të ikësh tash nga gropa ku ka kohë që po duhet të të shikojm me dylbi, nuk të foli as Anaa, as të tjerët për tradhti, fjala është se reaguan forumistët se ti më ngatrron me Isa Xhemajlin dhe nuk po e thua vetëm një here por shumë here, madje edhe nga fshati më nxore tani .... lexo më posht një nga shkrimet e tua që na akuzon mua Shpatin dhe Lubotenin.


Ti përkto dallavere me gjith kta pseudonime që i ke sajuar duhet të kërkosh falje para forumit që na ke akuzuar mua dhe Lubotenin. Nëse je burr po në të kundërtën do mbesësh një Dildallavergji i madh i forumit diskutime.comPër temën do ti vendosi ca vazhdime nga magjistri i shkencave politike Nikë Gjeloshi

FSHEHTËSITË E LUFTËS DHE TRADHTISË NË KOSOVË

Duke shpjeguar disa raste të rezistencës që kishte bërë familja Jasharaj ndaj forcave policore serbe, Hamzë Jashari 33 ditë më parë bënte me dije opinionin edhe
për dyshimet që kishte ndaj udhëheqjes shqiptare, e cila jo vetëm që nuk kishte ndonjë koncept të qartë veprimi për t’i dalë në mbrojtje popullit të rrezikuar nga
makineria militare e paramilitare okupuese serbe, por ajo udhëheqje nuk ishte në popull që të dinte më për së afërmi se me çfarë rreziqesh ballafaqohej populli.


NIKË GJELOSHI

Bashkë me ca i s h -bashkëpunëtorët ushtarakë, po bënim përpjekje për t’i dalë në ndihmë popullatës shqiptare dhe çështjes së Kosovës në përgjithësi.Më 6 mars (1998) bëmë takime e biseda që të ndërmerrej diçka në këto dy çështje të theksuara. Arsyeja: që nga krijimi i gjendjes së
shtetrrethimit në lokalitetet e Drenicës nuk ishte arritur rezultat në kuptim të riaktivizimit të strukturës së mbrojtjes. Ushtarakët shqiptarë që nga tërheqja ime definitive nga postet në qeverinë e ekzilit, përveç që ishin përçarë mes veti për shkak të koncepteve politike të faktorëve politikë tek të cilët qenë vënë në shërbim varësisht nga pikëpamjet e asaj nomenklature politike, ishin ndarë edhe mes veti. Po atë ditë kërkohej një takim nga organizimi i LDK-së në Zvicër, i cili qe organizuar në lokalet e nëndegës së LDK-së në Cyrih. Para takimit kisha bërë një koncept për vënien në punë të njerëzve në disponim: 1) Të formohej një qendër e koordinimit ku do të përfshiheshin të gjitha grupacionet shqiptare në Zvicër, e me vonë në tërë Evropën. 2) Qendra e koordinimit të kishte selinë në Cyrih.Mundësitë, si nga aspekti teknik ashtu edhe nga aspekti i sigurisë së njerëzve, ishin të garantuara pasi që dhe bërthama më e fuqishme e ishushtarakëve shqiptarë ishte koncentruar në Zvicër dhe ishte
strukturuar nga autori i këtij libri. Në LDK në Cyrih nuk dinin çfarë po
ndodhte në Kosovë, nuk ishin në kontakt me Ibrahim Rugovën mbasi
raportet ishin luhatur me mosbesimin që kishin shprehur ata ndaj shoqëruesit të Rugovës, i cili u kishte kërkuar kohë më parë para në emër të të parit, por që nuk i ishin dhënë. Pasi bëja transparente idenë e formimit të atij trupi koordinues, të cilin do ta drejtoja vetë bashkë me ca ushtarakë të tjerë, insistoja që për të njëjtën ide të informohej institucioni kryesor i “pushtetit shqiptar” në Kosovë, Ibrahim Rugova. Po qe se do të vinte në kundërshtim ideja dhe gjendja do të ashpërsohej edhe më
tej në dëm të lokaliteteve në shtetrrethim nga forcat militare e policore serbe, kisha potencuar domosdonë e marrjes së vendimit të përbashkët në interes të çështjes,edhe pa pëlqimin e faktorit politik e “pushtetar” shqiptar në Kosovë! Qëndrimi i bashkëbisedueve ishte unanim: “Ne duam që Ju-Nikë Gjeloshi të drejtoni këtë qendër koordinimi me konceptet që keni JU”. Dakordimi dhe vendosmëria ishte edhe nga ana ime. Në bisedime qenë të pranishëm edhe dy ushtarakët që më shoqëronin. Konkludojmë: Të nesërmen të kam një informacion lidhur me kontaktin e arritur me LDK-në në Prishtinë, ashtu që do të vendosej definitivisht për njërën nga opcionet e veprimit. Pas përfundimit të asaj bisede pata bisedime të tjera me përfaqësues të LDK në Horgen. Edhe aty shtrova idenë për formimin e qendrës koordinuese. Aty u njoha për gjendjen në Kosovë, për qëndresën
e familjes Jasharaj etj. Adem Jashari, më njoftonte N.N. inkognito, të cilin e njihja një kohë të gjatë, “para se të shkonte nga Shqipëria në Kosovë, kishte kërkuar të shkonte edhe ky me të”. Ky iu kishte përgjigjur: “Nuk mund të vij, sepse lidhjet që ke më lart janë lidhje të papastra, prandaj dyshoj në ato lidhje”!? Me të shpërthyer të luftës së Jasharajve në Prekaz të Poshtëm dhe masakrimit të asaj familjeje nga forca ushtarake e policore serbe, ndër njerëzit që kanë qenë në “lidhje” dyshohej se e tëra që ngjante në Drenicë vinte nga qeveria e exilit. N.N. ishte i gatshëm të vepronte bashkë me njerëz të tjerë, në atë qendër të koordinimit. Në bisedën që zhvillohej në lokalet e nëndegës së LDK ishte shtruar gjendja e përgjithshme në të cilën kishim arritur si popull. Në pyetjen që m’u bë se si na erdhën këto punë, përgjigjja ime ishte: “Në katund, për të ujitur tokën mirë dhe për të marrë fryte të bollshme, bëhen vija e presa që të kanalizohet uji. Ne nuk hapëm vija e as presa për të kanalizuar fuqitë tona
ekzistuese. Katër vjet më parë dhashë dorëheqje mu për këto
shkaqe që të mos vinim në një gjendje çfarë erdhëm sot. Por nuk hasa në përkrahje as kur ishte shumë herët e as kur po bëhej shumë vonë. Edhe pse kaluan ato vite, sërish jemi në gjendje të njëjtë institucionale”. Pata tërhequr vëmendjen publikisht, shtova më tutje aty, “se të gjitha rrugët për një gjendje kesisoj të rëndë çojnë kah Bujar Bukoshi me ca të tjerë.
Ibrahim Rugova nuk e hoqi me kohë nga qeveria, edhe pse qemë
marrë vesh dhe me mosvendosmërinë e tij Ibrahimi i bëri dëme të mëdha çështjes sonë dhe popullit në përgjithësi. Në këtë
gjendje çfarë jemi sot kërkohet të “bëhet diçka”. Hamzë Jashari 33 ditë mëparë (30 janar) kishte pohuar: “Jam i gatshëm në çdo moment të pres vdekjen” Unë shtrova pyetjen se çfarë mendonin ata për formimin e një
qendre të koordinimit në Cyrih të Zvicrës? Të gjithë ishin të mendimit:
“Të formohet”! “Në ty, Nikë, njerëzit kanë besim”, tha njëri nga ata. “Me ty mund të kihet sukses”! Unë, pohonte i njëjti njeri, “më parë do të varesha këtu në Zvicër sesa të udhëtoja për në Kosovë me dijen e të tjerëve, sepse do ta dija se më tradhtojnë pa mbërritur atje”.Me t’u ndarë angazhova N.N. që të vinte kontaktin me Ibrahim Rugovën “drejtpërdrejt apo me ndonjë njeri tjetër, i cili ishte bashkëpunëtor i afërt i tij”. Po qe se
mundësitë për të vënë komunikim direkt ishin “vështirësuar,” atëherë
ishte siguruar se përgjigjja për idenë e formimit të qendrës koordinuese
do të kërkohej përmes një bashkëpunëtorit të Rugovës. Përgjigjja gojore mbetej për të nesërmen. Rrugës për në Schmerikon shoshitnim problemin
e qendrës së koordinimit me tre bashkëpunëtorë ushtarakë.Insistoja në domosdonë e vënies së kontakteve të tyre edhe me ushtarakë të tjerë. Edhe nëse nuk do të kishte përgjigjje pozitive nga Rugova, kisha vënë në dijeni ushtarakët se “unë jam i vendosur të krijojmë qendrën e koordinimit
dhe t’i dalim në ndihmë popullit”! Kisha kërkuar vendomërinë edhe të
atyre ushtarakëve. Lamë takimin për ditën e nesërme. Të nesërmen
nuk kishte përgjigje. Pasi kishte kaluar mesnata duke bërë ca plane strategjike për funksionimin e asaj qendre koordinuese, thirra njërin
nga ushtarakët: I patëm fjalët të takohemi që të zbatohet njëri ose varianti tjetër! “Ne jemi të gatshëm, por duhet të kemi më shumë njerëz, nuk kemi takuar ushtarakët e tjerë për të marrë mendime. Po të
ishte mendimi i Ibrahim Rugovës, nuk dihet çka thonë partitë politike,
të shohim çka thonë shumica e ushtarakëve...”! Të nesërmen N.N.
nga Horgeni njoftonte: “Nuk kishte arritur të bënte lidhje as me
Rugovën e as me Enver Malokun”. “S’ke çka bën, o Nikë, është zor me këta njerëz...”, ma ktheu ai. Njëri nga ushtarakët e grupit tresh që
kishte shprehur pajtushmërinë për formimin e qendrës së koordinimit
më njoftoi se ushtaraket janë ndarë në dy grupe: njëri në LKÇK, tjetri
në LPK, ndërkaq grupi neutral është i paangazhuar. Caktova takimin për një ditë më vonë që të përfundonim idenë. Në atë takim u
njoftova: “Me të dëgjuar idenë time për qendrën e koordinimit, ushtarakët e ndikuar nga Bukoshi, ndër ta edhe N.N., turren nëpër
strehimoret për të huaj që të rekrutonin sa më shumë vullnetarë shqiptarë”! Ndërkaq LDK kishte formuar emergjencën dhe kishte
caktuar grupin e punës! Idea ime kishte “marrë këmbë”! Kisha bërë
planin: 1) Me të hapur të qendrës së koordinimit, së pari të jepja një kumtesë në mjetet e informimit, pastaj të vizitoja redaksitë e
gazetave “Rilindja“, “Fokus“ dhe “Bota sot“. 2) Të caktohej një takim
me kryetarë të grupeve vepruese në Cyrih. 3) Të zgjeroja organizimin në
tërë Perëndimin. 4) Qendra e koordinimit të ishte në Cyrih (qe
siguruar edhe zyra). Që nga dita e 3 marsit forcat policore e ushtarake serbe kishin filluar “spastrimin e terrenit” ndaj shqiptarëve në Drenicë. Para
tankeve e blindave të forcave serbe qenë përdorur fëmijë e gra për “të
spastruar terrenin” nga “grupet terroriste të shqiptarëve-UÇK”. Sipas të dhënave që prezentoheshin në mjetet e informimit publik, më 5 mars në Prekaz të Ulët qenë vrarë mbi 20 shqiptarë, dy policë serbë dhe qenë rrënuar shtëpi. Sipas njoftimit nga ana e Kryqit të Kuq Ndërkombëtar ishin vrarë 32 veta. Federata Botërore e Shëndetësisë njoftonte se qenë vrarë 28 veta. TV Zvicran SR 1: “Çështja në provincën jugosllave të Serbisë,
Kosovë, ka përfunduar dramatikisht”. Forcat serbe nuk lejonin organizatat ndërkombëtare të vizitonin Drenicën. Në Shipol të Mitrovicës serbët vendës kishin braktisur vendin. Në Spitalin e Prishtinës nuk lejohej hyrja, ndërsa në vetë qytetin e Prishtinës mobilizoheshin studentët dhe qytetarët serbë. Në atë luftë në mes të familjes së Jasharajve dhe forcave policore e ushtarake serbe ranë: Shaban, Adem e Hamzë Jashari bashkë me mëse 20 anëtarë të familjes së ngushtë Jasharaj. Hamzë Jashari 33 ditë më parë (30janar) kishte pohuar: “Jam i gatshëm në çdo moment të pres vdekjen”. Duke shpjeguar disa raste të rezistencës që kishte bërë familja Jasharaj ndaj forcave policore serbe, bënte me dije
opinionin edhe për dyshimet që kishte ndaj udhëheqjes shqiptare, e cila jo vetëm që nuk kishte ndonjë koncept të qartë veprimi për t’i dalë në mbrojtje popullit të rrezikuar nga makineria militare e paramilitare okupuese serbe, por ajo udhëheqje nuk ishte në popull që të dinte më për së afërmi se me çfarë rreziqesh ballafaqohej populli.


NESËR: Problemi në të cilin ishim gjendur si popull nuk mund të zgjidhej në mënyrë paqësore. Amerika, theksonte Albright, “nuk përjashton sulmin ushtarak kundër Jugosllavise”. Çështja e Kosovës, pas luftës heroike të
Jasharajve, mori kah mbrojtjeje nga Amerika. Bukoshi i kishte deklaruar Gelbardit: “UÇK është një grupacion i njerëzve të frustruar, fshatarë injorantë të manipuluar...”. Studentët shqiptarë protestonin para ambasadës jugosllave në Tiranë. Parulla: “Kosova e Shqipëria janë një”!

Kaqamak ti që nga fillimi po e mbron Dildemën por të thash diku më heret që thuaj Dildemës që Dil_dema ka harruar ta hedh pak kryp në Kaqamak se bajat postimet pa kryp nuk po ju beson më askush.


Për temën;

FSHEHTËSITË E LUFTËS DHE TRADHTISË NË KOSOVË (2)
Kundër UÇK-së shpifej gjithçka

-Madelein Albright në Itali, në bisedën me homologun e saj Lamberto Dinin, përmend çështjen e Kosovës. Amerika, theksonte Albright, “nuk përjashton sulmin ushtarak kundër Jugosllavise”.
-Bukoshi i kishte deklaruar Gelbardit: “UÇK është një grupacion i njerëzve të frustruar, fshatarë injorantë të manipuluar...”.NIKË GJELOSHI

“Udhëheqja e Kosovës është dashur të dilte në popull që të shihte gjendjen faktike dhe të kuptonte edhe vetë për çfarë ishte i gatshëm ky popull”, pohonte Hamza. Edhe ne jemi që çështja e Kosovës të zgjidhet “me mjete paqësore”, por “a do të kemi fatin të ndodhë kjo”, shtronte pyetjen ai në intervistën e bërë? Këto dyshime, dëshira dhe pyetje Hamza i shtronte katër javë para qëndresës dhe rënies heroike të tij bashkë me të vëllain Ademin, babain Shabanin dhe familjen e vet të gjerë Jasharaj në Prekazin e Poshtëm. Po këto dyshime, dëshira e pyetje që i shtronte ai ishin bërë si nga dëshira për “t’u kërkuar një zgjidhje e përbashkët”, sikurse edhe nga dyshimi i thellë se problemi në të cilin ishim gjendur si popull “nuk mund të zgjidhej në mënyrë paqësore”! Në Kosovë, theksonte ai, nuk zhvillohet ndonjë proces normal paqësor, ngase për çdo vit ndodhin nga 20 - 30 vrasje të shqiptarëve të pafajshëm e duarthatë. Hamza kishte
hedhur idenë edhe për format e rezistences paqësore popullore. Ai theksonte se me “protesta popullore të përgjithshme do të dëgjonte tërë bota çfarë po ndodhte në Kosovë.Do të na vrasin, do të thotë dikush, përkujtonte Hamza mendimet e përhapura si ide të pacifizmit disavjeçar?
Po le të na vrasin, ne nuk kemi kah të shkojmë prej shtëpive tona. Ky të vret edhe kur je duke ndenjur (...), të vret pas shpine, bile le të të vrasë në gjoks”. Unë mendoj, pohonte Hamza, se “duhet të mbushen mend shqiptarët dhe armiku duhet pritur ashtu siç e meriton e jo, sapo të na mësyjë ai, ne t’i ngrehim duart lart, se me qejf armiku nuk hiqet nga këtu kurrë...”! Siç do të pohohet më vonë nga MusëJasharaj: “Ditën kur qe bërë sulmi i forcave policore e ushtarake serbe në familjen Jashari në Prekaz, qenë bërë sulme edhe në disa
lokalitete të Drenicës, si në Rezallë, Açarevë, Brojë, Vojnik, Turiçevc...”. Adem Jashari më 4 mars (1998) bashkë me tre bashkëluftëtarë u kishte bërë një vizitë të plagosurve në luftën që ishte zhvilluar më 28 shkurt në Likoshan. Pas vizitës së bërë në Likoshan, Ademi bashkë me dajën e vet Osman Gecin (i cili kishte shitur tokën e bukës për të blerë një pushkë automatike!), qe kthyer në shtëpi, në Prekaz. Të nesërmen shpërtheu lufta në mes të Jasharajve e ushtrisë serbe. Me t’u dëgjuar krismat, nga Kulla e Jasharajve kishte shpërthyer krisma e pushkëve nga bashkëluftëtarët e Ademit në të gjitha anët. Mirëpo, nuk ishte arritur të “çahej rrethimi” i familjes Jasharaj dhe t’u viheshin në ndihmë atyre. Mbasi qenë bërë njoftime përmes “radiolidhjeve” për shpërthimin e luftës në Prekaz, rrëfente ai, në Deçan nga Mujë Krasniqi -Kapuçi e Daut Haradinaj sulmohet stacioni i policisë së atjeshme. Kësisoj, duke hapur edhe një front në Dukagjin, t’i dilej në ndihmë Prekazit dhe Drenicës. Të njëjtën ditë të shpërthimit të luftës në Drenicë dhe Dukagjin, përfaqësues të subjekteve politike shqiptare në lokalet e Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, e njohur si seli e LDK-së, mbanin mbledhje për të shqyrtuar gjendjen e krijuar. Sipas ftesës që
bëhej nga ca subjekte politike shqiptare në Kosovë, organizohen demonstrata kundër terrorit serb në tri qytete: Prishtinë, Podujevë e Vushtrri. Në Prishtinë, sipas “Zërit të
Amerikës“, ishin tubuar 300 mijë demonstrues. Në demonstratë qenë plagosur 160 veta. Tirana zyrtare kishte vendosur të qëndronte në seancë të vazhdueshme
të Kuvendit të vet. Në atë seancë merrnin pjesë edhe deputetët e opozitës bashkë me ata të PD, të cilët prej kohësh kishin braktisur Kuvendin. Subjektet politike e pushtetare shqiptare sikur po unifikoheshin. Qeveria shqiptare dënonte aktin e dhunës së forcave ushtarake e policore serbe dhe ftonte forcat politike shqiptare që të përmbaheshin. Fatos Nano pohonte në seancën e Kuvendit se është “në kontakt të vazhdueshëm” me Ibrahim Rugovën. Presidenti i Shqipërisë Rexhep Meidani ftonte Bashkësinë ndërkombëtare të ndërhynte në Kosovë për të qetësuar gjendjen atje. Kuvendi shqiptar shprehte solidaritet me popullin e Kosovës dhe kërkonte nga Beogradi “ulje pa kushte në bisedime me palën shqiptare”. SHBA-ve dhe Bashkimit Evropian u bëhej thirrje “për nismë konkrete për gjetjen e zgjidhjes për Kosovën”. Studentët shqiptarë protestonin para ambasadës jugosllave në Tiranë. Parulla: “Kosova e Shqipëria janë një”! Çështja e Kosovës, pas luftës heroike të Jasharajve, mori kah mbrojtjeje nga Amerika Luftëtarët e LNÇ të Serbisë nga Beogradi dënonin “terrorin si vepër më të keqe njerëzore e morale që në Kosovë zgjaste një kohë të gjatë si shprehje e politikës separatiste, që në mënyrë publike e përkrahnin ato vende të cilat në shtetet e tyre e
luftonin këtë të keqe të shoqërisë bashkëkohëse”. Domethënë, luftëtarët e Serbisë fjalën “terror” ua atribuonin shqiptarëve, që nënkuptonte se shqiptarët qenkan ata që bënin terror ndaj forcës militare e paramilitare okupuese serbe e jo ato forca që vrisnin e spastronin popullatën shqiptare nga trojet e veta. Gjithashtu edhe Demokracia e Re serbe gjykonte shqiptarët, të cilët “bënin përpjekje të palogjikshme terroriste e secesioniste me qëllim të ngritjes së tensioneve politike”. Nocioni “terror” për UÇK, ishte përmendur edhe nga kryetari i qeverisë së ekzilit Bujar Bukoshi me rastin e takimit me përfaqësuesin holin e Kongresit Amerikan. Në të vërtetë pas masakrës që kishin bërë forcat ushtarake e policore serbe në Prekaz, të cilën masakër e kishte alarmuar edhe CNN, shqiptarët e Amerikës kishin organizuar demonstratë në Washington për të dënuar dhunën serbe dhe për të sensibilizuar problemin e Kosovës.
Në atë demonstratë para masës së tubuar shqiptare Bukoshi kishte pohuar “UÇK është një realitet dhe të gjithë ne jemi UÇK”, Mirëpo, disa minuta më vonë, në holin e Kongresit Amerikan, ku i deleguari special i Presidentit Clinton, Robert Gelbard, kishte bërë dëshminë për Kosovën (në kohën e pauzës Dioguardi kishte takuar B. Bukoshin me R. Gelbardin), në pyetjen që i shtronte se çfarë mendonte ai për
UÇK-në, Bukoshi kishte deklaruar: “UÇK është një grupacion i njerëzve të frustruar, fshatarë injorantë të manipuluar nga fundërrinat e marksizëm - leninizmit dhe të Sigurimit të Enver Hoxhës, të cilët me veprimet e tyre terroriste provokojnë policinë serbe”! Domethënë një UÇK që ishte “realitet” për opinionin shqiptar(!), për zyrtarët ndërkombëtarë dilte një “grupacion i njerëzve të frustruar”. Ata njerëz të frustruar ishin “fshatarë injorantë të manipuluar nga fundërrinat e markizëm-leninizmit dhe të Sigurimit të Enver Hoxhës”. Ata fshatarë injorantë e të manipuluar me veprimet e tyre “terroriste” provokonin policinë e Serbisë. Reprezentuesi i këtillë i shqiptarëve të Kosovës, në cilësinë e Kryetarit të qeverisë së ekzilit, bënte vlerësime të ngjashme me ato të luftëtarëve të Serbisë dhe të Demokracisë se Re serbe për luftëtarët shqiptarë të Kosovës! I shtangur nga deklarimet e tilla të Bukoshit para të deleguarit special të Presidentit amerikan për Ballkanin Gelbard, publicisti Naim Balidemaj kishte reaguar me zë para Gelbardit: “Ky, me të cilin po flisni, nuk di asgjë për realitetin kosovar. Ky është një emigrant në Germani,…, dhe pa pikë turpi e quan veten kryeministër të ekzilit. Një anomalitet i tillë përkon me sëmundjet patologjika e jo me realitetin...”. I shqetësuar për gjendjen në Kosovë, ambasadori gjerman në Beograd W. Gruber takon përfaqësues të qeverisë jugosllave. Ndëkaq Bashkësia Evropiane në mbledhjen e Këshillit të Ministrave (5 mars) autorizon kryesuesin e BE, ministrin e Jashtëm anglez Robin Cook “të bisedonte me Beogradin që Sllobodan Millosheviqi t’i kthente autonominë Kosovës”. Pasi Cook të njëjtën ditë kishte zhvilluar bisedime me Milloshevin në Beograd dhe i kishte përcjellë qëndrimin e Bashkësise ndërkombëtare për “kthimin e autonomisë Kosovës”,
ishte drejtuar për në Prishtinë të takohej “edhe me shqiptarë”! “Bashkimi Evropian ka marrë qëndrim të fortë për t’i kthyer autonominë Kosovës, kjo kërkohët nga Millosheviqi”, theksonte Cook. Kryesia e Akademisë së Shkencave e Kosovës në një komunikatë për shtyp dënonte dhunën e vazhdueshme mbi shqiptarët dhe
mbi Kosovën; shtetrrethimin e fashatrave, vrasjet dhe masakrimet e popullatës në shtëpitë e veta përmes ekspeditave ushtarake e policore; kërkonte ndërhyrjen e faktorëve ndërkombëtarë për të ndaluar gjenocidin serb ndaj shqiptarëve; kërkonte angazhimin e OSBE dhe OKB që të ndriçohej masakra e Drenicës; insistohej në kursin e përmbajtjes së shqiptarëve... Kryesia e ASHK, thuhej në komunikatën e 7 marsit, “duke shprehur edhe njëherë qëndrimin e saj të paluhatshëm se policisë e ushtrisë së asnjë populli nuk i lejohet të ndërhyjë me ekspedita ndëshkuese ndaj një populli tjetër, se çdo operacion i tillë ushtarak nuk ka si të quhet ndryshe pos agresion, se shqiptarët e ish Jugosllavisë dhe Kosova si një prej 8 njësive të saj bashkëthemeluese me të drejtën e patjetërsueshme të vetëvendosjes së popujve të përcaktuar në Kartën e OKB, në deklarimin përmes Referendumit të vullnetit politik të popullit nuk mund të anulohet nga ana e një populli dhe shteti tjetër...”. Sipas masmediave gjermane, në Prekaz ishte asgjësuar “grupi terrorist” me Adem Jasharin. TV Zviceran: “Serbia ka përfunduar aksionin e vet të ekspeditave ushtarake e policore pas likuidimit të grupit të terroristëve në krye me Adem Jasharin”. Nga Drenica, thuhej në SF 1, “janë evakuuar 1000 veta, gra, fëmijë e pleq. “The New York Times“, sipas korrespondentit të vet nga vendi i ngjarjes në Drenicë, publikonte: “Janë vrarë 77 veta, prej tyre 25 fëmijë, ka kufoma pa kokë. Adem Jashari, udhëheqës i UÇK-së, është vrarë bashkë me 20 anëtarë të familjes se tij”. Madelein Albright në Itali, në bisedën me homologun e saj Lamberto Dinin, përmend çështjen e Kosovës. Amerika, theksonte Albright, “nuk përjashton sulmin ushtarak kundër Jugosllavise”. Kësisoj çështja e Kosovës, pas luftës heroike të Jasharajve, mori kah mbrojtjeje nga Amerika dhe u vu në levizje “vija e kuqe” e George Bushit të Vjetër, theksuar në prag të Kërshëndellave të vitit 1991!

***

Në atë demonstratë para masës së tubuar shqiptare Bukoshi kishte pohuar “UÇK është një realitet dhe të gjithë ne jemi UÇK”, Mirëpo, disa minuta më vonë, në holin e Kongresit Amerikan, ku i deleguari special i Presidentit Clinton, Robert Gelbard, kishte bërë dëshminë për Kosovën (në kohën e pauzës Dioguardi kishte takuar B. Bukoshin me R. Gelbardin), në pyetjen që i shtronte se çfarë mendonte ai për UÇKnë, Bukoshi kishte deklaruar: “UÇK është një grupacion i njerëzve të frustruar, fshatarë injorantë të manipuluar nga fundërrinat e marksizëm - leninizmit dhe të Sigurimit të Enver Hoxhës, të cilët me veprimet e tyre terroriste provokojnë policinë serbe”!
***
NESËR: Në Bon më emëruan koordinator e më vonë Komandant Shtabi të Fark-ut, pohonte Ahmet Krasniqi. Përfaqësuesit e UÇK-së ishin detyruar të ndërpritnin kontaktet e mëtejme me përfaqësues të FARK-ut. Ca eprorë ushtarakë në takimin që kishin në Düseldorf të Gjermanisë më 16 maj nga qeveria e ekzilit kishin kërkuar prononcim me shkrim në pikat:

1) Të rishqyrtohet vendimi për emërimin e Ministrit të Mbrojtjes.
2) Të pranohet UÇK si bërthamë e FARK-ut.
3) Mjetet e grumbulluara financiare të përdoren për çlirimin e atdheut.

Mospërgjigjja në kërkesat e bëra konsiderohet përgjegjësi historike e organeve zyrtare.
Edhe Zvicra vlonte nga ushtarakë të ndarë në grupime dhe policë të karrierës nga tere Europa.

Therrci
O banda e Dildreqit pse po ma ngatrroni therrcin mua me emna tjer te Mirditor e Lubotena e shpata pse kejt kush po ja zen emnin juve per keq po u doken Shpata po ju shiqone veten ne pasqyre e masanej perzini tjert se u ka ik krypa juve dildreqa qka ti bash ja ban vetit banda e dildreqave.tung

Buli2005
pr ata qe kan harruar titullin e temes, ju perkujtoj se ketu shkruhet per Thqin pas RUGOVÊS

Një garë e mirë ne mes shume forumisteve, grupacioneve dhe taborreve te cilat te bejne marketing pa kripë hiq, s'do koment se ehde pse disa here e lavderoj stafin e ketij forumi, kesaj radhe e kritikoj shumë per lejimin e shume postimeve ne kete temë te cilat s'kan te bejne aspak me temen!

JU qe po shitni azgenllok, patriotizëm dhe atdhedashuri dashta vetem te ju them se ketu (ne forum) e keni pikrisht vendin meqe nuk ka rrezik ma per Kosoven, ajo u clirua edhe pa juve ndonese gjate luftes te gjithe ishit me LDK "paqesore" dhe pas clirimit-luftes as vet nuk poe dini se ku e kini venin pos ne forume duke kriju grindje pa asnje arsye te qendrueshme vetem e vetem pse "dikush nuk mendon si ju"!!!

tash ne teme edhe pse skam shume fjale , mjafton te them se presidenti, Dr.Ibrahim Rugova nuk mund te jete i zevendesuar pas Thaqit sepse ketij te dytin i mundon trimeria qee pati Presidenti Rugova!

Tung dhe mirmbetshi

Luboteni
buli2005 ty te kane eksploduar mendte, andaj edhe flet inatqe:


JU qe po shitni azgenllok, patriotizëm dhe atdhedashuri dashta vetem te ju them se ketu (ne forum) e keni pikrisht vendin meqe nuk ka rrezik ma per Kosoven, ajo u clirua edhe pa juve ndonese gjate luftes te gjithe ishit me LDK "paqesore" dhe pas clirimit-luftes as vet nuk poe dini se ku e kini venin pos ne forume duke kriju grindje pa asnje arsye te qendrueshme vetem e vetem pse "dikush nuk mendon si ju"!!!

tash ne teme edhe pse skam shume fjale , mjafton te them se presidenti, Dr.Ibrahim Rugova nuk mund te jete i zevendesuar pas Thaqit sepse ketij te dytin i mundon trimeria qee pati Presidenti Rugova!

Ku e mbeshtetni kete qe thoni se na paskemi qene ne LDK? Ta dish more i uruar, prej anes sime Rugova me idiotet e tjere ldkisite gjithnje eshte vlersuar si nje nga figurat me negative te kombit shqiptar. S'ta kam fajin ore lal, qe ti ndoshta je apo ke qene aderant i LDK - se dhe tani vjen e perhap fjale budallallepsje.

E di çfare:

Kur ju kall dhelpnes bishti, tha:
'Krejt dynjaja u kall' ~ popullore drenicase

Qashtu po beni edhe ju ldkistet e hamamte, ju ka kallur bishti, dhembet iu kane rene, thonjet u jane prere dhe fundin e juaj e shihni si fund te botes. Çfare t'iu bejme ju po perjetoni qastet e fundit.

Sa quditem me kete fjalen tende 'se s'paska rrezik per Kosoven'

S;ke faj ti, se trurin rugovist ta kane futur ne kavanozin e turshive ldkisite, hahhahhahahahhahaha.
Kete fjale jambulli2005 ruaje kur del para kamerave dhe do te dalesh ne te gjitha TV - te e Kosoves, se ato genjeshtren kane lend te pare.

Nuk tu duken rrezik per Kosoven komunat panserbe te formuara me decentralizim, rikolonizimi i Kosoves, shtabet e paramilitareve dhe policia e fshehte e Serbise, kercenimet e saj per hyrje ne Kosove.

Rolling

nuk shoh asnje ngjjshmeri mes tyre. Rugova ishte njeri qe kishte perkrahjen e popullit te cilet nuk mendonin qka te votonin por vetem si te hipnotizuar ia jepnin voten e tyre Ibrahim Rugoves. thaqi eshte ndryshe iu deshen 8 vjet qe ta bindte populllin qe duhet nderruar me LDK-ne. Akademiku Rexhep Qosja kete e ka quajtur vetedije te vonuar te qytetareve. kurse koalicioni mes PDKL-se dhe LDK-ne nuk eshte ndonje gabin sepse thaqi ka aq pushtet sa te shkarkoje ministrat dhe nese eshte nevoja edhe Fatmir Sejdiun e shkarkon

Anaa

sukseset do te shikohen qe ne 3 mujorin e pare edhe te thaqit thaqi eshte zotuar qe te punoj me duar te pastar dhe kemi kohe te shikojm sa do te punoj dhe sa do te realizohet programi qeveritare nga shum ministar qe zgjothen mund ta euej njerin prej tyre enver hoxha i cili mori pergjegjesit e medha per arsimin dhe ta zhilloj e ta kultivoj ne mase duke ber edhe kualifkimin e rinis edhe te arsimit ku deri me sod vetem jan nashkalue ky minister sod mesimedhensit i quejti lider kam besim te plot se qeshtja arsimore do te zgjithet ne kosove dhe nuk do te perplasemi me greva ,do te kisha shtuer ne ket tem se nuk duhet te mirremi kush aj nik apo ajo nofke e rendesishme eshte mos te dilet nga tema dhe te jepet mendimi apo replikimi per temen ,ne jemi te gjithe me mendime te ndryshme ashtu siq jemi edhe me fizionomi te ndryshme te ardhur ne ket bote ,edhe me emra ,do te ju kisha lutur ti perm,bahemi temave ne forum ,dhe te japim secili menimin jo racional por mendim qe duhet te vlersohet dhe te jap mendime te qarta dhe konstrugtive .Buli2005
Loboten, ma paske shkruar emrin me lart, ske pas nevoje sepse betohem ne toke e qiell se bulli kurr libreze antaresie ska pasur ne asnje parti, nje vote ia kam dhuru Ramushit dhe ajo ka qene e vetmja ne jeten time!
nese e permend LDK dhe decentralizimin , mos harro se Thaqi ka qene ne opozite deri dje mirepo ne shume sfera ka perfaqesu eliten e politikes kosovare, ai vet edhe fizikisht edhe me nenshkrim i ka neshkruar te gjitha dokumentet qe jane parashtru nga nderkombetaret ne kosovë, me kete duau te them se sduhet fajesu vetem LDK-ja e cila prap mbeti ne qeveri!

Ndese kam theksu se ne forumemundeni te shitni azgenllek, trimni dhe atdhedashuri perderisa para apo gjate luftes nuk e keni pasur, me kete kam thane se ketu ne forum e keni vendin te gjitha ata qe te zezen e keni perzi me te bardhen dhe per arsye taborresh mes vete luftoni jo kunder mendimeve te shprehura por kunder emrave te forumisteve, une jam taku me disa forumiste te ketij forumi, edhe me forumiste qe ia ka vlejte, ata me njohin dhe e din se Buli ska qendru as nen dimija te grave, as ne stankoveca e as ne pllazha te durrezit, po qe besa as ne front nuk jam mshe para armikut, kete e them meqe spo mundem te kufizohem kur dikush mundohet te me injoron perndryshe ndihem si nje pike e ujit te detit per gjakun dhe jeterat e deshmoreve te kombit per te cilet kurr spushoj se menduar, vepruari dhe investuari ne jeten time!

tema eshte pas rugoves thaqi!

une ju them juve se sot ne qeverine e kosoves ka njerez hajna qe pas luftes kan vjedhë pamshirshem, ata kane uzurpuar shtepi, lokale e pasuri te njerzve si shqipetarëve ashtu edhe serbeve e sot i mbajne ne emra te te tjereve mirepo aty ka pase deshmitare dhe ata jetojne...
dhe une nuk i kam besu as qeverise se meheshme e as kesaj te sotit, kta jane nje brum, kta jane ata te cilet e burgosen idolin tim Albin Kurtin, kta jane po ata hajna qe luftojne per fotele dhe interesa personale duke i lene nen meshiren e fatit mijera invalide te UCK, kta jane po ajo qeveri e cila deri dje shkive (per hater te nderkomvetareve) u ndertuan qindra shtepi, prandaj prap e them si perhere, bazuar ne suksesin, besimin dhe te arriturat e te gjitha niveleve qe i kishte Rugova, nuk mund t'i kete Thaqi sikur t'i kishte edhe 5 jetera.

Dibran Demaku

FSHEHTËSITË E LUFTËS DHE TRADHTISË NË KOSOVË (3)Çka thoshte Ahmet Krasniqi?


Erdha që të kyçem në UÇK, por më drejtuan për në Gjermani, në Bon. Aty ishin: Bujar Bukoshi, Xhafer Shatri, Isa Mustafa e katër ushtarakë (këta dy çunat, Shaban Shkreli dhe një tjetër). Në atë takim në Bon më emëruan koordinator e më vonë Komandant shtabi të FARK-ut. Kah gjysma e marsit kisha një takim në Cyrih me ca ushtarakë. Tash i kam çelësat në dorë (…); kam (...) nga Turqia, Saudi Arabia, nga (…). Nga Turqia, “ka deklaruar një gjeneral se është i gatshëm të vij të luftojë në Kosovë...”.
NIKË GJELOSHI

Në Cyrih të Zvicrës ishte organizuar një takim me afër 30 eprorë ushtarakë. Në atë takim, në cilësinë e koordinatorit të ish ushtarakëve shqiptarë qe prezantuar koloneli i ish-APJ Ahmet Krasniqi. Me të kryer bisedimet ështe kërkuar takim edhe me mua. Ajo kërkesë ishte bërë edhe në bazë të pyetjes se: “Është takuar apo jo ai me Nikë Gjeloshin, i cili ka qenë Ministër i Mbrojtjes dhe është tërhequr pas afër katër vitesh”? - “E kam kërkuar disa herë, por nuk kam mundur të bie në lidhje me të, kishte pohuar Ahmeti.

Gjeloshin kam pasur rast ta njoh kur ishte ministër i Mbrojtjes dhe ndaj tij kam respekt”. Takimi qe aranzhuar po atë ditë. Në shoqërim të tij kishte ardhur Piloti! Pas përshëndetjes kuartoaze i isha drejtuar Pilotit: Po shëtit shumë, më dole djalë i lig... Herë po fluturon, herë po gjendesh në Shqipëri! Ai, sikur u bë i prekur dhe po kuptonte reagimin tim. Bisedën e mëtejme do ta bënim vetëm. Pasi m’u falënderua për ndihmën materiale që i kisha akorduar sa isha ministër i Mbrojtjes, si ushtarakëve të tjerë që ishin vënë në dispozicion të Kosovës, sipas Kushtetutës së Republikës së Kosovës, Ahmeti më njoftoi se ajo ndihmesë materiale i ishte “këputur” porsa kisha dhënë dorëheqje unë nga qeveria! Më njoftoi dhe për ca gjëra që kryekëput lidheshin me hilet dhe dredhitë e ca individëve në atë vorbull hilesh e dredhish alla shqiptarçe! Pas qëndresës së Jasharajve në muajin mars, pohonte Ahmeti, më ftuan përmes N.N. dy çunaushtarakë, siç i quan ti, për të ardhur në Zvicër. Ata ishin: Hilmi Nebiu e Agim Mehmeti. Erdha që të kyçem në UÇK, por këta më drejtuan për në Gjermani, në Bon. Aty ishin: Bujar Bukoshi, Xhafer Shatri, Isa Mustafa e katër ushtarakë (këta dy çunat, Shaban Shkreli dhe një tjetër). Në atë takim në Bon më emëruan koordinator e më vonë Komandant shtabi të FARK-ut. Kah gjysma e marsit kisha një takim në Cyrih me ca ushtarakë. Tash i kam çelësat në dorë (…); kam (...) nga Turqia, Saudi Arabia, nga (…). Nga Turqia, “ka deklaruar një gjeneral se është i gatshëm të vij të luftojë në Kosovë...”. Unë kam pasur edhe dy takime të ndara para një muaji këtu me përfaqësues të Lëvizjes Popullore te Kosovës-LPK nga Zvicra, por punët nuk po shkojnë mirë. Tomë Berisha, Rrahim Ademi e ca të tjerë nga Kroacia flasin keq për mua; se e kam gruan serbe, se... Në pyetjen time se çfarë ndodhi me ushtarakun Naim Maloku, i cili porsa kishte depërtuar kufirin dhe i ishin vrarë mbi 20 luftëtarë dhe vetë ishte plagosur, Ahmeti shpjegonte si ishte angazhuar ai porsa ishte dërguar në Tiranë me ca kompetenca dhe si kishte hyrë në kufi (...). Në pyetjet: çfarë bëri Bujar Bukoshi këto katër vjet pasi dhashë dorëheqje unë dhe çfarë e ka shtyrë atë që të ketë punë me një njeri të tillë për të cilin ka mjaft argumente se e ka dëmtuar çështjen e Kosovës, Ahmeti u përgjigj: “Bujari nuk ka bërë asgjë. Ashtu si i them unë sot i ka thënë edhe një miku i tij N.N. në Tiranë që të mos ketë punë me të; i di dallaveret e tij me kontakte, me kredi të Dardania Bankës, me naftën përmes Shqiponjës...”. Edhe në takimin në Cyrih me ushtarakët nga disa është shprehur dyshimi se kjo punë do të dështojë. Qëllimi im është që Bukoshit t’ia marr paratë dhe tash e tutje dua ta kall Ballkanin, dua të bëhem Dudajev i gjallë”! Javën e ardhshme, shtonte ai: “Do të rrëzoj aeroplanin e parë në Kosovë, do të filloj kalljen në të gjitha anët...”. Në pyetjen time se a ka diçka me shkrim për angazhimin e tij si Komandant Shtabi i FARK-ut, m’u përgjigj: “Jo, nuk kam me shkrim asgjë”! Në pyetjen se mos ka qëllim Bukoshi që përmes angazhimit të tij të shpëtonte kokën e vet, mbasi vepron nga Gjermania si Esat Toptani nga Janina, përgjigjja e tij ishte: ”Mund të jetë edhe ajo. Bukoshi më ka thënë çka do të bëjë me N.N., por ai kishte kërkuar (...) dollarë amerikanë për angazhim”. Në pyetjen se a do të punonte ai me njerëz të shërbimit të huaj informativ, nuk m’u përgjigj. Njëri nga shkaqet që unë kam dhënë dorëheqje nga funksionet në atë qeveri, ia bëja me dije unë, ka qenë angazhimi, prapa shpine, i njeriut të shërbimit të huaj informativ-N.N nga ana e Bujar Bukoshit, dhe këso gabime kardinale nuk lejohen në asnjë shtet e aq me parë tek popujt që duan të krijojnë shtet të pavarur! Ti ke kundërshtarë të shumtë dhe mendoj se ke bërë gabim që je angazhuar në këtë formë, i thashë Ahmetit. Gabimin më të madh do ta bësh nëse mendon se çdo gjë fillon nga tash me ty, atëherë rezultatii punës sate mund të dalë zero! Përfaqësuesit e UÇK-së ishin detyruar të ndërpritnin kontaktet e mëtejme me përfaqësues të FARK-ut Në bisedën e mëtejme doli se: 1) Gjenerali turk ishte i ikuri shqiptar nga Bosnja, njeri i sëmurë, i lindur në Kosovë (...). 2) Më parë kishte pasur bisedë me Adem Demaçin në Osllo të Suedisë dhe se në atë bisedë ishin edhe Bujar Bukoshi, X, Y, Z. dhe ishte arritur ujdia për të bashkuar forcën e luftës, por fjalët ishin luajtur...Sipas Ahmetit fjalët ishin luajtur nga Adem Demaçi si udhëheqës politik i UÇK-së. Sipas dëshmive të disa nga përfaqësues të UÇK-së marrëveshja nuk ishte arritur, sepse kërkohej nga FARK-u që pjesë e tij të mbetej në Tiranë dhe që Ahmet Krasniqi të kishte kompetenca absolute për të lejuar apo jo komunikatat publike të UÇKsë. Këto kushte i kishin detyruar përfaqësuesit e UÇK-së të ndërpritnin kontaktet e mëtejme me përfaqësues të FARK-ut. 3) Nga unë kërkonte lista ushatarakësh dhe dokumentacion tjetër, por përgjigjja me ishte se “dokumentacioni e as istat e ushtarakëve nuk jepen”. 4) I nevojitej Ministri i Mbrojtjes dhe nuk sheh njeri tjetër më të aftë që t’i artikulojë interesat e përgjithshme. “Zotëri Nika, ke pasur atë funksion, punët kanë shkuar si kanë shkuar; të kanë bërë hile, të kanë penguar... Nëse arrij të formoj Shtabin e FARK-ut, a je i gatshëm të marrësh sërish funksionin e ministrit të Mbrojtjes”, më pyeti Ahmeti? Po, iu përgjigja unë, por me kusht që të krijohej një shtab i përbashkët me UÇK-në, në krijimin e të cilit duhet të merrja pjesë edhe unë dhe të kishte vetëm një shtab të forcës së luftës! 5) Dakordohemi që për 3-4 ditë Ahmeti të sillte emrat e ushtarakëve që kishte angazhuar në Shtab të FARK-ut që të punohej më tutje në drejtim të krijimit të një shtabi të përbashkët edhe me ata nga Shtabi i UÇK-së në Kosovë dhe unë, në bazë të marrëveshjes edhe me përfaqësues të UÇK-së, të merrja përgjegjësinë si ministër i Luftës, siç e kisha nominuar unë atë post në rrethanat ekzistuese. Termini i caktuar për takim nuk u respektua nga Ahmeti edhe se disa ditë më vonë sërish ishte në Cyrih në shoqëri me pilotin N.N., tek i cili ishte strehuar. Aeroplani u “rrëzua” pas 10 ditësh në afërsi të Prishtinës. Njoftimet publike serbe ishin: “Aeroplani luftarak MiG -21 është rrëzuar për shkak të defektit teknik, kurse piloti është hedhur nga aeroplani”. Me t’u kthyer “në vendstrehim” Ahmeti u kishte deklaruar ca miqve të tij dhe të mi se “ia ka marrë të gjitha letrat Nikës”. Njëri kishte reaguar: “Nuk ta besojë. Nëse ia ke marrë letrat Nikës në bazë të bisedës dyorëshe me të, atëherë nuk është ai Nika që e njoh unë”! Pas disa minutash, të njëjtëve iu kishte kërkuar: “Të përcillen ushtarakët dhe të bëhen dosje të tyre”! Miku që kishte shprehur dyshimin “për letrat e marra” bashkë me shokët e vet nxjerrin konkludimin: “Ahmeti nuk ka marrë asgjë nga Nika dhe nuk ka arritur marrëveshje me të”! Ditë më vonë u njoftova se në Amerikë një grup i ish-ushtarakëve shqiptarë nga Kroacia po tubonte dollarë. Ushtaraku N.N u pohonte bashkëkombësve në tubimin publik se në Maqedoni kanë të angazhuar një N.N. (jepet emri publikisht, v. ime), se po bëhen përgatitje për luftë të madhe; se armatimi blehet në shtetet X, Y... (po ashtu publikisht, v. ime) etj. Në valën e këtyre ndodhive të “vorbullës luftarake” paksa “sekrete” e me shumë “publike” ca eprorë ushtarakë në takimin që kishin në Düseldorf të Gjermanisë më 16 maj nga qeveria e ekzilit kishin kërkuar prononcim me shkrim në pikat: 1) Të rishqyrtohet vendimi për emërimin e Ministrit të Mbrojtjes. 2) Të pranohet UÇK si bërthamë e FARK-ut. 3) Mjetet e grumbulluara financiare të përdoren për çlirimin e atdheut. Mospërgjigjja në kërkesat e bëra konsiderohet përgjegjësi historike e organeve zyrtare. Edhe Zvicra vlonte nga ushtarakë të ndarë në grupime dhe policë të karrierës nga tërë Evropa. Kryetari i Lëvizjes Popullore të Kosovës-LPK, Fazli Veliu, ndër të tjera theksonte: “...Dega e LPK mori kontakte me qeverinë e Kosovës. Ishim këmbëngulës për përmbushjen e detyrimeve që burojnë nga Kushtetuta. B.Bukoshi premtoi kontribut personal në këtë drejtim (...) premtimi mbeti i parealizuar. U insistua që ajo marrëveshje të realizohet sidomos gjatë ngjarjeve në Drenicë (...) kur duheshin të koordinoheshin ndihmat, detyrimet me mjete, mbulesat materiale dhe në njerëz. Edhe kësaj here qeveria e Kosovës, Kryeministri, ministri i Informatave dhe përfaqësia e Kosovës në Tiranë nuk iu përgjigjën kërkesës sonë, përkundrazi u thellua propaganda (përmes shtypit dhe TVSH) në dëm të luftës së popullit të Kosovës dhe nga ana tjetër përfituan nga situata, nga anarkia e përgjithshme dhe grumbulluan kapital material personal e partiak”. Kështu vazhdon më tutje Veliu: “Qeveria nuk iu përgjigj detyrës së saj, Referendumit për pavarësinë e Kosovës dhe marrëveshjes për përdorimin adekuat të fondeve”. NESËR: Synohej eliminimi i UÇKsë, të mos rrezikoheshin interesat e Perëndimit në rajon e as të Serbisë. Ibrahim Rugova i kishte thënë Ministrit të Jashtëm gjerman Klaus Kinkel: “UÇK nuk ka ndonjë përkrahje të madhe në Kosovë”. Në takimin Milosheviq-Rugova me shqiptarë të tjerë, e fituar del pala serbe e Milosheviqit. Për Kosovën nuk mund të ketë kurrfarë
ardhmërie në shtetin e Slobodan Milosheviqit. Kështu paqe nuk mund të ketë, andaj më mirë një prerje e thellë tani sesa një plagë që kullon gjithnjë.

Mirditor

Ndshist ti a din shqipe, ktu nuk ashte tema per NDSH e Envera e Afrima, na dul mace Dildreci, po pjellka shume emna tjere, sa edhe ty derisa te nxorri ne drit syt kapuq ju bane.Ik e lena rahat te bajm bisede si ka hije shqipetarit.
Lexoje temen e shkruaj per temen.

Anaa
leboteni kur flet per buli2005 duhet te ngrihesh ne kembe ,per ata muej qe ka mbajtur pushken ne kreh ne te ftofte ne male pa ngren dhe ndoshta edhe pa pire fal asaj pushke te atyre qe ran dhe jan ende ne jemi ketu ku jemi sod ,dhe kemba e serrbit nuk do te kthehet me ,keshtu nuk dua me shum te flas se cka ,dhe me vjen keq shum qe parimet dhe sukset enjerzve i neperkembim ,ketu ne forum te shum ,e shum njerzve .

Dibran Demaku
FSHEHTËSITË E LUFTËS DHE TRADHTISË NË KOSOVË (4)Nëse ndërlidhen deklarimet e autoriteteve perëndimore mbi gjendjen në Kosovë, shkrimi i Abramoviçit dhe deklarata e Ibrahim Rugovës thënë Ministrit të
Jashtëm gjerman Klaus Kinkel (një ditë para publikimit të intervistës së Abramoviçit, v. ime), të cilin e kishte ftuar në Gjermani ky i dyti, se: “UÇK nuk ka ndonjë përkrahje të madhe në Kosovë”, atëherë është e qartë se synohej eliminimi i UÇK-sëNIKË GJELOSHI

Një muaj e gjysmë më parë kuadrot policore ishin takuar në Zvicër bashkë me Bukoshin për “t’u angazhuar” në mënyrë aktive. Takimin e fundit e kishin tre vjet më parë, atëherë kur ishin arratisur nga Kosova! Policët e organizuar në shoqatë të policëve: në Zvicër, Gjermani e Suedi kishin kërkuar angazhim institucional dhe vendim me shkrim. Marrëveshja ishte arritur: “T’u dërgohet vendimi me shkrim”, por nuk u ishte dërguar dhe nuk u ishte dhënë përgjigje e as nuk kishte pasur takim tjetër. Duke shoshitur zhvillimet tona tragjikomike, u njoftova se ca njerëz të angazhuar në polici, parti politike, asociacione të ndryshme etj. edhe më tutje ishin të lidhur ngushtë me shërbimet sekrete serbe. Në Angli nga sigurimi serb është i angazhuar N.N. Ai, sipas instruksioneve, ka kaluar një kohë në Shqipëri dhe nga atje ka marrë rrugë më tutje. Në Tiranë ka qenë në lidhje të ngushta me N.N. Në Suedi, për shërbimin sekret serb punon N.N. tjetër. Në Kosovë…!? Tërkuzë pas tërkuze!? I brengosur për dhunën e shtuar dhe represionin e bërë nga forcat militare e paramilitare serbe në Kosovë, Papa Gjon Pali II, në meshën e mbajtur në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, u drejtohej qarqeve diplomatike botërore dhe opinionit: “Jo larg nesh, në Kosovë, dhuna, represioni i mijëra banorëve nuk guxojnë të lënë të qetë bashkësinë ndërkombëtare”. Kjo, theksonte më tutje Papa në fjalën e tij, “përkujton historinë jo të largët tragjike të Ballkanit”! Ky apel i Papës kishte ndikimin e vet për sensibilizimin e ndërgjegjes së qarqeve diplomatike dhe opinionit ndërkombëtar që të reagohej me vendosmëri ndaj dhunës dhe represionit që i bëhej popullit shqiptar nga regjimi okupues i Serbisë. Meqë ato ditë në Gjermani bënte vizitë Kryetari rus Boris Jelcin dhe kërkonte ndihma ekonomike, Kancelari gjerman Helmut Kohl lidhur me problemin e Kosovës kërkonte nga Jelcini që “të bëhej presion ndaj Milosheviqit për ndalim të vrasjeve dhe dëbimit të civilëve të pafajshëm nga trojet e tyre”. Edhe kryetari i Asamblesë së OSBE Javier Ruperez, i cili gjendej në një vizitë në Shkup, pohonte për masmediat elektronike se “për situatën në Kosovë janë të brengosur të gjithë anëtarët e bashkësise ndërkombëtare”. Bashkësia ndërkombëtare, theksonte Ruperez, “do të ofrojë zgjidhje e do të parashohë respektimin e të drejtave të njeriut të shqiptarëve të Kosovës në kuadër të një autonomie dhe në kuadër të RFJ”. Bashkimi Evropian përmes ministrave të jashtëm të tij bënte “bllokimin e pasurisë dhe kontove” të Serbisë jashtë vendit; ndalonte investimet financiare të firmave evropiane në Serbi, ndërsa Malin Zi e lironte nga ato sanksione. Sanksione të ngjashme ishin paraparë të bëheshin ndaj Serbisë edhe një muaj më parë, mirëpo në saje të presionit të bërë nga delegacioni amerikan Hollbruk- Gelbard (i formuar nga Grupi Kontaktit në Romë më 29 prill) që Milosheviq të bisedonte me Rugovën, sanksionet nuk kishin hyrë në fuqi. Kësisoj, takimi në Beograd me 15 maj 1998, i Milosheviqit si kryetar i RFJ me delegacionin e shqiptarëve të Kosovës të drejtuar nga Ibrahim Rugova (në delegacion: Fehmi Agani, Mahmut Bakalli, Veton Surroi e Pajazit Nushi) kishte mundësuar manovrimin e të parit, i cili të njëjtën ditë të takimit kishte bërë bllokadën e ushqimit dhe duke ndaluar kamionët me mallëra në Podujevë. Takimi ishte ndërmjetësuar nga Holbrook e Gelbard, të cilët nga 12 deri më 15 maj kishin bërë disa udhëtime në relacionet Beograd-Tiranë-Prishtinë-Shkup e anasjelltas. Pas bisedimeve të bëra delegacioni i shqiptarëve ishte kthyer në ambasadën amerikane në Beograd për të njoftuar për bisedimet. Ky delegacion i shqiptarëve kishte kërkuar nga Milosheviqi mundësinë e krijimit të Republikës së Kosovës si një nga tri njësitë e Jugosllavisë së mbetur, përkatësisht që “Kosova të jetë republikë në një konfederatë jugosllave”. Shkuarja e Ibrahim Rugovës në Beograd në pranim tek kryetari i RFJ Slobodan Milosheviq dhe pozicionimi i tij jashtëkushtetues si “kryetar i Republikës së Kosovës” bashkë me grupin e tij, do të jetojë në kujtesën popullit shqiptar shkuarje nënshtruese dhe palë humbur, kurse Rugova si “prijës gjunjëzuar shqiptar para regjimit okupues serb”! Në takimin Milosheviq-Rugova me shqiptarë të tjerë, e fituar del pala serbe e Milosheviqit


Derisa ministri i Jashtëm francez Vedrin takimin e quante “hap të parë që duhet të pasojë me të tjerë hapa”, Presidenti Clinton pohonte se “takimi përmban një hap të mirë realist drejt zgjidhjes së problemit”, kurse Londra zyrtare e quante “fillim i mirë”. Vlerësime të ngjashme negative me autorin e këtij libri për shkuarjen e shqiptarëve në Beograd, në pranim të Milosheviqit, dha Games Huber (ekspert dhe këshilltar i administratës amerikane), i cili pohonte: “Në takimin Milosheviq-Rugova me shqiptarë të tjerë, e fituar del pala serbe e Millosheviqit, kurse pala shqiptare e humbur. Hollbruku ka vepruar si në rastin e Bosnjës- të dobëtin e detyron në koncesione, jo të fortin”! Ndihmëssekretari amerikan Morton Abramoviç, përmes një interviste në “Nasha Borba“ bënte publike ca qëndrime të administratës amerikane lidhur me planet e asaj administrate për Ballkanin. Nëse Millosheviqi nuk bashkëpunon, citohej të kishte theksuar Abramoviç, “Perëndimi do ta rrëzojë atë nga pushteti, duke ndihmuar e furnizuar me armë edhe UÇK-në. Kosova duhet zgjidhur gjatë këtij viti”. Dhuna, theksohej më tutje nga Abramoviç, duhet të ndërpritet brenda 72 orëve të ardhshme; policia dhe forcat speciale duhet të hiqen gjatë 6 muajve; ushtria duhet të mbetet në kufi. Banorët serbë dhe monumentet kulturore historike duhet të mbrohen! Për t’u garantuar e gjithë kjo, forcat e NATO-s duhet të shpërndajnë forcat e veta paqësore në Kosovë. Gjatë një viti parlamenti i ri i zgjedhur duhet të marrë udhëheqjen e Kosovës. Perëndimi do të ndihmonte të forcohej policia. Ndërkaq, sa i përket pavarësisë së Kosovës, Abramoviç pohonte: “Pavarësia e Kosovës është vdekje për Maqedoninë dhe Marrëveshjen e Dejtonit, Bosnjën e të tjerët në Ballkan”. Për këtë arsye, citohej të kishte thënë ai, “Kosova duhet të mbetet nën Serbi”.

Lidhur me dorëheqjen time nga qeveria e Çka thashë në “Tages Anzeiger“ Gazeta prestigjioze zvicerane “Tages Anzeiger“, me qëllim që të bënte të njohura zhvillimet më të reja dramatike në Kosovë, kishte bërë një intervistë me autorin e këtij fejtoni, i cili pos gjendjes së Kosovës, shpjegonte edhe gjendjen e përgjithshme në Ballkan dhe kundërshtonte në mënyrë indirekte teza që theksoheshin për zgjidhjen politike të çështjes së Kosovës. Në atë intervistë theksoja: “...Për Kosovën nuk mund të ketë kurrfarë ardhmërie në shtetin e Slobodan Milosheviqit. Kështu paqe nuk mund të ketë, andaj më mirë një prerje e thellë tani se sa një plagë kullon gjithnjë”! Lidhur me dorëheqjen time nga qeveria e qartë se në fund do të kemi shkëputjen e Kosovës. Nëse rinia e Kosovës sot fiton këto të drejta, atëherë baruti në duar të saj mbetet i paaktivizuar. Nëse e do nevoja për t’u kthyer në Kosovë, pa marrë parasysh nëse është fjala për luftë apo për paqe, nuk mendoj dy herë, kisha përfunduar unë. Redaktorja e “Tages Anzeiger“, Medelin Schnieper, si reportere e gazetes në fjalë, shumë herë kishte qenë në territoret e luftës në shtetet e dala nga ish- Jugosllavia. E njihte gjendjen e rëndë që kishte shkaktuar lufta sidomos në popullsinë civile të pambrojtur. Ajo dyshonte se zhvillimet e luftës në Kosovë mund të kishin pasoja të ngjashme për popullatën civile ashtu siç kishin pasur pasoja nga lufta në Bosnjë. Ato ditë Schnieper udhëtonte për në Vlorë dhe Tropojë të Shqipërisë për të raportuar për zhvillimet që po ndodhnin atje. Nëse ndërlidhen deklarimet e mësipërme të autoriteteve perëndimore mbi gjendjen në Kosovë, shkrimi i Abramoviçit dhe deklarata e Ibrahim Rugovës thënë ministrit të Jashtëm gjerman Klaus Kinkel (një ditë para publikimit të intervistës së Abramoviçit, v. ime), të cilin e kishte ftuar në Gjermani ky i dyti, se: “UÇK nuk ka ndonjë përkrahje të madhe në Kosovë”, atëherë është e qartë se synohej eliminimi i UÇK-së dhe bëheshin përpjekje të arrihej zgjidhje asisoj sa të mos rrezikoheshin interesat e Perëndimit në rajon e as interesat e Serbisë, kurse interesi shqiptar vihej në pozitë më të pavolitshme, përkatësisht pas interesave strategjike perëndimore dhe atyre të Serbisë!?

NESËR: Dy ngjarje të kundërta dhe rënia e Junikut. Zona Operative nën komandën e Tahir Zemajt kishte dërguar ca njerëz, ndër ta edhe ushtarakët X, Y e Z, në ndihmë Junikut. Pasi kishin bërë një natë aty, ata kishin braktisur Junikun. Të nesërmen armatimi kundërtank nuk kishte ndezur. Tahir Zemaj me një deputet të asaj ane në “Kuvendin e Kosovës” kishin tubuar nënshkrime në formë peticioni kundër UÇK-së. Në katundin Ramoc bënte luftë Mark Avdyli me çetën e vetdjem e bashkëluftëtarë të tjerë. Në katundin Nepole luftonte njësiti në krye me Kolë Krasniqin e atij katundi, i cili njësit qe pikë kyçe e shtabit të Dukagjinit nën komandën e
Ramush Haradinajt dhe do të bëjë rezistencë të fortë deri në përfundimin e luftës dhe hyrjen e forcës së KFOR-it në Kosovë.


Dushku
Po edhe budalla me e lexu qit tem pe shihka qe tan kta emna jane te qiti heroit Shpatit:Etrit, Therrci, Suada, Gjethja, Mirditor etj. etj.)
Ana une po besoj qi ky Shpati asht patriot i madh qysh po thu ti,
veq s koka insan pasha bacen. Marum pej patrioteve si Shpati ne Kosove.
Qisi patriota sa t'dush gjan edhe ne qenefe tash ne Kosove. Po me pas ka dikush i huj ne vend t atij katunarit tan n Amerike ti PO per qita ju kurre s keni pas kan ne udheheqesi se ju nuk e doni te juvin. Tash erdh Hashimi mejhere ja kane kthy shpinen .

Mirditor


Po bre Dushku edhe une ju thom forumistave edhe budalla me lexu qit tem pe shihka qe Dushku menjehere tek ashtu gju te Mirditori e Shpatii e Therrci se ua paskan qit faqen e zeze ne forum.

Po Dushku ju jeni dalur nga B... e Dildrecit dhe tani jepni komente posht nga funi i qenefit .....

Vetq nje budall si Dushku para se te fundoset ne qenef shkruan drejtperdrejt e te kjo teme. Po cili budalla nuk po e marrka vesh cirkun se Dushku ashte Dildem-Dushku !!?? hahaha ...

Shikone Dushku ka 1 postim te aprovuam edhe 3 postime totale. Ho ho ho heeeee.

Deli
O Dushko po ku ja qellove menjehere pas nje postimi te rrokesh te Shpatii me duket se une ua bera me dije se kush eshte Shpati, aj koleko i forumit nuk eshte Gjethja,Suada, Luboteni, Isa Xhemajli me te cilet mundoheni ta perzini ju jeni nje replikues i ma hershem i Shpatit ku jeni ardh ta mundeni tradhtisht.

Qisi patriota sa t'dush gjan edhe ne qenefe tash ne Kosove.

Ksi fjalori te rrugve e dim fort mire se kush i ka perdor ma heret ne forum se ju vlon gjaku i tradhtise kur lexoni postime te vlefshme te Shpatit,Lubotenit edhe te forumistave te tjere si Shpati.

Mbetshi te respektuar foruista me te nderuar te diskutimeve qe per mu jane Shpati, Anaa, Luboteni, Gjethja,Miraskulos,Clarion,Ulstenvik,Giqi,Beton,Mirditor, Drejtsia etj.

Buli2005"petllat me ujë nuk kan shije hiq", nese mendoni se bollll gatujtët, tash pushoni se edhe ashtu spo i han më askush

Asnje politikan i derisotshem kosovar dhe nga shqiperia nuk ka thane asnje fjali te keqe per Rugoven ashtu siq parafolet e shkruhet nga disa njerez shqipfoles e shqipshkrues ne kete forum, keta nuk jan as hajri i shtepise se tyre e leje ma i forumeve apo kombit, ky eshte mendimi im, ne mundemi te replikojme por jane kufijte, po te ishim ne parlament do kishim pakes te drejte nese e kerkon rendi e vendi por t'ia fusni dit e nat nga kauqi kot e ma kot veq te forumet shqiptare po shoh, shyqyr zotit qe forumet jane vetem pune e kote dhe argetim përndryshe rranat e mashtrimet qe behen ketu veshtire eshte te transportohen!

Argumenti me i mire ne jete eshte kur vet ke qene ne ngjarje dhe rrefen apo shkruan per ngjarjen por ketu shkruhet me shume se kot, shkruhet nga 2000-5000 km jasht kosoves dhe mundohen tu tregojne atyre ne kosove se qka po behet atje!!!

ruaje Zot kosoven prej shqiptareve!!!

Eliot
Pershendetje Buli,dhe ju them qe mos hezitoni te shkruani dhe ti mbroni figurat tona te qmuara te respektuara te popullit tone te dashur,une ju them qe ata qe mendojn ndryshe nga ne nuk jane tjeter vetem mjeran,qe gjithmon historin tone jan munduar ta shtrembin dhe ti njollosin te gjith ata qe sakrifikuan gjithqka per ket vend e qe sot te ndjerit jan te kalbur ne dheun ton.
Si mundet nje njeri nga kanadaja e larget te njof me mir gjerat se ne, qe perjetuam gjithe ate flak e tym ,te trishtuar nga gjith ajo qe ndodhi gjate kesaj lufte,dhe i njejti te na japi shembull nga titujt e gazetave.
kame shum fakte dhe argumente per te rrefyer ngjarje e tradhti te cilat jane ber nga disa individ te papergjegjeshem ku me propagantat e tyre moren jeten shume njerzeve ne qe nuk dua ti rrefej ne kete forum.Ku dihet qe ky forum udheheqet nga po te njejtit njerz qe nuk din te flasin drejt por din vetem te i shtremberojn gjerat dhe qe nuk jane aspak realist.
Une po ju them ju dhe gjitha ata qe njofin mire rrethanat ne te cilat ka kaluar ky vend ti mbrojm figurat tona te qmuara te dalura nga kjo tok shum here e lagur me gjak,duke mos u trembur nga askush sepse drejtesia dikur do te del fitimtar.

Dibran Demaku
...vazhdojm me vazhdimin e pestë nga Nik Gjeloshi për ....>


....> FSHEHTËSITË E LUFTËS DHE TRADHTISË NË KOSOVË (5)

DY NGJARJE TË KUNDËRTA DHE RËNIA E JUNIKUT

Në rastin e Junikut, Zona Operative nën komandën e Tahir Zemajt kishte dërguar ca njerëz, ndër ta edhe ushtarakët X, Y e Z, në ndihmë Junikut. Pasi kishin bërë një natë aty, ata kishin braktisur Junikun. Të nesërmen armatimi kundërtank nuk kishte ndezur. Me të parë se çfarë u kishte ndodhur luftëtarëve të Junikut, të cilët në njësitin kundërtank udhëhiqeshin nga Abeja-Bekim Berisha, ky kishte lëshuar zërin: “Hidhini armët Gulinov, vizitorët na kanë tradhtuar, luftoni si të mundeni”!


NIKË GJELOSHI Në Prishtinë dhe rreth çështjes së Kosovës dy ngjarje, që në fakt janë diametralisht të
kundërta, kishin preokupuar mendjet e njerëzve. Njëra kishte të bënte me vendimin e udhëheqësit politik të shqiptarëve, siç e quante diplomacia ndërkombëtare Ibrahim Rugovën, i cili, në bazë të ultimatumit që një ditë më parë i kishte bërë Albright përmes Ch. Hill se nëse s’e formonte grupin negociator do të mbetej vetëm, bënte publikë emrat e grupit negociator dhe tjetra kishte të bënte me deklaratën nr. 7 të Shtabit të UÇK-së. Grupi negociator, sipas vendimit të Rugovës, ishte: Fehmi Agani, Fatmir Sejdiu, Tadej Rodiqi, Edita Tahiri dhe Iljaz Kurteshi. Nga Partia Parlamentare e Kosovës Bajram Kosumi nuk kishte pranuar të jetë pjesëtar i atij grupi negociator. Të njëjtën gjë e kishte bërë edhe Mehmet Hajrizi nga LDSH. Ibrahim Rugova para masmediave elektronike (ishin të pranishëm edhe Hill, ambasador amerikan në Shkup dhe Mils, ambasador amerikan në Beograd) u bënte apel “të gjithë qytetarëve që të përkrahnin vendimin e tij”. Ndërkaq për Hillin pohonte: “Hill është këtu që së bashku me përfaqësuesit e Grupit të Kontaktit, të Presidencës së Bashkimit Evropian dhe të kryesuesit të OSBE të shprehë përkrahjen tonë të plotë për ekipin e ri negociator të shpallur sot”. Hill nga ana e tij pohonte: “Do të them qartë se dhuna duhet të marrë fund dhe duhet të marrë fund menjëherë. Nuk ka zgjidhje ushtarake për Kosovën...”. Ata që për çfarëdo arsye nuk e përkrahin këtë proces, i lus, theksonte Hill, të rezervojnë gjykimin e tyre dhe të lejojnë që procesi të shkojë para. Ambasadori austriak në Beograd Vofgang Petriç përforconte fjalët e Hillit: “Vetëm do të përsëritja atë që tha Hill, Presidenca e Bashkimit Evropian përkrah ekipin negocues të cilin porsa e prezantoi Rugova”. Shtabi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përmes drejtorisë politike të informacionit publik, me deklaratën numër 7 bënte publike qëndrimet mbi gjendjen e krijuar në Kosovë. Sipas asaj deklarate shprehej vendosmëria për të vazhduar luftën deri në realizimin e pavarësisë. Rethanat e reja, theksohej aty, imponojnë krijimin e institucioneve në të cilat spektri politik i Kosovës do të përfaqësohej në mënyrë të denjë. Aty bëheshin publikë edhe emrat e përfaqësuesve politikë të UÇK-së. Me qëllim të shpejtimit të procesit të krijimit të institucioneve të Kosovës, Shtabi i UÇK-së i kishte dhënë besimin Kryetarit të PPK Adem Demaçit dhe e ftonte atë “të tërhiqej nga veprimtaria partiake” për të realizuar sa më parë mbajtjen e një Asambleje të Kosovës dhe krijimin e një qeverie. Kësisoj në Kosovë po krijoheshin dy rrafshe politike dhe ushtarake, të cilat do të shkonin në divergjenca mes veti, qoftë për konceptet politike, qoftë për ato të luftës. Nga njëra anë forcat ndërkombëtare dhe një pjesë e shqiptarëve kishin mbështetje të parezervë ndaj lidershipit Ibrahim Rugova dhe çonin në drejtim të një Kosove me status autonom, kurse nga ana tjetër Demaçi me simpatizues të vet dhe autorizimet që ia bënte Shtabi i UÇK-së do të synonte të spostonte Rugovën nga skena politike për të arritur konsensus politik e luftarak për një pavarësi, e cila në rrethanat e polarizimeve politike shqiptare, pa një mobilizim shtesë të popullit, vështirë që mund të arrihej. Këtyre vështirësive duhej shtuar edhe qëndrimin e prerë të Christopfer Hillit se “ata që për çfarëdo arsye nuk përkrahin, i lus të rezervojnë gjykimin e tyre dhe të lejojnë që procesi të shkojë para”. Ky qëndrim asisoj i prerë i Hillit bënte përkufizimin në mes të asaj pjese që përkrahte dhe asaj që nuk përkrahte zgjidhjet e propozuara nga Grupi i Kontaktit. Reagimi i Demaçit në ftesën që i bëhej nga Shtabi i UÇK-së që të merrte rolin e udhëheqësit për krijimin e institucioneve të Kosovës - Asamblesë dhe Qeverisë ishte i menjëhershem. Ai që të nesërmen do t’i drejtohet me letër Shtabit të UÇK-së të cilin e falënderonte për besimin e ofruar dhe ai ngrinte aktivitetin politik në PPK. Me qëllim të harmonizimit të veprimit politik, Demaçi shpalli planin në tri pikë: 1) Veprimin politik me regjimin e Milosheviqit, 2) Veprimin politik me UÇK-në dhe 3) Veprimin politik me BE e SHBA-të. “Do të veproj në afrimin e këtyre tre faktorëve“, i pohonte Demaçi BBS-së të njëjtën ditë. Rexhep Qosja në prononcimin e tij po ashtu në BBS-i, në cilësinë e kryetarit të PBDSH, pasi gjykonte grupin negociator të formuar nga Ibrahim Rugova si grup të gabuar politik dhe të përbërë nga LDK dhe socialdemokratët, për angazhimin e Demaçit, sipas kërkesës së Shtabit të UÇK-së, theksonte: “Është bërë hap vendimtar për jetën politike dhe se nga sot jeta politike dhe ajo kombëtare do të jetë shumë më e qartë”. Edhe pse nga njeriu kryesor që shkaktonte luftërat për një dekadë në ish-Jugosllavi dhe ishte kryetar i Jugosllavisë së mbetur (Serbi e Mali i Zi), Slobodan Miloshevqi, i ishte dhënë fjala trojkës evropiane se nuk do të kishte sulme në Junik, në gjysmën e gushtit ofensiva serbe ishte shtrirë nga Loxha afër Pejës, në ca katunde afër Deçanit, si në Prilep, Carrabreg etj. dhe deri në Junik. Sipas BBS-së nga data 14 deri më 16 gusht forcat serbe e granatuan Loxhën dhe e rrafshuan atë me tokë. Ofensiva serbe pati vazhduar edhe në ca katunde të rrethit të Deçanit, ndërkaq ofensiva më e rëndësishme qe bërë në Junik. Në ofensivën e Junikut nga forcat okupuese serbe ishin angazhuar afër 180 tanke dhe helikopterë, ishin përdorur edhe avionë të luftës.

Pa Rugovës Thaqi avazi i njejtë... zgjedhjet të fundit në Kosovë dështuan sepse 60% e popullit nuk doli të votojë prandaj zgjedhjet brenda Kosovës nuk i shërbejnë askujt, ju shërbjenë vetëm atyre që jetojnë për të përfituar në kurriz të popullit dhe të popujve të robruar.


Shqiptarëve asnjëhere nuk ju ka dasht platforma politike e cila ruan ndarjen brenda shqiptare. Ajo platform politike po e legalizon këtë padrejtësi historike.
Secila politikë që zhvillohet në trojet shqiptare dhe shkel mbi programin e Bashkimit Kombëtar është e destinuar që të dështoj dhe do të dështoj, sepse Bashkimin Kombëtar e donë secili Komb i cili është i ndarë është platformë reale, është kërkesë e kohës, këtë të drejtë e kërkojnë njerzit real të cilët zhvillojnë politikë reale të cilët i thonë të drejtat e tyre që u takojnë, i thonë hapur sikurse i thanë jo fort larg edhe dy gjermanit. Prandaj është në interesin tonë brenda shqiptar të ndërgjegjsohemi për këtë të drejtë që ta jetësojm, sepse kaptina e "Pavarësisë" po ndodhë. "Radhën" e ka kaptina e Bashkimit Kombëtar.


...vazhdojm me vazhdimin e pestë nga Nik Gjeloshi për ....>

TAHIR ZEMAJ ME NJË
DEPUTET TË ASAJ ANE NË
“KUVENDIN E KOSOVËS”
KISHIN TUBUAR NËNSHKRIME
FORMË PETICIONI KUNDËR
UÇK-SË


Më 16 gusht Juniku ishte tërësisht në
duar të forcave okupuese serbe.
Brenda në katund, pamje nga të cilat
jepte nga Euro News, shihen 10-15
veta: ca fëmijë, gra e pleq. Serbët
përmes TV Beogradit deklaronin:
“Bastioni i fundit i separatistëve e terroristëve
shqiptarë, Juniku, ra”.
Lajmin për humbjen e Junikut, si pikë
strategjike të luftës përmes së cilës lidhej
korridori me Shqipërinë, qe konfirmuar
edhe nga njoftimet shqiptare
nga fusha e luftës. Me rënien e
Junikut në duar të forcave ushtarake
e policore serbe faktikisht kishte humbur
Ushtria Çlirimtare e Kosovës.
Sigurisht që koha do ta sqarojë me
përpikëri se si kishte mdodhur një
humbje e tillë dhe kush kishte gisht në
atë humbje! Por, sipas ca dëshmive të
mëvonshme bërë autorit të këtij libri
nga pjesëmarrës të luftës, si në rastin
e Loxhës ashtu edhe në rastin e
Junikut implikimet e subjektit shqiptar
për ato humbje nuk përjashtohen.
Sipas ushtarakut N.N., pjesëmarrës
në luftën e Loxhës, në mes të Loxhës
dhe Pejës ishte krijuar korridori logjistik
për UÇK-në. Atë korridor e kishte
diktuar pala serbe dhe kishte sulmuar
për ta asgjësuar pastaj. Bëhej pyetja:
nga kishte dalë informacioni për fuksionimin
e atij korridori? Ndërkaq në
rastin e Junikut, Zona Operative nën
komandën e Tahir Zemajt kishte dërguar
ca njerëz, ndër ta edhe
ushtarakët X, Y e Z, në ndihmë
Junikut. Pasi kishin bërë një natë aty,
ata kishin braktisur Junikun. Të
nesërmen armatimi kundërtank nuk
kishte ndezur. Me të parë se çfarë u
kishte ndodhur luftëtarëve të Junikut,
të cilët në njësitin kundërtank
udhëhiqeshin nga Abeja-Bekim
Berisha, ky kishte lëshuar zërin:
“Hidhini armët Gulinov, vizitorët na
kanë tradhtuar, luftoni si të mundeni”!
Në luftën e Junikut kundër forcës
ushtarake tokësore e ajrore serbe
vritet Abeja bashkë me Elton
Zherkën, Përmet Vulën, Bekim e
Bedri Shalën dhe luftëtarë të tjerë.
Bekim Berisha-Abeja, i lindur në
Graboc të Pejës, ishte njëri ndër luftëtarët
e tmerrshëm në luftërat e bëra
nga shqiptarët në Zagreb, Gospiq e
vende të tjera në Kroaci kundër
Ushtrisë Jugosllave, por edhe në
Sarajevë e vende të tjera të Bosnjës.
Abeja ishte njëri nga ata “legjionarët”
që në dhjetor të vitit 1991 autorit të
këtij fejtoni, i cili atëherë ishte
Nënkryetar i qeverisë së ekzilit dhe
ministër i Mbrojtjes i Republikës së
Kosovës, i kishte dhënë fjalën: “Në
çdo kohë jam i gatshëm për të vdekur
për Kosovën”! Nga shpërthimi i luftës
në Prekaz kishte hyrë në Kosovë krah
Fehmi Lladrovcit e luftëtarëve të tjerë
dhe përveç luftërave që kishte bërë në
të gjitha frontet e hapura, kishte
ushtruar luftëtarët për luftën antitank,
në mënyrë që forcave okupuese
serbe t’u shkaktoheshin sa më shumë
dëme edhe në atë gjini luftarake.
Ditën e rënies së Junikut udhëheqësi
i grupit shqiptar negociator, Fehmi
Agani, deklaronte: “Jemi të gatshëm
për të filluar bisedimet”! Pala serbe
përmes nënkryetarit të qeverisë së
Serbisë, Ratko Markoviq, i përgjigjej
pozitivisht kërkesës së Aganit dhe i
dërgonte atij letër publike në të cilën,
ndër të tjera, thuhej: “...le të fillojë
biseda qysh nesër... në ora...
rruga....”. Të nesërmen Fehmi Agani
pohonte: “...ne asnjëherë nuk e kemi
vënë kusht për bisedim pavarësinë e
Kosovës”. Me këtë deklaratë kësisoj,
nga njëri prej njerëzve që duhej të
bënte negociata me palën serbe, faktikisht
bëhej publike edhe arsyeja e
rrugës pacifiste e cila qe zbatuar prej 8
vjetësh në krye me Ibrahim Rugovën.
Adem Demaçi: “Unë nuk e kam
ndërmend të marr pjesë në kurrfarë
grupi që ka çfarëdo lidhje me
Rugovën, sepse qëndrimi im dhe i
UÇK-së është se Rugova është
kryetar në letër, dhe aty është edhe
një parlament në letër, kështuqë ata
njerëz me të vërtetë nuk përfaqësojnë
kurrfarë force që do të ishte në gjendje
të ndryshonte situatën”.
Marrëveshja për të filluar bisedimet
në mes të shqiptarëve e serbëve
kishte dështur për shkak të vazhdimit
të sulmeve serbe në fshatrat shqiptare
(...). Në katundin Ramoc bënte luftë
Mark Avdyli me çetën e vet - djem e
bashkëluftëtarë të tjerë. Në katundin
Nepole luftonte njësiti në krye me
Kolë Krasniqin e atij katundi, i cili
njësit qe pikë kyçe e shtabit të
Dukagjinit nën komandën e Ramush
Haradinajt dhe do të bëjë rezistencë
të fortë deri në përfundimin e luftës
dhe hyrjen e forcës së KFOR-it në
Kosovë. Megjithatë, në Lugun e
Baranit, njëri nga komandantët e asaj
zone, që komandohej nga Tahir
Zemaj, bashkë me një deputet të asaj
ane “në Kuvendin e Kosovës” kishin
tubuar nënshkrime në formë peticioni
kundër UÇK-së. Në atë peticion, ndër
të tjera, theksohej se “...dështakët si
Adem Demaçi dhe mendimtarët e tij
nuk kanë përkrahjen e subjekteve
dhe njësive operative të kësaj ane”.
Bëhej publike edhe një komunikatë
për formimin e Zonës III Operative të
Rafshit të Dukagjinit. Në atë komunikatë,
të publikuar përmes Ministrisë
së Informimit, thuhej: “...Në kuadër të
Shtabit u formuan të gjithë sektorët
duke u plotësuar me kuadrin profesional
dhe do të udhëheqë e komandojë
me të gjitha forcat e UÇK
(FARK-ut, v. ime) në atë zonë (...) dhe
e konsideron të ngutshme e të
domosdoshme funksionin dhe
formimin e organeve shtetërore, si
dhe institucionalizimin e jetës politike
e ushtarake në Kosovë”.


NESËR: Përmes mikrofonit të BBSsë
Rugova pohonte: “E përshëndes
marrëveshjen për një shkallë të vetadministrimit
për Kosovën. Ajo do të
ishte me interes për të gjithë ne në
Kosovë, për normalizimin e situatës
në krahinë”. Ministria e Brendëshme
Serbe: “Ne disponojmë me listat e
angazhimeve të të gjithë pjesëtarëve
të UÇK-së”. Demaçi: “Rugova nuk
është shprehur se ka përkrahur këtë
ide, ai po hesht”! Xhon Shatuk:
“Gjendja është shumë e rëndë, më e
rëndë se e kemi menduar. Këtu ka
shkelje të tmershme të të drejtave të
njeriut, shkelje të të drejtave humanitare
dhe shkatërrim në masë.

Kosovari2

Përshendetje të gjithëve,
Ka kohë që jam larguar nga ky forum, sepse kisha probleme me kompjuter, por edhe isha i zhgënjyer nga disa forumistë, që nuk kishin hyrë këtu të bisedonin, por me çdo kusht t'u impononin tjerëve bindjet e veta. Ja këtë gjë po e shoh edhe këtu te kjo temë.
Shpati, si Shpatii përherë i njejtë, bile këtu qenka edhe më agresiv dhe paska vendosur të shpalosë gjithë poshtërsitë që ndodhën gjatë viteve të fundit të shekullit të kaluar ndër shqiptarë, duke u përpjekur kush kujt po ja grabitë luftën në Kosovë, që ngjanë më shumë në luftë për pushtet se sa ndonjë luftë e sinçert për lirinë e Kosovës, nëse bazohemi në faktin se sipas disa rregullave marksiste kush e bënë luftën e fiton pushtetin.
Nuk do të kishte rëndësi për askend se a do të quhej FARK apo UCK forca që do të dilte në front me policinë serbe, apo edhe të dyjat bashkë do të mund të luftonin për liri, por...na jemi shqiptarë!? Me rëndësi për ne si komb kishte të fillohet atëherë kur më së pakut do të humbnim njerëz dhe kur të ishim më të përgatiturit. Lufta për pushtet bëri që si rëndom të pjellim para kohe e të humbim shumë njerëz.
Anaa prap herë anej e herë këndej, sipas asaj logjikës sate prap duhet mbyllur gojën intelektualëve dhe të flasin vetëm ata që rroken armët. Anna mos harro se edhe ata që nuk rrokën armët, por ndihmuan në forma tjera ishin edhe më të rrezikuar se ata me armë. Për këtë flasin shifrat e të vrarëve.
Sipas teje, do të thotë Rifat Jasharin duhet zgjedhur president të përjetshëm të Kosovës, i cili dha më së shumti për Kosovën dhe po harrojmë se inteligjenca kosovare është ajo që kultivoi dhe e zgjoi ndjenjën e fuqishme kombëtare në Kosovë.
Luboteni patriot, si përherë dhe nuk do të kisha asgjë kundër sikur të ishte më i arsyeshëm dhe mos këmbëngulte veq në qendrimet e tij, sikur me çdo kusht don të shkatrrojë DilDemen e në realitet dëmton imazhin e vet.
DilDema, qenka emër i ri në këtë forum, edhepse nuk po më pëlqen krahasimi i tij i Thaqit me Rugovën, megjithatë duket se qenka njohës i mirë i politikës kosovare dhe tregon një pjekuri e maturi të dukshme në qëndrimet e tij. Angazhimet e tij më bënë përshtypje. Respekt!
Tjerët më duken emra ndihmës të tyre si Mirditor dhe emra tjerë që fyejnë, fyejnë dhe vetëm fyejnë e nuk dijnë të thonë një fjalë të vetme, për të bindur palët kundërshtare se Luboteni e Shpati kanë përkrahjen e shumicës, apo edhe vet DilDema pranon se është autor i vargjeve me emrin DilDreqi e DilDjalli.
Duartrokitës të mirë!
Mirditorit ju paska kriju shansa e mirë të shfryhet ndaj DilDemes. Mos i ke borgj diçka DilDema këtij njeriu se ai nuk po kryhet, njësoj si Dil_Dema (jo DilDema) me vargje që veq "magjupet" i thurnin dikur nëpër dasma shqiptare.
Këto janë veq disa ide të mia sa për fillim dhe duke ju përshendetur të gjithëve, i gatshëm të pranoj edhe kritikat tuaja pa e humbur arsyen e fyer kundërshtarët e mi.
Ky ishte opinioni im sa lexova këtë temë. Ndoshta nuk jam real, por mos ma shihni për të madhe nëse nuk pajtoni me mua.
Harrova ta përshendes Bulin i cili më duket figura më stabile në këtë forum dhe të shtoj se ata që kërcnohen janë të vetmit humbës të gjithë të tjerët janë fitues. Mjerë ai që nuk merr ngapak nga të gjithë këtu se ajo është kombëtare e jo njëmendësia e askujt.
Kërcnimet ruani për vete, sepse çthurni kombin edhe kur ato i bëni në emër të tij!

Dibran Demaku

FSHEHTËSITË E LUFTËS DHE TRADHTISË NË KOSOVË (6)


I zgjedhuri për pavarësi pajtohej me autonominë!

Përmes mikrofonit të BBS-së Rugova pohonte: “E përshëndes marrëveshjen për një shkallë të vetadministrimit për Kosovën. Ajo do të ishte me interes për të gjithë ne në Kosovë, për normalizimin e situatës në krahinë”. Ibrahim Rugova me marrjen e një vendimi kësisoj i bënte pabesi popullit, domethënë bënte tradhti.
NIKË GJELOSHI

Rënia e Junikut në duar të forcave o k u p u e s e ushtarake e policore serbe kishte alarmuar qendrat diplomatike perëndimore për nevojën urgjente tëfillimit të bisedimeve shqiptaro-serbe. Fillimin e bisedimeve e kishte theksuar Kancelari gjerman Helmut Kohl në Bundestagun gjerman, i cili insistonte që Bashkimi Evropian të ndërmerrte masa që të hyhej në bisedimet shqiptaro–serbe menjëherë. Kjo duhej bërë, siç theksonte Kohl, sepse “... dimri do të vinte shpejt e para kohe dhe po të mbeteshin njerëzit në male do të kishte një gjendje humanitare katastrofike”. Të njëjtën ditë Këshilli i NATO-s në Bruksel bënte apel për “ndërprerje të menjëhershme të zjarrit në Kosovë” dhe theksonte se “nuk ka shkëputje të Kosovës nga Serbia”. Kurse delegacioni evropian i sapoarritur në Prishtinë, porosiste: “Nuk ka zgjidhje ushtarake të krizës së Kosovës, as pala shqiptare e as ajo serbe nuk mund të zgjidhin problemin me luftë”. Ministri gjerman i punëve të Jashtme Kinkel, në përpjekje për të përfituar Rusinë në planin e Perëndimit rreth çështjes së Kosovës dhe detyrimin e Millosheviqit për të pranuar një zgjidhje politike për Kosovën, kishte biseduar me Primakovin dhe përmes të autorizuarit të vet Wolfgang Ischinger i kishte dërguar measazhin sipas të cilit shihej çfarë mund të humbte Rusia po të mos dakordohej me Perëndimin. Kinkel në atë mesazh i tërhiqte vërejtjen Primakovit se pozicioni juaj për të bllokuar çdo thirrje në kreun VII të Rezolutës së KS të OKB do të përmbante rreziqe të shumta për Rusinë; keqësim të marrëdhënieve ndërmjet Rusisë e Perëndimit dhe NATO-s; dobësimin e pozitës ruse në KS të OKB dhe dobësimin e aftësisë së saj për të luajtur rol në zgjidhjen e krizave ndërkombëtare, dobësimin e rolit të Rusisë në kuadër të Grupit të Kontaktit; vënien në pikëpyetje të bashkëpunimit ruso-perëndimor në lëmenjë të tjerë, në veçanti në lëmin ekonomik e financiar. Primakov në përgjigjen e vet kishte hedhur vërejtjet e bëra nga Kinkel dhe ishte deklaruar kundër çfarëdo intervenimi të NATOs mbi Jugosllavinë apo çfarëdo pavarësie të Kosovës, por kishte insistuar në uljen e palëve në bisedime dhe ndërprerje të zjarrit. Në Shqipëri, siç thuhej, për shkak të rrezikut nga xhihadi islamik administrata amerikane ditë më parë kishtebërë urdhëresë që shtetasit amerikanë të tërhiqeshin nga aty. Kjo gjë ndodhte mbasi qe kapur një grup islamik në Tiranë (në bashkëpunim me shërbimet sekrete amerikane) atëherë kur kishin ndodhur shpërthime në Najrobi e Kinshasa, ku kishin humbur jetë të tëra njerëzish. Amerika kishte vlerësuar se ekzistonte rreziku i sulmeve nga grupe terroriste islamike mbasi në Shqipëri xhihadi qenka i lidhur ngushtë me grupet mafioze shqiptare. Pikëpamjet e tij mbi veprimtarinë e terroristëve islamikë në Shqipëri, përmes TVSH, i bënte publike edhe Kryeministri shqiptar Fatos Nano. Ai, pohonte: “Terroristët islamikë në Shqipëri janë të ndihmuar nga Sali Berisha”. Qeveria që drejtoj unë, vazhdonte Nano, do t’i shohë me sy plagët e kësaj shoqërie (...), nuk do t’i cenojmë lirinë askujt, por nuk do të lejojmë të ndërhyhet në punët e pushteteve të të të tjerëve! Lidhur me çështjen e Kosovës: “Do të kontribuojmë për një zgjidhje sa me optimale”. Ditë më vonë Ushtria Shqiptare kishte manovër në rrethin e Tropojës me arsyetim të “luftimit të kontrabandës”. U bënë edhe burgosje të ca ish ministrave që ishin në dijeni për ngjarjet e një viti më parë në Shqipëri. Gjendja e rëndë në fushën e luftës për shqiptarë të Kosovës, masat e kontrollit të kufirit dhe manovra në rrethin e Tropojës nga ana e qeverisë
shqiptare, burgosjet e ish ministrave, sikur kishin acaruar gjendjen politike në mes të dy subjekteve rivale politike shqiptare: PDSH e PSSH. Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha ftonte të demonstrohej në
kryeqendrën e Shqipërisë në Tiranë dhe të “rrëzohej qeveria”. Acarimet sikur çonin në “luftë qytetare”, të ngjashme me atë të marsit të vitit paraprak, nga e cila ra qeveria demokratike e Berishës. Ministri i Rendit Perikle Teta bënte publik vendimin për të mos lejuar demonstrata. Ministria e Rendit bënte komunikimin përmes TVSH, Teta “ka nxjerrë vendim për të mos lejuar tubimin e caktuar për 31 gusht, ngase një ditë më parë ndër demonstrantët kishte njerëz që donin të ushtronin terror; ata kanë thyer një depo ushtrie dhe kanë vjedhur pajisje ushtarake, të cilat janë në duar të njerëzve që dëshirojnë të ushtrojnë terror”. Demonstratat nuk u mbajtë... Pasi kishte bërë bisedime, sa në Prishtinë me Ibrahim Rugovën, sa në Beograd me Sllobodan
Millosheviqin, ambasadori amerikan në Shkup Christopher Hill në një konferencë për masmedia elektronike në Prishtinë (më 2 shtator) bënte publik propozimin e Millosheviqit për një autonomi për 3-5 vjet për Kosovën dhe pas atij afati duhej parë çfarë ishte arritur. Rugova, theksonte Hill, ka pranuar atë propozim për tre vjet dhe është sigururar pëlqimi për përpilim të asaj marrëveshjeje. Qëllimi: 1) Krijimi i institucioneve demokratike (edhe mbajtja e zgjedhjeve të reja) dhe 2) Për tre vjet SHBA–të garantojnë një shkallë të autonomisë për Kosovën. Propozimin e Millosheviqit dhe dakordimin e vet për një autonomi të Kosovës për tre vjet, Rugova i bënte publike dy ditë pas Hillit. Përmes mikrofonit të BBS-së Rugova pohonte: “E përshëndes marrëveshjen për një shkallë të vetadministrimit për Kosovën. Ajo do të ishte me interes për të gjithë ne në Kosovë, për normalizimin e situatës në krahinë”.

Ministria e Brendshme Serbe: “Ne disponojmë me listat e angazhimeve të të gjithë pjesëtarëve të UÇK-së”

Në pyetjen e bërë nga gazetari se a do të pajtohej UÇK me atë marrëveshje, ai përgjigjej: “

Unë përfaqësoj të gjithë qytetarët e Kosovës”. Si njeri i zgjedhur nga populli, sado që dy ditë më vonë se atë vendim e kishte bërë publik ndërmjetësi amerikan Hill, Ibrahim Rugova me marrjen e një vendimi kësisoj i bënte pabesi popullit, domethënë bënte tradhti, sepse ai popull e kishte zgjedhur atë që të drejtonte Shtetin e Kosovës e jo Krahinën e Kosovës, të cilën e kishte patur ai popull vite më parë. Nën dy, përdorimi i nocionit krahinë nga Rugova (të thënë me gjuhën dhe zërin e vet, v. ime) e vinte atë në pozitë të shkelësit të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, që në fakt sërish e shpinte atë në pabesi, përkatësisht tradhti. Së treti, Rugova pazarin për autonomi 3 vjeçare, sipas propozimit të Kryetarit të RFJ Sllobodan Millosheviqit, për të parë më vonë çfarë ishte arritur, e bënte pa konsultim me subjekte dhe institucione të tjera shqiptare! I njëjti radiostacion, BBS-i, pas deklarimit të Rugovës për atë marrëveshje të arritur dhe dakordimin e tij, e pyeste Demaçin, i cili përgjigjej: “Sipas informatave që marrim nga serbët, këtu është fjala për biseda private. Millosheviqi ka nevojë të fitojë në kohë dhe të sulmojë UÇK-në”. Në pyetjen se Rugova është shprehur pozitivisht për marrëveshjen, Demaçi përgjigjet: “Rugova nuk është shprehur se ka përkrahur këtë ide, ai po hesht”! Pohimi kësisoj publik përmes një radiostacioni anglez me përvojë dhe zë në tërë botën, e bënte Demaçin “të painformuar” për zhvillimet që ndodhnin në rrafshin politik shqiptar dhe për vendimet lidhur me çështjen e Kosovës, apo edhe të “dezinfomuar” nga burimet serbe, sado që ai vetë luante rolin e përfaqësuesit politik të UÇK-së dhe në atë kuptim kishte kontakte edhe me ndërmjetësues ndërkombëtarë. Ditët e 4 e 5 shtatorit (e premte dhe e shtunë) do të jenë ndër ditët e rënda për popullin e Kosovës. Njoftimet bashkë me foto të prezentuara në ORF 1 austriak, TV kroat e TV serb bënin publik nxënien e 450 robërve shqiptarë të luftës; qindra armë të ndryshme-të vjetra kineze e ruse, uniforma, dokumente e lista luftëtarësh. Të kapurit robë tregoheshin të ulur në gjunjë mee duart prapa kokës. Përreth tyre kishte serbë të uniformuar, të cilët kishin drejtuar armët në drejtim të robëve të luftës. Ca robërve të luftës u shkonin djersë, që në aspektin psikologjik tregonte ndarje të trupit me shpirtin!? Do të thotë ata njerëz kishin bërë luftë kundër okupuesit, kurse tash kishin rënë robë në duar të tyre. Ata ishin nga lokalitetet e Malishevës, Suharekës, Rahovecit. Përmes ekraneve të atyre TV stacioneve prezantohej edhe një grup tjetër i të zënëve robë, mbi 200 veta. Ata ishin të lidhur duarsh, kush me rripa të brezit të vet, kush me spaga plastike. Ministria e Brendshme Serbe pohonte: “Ne disponojmë me listat e angazhimeve të të gjithë pjesëtarëve të UÇK-së”.
Të alarmuar për gjendjen e rëndë të krijuar në Kosovë me humbjet aq të mëdha në frontet e luftës dhe të frikësuar për një rrëmujë spastrimesh etnike të shqiptarëve nga ana e regjimit të Millosheviqit, delegacione të ndryshme të Perëndimit kishin ardhur në Prishtinë. Ndihmëssekratari amerikan për politikë të jashtme Xhon Shatuk bashkë me kongresistin Bobe Dol, njeriun që me shumë vendosmëri kishte treguar përkushtimin njerëzor për popullin shqiptar të Kosovës dhe me njerëz të tjerë, në Prishtinë kishin takuar përfaqësues të Këshillit për të Drejta të Njeriut, administratorin serb të Kosovës dhe më vonë Ibrahim Rugovën. Do t’i paraqes Tribunalit të Hagës informacionë për shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë, pohonte Shatuk në konferencën për shtyp. Deklarata e përbashkët: “Gjendja është shumë e rëndë, më e rëndë se e kemi menduar. Gjendja që kemi parë në komunat e Malishevës, Deçanit e Rahovecit është si gjendja në Ruandë. Këtu ka shkelje të tmershme të të drejtave të njeriut, shkelje të të drejtave humanitare dhe shkatërrim në masë. Ne do të njoftojmë Presidentin Clinton dhe Kongresin, kurse Tribunali i Hagës do të merret me hulumtimin e shkeljes së të drejtave të njeriut në Kosovë. Ata do të vijnë të vërtetojnë vetë gjendjen”.
Duke shprehur pakënaqësinë me gjendjen e krijuar ato ditë në Kosovë, e cila gjendje ishte bërë ashtu me fajin
edhe të faktorit shqiptar, Adem Demaçi në një deklaratë dhënë BBSsë pohonte: “Nuk jam i kënaqur me rolin e ambasadorit amerikan në Maqedoni, Christopher Hillit. Amerika duhet të emërojë një njeri nga Amerika dhe të vijë këtu për të gjetur një zgjidhje për Kosovën. Hill edhe në Maqedoni i ka punët llugë, shqiptarët atje nuk kanë kurrfarë të drejtash...”. Reagimi kësisoj i Demaçit kundër ambasadorit amerikan Hill në Maqedoni, qe me aq përkushtim zbatonte politikën e shtetit të vet, i cili shtet përmes tij përpiqej të ndihmonte popullin shqiptar dhe përmes atyre përpjekjeve ndihmohej edhe “fytyra” e reprezentëve shqiptarë (nëse kishte mbetur diçka për fytyrë), nuk mund të kuptohej ndryshe pos si një nonsens politik. Të akuzohej reprezenti diplomatik i shtetit mik, pa qenë vetë shtet e as faktor ndërkombëtar dhe të kërkosh nga ai shtet mik të dërgojë një tjetër reprezent duke menduar sërish se do të kesh miqësi me atë shtet, kjo politikë mund të bëhej vetëm nga shqiptarët. Bile, administrata amerikanë porositej për të mos harruar: Në Kosovë duhej dërguar një amerikan nga Amerika, i cili do të duhej “të vinte këtu” për të gjetur një zgjidhje, sepse amerikani që jeton në Ballkan dhe reprezenton politikën zyrtare të administratës amerikane “nuk është amerikan”. Demaçi me pohimet e tij të nonsensit diplomatik shkonte edhe më tutje kur përveç kërkesës për ndërrim të ambasadorit amerikan Hill si negociator për Kosovën, njoftonte administratën amerikane se Hill “i ka punët llugë” edhe në Maqedoni, sepse shqiptarët atje nuk kanë kurrfarë të drejtash. Pra, ato të drejta u dashka t’ua siguronte ambasadori amerikan e jo vetë shqiptarët!? Kështu e ka politika. Ex tempore!

FUND


(Këto 6 pjesë të botuara të këtij fejtoni janë pjesë të librit “KOSOVA 1999-as republikë e proklamuar as autonomi e imponuar“. Titujt dhe mestitujtjanë të Redaksisë. Fusnotat në Redaksi)

Therrci

Te gjitha i lexova vazhdimet qe i solle Shpati falenderit qe more kohe derisa i solle kto 6 pjeset nga Nik Gjeloshi i cili asht nje atdhetar i madhe edhe politikan i madhe.

Nuk kam qka te shtoje ma shume se Nik Gjeloshi per I.Rugoven.

Kosovari2

Mos u ngutni, pritni edhe pak ndoshta mos i botojnë së shpejti edhe memoaret e Sheshelit e të Millosheviqit të shkruara gjatë kohës së qëndrimit të tyre në Hagë dhe kështu edhe me mendimet e tyre do të kompletonit në tërsi tezat tuaja "kombëtare" për të njollosur "babain e Kosovës Demokratike".
Edhe ata janë "patriotë të mëdhaj" sepse e urrenin Rugovën njësoj, nëse i llogarsini patriotë vetëm ata që urrejnë atë.

Reformatori

Ne ne KOSOVE jemi te interesuar se kush do e qeverise Kosoven konform parimeve,rregullave dhe implementimit te bazes ligjore,e jo si deri me tani qeveri e korruptuar,jo profesionele,familjarizem e qka jo.
Nuk kemi nevoj te miremi me te kaluaren apo me imponime te opinjoneve,le te miret historia se mundemi te jem fatale ne prononcime,vlersime e mos te shkruajm e vlersojm me koke te tjeter kujt.Mos u brengos z.Shpati,thote nje thenje jepja pushtetin ja sheh marifetin.Keta zoteri e paten ne kohen eqeversi se perkoheshme po kane qene ende "agjami"thote populli per te qeverisur,bene shume gabime fatale.Populli i ju dha verdikun tjereve e u pa qeverisja e tyre e u pa edhe roli opozites!!Kahere ka pas enderru Hashim Thaqi qe te jete kryeminister e tani ja arriti,do e shohemi se qa do punoj e si do qeverise,100 ditet e para duken.
Tani Hashimin e kemi prej Drenice,Jakupin po ashtu,tani e kan kuptu se me fyerje e arroganc nuk fitohet,jane "pjekur" po mendoj politikisht,kemi nevoj per rend,disciplin,profesionalizem.Po me rendesi eshte qe me ne fund u bashkuan edhe deri me dje mes keti koalicioni LDK-PDKka qen tmerr me fyerje,arroganc,urrejtje patologjike po ja erdhi koha se karrigat po i bashkojkan edhe macen me miun,e mos e mundoni veten me vlersime paushalle e jo te sakta.

Kosovari2

Reformatori je i mrekullueshëm. Mendime dhe gjykime shumë të pjekura. Si duket i keni dhënë vulën përfundimtare kësaj teme.
Nuk më ke lënë vend të shtoj asgjë!
Jam i lumtur që më në fund lexova atë që është dashur të thuhej kaherë e të mos thuhen gjithë këto fyerje çnjerëzore ndaj DilDemës, si rezultat i xhelozisë primitive të vendasëve të tij, pse dikush dikujt i paska luajtur gurin e mexhës para një shekulli. Pse ai vazhdon me sukses rrugën e krijimit të miqëve dhe përkrahësve në botë, rezultat i së cilës Kosova është këtu ku është sot, në prag të shpalljes shtet i pavarur-
amaneti i Dr. Ibrahim Rugovës- buzëqeshja, afria me njerëz, krijimi i urave të miqësisë dhe butësia e çeliktë, që shkatërron edhe kriminelin më të egër.
DilDema gabon në identitetin e Shpatit, duke menduar se tërheqja e Bregut zëvendësohet me një emër analog.

DilDema
Gëzuar Kosovë!
Sot, do të harrojmë për një çast, hasmëritë e shkaktuara nga ideologjitë e ndryshme.
Rruga e pavarësisë e nisur nga njeriu i demokracisë shqiptare dhe ballkanase të shekullit njëzet- Dr. Ibrahim Rugova, po kurorëzohet sot nëpër institucionet e Kosovës ,por edhe në secilën pore të jetës kosovare nga qeveria e Hashim Thaqit, njeriut që i dha dhe po i jep vulë synimeve shumëvjeçare për liri e pavarësi!
Pas Rugovës- Thaqi!
Kjo nuk është vetëm një shpikje e imja. Kjo është vula e synimeve tona shekullore!
Në shtizën e flamurit të ri që do të ngritet gjithëmonë do të ngelen Adem Jashari dhe dëshmorët e lirisë!
Nga gjaku i tyre i njomë u rrit liria jonë deri në pavarësi!
Lavdi për jetë e mot!
Gëzuar Kosovë- Dardania ime e lashtë!
Gëzuar emrin tënd të ri!
Kosovë shqiptare!
Gëzuar!

DilDema

Deklaratë e Sekretares së Shtetit, Condoleezza Rice për njohjen e pavarësisë së Kosovës


Sot, Shtetet e Bashkuara kanë njohur formalisht Kosovën si shtet sovran dhe të pavarur. Me këtë rast historik, ne i shprehim urime popullit të Kosovës.

Kryetari Bush i është përgjigjur pozitivisht një kërkese nga Kosova për të vënë marrëdhënie diplomatike mes dy shteteve tona. Vendosja e këtyre marrëdhënieve do të konfirmojë lidhjet e veçanta të miqësisë që kanë lidhur bashkë popullin e Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës.

Para nëntë viteve, bashkësia ndërkombëtare, e prirë nga NATO-ja, ndërmori veprim për të ndërprerë sulmet brutale drejtuar kundër popullatës së shqiptarëve të Kosovës. Ky intervenim ndërkombëtar, i bërë me kohë, e ndërpreu dhunën, gjë që çoi tek vendimi i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të suspenduar qeverisjen e Beogradit, dhe që vendosi Kosovën nën administrimin e përkohshëm të KB-ve. Që atëherë, Kosova ka ndërtuar institucionet e veta demokratike të ndara nga kontrolli i Beogradit. Vitin e kaluar, i Dërguari Special i KB-ve, Martti Ahtisaari zhvilloi një plan për të ndërtuar një Kosovë demokratike dhe mutlietnike, dhe rekomandoi që Kosova të jetë e pavarur, me një periudhë kohore të mbikëqyrjes ndërkombëtare. Duke pasur parasysh konfliktet e viteve të 90-ta të shekullit të kaluar, pavarësia është opsioni i vetëm i mundshëm për të promovuar stabilitetin në rajon. Shtetet e Bashkuara e përkrahin Planin e Ahtisaarit, dhe do të punojnë me partnerët ndërkombëtarë që të ndihmojnë në zbatimin e tij.

Ne mirëpresim përkushtimet që Kosova i ka shprehur në deklaratën e vet të pavarësisë për të zbatuar Planin e Ahtisaarit, për të përqafuar multietnicitetit si një parim fondamental të qeverisjes së mirë, dhe për të mirëpritur një periudhë të mbikëqyrjes ndërkombëtare.

Kombinimi i pazakonshëm i faktorëve në situatën e Kosovës – duke përfshirë këtu edhe kontekstin e shpërbërjes së Jugosllavisë, historinë e spastrimit etnik dhe krimet kundër civilëve në Kosovë, dhe periudhën e zgjatur të administrimit nga KB-ja – nuk është gjetur diku tjetër, prandaj këto e bëjnë Kosovën një rast të veçantë. Kosova nuk mund të shihet si precedent për asnjë situatë tjetër në botë sot.

Shtetet e Bashkuara e shfrytëzojnë rastin që të konfirmojnë miqësinë tonë me Serbinë, që ka qenë një aleat gjatë dy luftërave botërore. Ne ftojmë udhëheqësinë e Serbisë që të punojë së bashku me Shtetet e Bashkuara dhe partnerët tanë, për të arritur qëllimet e përbashkëta, siç janë mbrojtja e të drejtave, sigurisë, kulturës, dhe jetesës se bashkësisë serbe në Kosovë.

Gjersa Kosova fillon sot jetën e saj si një shtet i pavarur, Shtetet e Bashkuara zotohen se do të vazhdojnë të jenë mik dhe partner i ngushtë i saj, thuhet në deklaratën e Sekretares së Shtetit , Condoleezza Rice për njohjen e pavarësisë së Kosovës.


Eshte kënaqësi dhe ndjehemi të nderuar, ne shqiptaro-amerikanët nga qëndrimet e tilla të SHBA-ve!
Amerika historikisht mbetet miku më i madh i kombit tonë të vogë!
Kush përpiqet të na izoloi nga bota dhe miqtë tanë!?
Zoti e bekoftë Amerikën- atdheun tonë të dytë!!!!!!

Gëzuar Kosovë!
Sot, do të harrojmë për një çast, hasmëritë e shkaktuara nga ideologjitë e ndryshme.
Rruga e pavarësisë e nisur nga njeriu i demokracisë shqiptare dhe ballkanase të shekullit njëzet- Dr. Ibrahim Rugova, po kurorëzohet sot nëpër institucionet e Kosovës ,por edhe në secilën pore të jetës kosovare nga qeveria e Hashim Thaqit, njeriut që i dha dhe po i jep vulë synimeve shumëvjeçare për liri e pavarësi!
Pas Rugovës- Thaqi!
Kjo nuk është vetëm një shpikje e imja. Kjo është vula e synimeve tona shekullore!
Në shtizën e flamurit të ri që do të ngritet gjithëmonë do të ngelen Adem Jashari dhe dëshmorët e lirisë!
Nga gjaku i tyre i njomë u rrit liria jonë deri në pavarësi!
Rugova dhe Ademi-truri dhe zemra e kombit tonë! S'ka lidhje pse shpirtngushtësia e disa politikanëve të mjerë bjen në sy edhe në parlamentin e Kosovës , duke i ndarë ata, por dikush ka lindur i vogël dhe i tillë ngelet edhe po qe se i jep gjithë pushtetin e botës. Dhe atë pikërisht në ditën e pritur me shekuj nga populli ynë. Sido që të jetë mjerani ngelet i mjeran!
Sido që të jetë
Lavdi për jetë e mot Rugovës- trurit të pavarësisë dhe Ademit- zemrës së pavarësisë!
Truri dhe zemra i takojnë të njejtit trup! Duhet të jesh tepër i mjerë e fanatik ti ndash gjymtyrët e të njejtit trup, por na kemi të tillë madje në "ball të oxhakut" të kullës sonë të quajtur Kosovë.
U qoftë i lehtë dheu i Kosovës nënë Rugovës dhe Ademit dhe të gjtihë atyre që u flijuan për Kosovë!
Gëzuar Kosovë- Dardania ime e lashtë!
Gëzuar emrin tënd të ri!
Kosovë shqiptare!
Gëzuar!


DilDema
Sa bukur do të ishte, sikur Afrimi të mos paraqitej me dy ftyra.
Isha i privilegjuar gjatë kohës së sundimit serb si kryetar i LDK-së në nëndegën e Abri-Tërdevcit, ndërsa Isa dhe Afrimi as që dihej se ishin gjallë dikund po të mos i mvisheshin politikës ditore dhe disa shërbëtorëve të saj në Drenas, duke kërcyer herë në kalë e herë në gomarë në luften për pushtet.
Unë isha Kryetar i Këshillit të Emergjencës, gjatë luftës, duke u kujdesur për mijëra e mijëra njerëz të strehuar në Abri, ndërsa Afrimi kishte hedhur mbi supe një automatik dhe strukej dikund nëpër kaçuba.
Nëse mendon për detyrat e mëhershme, unë nuk kam faj pse isha i dalluar në të gjitha lëmitë e jetës dhe i kontribova vendit tim me gjithë forcën e përvojen, që pengon politiken primitive( të klyshëve e servilëve). Po të përseritej edhenjëherë jeta ime shumë pak korrigjime do të bëja, jo për hirë të primitivizmit tuaj politik, por për hirë të vetvetes. Krenohem me atë që bëra në jetë.
Nuk ka njeri ideal e pa gabime- unë u përpoqa të ngelem gjithëmonë vetëm njeri!
Unë kurrë nuk u bëra rob i politikës, por drejtues e kreator i saj. Dhe atë as në kohën e komunizmit, as në kohën e sundimit serb e as sot as kurrë. Kurrë nuk ju firkësova të vërtetës sado e hidhur të ketë qenë dhe sado që më është hakmarrur kështu nga pseudointelektualët e tipit "servilë".
Pyet dikend që më njeh, jo ata që urrejnë të panënshtruarit , jo ata elastikët, më të preferuarit e politikave primitive kosovare,sepse do të marrësh përgjigje negative në vlerësimet që m'i bëjnë.
Sido që të jet të falemnderit për këtë përpjekje për t'u arsyetuar, sepse me këtë dëshmon se sadopak të vret ndërgjegja në fyerjet ndaj meje. E pafalshme për mua është fyerja dhe kërcnimet me të cilat më jeni drejtuar mua e veçanarisht fëmijëve të mi, përndryshe të gjitha të tjerat hallall u qofshin edhe ty edhe Bregut sepse kurrë nuk kam pritur diçka më mirë prej jush. Eshtë e drejtë e juaja të mendoni ndryshe nga unë edhepse nuk është e drejt e juaja të shfryeni epshet primitive ndaj meje të krijuara nga e kaluara primitive e familjeve tuaja (jo tëndes Afrim).
Nuk e fyej familjen tënde kurrë, sepse vetëm duke ju falenderuar asaj ju keni arritur të dilni në skenë!? Por mos keqpërdorni atë për të realizuar synimet tuaja se ju jeni të vetmit që mund të luani me autoritetin e saj dhe askush tjetër.
Po edhe zoti fal ata që nuk dijnë më shumë!
Tash të lutem mjaft më me kryeneqësinë primitive që mbollën padronët tuaj tek ju me ide të mykura për demokracinë bashkëkohore. Unë dua të jem larg këtij forumi dhe propagandës që rrjedh nga disa forumistë këtu. Nuk kam patur nevojë të fshihem nga ata emra që ti mi mvesh, por mund ta bëni edhe atë, sepse nuk jam i obliguar t'i jap llogari askujt për idetë e mia e as t'i betohem se jam apo nuk jam unë pas ndonjë niku tjetër.Konsideroj se i kam formësuar kufijt njerëzor me kohë, jashtë së cilëve nuk dal dot as edhe në emër të kurrfarë demokracie sharllatane.
Nuk e kam ndër mend të kërkoj falje prej atyre që më paraqiten me dy ftyra, por mund të kërkoj falje nga Isa që e ngatrrova me Shpatin,(por jo edhe për Bregun dhe do nika tjerë), sepse pranoj që Shpati, megjithatë është intelektual i një niveli më të lartë edhepse idetë e tij përputhen me tuajat dhe është tejet agresiv në përpjekjet për të bindur tjerët se vetëm ai ka të drejtë.
Përshendetje të gjithëve në këtë forum!

Dibran Demaku
Përse nuk dojnë që këta politikan të lirohet Albin Kurti !?? Përse nuk ia lanë popullit që ta zgjedh flamurin që ai e donë por ia imponuan së bashku me ndërkombëtarët, përderisa shtetet e ndryshme për shumë gjëra i hapin kutit e votimeve për të vendosur për gjëra të ndryshme në lidhje me shtetin, madje edhe për ta njohur "Pavarsinë e Pakos së Ahtisarit" neve na u imponua ndrrimi i flamurit.

Kosovari2
Shpati,
përse ishim në robëri njëqindvjeçare?
Pse nuk e çliruam kurrë më heret Kosovën?
Përgjigja është sepse as nuk patëm forcë as edhe tru të mendojmë për ndonjë zgjidhje.
Tash patëm trurin për të kërkuar zgjidhje diplomatike të problemit të Kosovës (LDK-në e Rugovës), ndërsa UCK-në sa për t'u dhënë shkas tjerëve të na çlirojnë.
Kështu ne duhet hedhim vallen ashtu siq çlirimtarët na imponojnë. Për fat kësaj radhe po na konvenon edhe neve kështu dhe...duhet bërë të sinçertë të falenderojmë Evropën që përmirësoi gabimet ndaj shqiptarëve e veçanarisht Amerikën.
Kështu do të vepronin të gjithë ata që logjikojnë me arsye e jo me zemër.
Zemra nuk i ka munguar kurrë këtij populli, por nuk mjaftoi për të zgjedhur qështjen shqiptare, në mungesë të arsyes.
Këtu qëndron thelbi i përçarjes politike te ne.
Pa kombinimin e dëshirës dhe mundësive nuk arrihet dot asnjë synim kombëtar, prandaj janë të mjerë ata që fyejnë si Rolling këtu.
PDK-ja sa përpiqej me zemër të luftojë për pushtet nuk fitoi kurrë zgjedhje pas lufte. Tash i fitoj sepse filloi të inkuadroj edhe arsyen dhe trurin, përndryshe nuk do të fitonte as kësaj radhe edhepse LDK ishte përçarë.
Krahu i fanatikëve të "zemrës" në PDK ka filluar të ja kthej shpinën edhe Hashimit dhe PDK-së, kur filluan të inkuadrojnë trurin në politikë, ashtu siç fyenin dje Rugovën- trurin e politikës kosovare.
Prandaj Ademi dhe Rugova janë zemra dhe truri i Kosovës së re!

Milja
qdo kush ka te drejte te shpall mendimi e vete por nje gje eshte shume karakteristike se idhetaret ezhagitesit te qeshtjes sone kombetare rugoves jane qa te paarsyeshem aq te padrejte dhe arrogant ne shprehjen e mendimeve duke mos i lene dikujt as hapsiren ma te vogel per ndonje mendim tjeter. . . . ashtu si lideri i quajtur mbrete i shqipetareve qe luftoi kunder shqipetarve . . . ore si nuk ju vije turp te folni per korruptuesin me te madh te te gjitha koherave po shifni ne internet dokumente e deklerata . . .ne faqen dr rugova dhe uqk . . . kronologjkisht do te shihni tradhetarin qelbesiren si e injoronte celulat e para te uqk . . . ai quhet tani lider i lirise dhe idol politik
. . . .ue nuk i perkase asnje partie dhe levizje pos levizjese se realitetit dhe drejtesise
. . . mos e ndieni veten te share rugovista mesohuni te pranoni realitetin se ishit te mashtruar nga lideri i enderrave te juaja . . . . eshte koha te zgjoheni nga gjumi 15 vjeqar nga rrenat qe vete i trilluat dhe vete ju besuat . . . ZGJOHUNI DHE PRANONI REALITETI E RI KOSOVAR PA ENDRRA DHE PREMTIME TE KOTA : : : PA FARKETARIN E ILUSIONEVE TE KOTA . .. . .JETONI JU LUTEM PA FJALE DURIM DURIM DURIM .:.::: SE UQK JAU PRISHI ENDRRAT SE NJE DITE DO TE FITONIT PA LUFTE DIQKA . . . edhe dhelpra ende eshte duke vrapuar pas dashit por dashit nuk i piken ende KOQ... .e dhelpra po pret ende . . . .edhe po te ju pritshim juve do e luanim ende rolin e dhelpres . . . .. ha ha ha ha ha ha sa qesharak jeni ju pershendese nga shqiperia e juaja MILJA


Kosovari2

Po çka po të duhet ky lj more Milja?!
Ti do të ishe i arsyeshëm dhe i drejt e shumë pak arrogantë, sikur të dije kush e çliroi Kosovën!?
E çliruan miqtë e atij "tradhtarit dhe çelbësirës" apo realiteti dhe drejtësia jote, pa mohuar meritat e UCK-së, në krijimin e shkasit për intervenim të tyre.
UCK-ja piku prej qiellit dhe prishi ëndërrat e prindërve, vëllazërve e motrave...
Sa gjynah kur dëgjon këso gjëra prej dikujt që flet shqip!
Mos harro se ke rënë vetë në ato pozitat e urrejtura!

Milja

I DASHURI KOSOVAR2 te lutem hyne ne faqet - DR RUGOVA DHE UQK - kronologjikisht do ta shofesh qendrimin e liderit tuaj ndaj UQK -atehere besoj se do te dali gjumi dhe ta shohish se e ke koken te mbeshtjellur me akull kjo ishte dhe eshte qellimi i politikes se tij qe problemit mos ti bihet ne koke por me u sjell rreth tij gje qe TRIMAVE te kombit nuk ju konvenoi me kapen pushken dhe e ndjeken serbin . . . PS TE FAQE TE PREFERUARA ME PARAQITESH me dashuri dhe respekt i juaji MILJA

Irug
Kolapetrit nuk thash qe politikanet,ishin aq politikane,por thash faleminderit qe zbatojne urdherat,qellimi eshte si shqiperia ashtu edhe kosova duhet te punojme per nje bashkim evropian,po te mundohemi qe te bashkojme shqiperine me kosoven ne do te mbesim mbrapa,ndersa serbi dhe greku dhe disa fqinje te tjere do te ecin gjithmone 30 vite paranesh,ky eshte mendimi im shqiperia te punoje sa me shume qe te arrije te jete bashim evropian gjithashtu edhe kosova duhet sa me shume te punoj qe te jete ne bashkimin evropian,me pune arrihet kjo askush nuk te ndalon nese e arrin kete gje me pune kjo mund te ndodh pas 50 viteve por kjo gje nuk arrihet me lufte por vetem me pune.

Milja
. me falni KOSOVAR2 kur lexoj se qka shkruan me shkon mendja te jesh femij deri 7-8 vjeqar ose vertete nese je ma i vjeter ju preferoj ta kontrolloni veten dhe inteligjencen tuaj te mbetur mbrapa . . . me falni vella se nje shqipetar qe mendone se deri ne ardhjen e ldk dhe rugoves nuk kishim koke per zgjidhjen e problemit atehere bene dy gabime qe nuk falen njerin ndaj shume heronjeve dhe trimave qe u flijuan gjate koherave ose u masakruan ne burgjet serbe vazhdimisht dhe gabimin tjeter se vertete nese mendone keshtu mendone qe historia yne fillon qe nga paraqitja ne skene e RUGOVES DHE LDK gje qe eshte per tu qeshur . . . sa qesharak qe jeni ju lutem mos mendoni qe une kam gje kunder jush jo jo asesi qellimi im eshte te te zgjoi nga enderra qe kurre nuk e pate . . . dilni ne REALITETIN E KOHES jemi ne drite e jo ne erresire para gjumit te lexojme nje perrall per naten e mire se gjoja se rugova i madhi do na e sjell lirine . . . jo vella jo pa krisma e gjak nuk e pa as rugova e as ti lirine . . . E TANI DO TA KUPTONI JU IDHETAR TE TIJ SE AJO NE QKA MENDONIT ISHTE VETEM PERRALLE . shpresoj se do te shifemi kesaj vere ne DURRES une dhe ti te bisedojme si vellau me vellan . . . te gjitha te mirat per KOSOVARIN2 tim nga shqiperia nga MILJA v


Kosovari2

Milja,
Të fala i bën Bregut (vëllaut tënd në Kosovë). Të falemnderit për ato fyrjet që nuk po ti lejojnë moderatorët, por ti ke të drejt veq vazhdo se të beson edhe kryeparlamentari i Kosovës, por jo tjerët që kanë evoluar sadopak në politikë.

Milja
SHPATI ju lumte vella ju keni sjelle vertete nje diskutim te dendur dhe te mire . . . por o vella te verberve nuk ju thuhet a shifni se nuk shohin . . . une vetenm nje gje e kam ti lutemi sa me shume zotite qe keta te indoktrinuarit me idolin rugove te REHABILITOHEN sa me shpejte ne kosoven e lire .per ndryshe kemi nje pune te veshtire me ta se nje pjese e tyre shofin enderra edhe DITEN : : : HA HA HA

Kosovari2
Mos më akuzoni se jam kundër dëshmorëve të lirisë!
Adem Jashari është zemra e Kosovës së lirë e në shtizen e flamurit të ri shtetëror të Kosovës gjithëmonë do të valviten dëshmorët e lirisë.
Ibrahim Rugova është truri i Pavarësisë së Kosovës.
Edhe truri edhe zemra i takojnë të njejtit trup që quhet Kosovë.
Të gjithëve u qoftë i lehtë dheu i Kosovës nanë!
Jam kundër politikave primitive që përçajnë popullin dhe dëshmorët, sipas kuteve të tyre shpirtëngushta, që nuk arriten ti fshehin as në mbledhjen më solemne të Parlamentit (tipat si kryeparlamentari)- në Ditën e Shpalljës së Pavarësisë.
Jam kundër secilit që rrugët i sheh në të kaluarën e jo në të ardhmen e kombit tonë.
Jam kundër secilit që është kundër atdheut tim!
Atdheu, nuk është vetëm dhe e gurë siq e shihni ju, por është vend ku jetojnë njerëzit e mi, pa të cilët nuk ka atdhe. Këtu qëndron dallimi mes nesh. Ju i doni gurët e dheun, unë i dua njerëzit e atdheut tim, të cilët jetojnë në këta gurë e këtë dhe.
Këtu qëndron edhe thelbi i diferencës mes filozofisë politike rugoviane dhe asaj tuajës.
Filozofia e "hurit" dhe "trurit"!
E tash gjykoni vet, kush ka të drejt dhe mos më ledhatoni, duke më fyer. E njoh edhe këtë metodë, tashmë primitive të luftimit të kundërshtarëve

Kolapetrit
Irug,

Veshtirese do te kete sepse do te na kerkojne te na asimilojne, likujdojne. Ne duhet ta mbajme gjalle endren e bashkimit dhe te punojme per realizimin e saj.

Nje variant (teorikisht) ne se jemi te bashkuar dhe te afruar me Ameriken(si Tajvani, Korea) a eshte mendim i keq? Munde te komentoni?

Mirakulos

Skam shkruar ne kete teme me pare, dhe nuk kam interes te shkruaj por vec doja te thoja dicka. Kosovari2 respekte per postimin e mesiperm dhe me shume burra si ti i duhen shqiptarise. Kaq kisha.

Milja
zoteri juve nuk ju akuzon askush . . . . ju e lavdoni vetteveten ju e demantoni veteveten kjo eshte simptomi kryesor i syndromit RUGOVE kush kunder kujt eshte ju nuk e dini as vete thjeshte gjdo menquri ose veper progresive qe se ka arritur rugova nuk bene qte bejme qe ai shkoi te vajtojme lote krokodili ju shkoni aq larg sa qe ne menyre indirekte na quan te pa tru . . . jeni ende i dehUr si RUGOVA qe njrezit deboheshin femijte digjeshin e grate dhunoheshin ai ai .. ai qeshte ZOTERI WISKI . . . . tani akuzoni popullin ne gezimin historik se na mungon truri TURP ju qofte per veprat e juaja te ndyra qe i beri rugova si kush i vrau enver malokun e xheladinin . . . pse nuk u perkujtua rralle e hiq zoteri hoti e agani se juve ju frigon konkurenca . . . . te lutem mos shkruaj me por perpiqu ta rehabilitoni veten ta pranoni realitetin e ri kosovar e mos e vajtoni me te DEHURIN se ai fatemiresisht NUK KTHEHET ME . . . . mbeten pas tij nje varge punesh te pandershme si . . . villa ne velani . . . afera veturash . . . truproje ne te zeze . . . nderrim feje . . . . jane keto epitete qe e karakterizojne je SHQIPETAR . . . JO jo JO o te mashtruar edhe nje here shikoni faqet - DR RUGOVA DHE UQK - per ata qe dine shqip te lexojne eshte kjarte kush eshte rugova e per ju me SYNDROMIN RUGOVOMANIA ju deshiroj sherim te shpejte .P.S. ju lutem mos me shkruani me se nuk jam me i interesuar te komunikoje me ju nese uk beni ma mire .

Kosovari2
Ky far Milja, alias Bregu i dikurshëm ose më mirë të them trushpëlari i manifakturuar në industrinë primitive të Jakupit nuk paska stacion.

Loni

Jo, nje shqiptar qe ka gjak shqipatari nuk e vajton Ibrahim Rugoven,por ndihet krenar qe ka jetuar ne periudhen rugoviane...

Milja
i dashuri SHPATI shkrimet e tua jane aq te fuqishme aq me rrenje e domethenije qe ju kam lakmi . . . . ata qe me ngacmojne mua per skjarimet e fundit ende nuk kuptuane gje nga shkrimet tua . . . . duke ju respektuar shume pershendetje per ty e familjen nga durresi i juaji milja PS. per adhuruesit e rrugesorres ju deshiroje ende kakarisje sorrash.

Columbia
Hej ju shyptaret e nershum te Serbis shkoni ne qeverin e qati Samarxhiqit se i kishin met plot vene te thata e nashta jau gjan naj ven pune se ai hala pomajke minstri per Kosov e kish harru qi Kosoven e kan njoh shtetet krysore te botes SHTET. Ato nan qi rrisin qisi djemsh...

Milja
ju kujtohet columbia thenja e te madhi KADARE se ky njeri rugova nuk dine te kete dhimbje ky njeri dine veq te qesh. . . . eshte pozitive kjo . . . per rugoven . . . po po njeriu qeshe ne aso rastesh por po tia matke dikush koncentrimin ne gjak te droges dhe viskit atehere e aresyeton ate . . . . mendoni ju idhtare te tij per gjerat qe ai i beri ose e sillni ende neper koke enderren qe asnjehere se pate ne realitet . . . .se rugova do te na e sjell lirin ai nuk beri gje veqse serbit i zgjati jete . . .

Eliot
nje pershendetje per ty kosovari2 te kisha than te largohesh nga ky forum.
Ketu ka njerz qe ende koken mbajn ne shqipri ndersa bothen kan ne serbi,te mjeret qe ende nuk ju esht pastruar koka,po ti dergosh ne psikoatri nuk mund te kalojn as kontrollimin mjeksor mejher duhet te ndalen per rehabilitim te trurit.

Dibran Demaku
Milja faleminderit për respekt ndaj shkrimeve të mija, gjithashtu ke repektin tim ju dhe familja e juaj që janë të edukuar dhe kanë ditur të edukojnë dhe pregadisin fëmijë për gjenerata të ardhme.
Plot respekt nga Shpatii.

Për temën...

Dalja në skenë e Ibrahim Rugovës dhe e LDK-ës apo më mirë të themi e LKK-ës (Lidhja Komuniste e Kosovës) fillojë të bëjë politikë reaksionare dhe kundër interesave të popullit apo Kombit Shqiptar.

Mjerisht në momentin vendimtar kur u deshtë të shijohen frytet në Kosovë doli në skenë Ibrahim Rugova dhe Ldk-ja. Me mjeshri të madhe këta bashibuzuk me UDB-ën krijuan këtë Parti ta vënë nën kontroll gjithë popullin e Kosovës.

Kaqamaku
Zoti na ruajt prej ketyre tipave si Shpatii e Milja.Nuk kam koment ma teper .Nuk desha te inkuadrohem po keta po te shtishin me zor me shkru.

Milja
i dashuri KAQAMAK me vjen mire nese dikush ne menyre njerzore eshte ne gjendje te diskutone e jo me fyerje e sharje sepse ne u shame mjafte gjate shekujve edhe nga te tjeret . . . ju lutem ku u keni kunder faktet ne diskutimet e SHPATIT dhe te mijat . . . ne nuk i kemi shpifur gjerat qe i cekem mundeni ne gjdo kohe ne faqen RUGOVA DHE UQK kronologjikisht te bindeni me faktet se sa ishte zoteri wiski kunder luftes se uqk . . . . andaj ne si shqipetar qe jemi kemi nje tradite te lavdishme kombetare edhe fetare e nuk na ka hije te tradhtojme edhe kombin edhe fene per qellime personale. . . . une kam respekt te plote per besimtaret e fese krishtere e jo si i dehuri yne deklaron ne gazeta se ai ndjen qetesi duke pire viski e duke lexuar ne bibel . . . duke mos menduar ma gjate se bilbla eshte nje liber e shenjte e jo per pijaneca si ai . . . aq ishte logjka e tij aq kishte filozofija e dardalecit per gjerat qe e rrethonin pianecin tone . . . ju propozoj lexojeni librin SHKELQIMI DHE RENJA E SHOKUT ZYLO e qeshuni pak se ranja e rugoves nuk eshte per tu qeshur se me tradheti nuk qeshet . . . .nuk e kuptova edhe ata qe e varrosen afer DESHMOREVE ate qe i denonte pa nda . . . por besoj se me ndriqimin e fakteve edhe ai gabim do te permiresohet e ai do te rivarroset diku tjeret ne nje vend ´me gure ashtu siq e meritoi . . . ju pershendete i juaji milja nga durresi
i nderuar eliot nese i largojme te gjithe keta njerez te indoktrinuar me syndromin rugove do te ishte mekat per ne . . . ne jemi te detyruar njerezve tane tju spjegojme dhe ti bindim se ishin te manipuluar nga farketari me i persosur i rrenes dhe korrupcionit nga tradhetari me i madh qe pate shqipetaria njeriu qe vite me radhe trumbetoj te mos prishej jugosllavia . . . . andaj kemi obligim moral njerezve tane ti bindim se eshte gabim te zgjedhesh rrugen e tradhetise kur kemi rrugen e dashurise dhe respektit e tolerances rruge qe do te na qoj drejt zhvillimit dhe perparimit pa premtime utopike rugoviane . . . ZOTI E RUAJTE POPULLIN TONE AMIN. . . e juve eliot lavdi familjes qe ju lindi dhe edukoj ne rruge te realitetit dhe drejtesise ju pershendete nga durresi i juaji milja


Rolling si eshte e mundur qe shqiptret ta duan rugoven kur te gjithe e dine se cka ka bere ai.
edhe pse askush nuk e lavderon se nuk ka me cka vetem thone se ka qene njeri i madh, gandi i ballakint e shume epietete te tjera dhe askush nuk tregon pse ka qene i mire.
kete mund ta bejne vetem ata qe nuk shohin me shume se 2cm para syve te tyre

Makiavelli
Konsideroj qe eshte gabim shum i madhe qe Thaqi te krahasohet me Rugoven. Nese saktesisht e kuptoni ç'do te thote lider karizmatik, ateher nuk mund te futet Thaçi ne ket tem, sepse ai nuk ka gjasa qe te jetë nje lider karizmatik. Lideret karizmatik jane lider gjithpopullor, ndersa Thaçi nuk ka mundesi te jete i till.

Nuk do te vije kurr me momenti historik i njejt, me vitin kur Rugova ka dal si lider gjithpopullor, qe ne Kosov te lind edhe nje lider i permasave te Ibrahim Rugoves. Sepse momenti historik ne te cilin ai ka dal ne "skenë" ka qene i till qe Rugoven e ka bere liderin me te madhe qe ka prodhuar Kosova ndonjeher.

Irug

Rugova ishte dhe do te jete THE LEGEND Ndersa thaqi po vazhdon rrugen e tij vetem se nuk po i dallohen kembet.Te gjithe do ta luajne te njejtin rol,pamarparasysh se kush do te vjen edhe pas thaqit,sa mire qe te gjithe kane dhe do te kene te njejtin keshilltar.Urat gjithnje do te sherbejne ne sherbim te popullit,do te thote qe urat edhe ne te ardhmen do te luajne rolin e njejte.

Kolapetrit
Shkruan: Kristina Rasi

"Shqipërinë e pabërë bëje të bërë, bëje ose vdis!... (Mr.Ukshin Hoti)

Përkundër përpjekjeve të pareshtura të armiqve tanë, dhe të qarqeve të brendshme reaksionare; që popullin tonë ta mbajnë të pushtuar, pasi e kishin copëtuar në gjashtë pjesë, shtresat e ndryshme popullore, atdhetare shqiptare, të udhëhequra nga FBKSH-ja dhe strukturat e saj; janë shumë të vendosura që amanetin e Kryetarit të Nderit të FBKSH-së, Mr. Ukshin HOTI, i cili na mëson me moton e tij revolucionare; ashtu si edhe Baca Adem JASHARI (Komandanti i Nderit të AKSH-së) dhe e gjithë plejada e tyre, që luftën çlirimtare e bënë realitet, ta çojnë deri ne fund dhe Shqipërinë e pabërë ta bëjnë të bërë, ta bëjnë; ose te vdesin!…

„Shqiptar, mos rri po duku, shqiptar“ (Andon Zako Çajupi)Ky kushtrim i poetit të madh atdhetar shqiptar, duhet të hyjë thellë në zemrat dhe mendjet e shqiptarëve, kjo na obligon të gjithëve që të zgjohemi nga gjumi shekullor, sepse, kur dihet që armiqtë tanë që janë të shumtë; natë e ditë po punojnë për të dëmtuar dhe për të shkatërruar gjenin shqiptarë dhe për ta penguar kombin tonë ta ribashkojmë Shqipërinë Natyrore.
Nuk mundem pa përmendur këtu deklaratën e kryetares se parlamentit të Shqipërisë administrative zinj. Jozefina Topalli dhënë në Radio Televizionin e Kosovës (RTK), menjëherë pas marrjes së ftesës së Shqipërisë Londineze për të hyrë në NATO.
…Ndër të tjera ajo deklaroi: „ky është një vit i shqiptarëve, më 17 shkurt 2008 “fituam” Kosovën e pavarur dhe tani më 3 prill 2008 Shqipëria u mori ftesën për në NATO“!
Por, zonj. Topalli harroi të përmendi se kanë mbetur shumë gjëra ende pa u bërë, ajo anashkaloi krejtësisht, fatin e trojeve të tjera shqiptare të mbetura jashtë trungut amë; ajo e harroi domosdoshmërinë e ribashkimit të trojeve shqiptare, kur dihet që ajo si kryetare e parlamentit duhet të jetë e gatshme që në çdo kohë dhe në vend t´i mbrojë të drejtat e shqiptarëve kudo që gjenden ata; dhe t´i mbrojë ligjet shqiptare, për këtë atë e detyron Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë Londineze.
Në anën tjetër z. Berisha shprehi keqardhje të madhe që „Maqedonia“ nuk mori ftesën për në NATO!!!
Kjo, natyrisht është dhe një hipokrizi dhe verbëri e tij politike!
Shumë më mirë do të ishte që z. Berisha të shprehte keqardhjen për popullin e tij që me shekuj po vuan nën sundimet sllavo-greke.
Aty, në tavolinën e diplomacisë botërore, ta demaskonte politikën reaksionare shoviniste maqedonase!
Por, s´ka se si të ndodhte ndryshe!
Prej të pabesit, nuk pritet nderë dhe besnikëri!
Përkundër këshillave, presioneve, paralajmërimeve të aleatëve të NATO-s, dhe në fund dhe vet shpresës të kryetarit, Bush, se “Maqedonia do të merr ftesën në NATO”,, shteti grek për shkak të emrit nuk pranoi që Maqedonia të merr ftesën për të hyrë në NATO.
Ndërsa, “politikani largpamës” i Shqipërisë Londineze nuk kishte guximin qytetar, nuk ishte i gatshëm të thoshte asnjë fjale te vetme për padrejtësitë që po ua bënë „Maqedonia“ shqiptarëve të Iliridës!!!
Nga kjo me të drejtë konstatoj që: përderisa, vet udhëheqja shqiptare nuk e respekton Kushtetutën e shtetit tonë amë; atëherë edhe bashkësia ndërkombëtare siç është Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB-ja) po e ka lehtë që t´i shkelë të drejtat dhe liritë tona kombëtare, dihet që vet (OKB-ja) ka miratuar shumë Rezoluta dhe shumë ligje për të drejtën e popujve dhe kombeve; vlen të theksohen këto Rezoluta:

1. REZOLUTA Nr. 1514 e datës 14.12. 1960 në të cilën theksohet: „ Integrimi i një territori etnik duhet te jetë rezultat i shprehjes se vullnetit të lirë të popujve të atij territori“

2. REZOLUTA Nr. 2625 e datës 20.12.1970 mbi parimin e barazisë dhe vetëvendosjen se popujve: „Krijimi i shteteve të pavarura dhe sovrane, bashkimi i lirë me ndonjë shtet tjetër të pavarur varet nga vendimi i miratuar politik i atij populli që mbështetjen e ka ne realizimin e se drejtës së vetëvendosjes, prandaj çfarëdo forme tjetër shtetërore që imponohet me forcë ndaj një populli të territorit të caktuar, duke e sjellë kësisoj atë në pozitë të pabarabartë dhe të varur; përbën shkelje flagrante të vetëvendosjes dhe të drejtave të barabarta të atij populli“
- Pra, OKB-ja vet i ka e miratuar këto dokumente të rëndësishme të cilat garantojnë lirinë dhe shprehjen e lirë të popujve nëpërmjet një Referendumi.
- Tani me të drejtë shtrohet pyetjet: pse nuk vlejnë këto Rezoluta për kombin shqiptar?!
- Pse OKB-ja, po e klasifikon kombin shqiptar si komb i dorës së dytë?!
- Pse, kombit shqiptar t´i mohohet e drejta e ribashkimit?!
Prandaj, konsideroj që ne, shqiptarët duhet t’i dimë të drejtat tona, të këmbëngulim deri në fitore për të drejtat tona, të luftojmë me të gjitha format dhe mjetet që i lejon e drejta ndërkombëtare ; për mbrojtjen e lirisë dhe të pavarësisë dhe të ribashkimit të kombit.!
Të mos lejojmë më tutje askënd t´i kolonizojë tokat tona, të mos lejojmë askënd të na asimiloj e të na përçajë me dinakëri, por të jetojmë dhe të vdesim shqiptarë dhe të bëjmë për Shqipërinë Natyrale.
Është domosdoshmëri historike dhe jetike që Shqipëria të bëhet një dhe e pandarë, që Shqipëria të ribashkohet, që Shqipëria të përparojë si vendet tjera të rajonit të Ballkanit dhe më gjerë!...

Muhameti

Fatkeqesisht, gjithe tradhetaret po i leshin pasardhesit e tyre, Esat Pasha, e kish lane Rrahmanin (mos ti permendim te gjithe tradhetaret, se prap fatkeqesisht dalin shume), e ky Rrahmani, e kishte lane Rugoven, dhe sinqerisht mendoj dhe shpresoj se me Rugoven do te perfundoj kapitulli i tradhetareve, gjithashtu shpresoj qe Thaqi mos te jete, pasardhesi i Rugoves.

Makiaveli, si mendoni se rugova ka qene njeri karizmatik, e gjithpopullor! A keni mundesi te me tregoni nje pune te mire qe e ka bere Rugova per popullin e tij shqiptare?
Po a e din ti qe ai e ka perqare popullin, e ka pasivizuar e nenshtruar. Ai pas Esatit, duhet te shpallet tradhetari, kolaborocianisti me i madh i gjithe shqiptarise.
Asnjehere nuk i ka vizituar varrezat e deshmoreve JASHARAJ, varrin e legjendes se shqiptarise Adem Jashari, e as te deshmorve tjere, e si mendon se ai ka qene gjithepopullor. Ne si shqiptare po e deshmojme veten si te pavetedijshem, injorant qe ende po e perkrahim ate politiken e Rugoves. Ai shqiptareve eshte munduar t'ua mbjelle friken ne zemer. Por fatmiresisht nuk i'a arriti. Me politiken e tij te tmerrshme, Kosova ende do te ishte e okupuar nga Serbia, ende forcat militare e paramilitare do te silleshin kendej pari.
Kuptojeni te gjithe se ai nuk ka kurfar merite ne ndertimin e shtetit, perkundrazi ai vetem i ka penguar proceset drejt zgjidhjes se pavarsise se Kosoves. E cila pavarsi ende nuk eshte sovrane.

Irug
Per presidentin Rugova do te mesoi femiu yt dhe femiu im,mos ju beso dezinformatave antirugoviste,qe e nderroi fene eshte e drejta e tij,secili vendos per vetveten,fene e nderruan me miliona shqiptare,por prape jane shqiptar,SHASA me kete flamur qe ke nuk me vjen qudi pse je antirugovist.

Lapidari
Unë kam degjuar nga disa pleq se Isa Boletini ishte tradhtar. Ende ruhej ajo bindja shqiptare e dikurshme se Boletini ka qene tradhtar i popullit. Per Azem Bejten gjysma e Drenices kane thirrur dikur "O Azem Azem Galica ta pane sherrin krejt Drenica".Nuk eshte habi pse edhe per Rugoven pjesa primitive e shoqerise kosovare mendon keshtu. Nuk jemi popull ideal edhepse mendojme se jemi. Deshmi kemi fatin e pazgjidhur dhe me te mjere nga te gjtihe popujt ne bote.
Bota na i trajton si legjenda njerezit tane e ne i quajme tradhtarë! Irug te lumte edhe shume tjereve qe mendojne si ti.
Thaqi kurre nuk do te behet Rugovë, kjo është e vërtetë, sepse nuk ka asnjë veti të njeriut të madh të kategorisë së Rugovës.
Të mendosh diçka si Muhameti e do të humbur si ai, do të thotë të jesh humbës.
Do të thot se i takon asaj kategorisë që thërrisnin "Azem Bejta- Azem Galica ta pane sherrin krejt Drenica".
Po edhe zoti i vret ata që mendojnë kështu- ata janë tash fatkeqësia jonë kombëtare!
Ata tërthorazi janë në anën e politikave slaviste, ndërsa këtu na dalin "patriotë të përbetuar"!

Irug
Lapidari flm per kompliment,une nuk njoh rugoven as 5%.Ai eshte legjend 1 milion njerz i bene homazhe,si i ri ne universitet nuk ishte shume i dashur per rrethin pasiqe nuk kishte kohe per ta,te tjeret e quanin vetjak pasi nuk kishte kohe per shoqeri,kishte nje qellim qe edhe u arrit,nuk i besonte as politikes amerikane e as politikes evropiane,UQKne i quante se jane nje grup qe po mbrojne pragun e shtepise,kurrniher nuk tha se kemi nje force ushtarake edhepse ushtria u formua nga vet rugova,ky ishte nje politikan me pervoj dhe historia do te shkruaj per te.

Muhameti
Edhe une pajtohem se nuk jemi popull ideal, por jo perse nuk jemi perkrahes te rugoves, por sespse nuk luftojme per te verteten, i shmangemi asaj, jemi shume indiferent ndaj shume qeshtjeve te rendesishme, te cilat e percaktojne fatin tone.
Lapidari, a mund te ma thuash nje te mire qe e ka poseduar dhe e ka shendrruar ne praktike, presidenti yt rugova?
Ne kohen kur ne drenice shqipetaret luftonin per lirine dhe pavarsine e tyre, rugova i quante ata se jane grupe te armatosura, dore e zgjatur e serbise, mbante zgjedhje parlamentare.
E si mund te krahasohet rugova me Isa Boletinin, e Azem Galicen.
S'ka dyshim se ai mund te krahasohet me fytyra publike, por ata nuk jane Isa Boletini e Azem Galica - por esat pash toptani, Rrahman Morinen, Sinan Hasani e te tjere si keta.
Ndersa Irug-it, do t'ia kisha perkujtuar, se besoj se edhe ai ka degjuar, qe edhe ne varrimin, e titos - gjakpirsit, kane marre pjse nje mase e madhe, bile nese nuk gaboj mbi 1 milion qytetar, serb e fatkeqesisht edhe shqiptarë. Jeni ne dijeni se ai asnjehere nuk ka qene te beje homazhe pran varrit te legjedes me te re te shqiptarise, Adem Jashari dhe te tjereve deshmore. Nuk mund te merret si arsyeje se ka qene i zene. Sepse ka bere homazhe tek varri i nje serbi, i vrare pas luftes...
Historia e vertete shqipetare, do ta vlersoje kontributin e rugoves, apo me mire te themi ate pasivitetin, friken, nenshtrimin qe ua ka mbjelle shqiptareve per nje kohe. Po ashtu ai kerkonte nderprerjen e bombardimeve te NATO-s mbi Serbine, kerkonte nga serbia strehim, ndersa populli vritej...

Milja
shume i dashuri MUHAMET te lumte vertete je aq i kjarte i argumentuar dhe aq i fuqishem sa qe duhet te krenohemi me ty . . . . nuk dua te nenqmoje askend mirepo fatekeqesisht numri i atyre qe u infektuan nga SYNDROMI RUGOVE u rrite aq shpejte ne kosove si rastet e sides ne afrike . . . . andaj ndodhi si ndodhi mbeten nje grupe jo i vogel njerezish te cilen e adhuronin kryefrikacakun se kishin frike vete ta kapin pushken . . . . duke u rreshtuar pas tradhetis filluan ta duan dhe te besojne se si shpetim i vetem per ta ishte ai qe ua futi friken ne palce e ai ishte miku me i mire i slobodanit RUGOVA turpi dhe tradhetari me i madh qe ka pasur deri me tani shqipetaria. . . . ne kete menyre nga fobia e luftes gjendja e ketyre personave eshte aq dramatike qe ata vertete ju duhet ndihme dhe trajtim psikiatrik . . . . shifni ju lutem ky grup njerezish jane aq rande te infektuar sa qe fjalen e shkruar nuk e kuptojne . . . SHPATI ju lumte plason video se kush ishte rugova prape nuk kuptojne . . . . ju MUHAMET skjaroni prape nuk eshte e kjarte . . . une preferoj te hyne ne web faqen RUGOVA DHE UQK ta lexojne se kush ishte ai prape nuk dine te lexojne . . . . andaj therras gjdo njeri te vullnetit te mire te na bashkangjitet per sherimin shpirteror te ketyre te mjereve nga syndromi rugove si simptom kryesor HALUCINACIONET - si psh. IRUG mendon se uqk e formoi rugova . . . ne te vertete ai e fyente uqk . . . pastaj LAPIDARI renjen dhe turpin e rugoves e shef si ngritje . . . lexojeni psh primitivizmin qe e bene COLUMBIA . . . po shifeni filozofine e dardolecit qe e ka KOSOVARI 2 . . . o jane njerez te indotrinuar te cilet e kemi per obligim ti REHABILITOJME.

Lapidari
Milja,
kur dikush fyhet per msodije e primitivizem dueht vet te jesh mbi te. Si?
Nese lufton per bashkim kombtar ti je perçarsi me i madh.
Nese fyen dikend se nuk din te shkruj ti je analfabeti me i madh i gjuhes shqipe ne kete forum.
Nese dikush eshte i semure nga sindromi i fatkeqësise sone kombëtare ti je i shtrire ne shtratin e vdekjes ne spital dhe vetem infusioni te mban ne jete hala.
Nëse Kosovari2 eshte Dardolec, siq ti e shkruan kete fjale, ti je vetem nje shpirtkriminel qe fyen kombin, derisa ai lufton per bashkimin e tij. Une nuk lexova ne kete forum qe dikjush te ket luftuar per bashkim kombetar me shume se ai, por te verbtit nuk shohin vertete, ose jane Milja.
Nëse une e shoh renjen e Rugoves si ngritje, ti ke ndjenja vertete te smura ndaj Rugoves sepse ai ua krijoi bazen per veprim te gjithe krimineleve qe sot e fyejne. Turp!
Nëse Columbia eshte primitiv pse nuk mund te fsheh ndjenjat si ti, atehere as ti nuk je me lart se ai, bile sa me shume dine je po aq ma i demshem per kombin ti.
Ti nuk rehabiliton askend ti perhap përçarje dhe pa vetdije bëhesh argat i shkaut per te semure te gjtihe ata që don te bashkojne kombin, po nuk ke koke per ta bere ate.
Vetem ti je nje dordolec bore ne perpspektiven e re te kombit shqiptar.
Te gjtiha kombet kane kesi dordoleca, qe shkrihen si te nis rrezja e pare te ngroh token.
Mendja jote eshte qiell i turbulluar me re e mjegull te dendur edhe ne kete pranvere.
Sa shpejt i zhgenjen ata qe i mashtrojne fyerjet tuaja prej "çobani" delesh, qe mendon se eshte bere i dijshem brenda nates duke e fyer Rugoven.
Sa dyluftim i pabarabartë: Doktori i shkencave te letersise shqiptare me "çobanin" e deleve të huaja!
Gjeni ndonjë çoban per ta fyer nese mendoni t'ju besoj dikush!

Irug
I nderuari muhamedi e lexova postimin,Tito ishte nje njeri shum i madh,kur them shum i madh mos e imaxhino se ishte 2,20cm,lexo ndonje liber per titon lexo lexo!.Ndersa per te madhin Rugova e postova me heret,thash se nuk kishte shoqeri nuk u besonte as politikes ameriko evropiane kishte nje qellim qe ai qellim edhe u arrit,harrova te them se njeri nga djemte e rugoves quhej Mendim por nuk e di a e kupton ti qe ai mendimet ne koke i kishte ndoshta para se te ishe ti i lindur apo ishe duke lozur mbi rere pasi nuk po e di se sa vjeqar je sot,ndersa djali tjeter quhet Uke dhe jo asllan e as habib e as zoran,ti une ju nuk kemi lidhje me politike kjo eshte nje politik e tjeterkujt qe rinia shqiptare do te jete shume mirnjohese dhe faleminderuese ndaj ketyre qe bejne politiken,do te jene aq mburrese ndaj flamurit dhe hymnit kosovar,po na bashkon nje autostrade qe qdo fundjave mundem te jem ne tirane,qdo fundjave tiranasi mund ta kaloj fundjaven ne prishtine.Puno per te ardhmen dhe mos trego prrallen e dhies me 7 edha apo kesulkuqen!duhet qe te jesh ne dijeni qe forumi nuk eshte i mbushur vetem e vetem me adoloshent.Rugova ishte politikan shoki qe ti nuk mund te jesh,ndersa Adem jashari ishte nje ushtar i rugoves qe sakrifikoi familjen,do te thote se ti dhe une mund te jemi si Adem jashari por si rugova nuk kemi shance kurrniher.Qka mendon ti?mendon se azem galica e isa boletini krahasohen me te madhin president,po te them se ma i ditur se azemi e isa kemi edhe nga rinia e cilit do qytet,nese nuk je i ditur,mos te shkoj mendja se te gjithe nuk jane te ditur,por nese je i ditur mos ta marrin mendja se te gjithe jane ashtu,nese je xheloz kuptoje se nuk jane te gjithe,nese ke zemren e paster,kuptoje se nuk e kane te gjithe,shoki Adem jashari as te thembra e rugoves nuk ka arritur dhe te them se qdonjeri muxhahab e bene te njejten si Ademi e ben edhe ti eshte fare e thjeshte vetem duhet qe te vendosish,ndersa si rugova edhe pse vendos nuk do te arrish kurrniher,mos e keqkupto politiken ajo qe shkruante ne diten e pavarsis BAC U krye dhe ajo qe madherohej UQKja dhe qe po madherohet eshte nje politike e atyre qe deshirojne ti fusin rrenjet edhe me thell deri aty ku eshte caku i tyre,dhe po shfrytzoj rastin qe ti faleminderoj,Muhamedi nuk jam politikan por nuk je as ti,mundohu ta kuptosh se Adem jashari ishte ai qe mbrojti pragun e shtepis se vet,ai nuk u vra prane shtepise sime,ndersa rugova punoi mori edhe kancer ndoshta per qdo prag shtepie,per presidentin nuk dime une dhe ti por do te na njoftojne femite tane.

Fanari
IRUG-u ka shkruar shumë pak, por ka përmbledhur shumë.Vëretë kornizë vepruese e Rugovës
Një KOMB ngritet përmes njerëzve të MËDHENj.
Azem Galica ishte arkitekt lufte
Isa Boletini ishte Akademik Lufte
Rugova ishte dhe mbeti Akademiku i Politikës-Luftës e Diplomaisë Shqiptare
Të tre janë Shqiptarë të DARDANISË. Përse TRADHËTARË nga ushi e kurkushi .Ajo dihet nga kush.Nga Qosieiqët,Milazimoviqët En Hoxhiqët. No coment pju.

Columbia

Kosovari shkroi:

Mos më akuzoni se jam kundër dëshmorëve të lirisë!
Adem Jashari është zemra e Kosovës së lirë e në shtizen e flamurit të ri shtetëror të Kosovës gjithëmonë do të valviten dëshmorët e lirisë.
Ibrahim Rugova është truri i Pavarësisë së Kosovës.
Edhe truri edhe zemra i takojnë të njejtit trup që quhet Kosovë.
Të gjithëve u qoftë i lehtë dheu i Kosovës nanë!
Jam kundër politikave primitive që përçajnë popullin dhe dëshmorët, sipas kuteve të tyre shpirtëngushta, që nuk arriten ti fshehin as në mbledhjen më solemne të Parlamentit (tipat si kryeparlamentari)- në Ditën e Shpalljës së Pavarësisë.
Jam kundër secilit që rrugët i sheh në të kaluarën e jo në të ardhmen e kombit tonë.
Jam kundër secilit që është kundër atdheut tim!
Atdheu, nuk është vetëm dhe e gurë siq e shihni ju, por është vend ku jetojnë njerëzit e mi, pa të cilët nuk ka atdhe. Këtu qëndron dallimi mes nesh. Ju i doni gurët e dheun, unë i dua njerëzit e atdheut tim, të cilët jetojnë në këta gurë e këtë dhe.
Këtu qëndron edhe thelbi i diferencës mes filozofisë politike rugoviane dhe asaj tuajës.
Filozofia e "hurit" dhe "trurit"!
E tash gjykoni vet, kush ka të drejt dhe mos më ledhatoni, duke më fyer. E njoh edhe këtë metodë, tashmë primitive të luftimit të kundërshtarëve.
Lamtumirë!

Milja-niqi shkrun :

shume i dashuri MUHAMET te lumte vertete je aq i kjarte i argumentuar dhe aq i fuqishem sa qe duhet te krenohemi me ty . . . . nuk dua te nenqmoje askend mirepo fatekeqesisht numri i atyre qe u infektuan nga SYNDROMI RUGOVE u rrite aq shpejte ne kosove si rastet e sides ne afrike . . . . andaj ndodhi si ndodhi mbeten nje grupe jo i vogel njerezish te cilen e adhuronin kryefrikacakun se kishin frike vete ta kapin pushken . . . . duke u rreshtuar pas tradhetis filluan ta duan dhe te besojne se si shpetim i vetem per ta ishte ai qe ua futi friken ne palce e ai ishte miku me i mire i slobodanit RUGOVA turpi dhe tradhetari me i madh qe ka pasur deri me tani shqipetaria. . . . ne kete menyre nga fobia e luftes gjendja e ketyre personave eshte aq dramatike qe ata vertete ju duhet ndihme dhe trajtim psikiatrik . . . . shifni ju lutem ky grup njerezish jane aq rande te infektuar sa qe fjalen e shkruar nuk e kuptojne . . . SHPATI ju lumte plason video se kush ishte rugova prape nuk kuptojne . . . . ju MUHAMET skjaroni prape nuk eshte e kjarte . . . une preferoj te hyne ne web faqen RUGOVA DHE UQK ta lexojne se kush ishte ai prape nuk dine te lexojne . . . . andaj therras gjdo njeri te vullnetit te mire te na bashkangjitet per sherimin shpirteror te ketyre te mjereve nga syndromi rugove si simptom kryesor HALUCINACIONET - si psh. IRUG mendon se uqk e formoi rugova . . . ne te vertete ai e fyente uqk . . . pastaj LAPIDARI renjen dhe turpin e rugoves e shef si ngritje . . . lexojeni psh primitivizmin qe e bene COLUMBIA . . . po shifeni filozofine e dardolecit qe e ka KOSOVARI 2 . . . o jane njerez te indotrinuar te cilet e kemi per obligim ti REHABILITOJME.


Kush asht normal munet me pa vet kush asht per Bashkim Komtar e kush per Percamje. Edhe qisaj qi i thon bashkim une nuk jam normal po zahere [paska nrru gjithcak ne ket dynja. Budalet kokan ba te mecum,. Cabat e dhene kokan ba doktorra te shkencave, kriminelat kokan ba burra te mire, Nata koka dite, dita nate, dimni vere vera dimen Bota koka rrutulu krejt.


Gjiroklastra
Nuk dij çka të them për tjerët i nderuari Milja, por ti je aq i papërgjegjshëm kur fyen Kosovarin2 i cili realisht eshte i vetmi qe lufton per bashkim kombëtar, përndryshe nuk lexova shkrim tjetër këtu për bashkimin.
Ti ke mbushur gojën bashkim, por ajo qe shkruan ka ere ndasie e përçarje. Dikush sikur tha më heret se Kosova ka nevojë për më shumë burra si Kosovari2 e unë po them edhe Shqipërisë i duhen ata, por jo ju Milja dhe të tjerët si ti sepse të tillë kemi mjaft. Shpirtin na e sollët te hunda.Jemi ngopur me këso horra. Se çfare keni ju me kosovarin2 nuk e dij por ju e turperoni emrin e formacionit qe perfaqesoni, duke u marrur me qeshtje private, mbi ato kombetare. Ne nuk kemi per qellim te ofendojme askend, por te afrojme sa me shume njerez rreth vetes.

Reformatori.

Vertet rrenqethese jane disa opinione te disa forumisteve rrethe kesaj teme,po e mendoj ose nuk jane te informuar sa duhet ose jane te manipuluar me nje ideologji qe edhe vete nuk e din cila eshte ajo?!
Te nderuar forumist historia jane nuk ka filluar as me te ndjerin Dr.Rugoven e as me Hashim Thaqin,kete e dini sigurishte,po gjithehere duhet te kemi parasyshe faktorin kohe,koha i bene lideret,po koha edhe i trete,a historia duhete te miret me punen e tyre dhe vlersimet e tyre e jo ne se mundemi te gabojm rende.
Nuk ka ma mnjrim dhe ma te pa moraleshme se ta fyejm ate apo kete pa nje kokerr argumenti se dalum naiv,secili ka meritat e veta po ka edhe dobesit se bashku me pergjegjesit e veta.
Dr.Rugova ka pas meritat e asaj kohe po edhe thaqi ka pas e tani eshte ne pushtet do e shohemi-jepja pushtetin ja shehe marifetin themi ne a?!

Kolapetrit
Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi

Jam nje shqiptar qe perpiqem te kontriboje ne perparimin e ceshtes tone , ashtu thjesht si shumica qe punojne, djersiten, vriten, gjymtohen per te miren e Atdheut, pa u vene re nga fanfarat e shtypit dhe televizionit. Jam nje prej shumices,per te cilet ngrihet nje monument i perbashket ku shkruhet; "Ushtarit te panjohur qe sakrifikoi jeten per te miren e Atdheut." Une qellova te jem nje shqiptar prej Shqiperise londineze, por nuk ka rendesi sepse si Kosova dhe Shqiperia londineze jane Shqiperi.Te nderuar, Thaci, Rexhepi, Sejdiu!

Shqetesimi im eshte moskujdesja dhe denigrimi i simboleve tona kombetare. Simbole per te cilat punojme dhe luftojme pasi duam te mbesim dhe vdesim si shqiptar dhe te bashkuar.

Natyrisht juve nuk munde te jeni pergjegjes per likujdimin e zotit Ukshin Hoti, pasi ne librin e tij "Filozofia e zgjidhjes se ceshtjes shqiptare" qe u ndalua te qarkullonte ne Shqiperi nga ish presidenti zoti Sali Berisha, atje kuptohet qarte qe LDK-ja e zotit Ibrahim Rugova eshte pergjegjse per persekutimin e tij. Pasiviteti i Qeverise se Kosoves per zbardhjen e fatit te zotit Uksin Hoti eshte shume deshperues. Zoti Ukshin Hoti nuk eshte thjeshte nje viktim qe ashtu si gjithe viktimat e tjera kerkohet nje varrim dinjitoz, por ai tashme eshte nje simbol kombetar dhe perpjekjet e Qeverise se Kosoves duhet te jene me te medha per ti dhene pergjigje shqiptareve se c'fare u be me simbolin e tyre. Zoti Ukshin Hoti nuk i takon me as vetes se tij dhe as familjes, ai nuk i takon as vetem Kosoves por gjithe trojeve shqiptare, sikurse edhe Aristidh Kola.Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi!

Pritja qe ju be Ramush Haradinajt nga populli ne Kosove eshte domethenese dhe shpresedhenese dhe askush nuk ju akuzon se ishit juve qe e cuat me pa te drejte (sic u provua) ne gjyqin e Hges, por pasiviteti i Qeverise se Kosoves per ti ardhe ne ndihme dhe hedhur drite mbi pafajsine, mbi kete simbol te sakrifices dhe rezisteneces shqiptare kundra serbeve eshte i pashpjegueshem.


Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi!

Eshte e drejta juaj si e drejte e cdo shqiptari kudo qe ndodhet qe te kerkoni pse-ne e ndryshimit te stemes (shqiponjes) se Kryeministris se Shqiperise londoineze. Ashtu sic eshte e drejta e cdo shqiptari te pyes se si ka mundesi qe juve tre veta vendoset per simbolet shteterore te shqiptareve, ku nuk bie aspak ere shqiptarizem. Perdorimi dinak diten e persekutimit te flamurit shqiptar te nje simboli tjeter ( Adem Jasharit) eshte nje mekat kombetar. Juve ate dite genjyet edhe te gjallit edhe te vdekurit. Juve ate dite i thate Baces Adem se ajo pune u kry. C'ka nuk eshte e vertet sepse pothuaj asgje nuk eshte kry, por ndoshta ja ka nise me u kry.

Ngjarjet e diteve te fundit ne zonat me popullate me te madhe serbe po qesin genjeshtren ne drite. Atje UMNIK do te lejoje te mbahen zgjedhje serbe cka hedhe drite dhe tregon kembet e shkrurtra te pavarsise se genjeshter te trumbetur nga ju.

Juve na keni borxh te verteten.


Sinqerisht,

Ushtari i panjohur

Lapidari

IRUG-u ka shkruar shumë pak, por ka përmbledhur shumë.Vëretë kornizë vepruese e Rugovës
Një KOMB ngritet përmes njerëzve të MËDHENj.
Azem Galica ishte arkitekt lufte
Isa Boletini ishte Akademik Lufte
Rugova ishte dhe mbeti Akademiku i Politikës-Luftës e Diplomaisë Shqiptare
Të tre janë Shqiptarë të DARDANISË. Përse TRADHËTARË nga ushi e kurkushi .Ajo dihet nga kush.Nga Qosieiqët,Milazimoviqët En Hoxhiqët. No coment pju.

A edhe Doktor Milazim Krasniqi paska te drejte te flas kunder Ibrahim Rugoves a?
Ruana zot!
Doktori i Rexhep Qosjes!
Dje, fyente Qosjen dhe ia mbante koqet Rugoves të mos i tronditen, sot kur iu dashtë te doktorojë bëri të kundërten. Ai e niste biseden me "Ibra tha..." dhe e perfundonte"... siq thot Ibra" e tash qenka bërë "patriot".


Ndërsa ty Kola Petrit, mos e keni harruar dikend apo atij nuk doni te ja përmendni emrin se mos lidhet diçka me ushtrine tende. Mos e keni harruar Krasniqin, që s ka dyshim eshte njeriu me primitiv ne krye te Parlamentit tu Kosoves qe najhere Kosova e ka pas, apo edhe ai mendon si ju!?
Nese vertete mendon si ju i lumte!
PDK-se dhe Hashim Thaqit duhet t'ua kthej keshtu besimin qe treguan ndaj tij kur e vune ne krye te Parlamentit. Meshoju Krasniq se e keni tradite me vepru pas shpines si ai Miljazimi- doktori i mjekrroshit

Deli

Më habit fakti se pse sidomos në Shqiptarët mirremi ë shum me thashe thënje se sa me fakte dhe se qdo figur që arrin të bëj diqka sado pak të mir mundoehmi që ta urrejm edhe ti ia mveshim petkat e treadhatrir apo injorantit sidomos nga njerz që nuk jan as kushi qdo njeri ka anën pozitive dhe negative ,
Edhe Rugaova ishte një figur e lart deshtem apo nuk deshtëm apo nuk deshtëm na konvenoi apo jo Historija e trgon të vërten po qe se ajo shkruhet drejt .
Që edhe sod Qeverija e tret me radh ende po punoj me planet që i kishte parapa i ndjeri Rugova si dhe miqt që sod po e përkrahin Kosovën jan po ato që i kishte bër Rugova .
Edhe pse disa ju dhemb kjo gjë se mundohen qdo gjë ta bëjn për vete por nuk mund të ndrishoj mbrenda natës i qoft i lehët dheu i Kosovës.

Baruti
Te nderuare vizitore ju pershendes te gjithve kudo qe ndodheni Pasi u inkuadrova me vonese ne kete teme te mrekullushme z.Dildema kure pashe aq shume replika ne mes njeri tjetrit pa pas kurfare nevoje mukujtua viti 1984 kure ilegalisht kam lexuar romanin e baces AdemDemaqit GJARPIJT E GJAKUT aty ne hyrje jane disa rreshta shume te mire edhe per diten e sodit. JO ATYRE QE JAN TRIMA ME NGREH GISHTIN E KRIMIT POR ATYRE QE JANE TRIMA ME ZGJATE DOREN E PAJTIMIT
Per momentin ju deshiroj gjithe te mirat kudo qe gjindeni nga une dhe fam. ime. respekt se duke respektur te tjeret nderojme vetveten tung.

Shasa
I NDERUARI KOLAPETRIT - me gezon kur shkruan aq realisht.une mendoj se nje pjese e anetareve ose nuk e kuptojne te verteten ose nuk duan ta kuptojne sepse ne shkrimet e MILES une shof personalisht ate qka e shkruan ose e kerkon nga te tjeret se adhe RUGOVA na e ka borxh te VERTETEN -une e perkrahi dhe me pelqen ai MILJA se eshte kunder hynjizimeve ose SHENJETRIMEVE siq po bejne idhtaret e rugoves per rugoven .ne nje nga shkrimet e tij milja tregon se nuk i takon asnje partie politike andaj do gjera jane te tepruara sidomos IRUG -kur mendon ose done ti bind opinionin se rugova formoi UQK -vertete qesharake ose pohimi se rugova mori kancerin se na mbrojti neve por harroi irug VISKIN DUHANIN -pohimi tjeter me emrat e femijve perpiqet ti lidhe me fatin e popullit eshte absurditet aq i madh sa qe tejkalon masat e normalitetit sepse emra domethenes shqip kemi pasur sepse shqiptar jemi .NJe shembull vajza e fqiut tim lindi ne dhjetor e pagezuan LULE por askush nuk menduam se do te na e bene dimrin vere siq ndodhe ne perrallat me rugoven se edhe gjate studimeve ai mendonte ne rregull se edhe rugova mendoj si gjdo njeri tjeter mirepo ne rastin per qka kritikohet me te derejte sepse la mbrapa shume dyshime te cilat do ti zbardh koha . Andaj milja asnjehere nuk lexova se lavdroi ose e ngriti nje politikane tjeter siq beni ju per IBO-PETROVIQIN .

Milja

o ju idhetare te tradhetarit ju jetoni vertete ne kohen e perrallave . . . NA ISHTE SEQ NA ISHTE NJE RUGOVE e ju del gjumi e shifni dhe nuk pajtoheni me te verteten JU BENI DY TRADHETI NJEREN NDAJ NESH DHE TJETEREN NDAJ VETEVETES. Prandaj kujdes mos po vjen ne boten e perrallave te juaja koha e P I N O K I O S dhe do te ju zgjatet hunda nga rrenet e juve sepse ju veteveten e rreni dhe vete besoni andaj nuk mundet te ju ndihmoj askush ju TE VERBERIT E KOMBIT TONE .Une jam realist dhe nuk jam partiak asesi nuk pajtohem me te dehurin tone me veprimet dhe punet e tij te ndyra .Ata qe e mbrojne tradhetin jane vete tradhetar.

Lapidari
Na nuk po pajtojmë me të verteten e Miljes që buron thellë nga ndjenja e tij e urrejtjes që i ka mbështjellur trupin e shpirtin e tij dhe nuk e len të shoh realitetin e vërtetë.
Dil nga kjo gëzhojë urrejtje se po frigohem se ke harruar të jetosh në liri. Mos ke dënuar trupin dhe mendjen tënde kështu, apo je mësuar të bësh jetë të burgosuri dhe nuk ke aftësi të shijosh jetën jashtë grilave.
Ti mund ta bësh këtë, vetvetës nuk i jep llogari, por neve na len të qetë se nuk e kemi ndër mend për ta bërë qejfin ty të pajtojmë me marrinat tuaja.

Shpati
DISA ILUZIONE TË POLITIKËS KOSOVARE

Nga Adnan Abrashi

Si ithtar i flaktë i ekzistimit të teorive konspirative në botë, gjithnjë e më tepër mbështes dyshimin tim të bazuar se, në mesin e shumë vendeve dhe rajoneve tjera të botës, edhe Kosova e jonë e mjerë, është bërë viktimë dhe poligon eksperimental për arritjen e disa qëllimeve të caktuara të “më të fuqishmëve”.
Duke medituar nga ky këndvështrim, që për shumë kë do të cilësohet si “çmenduri”, gjithnjë e më tepër po bindem se për Kosovën ekzistojnë shumë iluzione të imponuara artificialisht, për të cilat, ne, patjetër se do të këndellemi dikur. Dikur po, por shumë vonë.
Të shkojmë që nga fillimi - hyrja e trupave të NATO-së në Kosovë! Edhe pse ky intervenim neve kosovarëve, pa dyshim se na ka “hekë qafe” një armik të përbetuar historik - SHKAUN, ajo, realisht, nuk është bërë vetëm për shkaqe humanitare, sikurse të gjithë ne e komentojmë këtë të vërtetë, por edhe për interesa tjera strategjike globale, sepse, me intervenimin e një fuqie më të madhe ushtarake botërore në Kosovë, për herë të parë në historinë e NATO-së, legalizohet një ndërhyrje e një aleance ushtarake, jashtë hapësirës territoriale të shteteve anëtare të saj.
Për herë të parë, aplikuar në Kosovë si një territor që nuk i përket asnjë shteti anëtare të saj, ky pretekst humanitar edhe praktikisht promovoi NATO-n si “xhandar” dhe mbikëqyrëse globale botërore.
Iluzioni tjetër i yni është ai i politikës dhe interesit amerikan në Kosovë. Se SHBA-të, kanë interesa të veta strategjike dhe politike në Kosovë, kjo më nuk ka aspak dyshim, por jo edhe ashtu, sikurse ne mendojmë dhe sikurse ky konformizëm na është imponuar në praktikë.
Amerikanët, çdo politikë dhe interes të tyre strategjik, parimisht e realizojnë në dy drejtime: e para, duke vepruar sipas situatës momentale të politikës ditore, dhe e dyta, duke u bazuar në një strategji analitike afatgjate globale më parë të përcaktuar si synim. Andaj, nga ana e jonë si kosovarë, ky partneritet me amerikanët, nuk duhet të merret bukvalisht, me patetikën e një “jaranie” klasike, por si një balancim në mes të kërkesave tona reale dhe asaj strategjie afatgjate të interesit amerikan në këtë rajon.
Pa dashur që më gjatë ta elaboroj këtë konstatim, desha të jem më konkret me shembuj nga praktika e jonë: ta zëmë, zakonisht të gjitha protestat e shqiptarëve për liri dhe pavarësi, gjithmonë, ato janë gjykuar zyrtarisht nga po kjo politikë ditore amerikane, por, nga ana tjetër, në favor të sensibilizimit të kërkesave tona të drejta popullore, mu kjo politikë, i kishte aktivizuar mediet më të fuqishme botërore, duke parapërgatitur sikur opinionin e vet, nga njëra anë, ashtu edhe atë botëror, nga ana tjetër, për veprimet e ardhshme strategjike që do t’i ndërmarri më vonë.
Iluzioni tjetër i yni është se amerikanët, gjoja po na e dashkan këtë politikan, apo po e përkrahin atë politikë në Kosovë.
Jo, assesi! Ata gjithmonë janë në anën e politikës dhe politikanëve që në rend të parë e kanë përkrahjen sa më të gjerë të popullit të vet. Pra, e favorizojnë autoritetin individual të një politikani, përmes të cilit do t’ua imponojnë vullnetin e tyre popullit që e përkrah atë.
Si shembull të dëshmimit të këtij konstatimi t’i marrim ngjarjet e viteve 98-99.
Atëbotë, amerikanët nuk shkuan të bisedojnë, sikur bënin zakonisht, me Ibrahim Rugovën, i cili veç e kishte humbur ndikimin e tij në popull, por shkuan dhe u ulën këmbëkryq në odë të burrave për të biseduar me përfaqësuesit e UÇK-së, të cilët, realisht e kishin përkrahjen e madhe të popullit. Rast i njëjtë është edhe me emërimin e Hashim Thaçit, e jo të Ibrahim Rugovës, si udhëheqës të bisedimeve të palës shqiptare në Rambuje. Kur e përmendim Rambujenë, ajo është një faqe tjetër e historisë tonë, ku edhe për këtë Konferencë ndërkombëtare për Kosovën, ne, sot e kësaj dite, i kemi ende iluzionet tona. Një iluzion i madh qëndron tek nënshkrimi ose mosnënshtrimi, nga ana e palës kosovare, i kësaj marrëveshjeje të imponuar.
Shumë mirë e dimë se çka ndodhi pas nënshkrimit të atij dokumenti dhe mosnënshkrimit të saj nga ana e Serbisë, por kurrë nuk merremi edhe me anën tjetër të medaljes. Çfarë do të ndodhte sikur edhe ne të mos e nënshkruanim atë dokument?.
Rambueja ishte shansi i fundit që evropianët ta zgjedhin vetë këtë çështje të ndjeshme në oborrin e tyre, dhe kjo punë ju besua Francës, një mikeje të vjetër të Serbisë. Kosova si rast, nuk ishte vetëm një provë e fundit e Francës, por edhe e evropianëve që ta zgjidhin këtë çështje.
Jam tejet i bindur se sikur, ta zëmë, të kishte dështuar Rambueja me mosnënshtrimin e marrëveshjes edhe nga përfaqësuesit e shqiptarëve të Kosovës, atëherë problemi do të kalonte definitivesh në duart e amerikanëve. Si kishin vepruar ata në këtë rrethanë, është një çështje që mund të ketë shumë variante të supozimit. Por, më e kapshme do të ishte ai potez veç i aplikuar amerikan në këto situata. Diçka e ngjashme sikur me talibanët në Afganistanit, të cilët i armatosi me armatim më modern dhe ata vetë e çliruan atdheun e tyre të robëruar nga sovjetikët.
Mos të harrojmë! Në Kosovë, atëbotë, UÇK-ja veç e kishte ndezur luftën e armatosur çlirimtare.
Por, na ndodhi ajo çfarë na ndodhi dhe pas hyrjes së trupave të NATO-s, ne u bëmë viktimë edhe të një iluzioni tjetër. Heshtëm dhe pranuam t’na çarmatoset dhe transformohet UÇK-ja. E arsyetuam si kompromis të dhembshëm gjoja mos t’ju prishim qefin aleatëve tanë që na shpëtuan. Me këtë veprim apo mosveprim, ne si popull, definitivisht e humbëm forcën e armatosur dhe në zgjedhjet e para që u organizuan pas lufte, me mbi 70%, e votuam“opsionin e paqes dhe të bisedimeve me Serbinë” të Ibrahim Rugovës. Kështu, në mënyrë të heshtur dhe ngadalë, filloj të realizohet politika e hartuar nga disa shtete antishqiptare të bashkësisë ndërkombëtare që vepronin në kuadrin e UNMIK-ut, e në favor të copëtimit të Kosovës dhe ndarjes së saj me Serbinë.
Pasi kishte përfunduar testimi i naivitetit tonë si popull, në këto rrethana të krijuara, tanimë dihej se kah do të orientohet edhe politika ditore amerikane: kah Rugova paqësor i cili ishte mbyllur në “sarajin e tij mbretëror”, dhe si një president kukull, pranonte të nënshkruante çfarëdo marrëveshje dhe kontrate që i ofrohej nga bashkësia ndërkombëtare.
Nuk kishte më dyshim. Amerikanët e përkrahin Rugovën dhe partinë e tij, por askush nga ne nuk vërente se kjo përkrahje vinte nga një politikë ditore, e jo analitike afatgjate amerikane.
Sikur ne, atëbotë, kur deshën të na çarmatosin UÇK-në, të kishim reaguar unik si popull, ashtu sikur reaguam unik kur na hiqnin flamujt kombëtar në disa vende zgjedhore dhe zyre të komunave duke i rikthyer sërish ato, sot nuk do ta kishim këtë situatë që e kemi.
Më tej, një tjetër iluzion i yni, është iluzioni i ekzistimit të medieve të lira në Kosovë. “De facto” ato kontrollohen nga ndërkombëtarët dhe ky interes i qarqeve të ndryshme globale realizohet përmes dy planeve: atij të donacionit dhe sponzorizimit, ku si kundërshpërblim kompensohet me imponimit paraprak të “rregullave të caktuara të lojës”, dhe, në anën tjetër, përmes trajnimeve “falas” të kuadrove profesionale nga kjo sferë, dhurimit të emisioneve të ndryshme dokumentare, telenovelave, filmave etj. Të gjitha këto veprime bëhen, duke pasur paraprakisht si orientim një plan të detajuar të hulumtimit kolektiv të mentalitetit të popullatës sonë dhe eksperimentimit të metodave sa më të suksesshme të ndikimit në masa. Rezultatet e arritura nga ky eksperimentim, duhet të shërbejnë si modele që do të aplikohen edhe nëpër regjione tjera të botës.
Në Kosovë, sikur duket testohet dhe eksperimentohet me çdo gjë, e në rend të parë, me sistemet e reja organizative të strukturave politike dhe shtetërore. Si shembulli më i freskët në këtë drejtim, është “Pakon e Ahtisarit” me “fantom” rregulla të krijimit të një shteti dhe shtetësie të re në botë, funksionimi i së cilës, për herë të parë ka pasur të testohet në Kosovë. Kjo provë, edhe pse duket e dështuar, ajo është në funksion, por duhet të provohet edhe me propozimet tjera: si një konfederatë me Serbinë, dhe mundësia e ndarjen së saj të serishme, edhe ashtu të copëtuar në komuna të shumta etnike.
Gjendja e tanishme e viktimizimit tonë për këto dhe shumë qëllime tjera në emër të “interesave më të larta”, si duket është në fazën e vetë përfundimtare, andaj, ne si popull, sot kemi arritur në asi “pat” situate, saqë shumë pak mund të veprojmë arsyeshëm në këtë drejtim.
Gjersa mediet tona masive janë të “trajnuara mirë”, dhe lidershipi ynë politik, tërësisht i ka përmbushur kushtet e këtij eksperimenti të suksesshëm, nuk na mbetet asgjë tjetër, përveç se ta ngrehim zërin tonë kolektiv popullor në shpalosjen e fuqishme të synimit tonë të vetëm shekullor si popull - e kjo është VETËVENDOSJA dhe asgjë tjetër si alternativë. Ta themi këtë haptas, çdo herë dhe kudo…edhe në rrugë kur ta kërkoj nevoja!
Me këtë veprim, sigurisht do t’ia lëmë hapësirën e aplikimit të ngadalshëm, por më efikas, anës tjetër të politikës amerikane: asaj analitike afatgjate për Kosovën?!

Adnan Abrashi

Muhameti
E verteta shume shpesh eshte e idhet, por ajo s'mbetet tjeter pos nje e vertete! Rugova nese nuk eshte tradhetar, eshte kolaborocianist, kjo eshte nje gje e vertete. ai me se paku ka punuar per popullin e tij, edhe nje gomar qe ka transportuar, arme, nga Shqiperia per ne Kosove ka merita me shume se rugova.
Ndersa rugova eshte perpjekur shume qe ta sabotoje luften e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves, me gjithe bashkpunetoret e tij. Por une mendoj se nuk duhet te merremi edhe aq shume me nje njeri te vdekur, edhe pse i ka shkaktuar shume fatkeqesi popullit te tij. Sepse ate tashme eshte duke e gjykuar Zoti.
Derisa Bota diskutonte t'ia vente sanksionet serbise, e per arsye se kryente gjenocid mbi shqiptaret, rugova me milloshin nenshkuranin marrveshj per, kinse fillimin e mesimit ne shkolla, e shume marrezi te tjera.....Lapidari
Po pajtoj me shume gjera te thena ne kete shkrim Shpati,
por autori nuk jep shpjegim si do te dukej gjendja tash ne Kosove po te mos ishte kjo?
Secili qe logjikon pak me koke eshte i vetdijshem se ne do te ishim rrugeve te ballkanit pa kulm mbi koke nen meshiren e armiqeve tane shekullor, duke ju bere te merzitshem edhe vellazerve tane ne Shqiperi, te cilet nga e kaluara enveriane trasheguan varferine etiopiane, derisa serbia do te popullzonte me serb Kosoven edhe me ndonje shqiptar, qe do te vehej ne sherbim te interesave serbe.
Dhe prap na del se prej te gjitha te kqijave te mundshme, per fat tonin interesat e fuqive te medha u perputhen me tonat kesaj radhe dhe tash jemi ketu ku jemi.Politika rugoviane ua hapi kete rruge ketyre interesave boterore-si e vetmja menyre per te dalur nga zgjedha shekullore serbe.
Na duhet te clirohemi nga ai mentalitet i kokefortesise politike tipike sllaviste i deshmuar sa e sa here gjate dekades se fundit, qe nga Serbia e deri te Rusia e cila fatlumnisht pikerishte per kete shkak u denua edhe me ashper nga perendimi.
Ky element sllavist e pershkon edhe kete kokfortesi te shprehur ne kete shkrim, ashtu si edhe qendrimet e Shpatave, Miljave, Kolapertitave dhe te ngjashmeve ne kete forum.Me kete kokefortesi e pertgjakem historine tone, por asnjehere nuk fituam me shume se vuajtje, mjerim e roberi ...
Ibrahim Rugova ishte i vetdijshem per kete prandaj gjithe forcen e orientoj kah perendimi dhe aleatet qe do ta ndihmonin qeshtjen tone, duke mos llogaritur kurre se neser do te dilnin edhe te atille qe do ta fyenin, pikerisht nga radhet e kosovareve per te cilet e shkriu jeten.
Atij nuk i pengonte jokozmetika qosiane e paraqitjeve publike qe ka per qellim te pervetesoj publikun vendas,
atij i interesonte urtesia dhe perkrahje e botes demokratike, si e vetmja alternative per te zgjidhur krizen shekullore te quajtur Kosove!
Me shpres se do te kendelleni nga qendrimet sllaviste ju pershendes edhe juve qe ju permenda ma lart e vecanarisht ata qe realitetni e shohin me koke e jo si sherbetor te huaj, duke akuzuar si tradhtar siq vepron Milja.
Te thash edhe me heret perpiqu Milja te dalesh nga gezhoja e urrejtjes, besoj se edhe vet do te ndihesh me mire pastaj.

Dibran Demaku
Lapidari

Na duhet te clirohemi nga ai mentalitet i kokefortesise politike tipike sllaviste i deshmuar sa e sa here gjate dekades se fundit, qe nga Serbia e deri te Rusia e cila fatlumnisht pikerishte per kete shkak u denua edhe me ashper nga perendimi.
Ky element sllavist e pershkon edhe kete kokfortesi te shprehur ne kete shkrim, ashtu si edhe qendrimet e Shpatave, Miljave, Kolapertitave dhe te ngjashmeve ne kete forum.Me kete kokefortesi e pertgjakem historine tone, por asnjehere nuk fituam me shume se vuajtje, mjerim e roberi ...


Lapidari nuk e paskam ditë se shkruan edhe barcoleta që po u shkrijka njeriu nga ato barcoleta hahahahh

Mos ngatrro luftën çlirimtare me luftën okupuese.

Milja
i nderuari lapidar-te drejtohem keshtu nga zemra ime me shprese se perfundimisht do ti kuptosh do gjera deri ne fund . . . . me gezon fakti qe me shkrimet e me siperme pajtoheni e sa i perket shkrimit tuaj desha ti dhe nje kahje te drejte se politika e rugoves ishte e drejtuar jo veq nga perendimi por edhe nga interesat serbe sepse ALTERNATIVA e kosoves ishte trumbeta me e zeshme qe vajtonte neper ballkan dhe amerike per shpendarjen e ish jugosllavise . . . . ju lutem shfletoni dekleratat e famekeqit rugove do te shifni se sipas tij ekzistimi i popullit shqipetar e shifte vetem nen federaten jugosllave.Ju lutem vellezer lexojini shkrimet e muhametit ju hapin horizonte . . . shpati ju skjaron . . . . kolapetriti ju rrefen dhe udhezon e as une nuk ju urrej por ju dua e dua REHABILITIMIN tuaj.

Dibran Demaku
NASRADINI DHE KUSHTETUTA E KOSOVËSShkruan: Adnan AbrashiNuk e di se si e kanë përjetuar të tjerët, por, për mua, e tërë procedura, që nga propozimi i e deri te akti formal i aprovimit të Kushtetutës nga ana e Parlamentit të Kosovës, ka kaluar ashtu sikur e parashikoja që më parë: me kamuflime dhe shabllone të improvizuara procedurale. Madje, as që është pritur se dikush nga deputetët tanë do të reagoj së paku sa për sy e faqe me ndonjë vërejtje në përmbajtjen e saj.- Jo, jo! Nuk e di se është votuar për Kushtetutën në Parlament. Vetëm... u quan të gjithë në këmbë... dhe njëjtë veprova edhe unë....Kjo është e tëra çfarë bëmë ne atë ditë si parlamentar! – më ishte përgjigjur miku im deputet, të cilit, posa e morra lajmin e “gëzuar”, menjëherë ia urova me telefon këtë meritë edhe të tij.

Fundja, kaloj sikur kaloj dhe ne e sforcuam edhe një shtyllë të rëndësishme të shtetësisë tonë. Tani, më në fund, e kem edhe këtë akt konstituiv formal-juridik shtetformues.Kurrë nuk do ta harroj ditën, kur lajmin e parë të aprovimit solemn të Kushtetutës nga ana e Kuvendit të Kosovës, e mora në lokalin e preferuar të lagjes sime; patjetër me praninë e kafes së mëngjesit dhe duke shfletuar shtypin ditor.Posa nga gazeta e vërtetova këtë ngjarje të pritur “historike”, nuk e di pse fillova të qeshi ne vete dhe mu kujtua ajo barsoletë e Nasradinit: “Edhe pse me profesion ishte hoxhë me nam dhe njeri që predikonte frymën hyjnore të Zotit, i kapluar nga një momentet i skamjes dhe gjendjes së vështirë materiale për ekzistencë, Nasradini kishte vendosur që ta plaçkiste dyqan e bakallit të lagjes dhe përmes kësaj mënyre të paligjshme të siguroj për vete dhe familjen e tij disa artikuj të domosdoshëm ushqimor. Këtë akt të vjedhjes kishte vendosur ta bënte diku pas mesnate, kur edhe nuk do ta vërente askush nga bashkëvendësit e tij.Në kohën e caktuar, pasi në fillim u sigurua se nuk ka njeri të gjallë në rrugë, Nastradini iu afrua derës së dyqanit dhe me limën e përgatitur më parë filloi ta gërryen drynin e trashë me të cilin ishte mbyllur dera e hyrjes. Por, pa pritmes, në at moment, kalon një bashkëqytetar i tij i cili e kishte njohur Nasradinin dhe e pyet i befasuar:

Çfarë bënë kështu në këtë pikë të natës hoxhë?Nasradini, ashtu si gjithnjë i gjindshëm dhe gjentil që ishte, i zënë në flagrancë, u gjind menjëherë në situatë:

- Jo, jo, nuk bëjë asgjë! Vetëm po i bie violinës.

Ashtu? Por unë nuk dëgjojë asgjë nga kjo muzikë e jote, Nasradin?- e pyeti me mëdyshje bashkëqytetari?

Ashtu është! - iu përgjigjet prerë Nasradin - Sonte mund të shosh vetëm se si i bie asaj, ndërsa zërin e melodisë, do ta dëgjosh tek nesër?Besoj se po më kuptoni se ku e kam fjalë dhe pse si metaforë me Kushtetutën tonë, mu kujtua kjo “mesele” e Nasradinit. Edhe ne po i shohim sot këta politikanë tanë që bo i bien kësaj violine me Kushtetutën tonë, por pasojat e veprimit të saj (melodinë) sigurisht do t’ia ndjejmë tek nesër.Duke u marrë me këtë kotësi, befas në tavolinën time u ul Agroni, një mik i vjetër me të cilin, në po këtë lokal, shpesh takohemi dhe bëjmë llafe duke pirë kafenë e mëngjesit.I tregova edhe atij çka bluaja në kokë deri në at moment. Qeshëm së bashku me zë dhe më pas edhe Agoni u kyç në bisedë:

E, pra edhe unë do të tregoj ty një mesele po ashtu të Nasradinit:

- Mulla Nasradini në kohën e vetë nuk ishte vetëm hoxhë por edhe kadi. Pra, njeriu që në mënyrë meritore ndante edhe drejtësinë. Një ditë e viziton atë një bashkëvendës i tij i cili ishte zënë për një trung të mollës në megje me fqiun e vetë të parë. Posa e dëgjoi me vëmendje rrëfimin e ankuesit, Nasradini hap Qitapin dhe i shqiptoi gjykimin:

- “Në këtë rast ke të drejtë ti e jo fqinji yt”.I kënaqur nga përgjigja e kadiut, bashkëvendësi, pasi e shpërbleu sikur ishte rendi Nasradinin, largohet i kënaqur. Nuk zgjati shumë dhe te Nasradini u paraqit edhe fqinji tjetër nga konflikti i njëjtë. Edhe ai ia rrëfeu variantin e vetë të tregimit. Posa e dëgjon me vëmendje edhe palën kundërshtare, Nasradini, sërish hapi Qitapin dhe ia shqiptoi gjykimin e njëjtë:

- Sipas Qitapit, unë shoh se në këtë rast ti ke drejtë, e jo fqinji yt”.Edhe ky u nda i kënaqur me përgjigjen që morri. Pasi e shpërbleu Nasradinin, u largua i gëzuar. Por, në anën tjetër të paravënit të dhomës së pritjes, tërë këtë gjykim të çuditshëm e kishte përcjell me vëmendje bashkëshortja e Nasradinit e cila e befasuar me veprimin hipokrit të burrit të vetë, e pyet me habi:

- Si është e mundur, Nasradin, që në një rast të njëjtë, t’u japësh të drejtë që të dy palëve në konflikt?!!

- Edhe ti ke të drejtë, gruaja ime e dashur – iu përgjigj shpejtë Nasradini.E, pra, miku im - vazhdoj në vijim Agroni - edhe me punën e Kushtetutës tonë gjërat qëndron njëso, sepse: edhe ata që e kanë propozuar atë ashtu sikur është - kanë plotësisht të drejtë; edhe këta që s’kanë pas qare pa e aprovuar ashtu sikur ju është propozuar - kanë të drejtë...- ...Por nuk shkon kështu, o Agron?! – ndërhyra unë i pakënaqur me këtë qëndrim të tij.

- Edhe ti ke të drejtë, miku im, - mu përgjigj me shaka Agroni - dhe vazhduam të qeshim së bashku...


Irug
MILJA adnan abrashi as te k____t e rugoves nuk vjen Shasa nuk i deshiroj turqit,me vjen keq qe e them haptas,nuk jam parti politike nuk kam qene kurr ldk,pdk etj,per mua jane njesoj vetem se si rugova nuk eshte asnjeri! me falni se nuk po kam shum kohe se i kemi hallakat sobat e po duhet me ju ndihmue,do te kthehem serish po kete jav nuk po kam koh.MILJA SHASA sa ti e shasa fjet di ma shum ne daq per parti ne daq shkence ne daqi teologji etj,po ketwe jav nuk kam kohe

Milja
irug ky adnan abrashi nuk eshte anetare i ldk sepse nuk do te kishe shkruar keshtu. . . . ha ha ha . . .

Lapidari
irug ky adnan abrashi nuk eshte anetare i ldk sepse nuk do te kishe shkruar keshtu. . . . ha ha ha . . .


Ja çfarë din Milja që flet në emër të kombit- diferencon kombin në baza partiake! Kolapetrit a ështe edhe ky ushtar i ushtrisë tënde?!
Turp për kombin që ka ushtarë si Milja!
Nuk jam as unë antar i ndonjë partie , por po të them Milja se Inteligjenca ishte në LDK, arrogantët që menduan se u bënë të mençur brenda natës janë në partitë tuaja.
Njerëz pa kokë!
Jo! Njerëz me koka të huaja.
Skllavë,
shërbëtor,
servilë,
pa "ego",
të humbur.
Mjerë për kombin në të cilin përçarësit flasin si ushtarë të tij.
Dhe Milja mendon se po ja ulë autoritetin Rugovës me krrakatjen e tij prej korbi, bile duke na këshilluar të lexojmë shkrime të shkarravitura nga tipa si ai mbi Rugovën...duke injoruar 90% të popullit në Kosovë.
Sa pafytyrësi!
Sa turp!
Sa poshtë që paska rënë vlera e njeriut në Kosovë!
Cfarë injorance njerëzore!
Cili amerikan i çmendur do të fyente kështu Xhorxh Washingtonin - krijiuesin e Amerikës së re!
Cili shqiptarë do të fyente Ismail Qemalin pse ngriti flamurin në Vlorë!
Cili kosovarë fyen babain e Kosovës Demokratike?!
Rugova ishte Xhroxh Washingtoni i Kosovës.
Urithat hapin vërragë nëpër fushat pjellore të Kosovës.
Në emër të çfarë ushtrie flasin kriminelët?!
Në emër të çfarë humanizmi flasin kusarët?!
Jo, ju nuk do të gjeni kurrë qetësi shpirtërore.
Jo, ju nuk do të gjeni kurrë ngrohtësi familjare.
Jo, ju nuk do të gjeni kurrë lumturi shoqërore.
Jeni të denuar të ngeleni në udhëkryçe, që shpiejnë në humnerë. Kosova nuk ka nevojë për ju. Shqipërisë nuk i duheni. Familjeve tuaja nuk i duheni, sepse ju vetëm përçani dhe mbillni urrejtje. Ju rrënoni ura që bashkojnë popullin dhe ngrisni kala të përçarjes.
Pavarësia e Kosovës edhe më shumë ua ka verbuar sytë e turbulluar mendjen. Ju nuk shihni më asgjë. Nëpër mjegull dhe errësirë kërkoni shpëtimin e mjerimit tuaj politik e njerëzor.
Unë u besoj vetëm ushtarëve që luftojnë për kombin e jo atyre që diferencojnë popullin në parti politike.
Kosova dhe Shqipëria kanë nevojë për njerëz më shumë se kurrë. Njerëz me pikëpamje ideore të ndryshme, por që kanë një qëllim të luftojnë për të nesërmen më të mirë të kombit.
Të them se Ibrahim Rugova ishte tradhtar do të frigësohesha të rris fëmijë!
Do të frigësohesha të edukoj fëmijë.
Do të frigësohesha se edhe dheu i Kosovës do të më gjykojë e denoi.
Do të frigësohesha se vetëm fatkeqësi do të më prisnin në jetë.
Zot bekoje dheun e Kosovës që e mban në brendësi trupin e Dr. Ibrahim Rugovës!
Zot, faljau mëkatet këtyre krijesave me trup njeriu që flasin shqip! Ata nuk dijnë çfarë bëjnë dhe çfarë dojnë!
Nxjerri nga errësira në dritën e vërtetë sepse kanë marrur rolin e urithave dhe i frigësohen dritës.
Mos ua prishni bukurine fushave të bleruara të atdheut.
Mos u përpiqni të rrëzoni lisat e atdheut, sepse është e parritshme që urithat ta bëjnë këtë.
Ju gjykoni dhe njëkohësisht denoni vetveten!
Ju bëni vetvrasje!
Ju vrani ushtrinë në emër të së cilës flisni e përçani!
Serbët mbajnë zgjedhje në Kosovë!
Mitrovica ende në duart barbare!
Ne fyejmë Ibrahim Rugovën! O zot!
Pse nuk pyesni njëherë çka do të bënte dikush tjetër në vend të tij!?
Dilni nga gëzhoja e urrejtjës ku e keni futur veten tuaj dhe fluturoni të lirë në qiellin e dashurisë dhe mirëqenjes kombëtare të mos dukeni si kufoma të gjalla që ecin e kundërmojnë !...
Rroftë kombi shqiptar dhe bijtë e tij më të devotshëm dhe të gjithë heronjt e kombit!
Rugova për jetë mbetet simbol i urtësisë, inteligjencës, paqës, demokracisë, lirisë, diplomacisë, humanizmit dhe bujarisë shqiptare!
A ka më kënaqësi se kur popujt e vegjël rrisin njerëz kaq të mdhenj!
A ka më krenari se kur popujt e vegjël i dhurojnë botës bij si Skënderbeun, Nënën Tereze, Ibrahim Rugovën...
Por, popujt e vegjel rrisin edhe Milja, Shpata, Kolapetrita, Shasa...prandaj kishim fatin e popujve më tragjik në botë, sepse ata ishin shumë dje, por sot i numrojmë në gishta, e nesër do të harrohen fare...

Gjirokastra

Shpati i Lubes dhe Bregu i Miljes po shkëlqejnë me flamujt kombëtar në gjysëmshtizë.
Dy figurat më të ndyera të këtij forumi.
Nazizmi dhe enverizmi - dy rryma identike në botën bashkëkohore.
Nëse këta janë Ushtarë të Kosovës nuk do ta kem më simpatinë që kisha pë UCK, sepse këta i bëjnë pis emrin.

Dibran Demaku

Shumë mirë, këtu do të dëgjoni tërë serinë e deklaratave përdhoseshe, them për disa që largohen dhe ja lëshojnë karrikën tjetrit si në pseudonimat e më hershëm kur replikonin për ta nxjerrur në dritë një libër nga replikat që bëhen këtu në këtë temë.
Deklaratat përdhoseshe të tuat Gjirokastra janë blasfemues!. Njerzit janë të çmendur, të krisur, dhe sa më parë që ta kuptoni këtë, do të jetë më mirë për shëndetin tuaj mental dhe shpirtëror Gjirokastra. Mos shpresoni në atë rrugë të liderit tuaj ... jeni skeptik në kontakt me njerzit se u vlon përmbrenda diçka që nuk ju lenë rehat në këtë forum, nga mungesa e dialogut dhe nga mungesa e fakteve pozitive që nuk ju ka lënë lideri i juaj tani këtë nxjerrni llym fyes nga goja e juaj kundër vëllezërve dhe motrave të forumit tonë të përbashkët.
Këtu kemi antar shumë të shkathët sikurse Milja, Petriti etj etj ... siç jeni edhe ju në kontakt me të tjerët jemi edhe ne, madje edhe nëse për këtë nuk jeni i vetdijshëm. Por ne dallojm nga ju se nuk po e prishim forumin sikurse ju që flliqni veten tuaj.
Ohooo si jeni dinak, të shkathët dhe të rafinuar. Jeni aktor të mëdhenj. Unë nuk po ju përkdheli më tepër, shpresoj. Po përsëris; Ju nuk dëshironi të zgjoheni nga komo që ju ka kapluar në shtratin e vdekjes.....
Pavarsisht fyerjeve që ju bëni këtu, ne do vazhdojm ta themi të vërtetën.

Shkruar nga Fehni Cakolli-Pastor


Rugova shëmbëllimi i vetëm
Zakonisht kur flasim ose kur e përshkruajmë një personalitet të shquar publik, e në veçanti karakteristikat e tij kryesore, atëherë çdoherë merret si shëmbëllim një figurë historike për t’u krahasuar. Nuk mund të gjesh një personalitet tjetër shqiptar që mund të krahasohet me I. Rugovën. Pra, s’ka shëmbëllim për presidentin e Kosovës Dr. Ibrahim Rugova. Deri tash kemi dëgjuar shumë shpesh që ai të jetë krahasuar me Gandin, por mua në të vërtetë më duket shumë më i afërt, shumë më i krahasueshëm, shëmbëllyeshëm, me një figurë tjetër. Kush është kjo figurë?
Ky njeri ishte hebre dhe është shumë i mirënjohur për të tri religjionet abrahamike. Për izraelitët, përkatësisht për judaikët, njihet me emrin Mosheu. Për të krishterët njihet me emrin Mojsiu. Për myslimanët njihet me emrin Musai. Mojsiu jetoi para 3500 vjetëve.

Rugova dhe Mojsiu
Mojsiu ishte rritur jo nga familja e tij. Rugova po ashtu nuk ishte rritur nga familja e tij. Mojsiu ishte prijës i popullit izraelit për 40 vjet në momentet më të vështira, duke ecur nëpër shkretëtirë, dhe duke dëgjuar çfarë po i fliste Zoti. Rugova ishte prijës i popullit të Kosovës gati për 20 vjet në momentet më të vështira, duke ecur në rrugë shpeshherë shkretëtire, dhe duke pritur dhe besuar se çfarë do të bëjë rendi demokratik i disa shteteve e veçanërisht i Amerikës. Mojsiu besonte në tokën e premtuar që Zoti ia kishte shfaqur. Rugova po ashtu besonte në pavarësinë e Kosovës, i shfaqej. Me gjithë atë besim të Mojsiut, ai e pa vetëm nga larg tokën e premtuar. Po ashtu me anë të besimit Rugova e ka parë nga larg lirinë dhe pavarësinë e vendit tonë. Mojsiu nuk hyri në tokën e premtuar, e as Rugova nuk hyri në një Kosovë të pavarur. Mojsiu ishte shumë afër tokës së premtuar, edhe Rugova ishte shumë afër pavarësisë. Mojsiu posa e pa tokën e premtuar vdes, në moshën 120 vjeçare. Edhe Rugova posa po e shihte pavarësinë e Kosovës vdes, në moshën 61 vjeçare. Kur u rrezikua Faraoni ai e ftoi Mojsiun për biseda. Kur u rrezikua Millosheviqi ai e ftoi Rugovën për biseda. Mojsiu ishte lider popullor. Rugova ishte lider popullor. Me Mojsiun fillon formimi i krijimit të shtetësisë izraelite, dhe po kështu me Rugovën fillon shtetësia e Kosovës. Me Mojsiun përmbytet koha dhe religjioni pagan egjiptas ndër hebrenjtë, dhe po me Rugovën fillon përmbytja e pushtimit serb në Kosovë dhe me të fillon përmbytja e komunizimit ndër shqiptarët në Kosovë dhe Shqipëri. Mojsiu ishte profet i madh. Rugova ishte lider i madh dhe profetizues i madh për pavarësinë. Mojsiu nuk kishte ushtri e as armë dhe për të luftonte dikush tjetër. E as Rugova nuk kishte ushtri e as armë, por po ashtu për të luftonte dikush tjetër. Pra për lirinë e çlirimin e popullit të Mojsiut ndërhyri dikush nga jashtë, dhe po kështu ndodhi që edhe për lirinë dhe çlirimin përfundimtar të popullit të Rugovës ndërhyri dikush nga jashtë. Mojsiu ishte autor librash, edhe Rugova ishte autor librash.

Përfundimisht, politika, kultura dhe mendimi i tij u ndërtuan mbi vetëdijen dhe kulturën krishtere perëndimore dhe kombëtare. Presidenti i parë i Kosovës përveç se ishte një politikan, letrar ai ishte edhe një lider shpirtëror.

Tri tipare të tij: durimi, heshtja dhe buzëqeshja
Durimi, heshtja dhe buzëqeshja e tij ishin shprehjet e tij më të thella filozofike. Durimi i tij ishte i nevojshëm për ekzistencën kombëtare dhe për t’iu shmangur të ligut. Heshtja ishte për maturi, meditim dhe vizion të tij. Buzëqeshja ishte shprehja e kurajës, e shpresës dhe e sinqeritetit të tij. Buzëqeshja e tij ishte edhe përballje me jetën, sfidat dhe me ligësitë. Buzëqeshja e tij ishte edhe lamtumira e tij.

Pushoftë në praninë e Zotit
Normalisht si çdo njeri tjetër, si çdo kryetar tjetër, si çdo intelektual tjetër, edhe ai i kishte të metat e tij, por për shkak të momentit, për shkak të veprës së tij, për shkak të jetës së tij, për shkak të idealeve të tij, e sidomos për shkak të nevojës që ai të ishte ende me ne, nuk mund të ndalemi në to tani, prandaj sot po e kujtojmë me respekt dhe me admirim kryetarin e parë të Kosovës, duke u lutur për familjen e tij, për vendin tonë, dhe duke e falënderuar Zotin për Ibrahim Rugovën.

Zoti e ngushëlloftë familjen e tij!
Zoti e ngushëlloftë popullin shqiptar!
Zoti e ngushëlloftë Kosovën!

Gjirokastra
"Patriotizmi"- epidemi e pasherueshme shqiptare!
Shqiptare- nder kombet me te vogla ne bote me numrin me te madh 'te patrioteve".
Dje, "shkja" nuk ishte vetem perkatesi kombetare, por edhe profesion, diplome, drejtor, shef dhe gjitheçka, sot duhet te jesh "patriot" per tu barazuar me shkijet e djeshem ne Kosove.
Tash populli vuan nga "patriotet", qe ia kane zene frymen.
Kosova duhet te çlirohet nga "patriotet", perndryshe nuk ka ecje para.
Ju quna bazhdoni me te verteten, por ajo e vertete eshte vetem e juaja. Ruane per vete e mos ua impononi tjereve se kjo e vertete eshte fatkeqesia juaj.
Tek e fundit ju vazhdoni me tuajen, por mos flisni ne emer te Durresit e Vlores, sepse as qe qajne koken per ju, madje do te deshironim te jemi sa me larg jush.
Bashkonu ju krimbat e xhaxhit, por neve na leni rehat se derisa te jetoni ju "patriotet me tradheti ne goje e mendje" Kosova e Shqiperia nuk do te bashkohen kurre!

I mjeri

Rugova ka qene nje ngordhesire. Ai ka vdekur dhe pas ka lene disa delenxhinj qe e mbrojne me zell verbaniku figuren e tij. Ata qe e mbrojne kete figure e kane futur trurin ne zarzavate te turshive. Ibrahim Rugova ka bashkepunuar me Millosheviqin, rrjedhimisht ai ka qene nje piun i tij. Figura e Rugoves s'eshte e denje as per derrasa qenefi.

DilDema

E ne mund të jemi krenar që jetuam në kohën e Rugovës- njeriut që bëri kthesa historike në demokracinë ballkanase , por edhe ristrukturimin territorial e shtetëror të këtij Gadishulli.
Ai, pa dyshim ngelet figura qendrore ballkanase e shekullit që lam pas!

1 koment:

Mahesh Jaweed tha...

Kontakt për siguruar dhe pasiguruar kredi.

Huazimi kredi shuma nga 3000€ të maksimale shuma i 5000,000euro.

kontakt me anë të email.
rajendrakumar@qq.com